Skocz do zawartości
Akcesoria

QNAP TS - 251D

 

 

Po wstępnym opisaniu możliwości technicznych urządzenia, instalacji odpowiednich pakietów oraz wgraniu muzyki na NASa, czas sprawdzić jakie wrażenia odsłuchowe daje QNAP TS251. Użyłem go jako NASa wpiętego w system audio za pośrednictwem DACa ze streamerem. 

_DSC8939.thumb.jpg.082bf3e6397c6eddedb215926d055cab.jpg_DSC8717.thumb.jpg.5388810a05c1807a4e21884b744bbfac.jpg

Jedna uwaga na marginesie - pomimo tego, że samo urządzenie jest praktycznie bezgłośne, trzeba wziąć małą poprawkę na odgłos pracy samych dysków twardych, które w zbyt bliskiej odległości od słuchacza dają się usłyszeć. Nie jest to wielki problem, bo sam NAS może być w zupełnie innym pomieszczeniu, ważne tylko by był wpięty do tej samej sieci co Streamer/DAC.   

_DSC8718.thumb.jpg.a0107411d610e0ee97e8cbffc3dda817.jpg_DSC8719.thumb.jpg.3e81196f32670693910817fe7d4b9d73.jpg_DSC8721.thumb.jpg.eddce696c4bcfde4091c5cdfcdf34b84.jpg

W teście użyłem kilku aplikacji/wtyczek z poziomu NASa. Jako DACa, który jest konieczny do wykonania testów odsłuchowych, wykorzystałem Ayon S10 MKII. Z poziomu Streamera/DAC używałem tylko jednej, dostarczonej przez producenta aplikacji – jednak jej używanie nie jest obligatoryjne, wszystkie funkcje odtwarzanie muzyki możemy wykonać z poziomu przeglądarki, sterując NASem. 

 

Pliki muzyczne uzyskałem ripując je z płyt CD oraz SACD do formatu WAV.  

_DSC8941.thumb.jpg.fbfa674097ebcaa93f945f020f18d1fa.jpg_DSC8726.thumb.jpg.57ce08afa58b2f4ba0a8993d3e499f6f.jpg

Materiał muzyczny jaki użyłem do testów:

 

-Patricia Barber – Cafe Blue UN-mastered, CD/SACD Premonition Records 1994

-Karajan Forever – Calssiques de toujours, 2CD Deutsche Grammophon 2003

-Chris Jones & Charlie Carr, CD/SACD Stockfish Records 2019

-Alt – J - An Awesome Wave, CD Infectious 2012

-Rammstein – Rammstein, CD Vertigo 2019

 

By test był miarodajny, porównanie wykonywałem z plikami wgranymi na NASa, a materiałem porównawczym, były te same pliki wgrane na pendrive USB i wpięte bezpośrednio do DACa. Korzystanie z fizycznych płyt CD wykluczyłem po pierwszych próbach, gdyż większe zmiany muzyczne wprowadziłoby użycie samego odtwarzacza CD i odczyt laserem. Uznałem, że nie jest to miarodajne, jednak pliki z serwera i CD Audio to całkiem inne technologie i inne podejście do tematu. 

 

Jeżeli chodzi o test muzyczny, to różnice w odsłuchu materiału z samych płyt CD vs. NAS streścić można w ten sposób, że pliki dostarczają większą energię, detal i kontur nagrania, natomiast CD lekko gubi te cechy, ale za to uzyskujemy nieco większą łagodność dźwięku. Oczywiście należy uwzględnić również takie czynniki jak sam przewód zasilający transportu CD oraz kabel cyfrowy – zmiennych jest na tyle dużo, że tak jak wcześniej wspomniałem, bardziej miarodajny wydał mi się test NASa wpiętego do tej samej sieci co DAC, do pendrive wpiętego w to urządzenie. 

 

Tutaj już zmiany dźwiękowe nie są, aż tak duże, ale również dają się wyłapać. 

_DSC8723.thumb.jpg.e5145be4b0794a3b7b0b04ff33dd7f44.jpg_DSC8724.thumb.jpg.0e77cafc2fae61983c2914e72dc62ba3.jpg_DSC8733.thumb.jpg.3bb13be8f751b524262600409cc071ec.jpg

W kameralnych utworach z płyty Cafe Blue, Patrici Barber wyraźniejsza była holografia nagrania, nieco lepiej prezentowały się wybrzmienia (gdy odtwarzałem plik za pośrednictwem NAS). Podobne odczucia miałem, wykonując podobny test na materiale pochodzącym ze składanki -Karajan Forever – Calssiques de toujours. 

