Skocz do zawartości
IGNORED

Zniekształcenia TIM oraz...


Dreamer_1

Rekomendowane odpowiedzi

Daje schemat. Udalo mi się już dzisiaj. Nie wiem na ile będzie czytalny po okrojeniu do 600px. Jako ciekawostkę podaję, że na nim znajduje się jeszcze jeden patent technicsa, a nazywa się on sztuczną baterią.

[obrazekLUKASZ-145421_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie lepiej.

[obrazekLUKASZ-145430_1.jpg] [obrazekLUKASZ-145430_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9-100004264 1170257761_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, darkul jak widzę ma chyba Mosfety :))

Przydałyby sie wartości elementów, przynajmniej te na wyjściu wzmaka. Ciekawe, czy źródłem błędu dla sprzężenia zwrotnego jest napięcie czy prąd płynący do obciążenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś zaglądał na ten mój pierwszy wątek ale jeśli nie to załanczam zdjęcie,o które prosił Darkul. Innych z racji braku cyfrówki nie posiadam.

[obrazekLUKASZ-145459_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale bym się nie zdziwił, że współczynnik wzmocnienia ma akurat wysoka wartość.. Dopalacz w postaci dodatkowego wzmacniacza prądowego (to chyba hybryda za mostkiem?) ma chyba za zadanie zapewnić odpowiednią ilość prądu..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie trochę za dużo rezystorów w szereg z wyjściem - stąd obawy o współczynnik tłumienia, cewka też jest bez sensu. Przy dobrze zapdojektowanym wzmaku powinien wystarczyć na wyjściu kondensator z rezystorem do masy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze,że dyskusja zeszła nieco z toru ale niektóre informacje mimo wszystko są cenne i za nie bardzo dziękuje.

Odo urywek z parametrów firmowych mojego wzmacniacza.Może nasuną one komuś jakąś cenną myśl;)

[obrazekLUKASZ-145578_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam dzwiek w jakims stopniu pietruszy ten cienki scalak.... mozesz go wymienic a napewno sie dzwiek odtlumi...

Fety na wyjsciu do najbardziej pradowych nie naleza!I jeszcze te durne rezystory wyrownujace....mieli problemy sietniaki...

Znam tego Technicsa mimo ze to jeszcze stara solidna robota TO DZWIEKIEM NIEZADZIWIAL..WRECZ PRZECIWNIE...Japoncy maja dziwna maniere..zamiast robic wzmak pradowo to robia napieciowo...po co???

Trafole sa duze i maja niezagruby drut...

Ja bym zostawil obudowe...i wkitral LM3886...w paparelu jak K.J. i sie nie meczyl..albo cos innego.

By to zagralo troche lepiej bys sie musial niewspolmiernie nameczyc...a i tak np.LM zagra lepiej!!!

Takie jest moje zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Technicsie nie mam hybrydy.Wszystko robione na elementach dyskretnych,a ten schemat nie jest od mojego modelu (tak dla przypomnienia).Jest pioruńsko wydajny,a trafa mają drut około 1,2 mm średnicy więc nie jest to tak mało. Teraz kupiłem sobie Pioneera A-400X i dlatego będę miał czas na swobodną zabawę z Technicsem:)

Co do robienia napięciowego,a nie prądowego to powiem,że ładnie mnie popieściło te 63V jak niechcący dotknołem więc myśle,że nawet w czasie jałowej pracy małego prądu to nie daje.

Nie chce też go wychwalać,a może to tak brzmieć bo w końcu widzę w nim poważną wadę jaką jest brak można powiedzieć "duszy",chocaż swój charakter ma ... ale ten brak muzykalności ;(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1

Niestety nie mam opisu. Ten schemat pochodzi z RE 11/1997. Tam też nie jest opisany, autor rozwodzi się na temat sztucznej baterii. Opisana zasada działania takiej końcówki mocy była , w którymś jeszcze wcześniejszym "Radio elektroniku".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi na to, że ten układ przy mostku (SVI 3205?), to dodatkowy wzmacniacz wyjściowy (prądowy), którego zadaniem jest dostarczanie dodatkowego prądu do obciążenia (w ten sposób podstawowy wzmacniacz nie musi być bardzo mocny prądowo i pewno można przyjąć, że pracuje w klasie A :)) - stąd marketingowa nazwa klasy AA. Tranzystory wyjściowe, to raczej nie są fety tylko mosfety (nie widziałem fetów na tak wysokie napięcia).

Myślę, że głównym powodem 'cienkiego' grania tego wzmaczka jest własnie topologia układu - czyli sam patent Technisca z tym dodatkowym wzmacniaczem dołączonym przez mostek.

Ja bym go starał się przerobić na standardowy układ, wycinając całą lewą stronę ukłądu. Pewno trzeba wymienić Mosfety wyjściowe i dać po dwie pary. Z wyjscia pobrać sygnał sprzężenia zwrotnego w dołączyć tak jak już jest.

Ale to są dość poważne przeróbki i bez znajomosci rzeczy raczej nie polecam.

Wymienianie scalaków jest tu tylko zabawą, która i tak się może skończyć tragicznie dla wzmaka, szczególnie jeśli się nie wie co robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Dreamer_1

"Co do robienia napięciowego,a nie prądowego to powiem,że ładnie mnie popieściło te 63V jak niechcący dotknołem więc myśle,że nawet w czasie jałowej pracy małego prądu to nie daje."

Przy napięciu 63V te trafka nie mogą mieć dużej wydajności prądowej - fizyki nie oszukasz. A to, czy mocno kopie czy nie od prądu nie zależy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech przejdzie przez Ciebie 63V przy prądzie 30mA (maksymalnym,bezpiecznym dla życia) i 63V przy 2A.(biorąc poprawkę,że napięcie bezpieczne w normalnych warunkach to 120V napięcia stałego i licząc przepływ nie między palcami tak jak w moim przypadku ale przez całe ciało) Tak pozatym wydaje mi się,że przy grubości drutu nie mniejszym niż 1,2 mm ten prąd jest spory. Na marginesie licząc już najprostrzą drogą dzieląc moc jednego trafa 460W przez U=63V wyjdzie mi ponad 7A,a czy to mało? Na cały wzmacniacz poszło by z 15A (znamionowo).Na pierwotnym mam bezpieczniki 2x2A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, czy ktoś może mi wytumaczyć co to znaczy robić wzmaki prądowo albo napięciowo i jak to sie ma do kopania przez napiecie z transformatora i o jakich prawach fizyki tu się mówi. Bo ja nic z tego nie rozumiem..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra,spoko! Dałem się wpłątać w tłumaczenie:/

Napięcie-napięciem,a wydajność prądowa-wydajnością prądową.Im większa tym lepiej dla wzmacniacza.

Co do kopania to chciałem poprostu zaznaczyć,że prąd pełni tu znaczną rolę i może być czynnikiem decydującym w przypadku jakiegokolwiek porażenia.

Ogólnie i tak zeszliśmy z tematu i teraz rozmawia się o wszystkim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.