Skocz do zawartości
IGNORED

Prośba o pomoc w interpretacji wyników pomiarów


basil102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie fachowców od akustyki,

 

W związku z wprowadzeniem do nowego pomieszczenia odsłuchowego przyszedł czas na adaptacje akustyczną. Zapalnikiem był odsłuch posiadanego sprzętu w warunkach salonu audio i później te same odsłuchy u mnie. Przestudiowałem praktycznie każdy wpis na forum i wiele się dowiedzialem, stąd jednym z pierwszych kroków był zakup mikrofonu i karty do pomiarów akustyki pomieszczenia. Jeszcze przed zrobieniem jakiegokolwiek pomiaru zasięgnąłem opinii "specjalistów" ale dystrybutor jednej ze znanych marek ustrojów akustycznych poszedł na łatwizne i najzwyczajniej mnie olał, inny, wymieniany tutaj na forum jako prężny, profesjonalny i ceniony, profesjonalnie chciał jedynie wyciągnąć pieniądze. Znając wymiary pomieszczenia stwierdził, że w budżecie rzędu 9.000 zł to raczej nic nie osiągniemy ( !!! ) a zaczął od chęci zrobienia pomiaru ( to chyba jedyny objaw profesjonalizmu ) za skromne 1800 zł netto + dojazd :)

Do rzeczy. Pomieszczenie ma wymiary 423 x 266 x 580 cm ( sz / wys / dl ), przy czym bezwzględna wysokość to jednak 280 cm ale na zdecydowanie większej części sufitu jest sufit podwieszany ( jednak nie na całej powierzchni ). Pokój umeblowany jest jak na rysunku. Przed kolumnami gruby dywan 170 x 230 cm. Najbliższe zmiany: regał i komoda po lewej stronie znikną, sofę zastapi większa wersja, około 2,5 m długości.

Ze względu na to, że akustyka tego pomieszczenia jest dla mnie nie mniej ważna niż jego strona wizualna wszelkie modyfikacje akustyczne będę wykonywał w oparciu o ustroje firmy Vicoustic.

Kolumny ( Chario Academy Sovran ) nie są rozstawione według zasady Cardasa. Znam to ustawienie, próbowałem z obecnymi kolumnami, ale nie miało one słyszalnej przewagi nad obecnym ( czyli mniej więcej zalecabym przez producenta ) - 105 od ścian bocznych, 118 od tylnej, baza 213 cm, odległość od słuchajacego min. 300 cm ( według producenta ), u mnie najlepiej sprawdziło sie 330 cm. Największym problemem pomieszczenia w mojej ocenie nie sa wcale niskie częstotliwości. Oczywiście na tyle na ile byłem w stanie odczytać wyniki pomiarów problem istnieje, jednak słyszalny i odczuwalny jest problem wysokich częstotliwości. Nie jest to może fala trzepocząca ale w porównaniu z pomieszczeniem odsłuchowym salonu audio góra jest bardzo często natarczywa i niespokojna. Niestety, nie potrafię powiedzieć, czy tak faktycznie jest na podstawie pomiarów, bo nie wiem jak interpretować pomiar RT60 - nie wiem, który z wykresów jest tym wlaśnie parametrem :)

Nie wiem zatem, czy mam tłumić, czy tez rozpraszać, tak jak pisałem zabawa z niskimi częstotliwościami będzie dopiero kolwejnym etapem. Do wykorzystania mam obydwie boczne ściany oraz częściowo sufit. Ściane tylką mogę zagospodarować ustrojami "mobilnymi", to znaczy ustrojami rozpiętymi na jakiejś ażurowej ale ruchomej konstrukcji. Musze mieć mozliwość ich wnoszenia i wynoszenia.

Załączam wyniki pomiarów - wykres to pełne pasmo, to samo z RT60. Waterfall i spektrogram to zakres 20 - 500. Będe bardzo wdzięczny za podpowiedzi w interpretacji wyników i ewentualne wskazówki na adaptację pomieszczenia. Ja na podstawie Waszych wpisów forumowych doszedłem jedynie do wniosku, że w zakresach około 80Hz, 230Hz i 300Hz pojawia się u mnie ( najprawdopodobniej ) efekt SBIR. W wolnej chwili pobawię sie ustawieniem kolumn i zobacze co te modyfikacje przyniosą. Będę bardzo wdzięczny za Wasze wpisy.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9514-0-90487500-1340574686_thumb.jpg

post-9514-0-72485900-1340574706_thumb.jpg

post-9514-0-18890600-1340574721_thumb.jpg

post-9514-0-70402400-1340574738_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar źle zrobiony. Jest za cicho. Daj o +20dB głośniej. Zmień w waterfall niskich cz. Time Range na 1000ms.

