Jump to content
IGNORED

Kwadratowy pokój - rozwiązanie ?


Yogi

Recommended Posts

Witam Szanownych Kolegów !

 

Bardzo się cieszę, że powstała tak przydatna zakładka. Jestem zdania i jak widzę nie jestem w nim odosobniony, że przynajmniej połowa sukcesu w dążeniu do audiofilskiej nirwany to poprawna adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Żeby nie pisać przydługo, po krótce opiszę moje perypetie z pokojem.

Otóż kilka lat temy postanowiłem zrezygnować z garażu i przerobić go na pokój muzyczny. Nieświadom jeszcze wielu aspektów z dziedziny akustyki dokonałem dzieła i ... załamałem się. Nie grało, i to nie grało tragicznie. Okazało się że powodem są mody pomieszczenia, którego wymiary tworzyły prawie idealny kwadrat. Podjąłem więc (zbyt pochopnie?) decyzję o przebudowie i zmiejszyłem pomieszczenie przez dodanie ścianki działowej. Nie wdając się w dalszy opis ustrojów, dodam tylko że mam i tłumienie i rozpraszanie i nawet skośny opadający jednostajnie sufit. Jest ok, ale ... z uwagi na ciągłą rozbudowę mojego tubowego systemu zaczęło mi być zwyczajnie ciasno. Zatęskniłem za piękną przestrzenią poprzedniego - niegrającego pokoju. Tylko jak się pozbyć "klatwy" kwadratu.

 

Otórz wpadłem na pomysł udrożnienia akustycznego tylnej ściany. W taki sposób żeby optyczmie pozostał kwadrat, ale akustycznie sprządz z pokojem pomieszczenie gospodarcze. Są dwie wersje pomysłu, pierwsa zakłada wyburzenie całej ściany i postawienie jej od nowa, z konstrukcji drewnianaej wypełninej wełną mineralną i pokrytej z obu stron tkaniną, druga - mniej inwazyjna zakłada wycięcie w tylnej ścianie 2 - 4 dużych "okien" i wypełnienie ich wełną oraz pokrycie z obu stron tkaniną.

 

Będę wdzięczny za Wasze opinie i ewentualne inne pomysły i propozycje. Pomieszczenie chcę zaadaptować od podstaw, więc kolejne etapy prac chetnie z Wami przedyskutuję i zamieszczę efekty.

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-148-0-92840600-1353055344_thumb.jpg

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Robiąc na czuja może wyjść dobrze, albo dostatecznie.

Skoro zamierzasz robić remont to najlepiej zrobić strojone pochłaniacze Hermholtza. Powrócił bym do dawnego większego pomieszczenia, ale z odwrotnym ustawieniem. Jeśli te tuby musza być przy ścianie jak na rysunkach to zamienił bym ustawienie obracając o 180 stopni i mając kanapę na dolnej ścianie oba rogi zabudował strojonymi pułapkami basowymi. A ścianę z drzwiami można wykonać jako wielki pochłaniacz strojony z perforowanymi płytami. Pomiędzy kolumnami, a drzwiami binarki + coś na boczne ściany i sufit.

Może być bajecznie, ale bez pomiarów akustyki bym się nie zabierał na remont.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wpis. Oczywiście nie zamierzam robić niczego bez pomiarów. Tymczasem codziło mi o to, czy udrożnienie akustyczne ściany z drzwiami da oczekiwany efekt pozbycia się silnych modów kwadratowego pokoju, i czy wystarczą okna czy trzeba pruć całą ścianę. Pochłaniecze strojone chyba nie załatwią sprawy kwadratu.

 

Dlaczego uważasz, że kolumny powinny stać na ścianie z drzwiami ? Czy nie lepiej będzie jak za plecami będę miał mocno wytłumioną ścianę ?

Link to comment
Share on other sites

Zwróć uwagę na początek tego zdania.

 

Jeśli te tuby musza być przy ścianie jak na rysunkach(...)

 

Tylko dlatego napisałem o takim rozwiązaniu.

 

Na pytanie czy "okna" czy całe "ściany pochłaniające" to precyzyjniej mógłbym odpowiedzieć robiąc wirtualny projekt. Jednak teoretycznie ścianką z GK nie zatrzymasz basu w pomieszczeniu. Nawet jeśli wewnątrz wypełnisz ją gęstą wełną to te najniższe częstotliwości i tak przejdą przez tą ściankę.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy tuby muszą stać pod ścianą, w obecnym pomieszczeniu właśnie pod ścianą grają najlepiej

 

Uściślijmy więc. Co Twoim zdaniem najlepiej zrobić by pozbyć się nakładających się modów wynikających z niekorzystnych proporcji pomieszczenia

1. zbudować ścianę szkieletową z welną mineralną i pokrytą

a. tkaniną

b. gipsokartonem

 

2. zostawić kwadrat i bawić się w rezonatory helmholtza ?

Link to comment
Share on other sites

1. c pokrytą tym co wg pomiaru będzie najbardziej optymalne. A jeśli okaże się że lepsza będzie ściana z suporexu to zrobić ją z suporexu o ile nie będzie przeciwwskazań. A do tego dodatkowo Rez. Helmholtza i inne ustroje.

Link to comment
Share on other sites

Może być bajecznie, ale bez pomiarów akustyki bym się nie zabierał na remont.

 

Probelm polega na tym, że aby zrobić pomiar muszę wywalić tę ściankę zmniejszającą pomiszczenie (z pierwszego rysunku) oraz rozebrać skośny sufit, czyli wrócić do pierwotnego surowego stanu wyjściowego, muszę więc mieć solidną motywację że się uda zapanować nad tym kwadratem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.