Jump to content
IGNORED

hk 3490 + elac 67.2

breathing

Recommended Posts

Posiadam kolumny Elac 67.2 i zamierzam kupić do nich amplituner stereo Harman Kardon 3490 bo ma wejście cyfrowe s/pdif - puszczam muzykę z komputera w (wav, flac). Problem polega na tym, że kolumny mają moc znamionową 80 W / maksymalną 120 (rekomendowany wzmacniacz 30-150 W) na 6 Ohm a wzmacniacz HK 3490 ma 120 W, ale na 8 Ohm więc w najprostszym przeliczeniu na kolumny 6 Ohmowe poda ponad 150 W?!

Czy to połączenie to dobry pomysł???

• 1 month later...

Niestety nikt z Was "znawcy" mi nie pomógł - widzę, że mnóstwo odpowiedzi pojawia się tylko przy postach gdzie można coś zareklamować - to wiele tłumaczy.

Opiszę jak rozwiązałem ten problem, może to komuś pomoże w przyszłości.

Prowadziłem korespondencję z angielskim serwisem Harmana i niemieckim Elaca (bo w polskim Harmanie tj. JBL nikt nie raczy odpisywać na maile) i zostałem uspokojony, że przy normalnym słuchaniu muzyki tj. nie przekraczającym około 70/80 % mocy i nie trwającym kilkudziesięciu godzin nieprzerwanie nic złego nie ma prawa się stać. Faktycznie muzyka gra u mnie praktycznie od rana do wieczora na poziomie 40-60% mocy i nic się złego nie dzieje.

Jestem z zestawienia Harmana 3490 z Elac 67.2 zadowolony, słuchałem też innych kolumn do 1500 zł za sztukę - indiana line, jbl, roth audio oraz inne elaca i moim zdaniem Elac 67.2 biły wszystkie na głowę. W poprzednich zawsze czegoś brakowało albo było zbyt dużo a elac 67.2 mają dobre odwzorowanie w każdym paśmie, panuje w nich największa harmonia od dołu do samej góry pasma. Moim zdaniem są idealne dla ludzi, którzy potrzebują czegoś w miarę "uniwersalnego" do wszystkiego (w moim przypadku akustyczna muzyka, rock, pop, klubowa). Oczywiście to moje subiektywne zdanie i radzę zawsze samemu testować różne konfiguracje. Puszczam muzykę w formacie flac, wave i mp3 z komputera przez wyjście cyfrowe optyczne s/pdif (tylko PCM) bezpośrednio do amplitunera. Dźwięk jest dynamiczny i bardziej "surowy" niż przez wejście analogowe, ale ja tak lubię.

Zgadzam się z Kolegą breathing odnośnie kolumn Elac 67.2. Grają dźwiękiem bardzo spójnym i kulturalnym. Brzmienie zaliczyłbym do ciepłych, dynamicznych, ze sprężystym basem. Potrzebują nieco miejsca od ścian tylnych i bocznych (minimum 30-40 cm). Wysokie tony wybrzmiewają wtedy, jeśli jest to konieczne. Bardzo przyjemnie słucha się każdego gatunku muzycznego ( akustyczna, jazz, klasyka, rock, alternatywa i elektronika) - są po prostu uniwersalne. Dodać trzeba, że wykonanie kolumn to pierwsza liga. U mnie są podpięte do Audiolab 8000s w pokoju 20 m2. Dają radę, ale mam wrażenie, ze lepsze byłyby Elac 68.2 (niżej schodzący bas). W jakim metrażu grają Twoje kolumny?

Pozdrawiam

24 m². Być może 68.2 byłyby lepsze (pod względem basu), ale są droższe o ok. 1000 zł za parę. Jak dla mnie w 67.2 bas jest idealny tylko trzeba je odpowiednio ulokować w pomieszczeniu - dać im przestrzeń dookoła siebie. Musiałem nieco przemeblować pokój, ale poprawa basu była znaczna. Ważną rzeczą jest też wygrzanie kolumn. Szczerze mówiąc przy pierwszym włączeniu kolumn zaraz po wyjęciu z opakowania byłem nieco zawiedziony dźwiękiem - był bardzo metaliczny, zbyt jasny, ale po wygrzaniu kolumn nastąpiła duża poprawa, pasmo się rozciągnęło w górę i w dół a barwa minimalnie ściemniała i się ociepliła.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.