 

Jeśli przeszkadza góra i trzeba ją uspokoić to kup jakieś pochłaniacze od Vicoustic umieść w miejscu pierwszych odbić i gotowe. Chyba sly30 testował Vari Bassy Vicoustic i doszedł do spodziewanych rezultatów. Jak poszukasz to znajdziesz, ja nie będę krytykował jedynie napiszę że jak będziesz chciał wpłynąć na bas to poszukaj czegoś innego, najlepiej w formie Rezonatora Hermholtza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwszą reakcję Panie Mirku. Pomiar robiłem zgodnie z wtytcznymi z filmu umieszczonego na forum. Poziom sygnału ustaliłem na -18dB ale później musiałem skorygować do -22dB bo przy pomiarze headroom wynosił już tylko 4dB. Co w takim razie robię źle ?

Bas mogę faktycznie korygować ustrojami od innego producenta bo wszystkie te wpływające na niskie częstotliwości wyglądaja jednakowo słabo :) Od Vicoustica chciałbym te rozpraszające ewentualnie pochłaniające, które miałyby zawisnąć na ścianie.

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Rafał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na źle skalibrowany poziom SPL w RommEQ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar robiłem zgodnie z wtytcznymi z filmu umieszczonego na forum.

Możesz podrzucić mi linka do tego filmiku?

 

Co do niskich częstotliwości - co to masz za sufit podwieszany - może za pomocą niego spróbować "zjeść" trochę dołu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmiki sa tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sufit juz wisi i na tym etapie nic się z nim zrobic nie da.

 

Panie Mirku,

 

Miał Pan rację, za 1 razem kiedy program sam wymusił kalibrację SPL nie zauważyłem możliwości źródła dzwięku i skalibrowałem dla subwoofera. Teraz jednak chyba przesadziłem z natężeniem dzwięku. Pisał Pan, żeby zrobić 20dB więcej a u mnie "szczyty" zahaczaja o 140dB :(

Nie wiem jak najlepiej zaprezentować wykres waterfall więc wklejam w takiej postaci. RT60 kompletnie nie rozumiem, który z tych 4 wykresów jest parametrem RT60 ? :)

 

Pozdrawiam

 

Rafał

post-9514-0-75630500-1340702809_thumb.jpg

post-9514-0-35183500-1340702818_thumb.jpg

post-9514-0-57287400-1340702847_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że jak będziesz chciał wpłynąć na bas to poszukaj czegoś innego, najlepiej w formie Rezonatora Hermholtza.

 

Dodam jeszcze do tego co napisał Mirek, że aby skrócić wybrzmienie Twojego podstawowego i największego rezonansu ok 30Hz, potrzebne są duże i dokładnie zrobione RH, a nie jest to łatwa sprawa. Ewentualnie skontaktuj się z forumowiczem JBN, który robi hybrydowe ustroje akustyczne, które mogą pomóc w okiełznaniu rezonansów Twojego pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wykresy są czytelne. Najbardziej potrzeba pochłaniaczy strojonych na 25-35Hz. Niestety nie są to małe ustroje. W moim pokoju pochłaniacze strojone na 24Hz, mają wymiary 240x50x75cm -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Mogą być zarówno pochłaniaczami strojonymi jak i rozpraszaczami. Marek zamieścił jeden przykład,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) więcej informacji i zdjęć ustrojów tego typu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Bardzo dziękuję za porady. Czy coś jeszcze przykuwa Wasza uwagę ? Czy zakres około 80Hz i 200Hz z groszami to potencjalny efekt SBIR ? Tak jak pisałem zaczynam od wysokich częstotliwości a zatem patrząc na RT60 sugerujecie, żeby pochłaniać czy rozpraszać ? W miejscach pierwszych odbić mogę zainstalować panele pochłaniające lub rozpraszające ( ewentualnie kombinację obydwu ). Co na ścianie za słuchaczem i na suficie ? Bardzo często na realizacjach widziałem panele typu Skyline, czy to jest dobre rozwiązanie ? Jakiego czasu pogłosu powinienem się dopracować ( no i który z tych wykresów to RT60, bo już naprawdę zgłupiałem :) ). Po opanowaniu góry zajmę się basem i wtedy skorzystam ze wskazówek, których mi udzieliliście. Jeśli da się wykonać względnie atrakcyjne wizualnie rezonatory lub rozpraszacze na podstawie pomiarów i dobrego projektu, to wymiary o których Pan pisze Panie Mirku nie są problemem.

