Jump to content

Focal Sopra Nº3 prezentacja w Audiotrendt

plastik1989
plastik1989

Ostatnimi czasy miałem przyjemność zostać zaproszonym na prezentację, bardzo ciekawych kolumn, jakże uznanej marki jaką jest Focal. Mowa nowym modelu Focal Sopra Nº3 który, jak się wydaje jest mniejszą kopią czy wariacją na temat topowych Utopi. Już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo tej kolumny, a także szereg rozwiązań konstrukcyjnych jawnie nawiązują do topowego modelu. To co odróżnia, to prócz gabarytów, to zdecydowanie bardziej przyziemna cena, która w tej kategorii kolumn mieści się widełkach cenowych, nie wymagających od potencjalnego nabywcy bycia milionerem. 

_DSC7785.thumb.jpg.dd50b92ed39fc2fd12fefed52625e019.jpg_DSC7784.thumb.jpg.b97e6cbe7243dd0fb48a9c812a80578a.jpg_DSC7782.thumb.jpg.3cb3fa06727139ab04b8f850473c4930.jpg

Ale, wracając do wyglądu – od razu trzeba przyznać, że prócz wartości użytkowej, jest to również element wystroju uzupełniający wystrój salonu czy pokoju audio-video – o ile wybraliśmy nowoczesny design. Błyszcząca struktura lakieru, szklane powierzchnie, zaokrąglenia w każdej płaszczyźnie – wielu laików mogłoby stwierdzić, że bliżej tej kolumnie do nowoczesnej rzeźby i ozdobnika, bogatego salonu, niż do kolumny. Lecz za tym butikowym wyglądem stoi jednak bardzo zaawansowana. Dość powiedzieć, że Focal (jak jeden z nielicznych producentów kolumn) korzysta w swoich produktach z głośników w pełni swojej produkcji. Począwszy od projektu, przez wykonanie klosza, po materiał membrany – wszystko to odbywa się w fabrykach Focala. Dzięki temu, w projektowaniu kolumn ogranicza ich jedynie fantazja – zarówno w sferze wizualnej, jak i technicznej/głośnikowej mogą zrobić wszystko co sobie zapragną. Korzystając z tych możliwości, wszystkie przetworniki użyte w Focal Sopra Nº3 stworzone zostały specjalnie tylko dla tej kolumny. 

 

Głośnik wysokotonowy membranę wykonaną ma z berylu i pracuje w tunelu, tak że część jego energii wytłumiana jest w odpowiedniej komorze, ale pozostała część wydobywa się z ujścia tunelu i wzmaga efekty przestrzenne. Głośnik średniotonowy ma 16,5 cm średnicy, a membrana wykonana jest ze sprasowanej pulpy papierowej, wzmocnionej syntetycznymi włóknami – to technologia wypracowana przez Focala. Podobne głośniki, lecz odpowiednio większe, znajdują się również  w sekcji basowej, która pracuje w układzie bas reflex. 

 

_DSC7788.thumb.jpg.9cfd182e7f3f3a70457897d9eb4eaf66.jpg_DSC7790.thumb.jpg.ab417d6f9bff2bfcc19e3f147f21e0e5.jpg_DSC7792.thumb.jpg.e1e27a7d8c72d9c3affc6ac34e39d172.jpg

Kolumny te spięliśmy z Lumin – D2 (DAC i transport) oraz wzmacniaczem Rega Aethos, a poniżej kilka akapitów o tym wzmacniaczu z artykułu z naszej strony (był już u nas testowany wcześniej). 

„Dzięki uprzejmości firmy Audiotrendt z Krakowa, do naszych testów trafiło najnowsze urządzenie brytyjskich konstruktorów. Wzmacniacz zintegrowany, który ma za zadanie pełnić rolę flagowego modelu firmy Rega od pierwszych chwil sprawia wrażenie więcej niż solidnej konstrukcji. Design jest rzeczą względną, jednak Aethos pomimo niewielkich jak na wzmacniacz gabarytów (1/2 wysokości klasycznego wzmacniacza) już przy pierwszym kontakcie pokazuje, że nie należy do wagi lekkiej. I w rzeczywistości tak też jest, ważący 17,5 kilograma wzmacniacz pokazuje czym jest nowoczesny design w świecie audio, fantastycznie wykonany i dopasowany w każdym elemencie, do tego sprawiający wrażenie niepozornego mocarza mającego więcej niż potrzeba do zaoferowania w temacie mocy. I tak też jest w rzeczywistości - 156 W RMS na oba kanały przy 6Ω to już nie przelewki. Wzmacniacz ten jest zdolny do napędzenia praktycznie większości obecnie dostępnych kolumn na rynku (abstrahując od wynalazków i cudów techniki wartych dwie nerki i dwa płuca) z małymi wyjątkami (niestety).