 

Melodyjny album zespołu Alt – J - An Awesome Wave, przy odtwarzaniu z NASa miał trochę mocniej zdefiniowany bas, łagodniej brzmiały elektroniczne kompozycje utworów. Największe różnice dźwiękowe wyłapałem na płycie Chris Jones & Charlie Carr, podobnie jak we wcześniejszych albumach, mocniej dało się zdefiniować bas, dłużej utrzymywały się wybrzmienia, nieco większa holografia całego przekazu muzycznego. Przy tak spokojnej płycie, gdzie dodatkowo dominują instrumenty akustyczne, wszelkie niuanse wprowadzane przez inną konfigurację sprzętową są znacznie łatwiejsze do wyłapania. 

 

Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku ostatniego testowanego albumu: Rammstein – Rammstein, tutaj natłok informacji muzycznych nie umożliwił mi wyłapania jakichkolwiek różnic dźwiękowych. 

 

Zaznaczyć trzeba, że pomimo tego, że różnice nie były zbyt duże to jednak korzystanie z NASa znacznie szybciej pozwalało odtworzyć wybrany utwór (prawdopodobnie to zasługa indeksowania jaką wykonuje oprogramowanie QNAP). Ilość dostępnego miejsca, jakie daje dysk sieciowy jest nieporównywalnie większa, niż jakikolwiek pendrive i w obecnie używanych rozszerzeniach plików muzycznych, ciężko mi sobie wyobrazić tak rozbudowaną bibliotekę, by dwu kieszeniowy NAS nie dał rady jej pomieścić. 

 

Z popularnych na rynku programów, sprawdziłem działanie oprogramowania: Linn Kazoo, Roon, Twonky, z paletyrozwiązań niezależnych dostawców. Proponowany przez QNAP jest darmowy Music Station. Instalacja każdego z nich jest banalnie prosta i w zasadzie sprowadza się do wyszukania wybranego programu w „App Center” i kliknięciu jednego przycisku, by w ciągu kilku sekund mieć ją pobraną i zainstalowaną na NASie. 

 

Można też, z pominięciem aplikacji muzycznej, zaznaczyć pliki dźwiękowe bezpośrednio w folderze i wysłać polecenie do odtworzenia w zewnętrznym streamerze poprzez protokół UPnP. Dla mnie najwygodniejsze było korzystanie Music Station, ponieważ prócz bardzo szybkiego indeksowania, bardzo trafnie potrafił przypisać tagi do utworów. 

 

Podsumowując, korzystanie z NASa jako źródła przechowywania plików muzycznych, jest bardzo wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Używając jednego NASa, możemy słuchać muzyki na wielu różnych urządzeniach równocześnie, w różnych pomieszczeniach. Prócz słuchania muzyki, możemy oczywiście używać go do innych plików multimedialnych, takich jak zdjęcia czy filmy. 

 

 

Dane Techniczne:

 

Procesor: Intel Celeron J4005

Pamięć RAM:  2 GB

Interfejs dysków: SATA II, SATA III

Interfejs: HDMI, RJ-45, USB 2.0, USB 3.0

Złącza: 1x HDMI, 1x RJ45, 2x USB 3.0, 3x USB 2.0

Wi-Fi:  Nie

Obudowa: Tower

Zasilanie: Sieciowe (zasilacz impulsowy)

Wielkość dysku [cale]: 2.5, 3.5

Maksymalna liczba dysków: 2

Usługi: 

AFP, Dynamiczny DNS (DDNS), HTTP, HTTPS, IPv6, iSCSI, Jumbo Frame, Klient BitTorrent, Klient DHCP lub statyczny adres IP, Serwer CIFS/SMB, Serwer DHCP, Serwer DLNA, Serwer FTP, Serwer UpnP AV, Serwer VPN, SMART, SMTP, SNMP, SSH, Telnet, TFTP, Wake-On-LAN, WebDAV

 

Tryby RAID: 0, 1, JBOD, Single Disk

Zarządzanie: Aplikacja na urządzenia mobilne, Przeglądarka WWW

Wymiary: Wysokość [mm] 168

Szerokość [mm] 105

Głębokość [mm] 226

Data dodania




STAX SRS-X1000

Choć w tytule dzisiejszej recenzji mamy dość enigmatyczne oznaczenie wskazujące na pojedynczą sztukę/egzemplarz, to tym razem, wbrew owym pozorom w opakowaniu zbiorczym znajdziemy dwa urządzenia. Zaskakująco kompaktowe, jak na wykorzystywaną technologię słuchawki, oraz przeznaczony do ich napędzania niewielki wzmacniacz. Cóż w tym nadzwyczajnego? Ot chociażby fakt, iż dzięki uprzejmości Sieci Salonów Top HiFi & Video Design otrzymaliśmy symboliczny ulgowy bilet na ekskluzywne salony Stax-a o