Imacman, kiedyś zamieszczałeś zdjęcia rozpraszaczy robionych przez Twojego znajomego ( bardzo atrakcyjne wzorniczo ), czy wśród nich są również takie, które mogłyby służyć do złagodzenia wybrzmień w zakresie 25 - 35Hz, czyli tych najbardziej u mnie zaznaczających swoją obecność ?

Panie MIrku, ze zdjęc z Pana pokoju wynika, że całość adaptcji akustycznej "załatwia" Pan rozpraszaczami 1D ? To rozwiązuje wszystkie niedoskonałości akustyczne pomieszczenia ?

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Rafał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za porady. Czy coś jeszcze przykuwa Wasza uwagę ?

Spadek char. powyżej 7kHz.

 

Czy zakres około 80Hz i 200Hz z groszami to potencjalny efekt SBIR ?

Może. Brak danych żeby stwierdzić na pewno.

 

Tak jak pisałem zaczynam od wysokich częstotliwości a zatem patrząc na RT60 sugerujecie, żeby pochłaniać czy rozpraszać ? W miejscach pierwszych odbić mogę zainstalować panele pochłaniające lub rozpraszające ( ewentualnie kombinację obydwu ).

Rozpraszać, lub pochłaniać lub jedno i drugie jednocześnie. Zależy od koncepcji adaptacji.

 

Co na ścianie za słuchaczem i na suficie ? Bardzo często na realizacjach widziałem panele typu Skyline, czy to jest dobre rozwiązanie ?

Zależy od adaptacji innych powierzchni, kwestii estetyki i koncepcji adaptacji.

 

Jakiego czasu pogłosu powinienem się dopracować ( no i który z tych wykresów to RT60, bo już naprawdę zgłupiałem :) ).

0,35-0,45s, chyba że wolisz z większym to i do 0,5s będzie OK. Więcej możesz doczytać w odpowiedniej normie EBU Tech.

 

Po opanowaniu góry zajmę się basem i wtedy skorzystam ze wskazówek, których mi udzieliliście. Jeśli da się wykonać względnie atrakcyjne wizualnie rezonatory lub rozpraszacze na podstawie pomiarów i dobrego projektu, to wymiary o których Pan pisze Panie Mirku nie są problemem.

Imacman, kiedyś zamieszczałeś zdjęcia rozpraszaczy robionych przez Twojego znajomego ( bardzo atrakcyjne wzorniczo ), czy wśród nich są również takie, które mogłyby służyć do złagodzenia wybrzmień w zakresie 25 - 35Hz, czyli tych najbardziej u mnie zaznaczających swoją obecność ?

Panie MIrku, ze zdjęc z Pana pokoju wynika, że całość adaptcji akustycznej "załatwia" Pan rozpraszaczami 1D ? To rozwiązuje wszystkie niedoskonałości akustyczne pomieszczenia ?

Na przedniej ścianie mam tylko trzy dyfuzory. Pozostałe dyfuzory są ściankami przednimi rezonatorów w ustrojach hybrydowych. Na bokach i tyle mam również 1D, jednak są to różne dyfuzory. Mają inne częstotliwości działania i wzajemnie się uzupełniają. Na suficie będzie pochłaniacz strojony - tylko czasu ciągle brak - taki syndrom szewca bez butów ;-) Dodatkowe pochłaniacze mogą pojawić się na bocznych ścianach zadrukowane ciekawymi motywami, ale to również za jakiś czas. Więcej o projektach mojego pokoju odsłuchowego w plikach pdf na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.