_DSC7795.thumb.jpg.c501b3cde39c5f15dc47959ec4e7bcea.jpg_DSC7797.thumb.jpg.033c326572f36d4980ce0d087367b1c8.jpg_DSC7798.thumb.jpg.bb5b531d9a6e7b5d2f73c7553e8436dd.jpg

I w tym miejscu warto zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół - informacje producenta co do wydajności urządzenia w trakcie współpracy z różnymi kolumnami. Otóż firma Rega zastrzega, że w przypadku długiej pracy wzmacniacza przy nazwijmy to "niesprzyjających" warunkach w postaci bardzo wymagających kolumn. Jak czytamy w instrukcji "ciągłe użytkowanie na wysokim poziomie przy 6Ω może prowadzić do rozgrzania obudowy do temperatury o 40°C wyższej od warunków otoczenia i spowodować automatyczne wyłączenie termiczne". Nam ta sztuka nie udała się, ale taka uwaga producenta powinna ze strony potencjalnego nabywcy wymusić tzw. "czerwone światło" i wzmacniacz powinniśmy bezwzględnie testować w docelowym systemie z posiadanymi kolumnami. W trakcie naszych testów posiadany wzmacniacz ani przez moment nie wyłączył się, bez względu na podpinane do niego kolumny, ale nie oznacza to tego, że w określonych sytuacjach takie sytuacje nie mogą mieć miejsca.

 

Tył wzmacniacza wypełniają w całości wejścia oraz wyjścia RCA. 7 wejść analogowych (w tym Direct Input i Record Input) oraz 3 wyjścia RCA w tym jedno do podłączenia końcówki mocy. Zero cyfrowego świata? Jest w tym jakiś sens, w końcu cała konstrukcja ma służyć wzmocnieniu. Wszystkie funkcje jakie gwarantują przetworniki cyfrowo-analogowe czy streamery uzyskamy podpinając do Aethos'a posiadane/wybrane do systemu urządzenia.

 

_DSC7799.thumb.jpg.0d1d0778617a7ca12ce935fa23a065e7.jpg_DSC7800.thumb.jpg.4dad17152dc09727c1db970f29336fb6.jpg_DSC7803.thumb.jpg.87f3f37413e3521bbe9ec6e68f51abf6.jpg

Aethos po podpięciu do całego systemu okazał się być wzmacniaczem uniwersalnym w rozumieniu gatunków muzycznych. To, co gwarantuje w temacie kultury prezentowanego brzmienia i to bez względu na wybrany gatunek muzyczny przypomina bardziej brzmienie lampowe, niż brzmienie wzmacniacza tranzystorowego. Wzmacniacz to w pełni konstrukcja dual mono, której od strony walorów fonicznych trudno cokolwiek zarzucić. Oczywistym jest, że cena jaką przychodzi nam zapłacić za Aethos'a gwarantuje już co najmniej bardzo dobre brzmienie, ale ten wzmacniacz potrafi dać z siebie więcej niż wskazywałaby na to jego wielkość czy cena. Brzmienie w całym zakresie jest delikatne, miękkie i pozbawione wyostrzeń. Nie oznacza to, że pozbawione jest blasku czy odpowiedniej szybkości. Nic z tych rzeczy, wysokie tony są odpowiednio czytelne i nasycone, ale wszystko odbywa się w granicach naturalnego przekazu. Bogactwo detali w tym zakresie uzależnione jest bardziej od samego nagrania niż sztucznej prezentacji kreowanej przez wzmacniacz. Brytyjski wzmacniacz charakteryzuje nie fenomenalną kontrolą niskich tonów, z odpowiednią szybkością, ale i właściwą masą. Niskie tony są bardzo zróżnicowane, właściwie oddane w swej wielkości oraz współgrające z resztą przekazu. Pomimo możliwości jakie daje nam wzmacniacz (jego moc), wszystko odbywa się w granicach poprawności prezentacji tak poszczególnych zakresów jak i całości nagrania. Brzmienie jakie oferuje ten wzmacniacz powinno się podobać sporej grupie melomanów, średnica jest fenomenalna, jest plastyczna i o odpowiednich proporcjach. Szczególnie żeńskie wokale brzmią przekonywująco, są naturalnej barwy i odpowiednio prowadzone. Zresztą średnica wzmacniacza Aethos należy do tych mocniejszych stron brzmienia. Z odpowiednio dobranymi kolumnami możemy uzyskać wysokiej klasy brzmienie, gdzie dostaniemy nie tylko niskie tony o odpowiedniej masie i zróżnicowaniu, ale współgrająca z resztą średnicą oraz bogactwem detali wysokich tonów, gdzie bez trudu dostrzeżemy w nagraniach nawet najdelikatniejsze dźwięki.