Fr@ntz
Fr@ntz
Słuchawki

3-Majówka 2025 - Wrocław | Bilety

O wydarzeniu Długi majowy weekend zarezerwujcie na wizytę we Wrocławiu i festiwal 3-Majówka! Tradycyjna już wrocławska 3-Majówka rozpoczyna sezon plenerowych festiwali w Polsce. Co roku w długi majowy weekend w samym sercu Wrocławia występują najlepsze zespoły z czołówek list popularności, weterani scen rockowych, jak i nowe, wschodzące gwiazdy. 3-Majówka 2025 bilety już w sprzedaży. 3-Majówka Wrocław 2025 line-up Dzień I, czwartek 1 maja 15.00 – otwarcie kas, start wymian

AudioNews
AudioNews
Newsy

Tre Voci - Passione | Bilety

O wydarzeniu Zapraszamy na ekskluzywny wieczór z Tre Voci – trzema charyzmatycznymi tenorami, którzy od prawie dekady podbijają serca publiczności na całym świecie! Bilety na koncert Tre Voci - Passione już dostępne. Tre Voci koncert Passione Passione to koncert stworzony z myślą o tych, którzy kochają wielkie emocje, niesamowitą energię i muzykę pełną duszy. Tenorzy z Tre Voci przygotowali dla Was prawdziwą podróż przez ponadczasowe przeboje i arcydzieła różnych kultur – od gorąc

AudioNews
AudioNews
Newsy

Koncert przy świecach: Największe hity Adele | Bilety

O wydarzeniu Odkryj magię muzyki Adele w niezwykłej oprawie świec. Candle Live Music zaprasza na wieczór pełen emocji, gdzie najpiękniejsze utwory tej legendarnej artystki zabrzmią w magicznych aranżacjach instrumentalnych. Zanurz się w emocjonalnych dźwiękach takich hitów jak Hello, Someone Like You, Rolling in the Deep, Set Fire to the Rain, Skyfall i wielu innych. Przyjdź i doświadcz muzyki Adele w zupełnie nowym wydaniu! Bilety na koncert przy świecach Największe hity Adele już dostępne

AudioNews
AudioNews
Newsy

Fezz Sagita Prestige EVO – pierwszy ZBALANSOWANY przedwzmacniacz w ofercie Fezz!

Fezz Audio prezentuje Sagita Prestige EVO – pierwszy w swojej ofercie lampowy, zbalansowany przedwzmacniacz liniowy. Został on zaprojektowany dla najbardziej wymagających użytkowników. Model wyposażono w cztery wejścia RCA (w tym jedno direct) oraz dwa zbalansowane XLR, a także w dwie pary wyjść RCA i XLR. Dzięki temu Sagita Prestige EVO doskonale sprawdzi się w klasycznych systemach stereo. Za brzmienie odpowiadają starannie dobrane, niskoszumowe lampy 12AU7/ECC82, które zapewniają precyzyj

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Nowości | Testy | Inne


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Cześć,

Miło się czytało ale nie rozumiem, jak używając aplikacji zainstalowanej na NAS-ie odtwarzasz muzykę na streamerze przez ethernet? Są dwa wyjaśnienia:

a) jestem matołem zacofanym technicznie

b) czegoś nie dopisałeś.

pozdrawiam ?

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, payong napisał:

Cześć,

Miło się czytało ale nie rozumiem, jak używając aplikacji zainstalowanej na NAS-ie odtwarzasz muzykę na streamerze przez ethernet? Są dwa wyjaśnienia:

a) jestem matołem zacofanym technicznie

b) czegoś nie dopisałeś.

pozdrawiam ?

Oczywiście po drodze jest Router. NAS wchodzi do wspólnej, domowej sieci i do tej samej sieci podłączony jest DAC ze streamerem z wejściem Ethernet. Czy połączy się do sieci przez Ethernet czy Wifi już bez różnicy, byle urządzenie pracowało w tej samej sieci co NAS. 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, payong napisał:

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem treść artykułu to na QNAP-ie jest uruchomiona aplikacja, którą obsługujesz w przeglądarce internetowej i wysyłasz muzykę na streamer?

 

Tak. Ale możesz sterować odtwarzaniem zarówno z poziomu telefonu, tabletu, komputera poprzez połączenie przez NAS i to jest jedna opcja. Druga to sterowanie z poziomu DACa/streamera lub jego aplikacji. 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie poprzez aplikację streamerem jest dla mnie zrozumiałe (mam tak z Daphile) ale druga opcja czyli NAS steruje streamerem jest nie do końca jasna: NAS musi wobec tego pracować jako serwer mutimedialny i przesyłać siecią zarówno strumień audio (mam nadzieję, że nie skompresowany) i polecenia sterujące streamerem oraz obsługiwać aplikację, którą użytkownik steruje zachowaniem NASa (co wysyła do streamera.

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie NAS jest widoczny jako serwer multimediów w apce na tablet (mconnect) i tą apką przekierowuję strumień na streamer (malina). Drugą opcją jest podpięcie NAS bezpośrednio na streamerze. Wówczas sterowanie bezpośrednio z tego streamera przez przeglądarkę.

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.