Skocz do zawartości
IGNORED

Monitory szerokopasmowe do komputera


muria

Rekomendowane odpowiedzi

Jedynie co ci zmienia obudowa (nie uwzględniając oczywiści bafle step ale tu nie ma znaczenie czy obudowa jest BR czy zamknięta bo ten efekt występuje w obydwu) to dodatkowa podatność dołożona do układu rezonansowego głośnika. Innymi słowy mówiąc to obudowa działa tak jak byś do układu rezonującego dodał dodatkową sprężynkę czyli rezonans ciągnie w górę i rośnie dobroć. Poza rezonansem nie powinno się nic zmieniać.

Przy obudowie BR oprócz podatności powietrza w obudowie dochodzi jeszcze masa powietrza w szczelinie czyli mamy tu oddzielny układ rezonansowy. A więc dwa układy rezonansowe(głośnik i obudowa która tworzy rezonator) przy częstotliwościach rezonansu obudowy rezonator zaczyna się wzbudzać i zaczyna sam promieniować dźwięk na podobnej zasadzie jak butelka w którą się dmucha.

W OZ -3dB jest już przy 150Hz, więc basu z tego nie ma żadnego

BR jest strojony trochę poniżej Fs głośnika, więc jego działanie nie jest 100%,

Przy wlocie BR można ułożyć kawałek gąbki i jej ilością regulować działanie/dobroć otworu, to samo tyczy wytłumienia obudowy i zrobić to w/g własnych upodobań, oczekiwań i potrzeb.

Pomiary są zamieszczone w ostatnim wpisie we wspomnianym wątku.

 

filtr do osłabienia zakresu średnio-tonowego to typowy RL lub RLC 0.82mH / 8.2R, w przypadku potrzeby uzyskania większej ilości wysokich tonów należy jeszcze dołączyć kondensator 2.2uF.

Co do kondensatora; tu wszystko zależy od ustawienia głośników, pod kątem 15 st charakterystyka się wyrównuje, na wprost wysokie "rosną"

w/g mnie kondensator można zupełnie wyeliminować, przy odpowiednim ustawieniu głośników. Wszystko to widać na wykresach.

Zakres cewki można dobrać w/g własnych upodobań, mnie się podobało bardziej przy 0.56mH, ale kto inny może wybrać nawet 1.2mH

 

Co do wzmacniaczy, TA2024 nie ma z nimi najmniejszych problemów, tak sama jakaś kostka TDA którą mam w wieży Philipsa MZ-33, gra to wszystko na przyzwoitym poziomie i można grac naprawdę głośno.

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Jakoś nie chce mi się wierzyć że ktoś z premedytacją robi głośniki 20 litrowe w obudowie zamkniętej które schodzą do 150 Hz i to z powodu jakości basu. Nie może być mowy o jakości czegoś co w danym projekcie w ogóle nie występuje.

Ale ja szukam takich głośników, które zejdą bez spadku do 110-120 hz, a nie skończą odtwarzanie basu na 150 hz. Przy takim założeniu projekt Ape spełnia warunki i biorę go pod uwagę.

 

TA2024 czy 2020? Do 150 zł rozumiem, że tylko TA2024? Te głośniczki Sony jakie zniosłem ze strychu szumią trochę przy podłączeniu do wieży, u Ciebie Ape nie ma szumu na wzmacniaczu cyfrowym?

A słyszałeś ty kiedyś kolumny które schodzą do 120 Hz? Coś mi się nie chce wierzyć.

Bez subwoofera zapomnij o basie. Może lepszym rozwiązaniem byłyby małe szerokopasmówki przy rozsądnej wielkości obudowy które będą miały lepsze parametry a do tego subwoofer w zamkniętej obudowie. Nie byłoby ograniczeń co do wielkości obudowy.