_DSC7807.thumb.jpg.ac1fac66ab469440f8f9a2dd2f53daa7.jpg_DSC7805.thumb.jpg.570e4b22fbd78fd848e8be0d3a3baca8.jpg_DSC7806.thumb.jpg.cca0691cf15e40d620396930d5333455.jpg

Moc tego wzmacniacza gwarantuje spore możliwości w zakresie budowania muzycznego przekazu nawet dużych składów, muzyka rockowa czy metal zyskują na odpowiedniej masie i sile, całość nie jest obarczona brutalną siłą powodującą utratę jakości uzyskiwanego brzmienia. To ten rodzaj wzmacniacza, który sprawdzić się może w bardzo szerokim repertuarze bez względu na preferowane gatunki muzyczne.”

 

 

 

W prezentacji użyte zostały:

 

wzmacniacz -  Rega Aethos

kolumny – Focal Sopra Nº3

DAC i transport - Lumin – D2

kondycjoner pasywny - Gigawatt PC1

Za zorganizowanie odsłuchów dziękujemy: https://audiotrendt.com.pl

Wzmacniacze Audio Hungary na których słuchano kolumn: https://audiohungary.pl/

 

AUDIOtrendt
ul. Sołtysowska 35A / LU1
31-589 Kraków

 • Like 1
 • Haha 1


User Feedback

Recommended Comments

Fajny tekst, dzięki. Trochę literówek jest w części dotyczącej kolumn Focala, więc jeśli można, to prośba o korektę - będzie się czytać jeszcze lepiej 😊

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
Wuelem

Posted (edited)

Cytat: "Wzmacniacz to w pełni konstrukcja dual mono".

Czyli ten wzmacniacz ma w środku 2 transformatory. Czy jeden - i jednak to nie jest w pełni dual mono?

Oprócz takich oczywistych niedociągnięć (kanały nie są w 100% podwojone) styl bazujący na niedookreśleniach (jak horoskop - ogólniki tak pojemne, że każdemu przypasuje tekst) i do tego sporo błędów - artykuł aż woła o korektę polonisty.

Rozumiem, że to forma reklamy. Jednak od tekstu wcześniej przygotowywanego można wymagać ciut więcej. 

Nieporozumieniem jest dla mnie tytułowanie artykułu nazwą kolumny, a potem cały opis skupia się na wzmacniaczu. I przy tym jeden z dłuższych fragmentów dotyczy uwag z instrukcji użytkowania. A w instrukcji od kolumn nie było uwag o np. optymalnym ustawieniu? Takich, które powinien uwzględnić każdy i zawsze będą aktualne, a nie odwołujących się do przypadków incydentalnych.

A jeśli już, to wzmacniacz spokojnie można reklamować jako wadliwy, jeśli wyłącza się samoistnie podczas normalnych warunków użytkowania. Nikt na co dzień nie mierzy oporności kolumn i nie można tego od użytkownika wymagać. Do tego wiadomo, że producenci mocno przekłamują ten parametr. No i dlaczego 6 omów - czy 4 nie stanowią już problemu?

 

Edited by Wuelem

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
tb82

Posted (edited)

Że tak zapytam przewrotnie....to jak w końcu grają prezentowane kolumny?? :))) naprawdę ciekawa recenzja, opis techniczny produktu a następnie....wklejka testu wzmacniacza z przed kilku miesięcy :)) do tego te literówki... nie ma co pełen profesjonalizm, nic mnie już nie zaskoczy :) "arcydzieło literackie" :)))

Edited by tb82

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Wielu laików, patrząc a budowę klosza stoi jednak bardzo zaawansowana 🙂

Mistrz słowa, eseik, prozaik i prozak w jednym 🙂

 • Haha 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Mi na prawdę wystarczy, że jest napisana na tyle by zachęcić Was do czytania - nic więcej mi nie potrzeba. 

 • Thanks 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
tb82

Posted (edited)

Od dzisiaj czytam regularnie :))...ostatnio tak się uśmiałem po Asterixie i Obeliksie: Misja Kleopatra...fantastyczny dubbing....ale recenzja Focali przyznaje nie gorsza :)))

Edited by tb82

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Czepiacie się chłopa a przecież wszystko ładnie opisał:

jak kolumny wyglądają, ile mają głośników i jakie 🙂 nawet zdjęcia są... eee no i opis jakby ktoś nie lubił patrzeć na zdjęcia...

Kogo interesuje jak te kolumny grają tak naprawdę? 😄

 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
 

Od dzisiaj czytam regularnie :))...ostatnio tak się uśmiałem po Asterixie i Obeliksie: Misja Kleopatra...fantastyczny dubbing....ale recenzja Focali przyznaje nie gorsza :)))

Chłopaki, to nawet nie jest RECENZJA tylko PREZENTACJA - byłem u dystrybutora po inny sprzęt, spytał czy  przy okazji nie wrzuciłbym jakiegoś info na temat tych głośników i przypomniał materiał o wzmacniaczu Regi, bo te sprzęty dużym zainteresowaniem się cieszą u Nich. Więc powiedziałem, że czemu nie - porobię zdjęć, opisze jak są zrobione i opublikuję jakąś wzmiankę. Recenzji nie będę robił i nie będę pisał jak grają, bo 2-3h słuchania (nie u siebie nawet), nie jestem w stanie czegoś sensownego napisać.  

Tomek i Olek się czepiają bo mają ze mną personalny zatarg... Olek, zamiast się czepiać wpadłbyś kiedyś do mnie i posłuchałbyś czegoś, a później sobie używał. Moje zaproszenie dla Ciebie zawsze aktualne. Jeśli moja akustyka jest problemem, możemy posłuchać w lepszych warunkach, jak przywiozę klocki do Ciebie.  

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Accuphase AD-2850 moduł RIAA

  Accuphase AD-2850 to moduł rozszerzenia, dedykowany do wyższych modeli przedwzmacniaczy Accuphase. Pozwala on relatywnie niskim kosztem (relatywnie, bo koszt tego modułu jest kilka razy niższy niż oddzielny preamp gramofonowy, np. C-47 oraz dodatkowe okablowanie, co nie znaczy, że jest on tani) uzyskać możliwość korzystania z gramofonu w systemach Accuphase.     Po zamontowaniu w kompatybilnym przedwzmacniaczu uzyskuje się możliwość korzystania przedwzmacniacza RIAA zarówno dla wkłade

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria

  Marek Biliński - Wolne Loty reedycja

  Kolejna z serii reedycji płyt Marka Bilińskiego, wydanych z oryginalnych taśm matek, z bardzo łagodnym masteringiem. Według Twórcy płyta brzmi tak, jak powinna brzmieć w latach 80tych – lecz wtedy nie pozwalało na to ograniczenia sprzętowe.    Bardzo ładnie wydana, w środku prócz książeczki, zapis nutowy. Bezbarwny winyl, jest nie tylko ciekawy wizualnie, ale również powinien posiadać lepsze właściwości soniczne. Czarny kolor płyty winylowej wynika z barwnika jaki dodawany jest d

  plastik1989
  plastik1989
  Muzyka

  Hegel H95

  O ile w segmencie nazwijmy to ogólnie wybitnie konsumenckim i operującym na obszarze systemów domowej rozrywki, czyli nieco tracącego ostatnimi czasy na popularności, na rzecz soudbarów, kina domowego sezonowa fluktuacja modeli już nikogo nie dziwi, to w klasycznym stereo zbytnia nerwowość przy odświeżaniu oferty może przynieść więcej złego niż dobrego. Po prostu to nieco inny profil odbiorcy i nieco inne podejście do tematu, gdyż większość zakupów podejmowana jest nie dość, ze z rozmysłem, to j

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Denon DHT-S416

  Dopiero co wylegiwaliśmy się na plaży, bądź przemierzaliśmy wzdłuż i wszerz większe, czy też mniejsze pagórki a tu nie wiedzieć kiedy nastał wrzesień, skończyła się laba, dzieciarnia powróciła do szkolnego rygoru a my do codziennych obowiązków. Jednym słowem kanał. Całe szczęście nawet niespecjalnie śledząc branżowe publikatory gołym okiem widać, że schyłek lata to zarazem wysyp wszelakiej maści nowości, z którymi producenci czaili się przez kilka ostatnich miesięcy, mając cichą nadzieję, iż z i

  Fr@ntz
  [email protected]
  Kolumny

  HiFiMAN Ananda-BT

  HiFiMAN Electronics to chiński producent produktów audio, w tym słuchawek, wzmacniaczy i przenośnych odtwarzaczy audio. Jej założycielem jest Fang Bian doktor nanotechnologii. Początki działalności to manufaktura działająca w Nowym Jorku pod nazwą Head-Direct, od 2007 roku, jako HIFIMAN. W 2011 roku firma została przeniesiona do Chin. Portfolio firmy to przede wszystkim słuchawki nauszne, zaprojektowane w oparciu o przetworniki planarne, magnetostatyczne i ortodynamiczne. Do wyboru mamy kilka

  M@rgot
  [email protected]
  Słuchawki
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.