"Cyfrówki" są tak ciche, że aż wydaje się to nienaturalne :-)

a szumi zapewne twoja wieża, mój MZ-33 tez szumi, no ale ma już chyba z 15 lat więc pewnie kond w zasilaniu by się przydało wymienić, ale jakoś nie chce mi się tego rozkręcać, kiedyś rozebrałem żeby obejrzeć co jest tam w środku, bo dźwięk ta wieżyczka ma całkiem niezły i pamiętam że rozbieranie zajęło chyba z godzinę

 

KrzysiekA

kolega ma zapewne problem z głośnikami, wklejał zdjęcie na poprzedniej stronie i stąd mniemanie o że ma grać od 100Hz

zostało to też poruszone na poprzedniej stronie, i wydaje mi się że problemem są właśnie tamte głośniki z "mega-basem" :-)

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Chodzi o te philipsy? No to chyba wszystko będzie lepsze od tego. Założenia są z gruntu fałszywe.

Mam wrażenie że muria trochę z braku doświadczenia o trochę z powodu naiwnego optymizmu z uśmiechem na ustach, radością w sercu i ze spodniami spuszczonymi do kostek pcha się po prostu w nieszczęście. To nie może się dobrze skończyć.

Ja natomiast mam wrażenie, że wciąż nie rozumiesz co chcę uzyskać. Zadam pytanie z tej strony:

 

Czy niemożliwe jest zrobienie monitora na głośniku szerokopasmowym, którego charakterystyka w obudowie zamkniętej zacznie opadać w dół dopiero poniżej 110 hz?

takie założenia, teoretycznie, spełni wcześniej wspomniany Monacor Sp-200X w obudowie OZ 37L (Qtc=0.79)

 

dlaczego teoretycznie? programy symulacyjne przy OZ nie symulują np stratności zawieszeń, przenikania (nieszczelności) nawet przez samą membranę i zawieszenie głośnika, nie uwzględnia się wzrostu Qts przez dołożenie cewki dla wyrównania Baffle-step i wiele jeszcze innych czynników na to wszystko wpływających.

W praktyce część powyżej wymienionych "problemów" jest pomijalna, bo "schodek" na charakterystyce spowodowany przez w/w na poziomie 0,5db jest po prostu pomijalny w stosunku do tego co może dodać od siebie samo pomieszczenia i jego rezonanse.

 

Jak widzisz, jest to temat rzeka i założenia teoretyczne czasami nijak się maja do tego co dostaniemy w naturze :-)

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Czyli już się przejaśnia - podobnie jak w przypadku odgrody wychodzi, że głośnik w za małej obudowie da nieprzewidywalne efekty i jeśli nikt tego wcześniej nie testował to lepiej sobie odpuścić. A jeszcze szukając alternatywy dla Twojego projektu może znasz głośniki 5-6-7 cali, które dobrze się czują w OZ? Dla takich jak rozumiem obudowa nawet do 25 litrów nie będzie już ewenementem i nie będą się w niej dusić.

Gość StaryM

(Konto usunięte)

Jak widzisz, jest to temat rzeka i założenia teoretyczne czasami nijak się maja do tego co dostaniemy w naturze :-)

Ja jeszcze dodam, że moim zdaniem obudowa zamknięta może mieć wiele zalet, ale na pewno nie wtedy, gdy będzie małym pudełkiem na biurku.

Czemu? Unika się problemów z basem przy bliskim sąsiedztwie ściany i blatu biurka.

 

Coś w tym stylu jest dla mnie założeniem projektowym:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Behringer również ma takie monitorki, ale nie są wcale takie tanie jak na Behringera i są jednogłośnie źle oceniane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

znasz głośniki 5-6-7 cali, które dobrze się czują w OZ?

stare szerokopasmowce, ale te z magnesami ferryt, nie alnico (nie jest to reguła oczywiście) w dużej mierze mają parametry do OZ, bo kiedyś zwyczajowo Br się nie robiło.

Tak jak pisałem wcześniej z tych które mam 16cm Philips AD7062 lub AD7061, ale i one potrzebują ok 25L a to sporo jak na monitory komputerowe, bo jest to skrzynka o wymiarach 53cm x 23cm x 33cm

Znajdź sobie podobnej wielkości kartony, ustaw tam gdzie chcesz mieć głośniki i sam się przekonaj czy takie wielkości są ok

 

Przerabiałem różne rodzaje obudów, OZ, Backloaded Horn, Open Baffle, BR - każda z tych obudów ma swoje niezaprzeczalne zalety jak i wady!

 

Powiem szczerze że głośnik o dobrych parametrach i dobrze dostrojonej skrzynce BR nie jest wcale zły, a zalety jakie wnosi z nawiązką rekompensuje ew. wady. Jest to najbardziej "uniwersalny" wybór do codziennego odsłuchu.

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Przejrzę jeszcze mniejsze szerokopasmówki pod obudowę zamkniętą. Jeśli dla Qtc=0.717 teoretycznie wyjdzie mi spadek -3db dla 110 hz oraz rezonans na 110 hz to czego mam się spodziewać? Zmulenia tej częstotliwości? Lekkiego podbicia przez rezonans? Garba?

Zobacz to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) firma "Markaudio" wygląda dosyć obiecująco, ale niestety nic o niej nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Ja natomiast mam wrażenie, że wciąż nie rozumiesz co chcę uzyskać. Zadam pytanie z tej strony:

 

Czy niemożliwe jest zrobienie monitora na głośniku szerokopasmowym, którego charakterystyka w obudowie zamkniętej zacznie opadać w dół dopiero poniżej 110 hz?

Bardzo dobrze rozumiem co ty chcesz uzyskać tylko to co chcesz uzyskać nie trzyma się kupy i ani dupy.

 

Robienie kolumny która schodzi jedynie do 110 Hz o wielkości 20 litrów i tylko dlatego że stawia się jakieś założenie wyssane z palca że bo to być obudowa zamknięta i do tego ma to być głośnik 20 cm który ma fatalne charakterystyki kierunkowe i do tego postawienie sobie takich kloców przed nosem to po prostu zupełny nonsens. Nie będzie to miało dobrego basu bo basu nie będzie miało w ogóle. Charakterystyki kierunkowe spowodują że gdy postawisz to sobie przed nosem to sweet spot będziesz miał szerokości pięciu centymetrów.

 

Wysokich i średnich też nie będzie to miało dobrych bo membran przy tej średnicy zaczyna się dzielić już grubo poniżej 1kHz. Jedynym uzasadnieniem stosowania głośnika 20 cm byłby zysk na basie najlepiej w obudowie TL i postawienie tego przynajmniej 2 metry od słuchającego. Dlaczego w ogólne chcesz stosować głośniki 20 cm w tak dziwacznej konfiguracji? Nie ma to żadnego uzasadnienia teoretycznego?

KrzysiekA - wymieniłeś podstawowe wady szerokopasmowców, kierunkowość, braki w skrajach pasma.

Pora wymienić zalety tych przetworników - podzielisz się?

 

Wysokich i średnich też nie będzie to miało dobrych bo membran przy tej średnicy zaczyna się dzielić już grubo poniżej 1kHz.

możesz to uzasadnić, wyjaśnić?

 

Z tego co ja zaobserwowałem, i inni fani gł. szerokopasmowych to właśnie średnica i jej spójność z pozostałymi zakresami jest tą najbardziej czarującą zaletą i praktycznie nie do pobicia przez inne, normalne głośniki wielodrożne.

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Gość StaryM

(Konto usunięte)

Z tego co ja zaobserwowałem, i inni fani gł. szerokopasmowych to właśnie średnica i jej spójność z pozostałymi zakresami jest tą najbardziej czarującą zaletą i praktycznie nie do pobicia przez inne, normalne głośniki wielodrożne.

No z tą "średnicą" to popłynął chyba trochę.

Wydaje mi się, że akurat średnie mogą być dobre, jak się zastosuje dobry głośnik, ale to za mało na ogólnie dobry dźwięk.

Ejże Lechu, kolega wspominał o budżecie 500 zł i chyba nie miał na myśli pojedynczego głośnika. ;)

Ja jak zwykle staram się tylko sugerować rozwiązania, które mogą być ciekawe na dłużej. Nie teraz to może kolega spróbuje później (albo może ktoś inny). Ja jak znalazłem tą firmę to prawie byłem gotów spróbować, ale ostatnio moja kreatywność mocno spadła i mówiąc po prostu nie chce mi się :-)

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Ja nie mam nic przeciwko głośnikom szerokopasmowym ale trzeba być tego świadomym że jak postawisz głośnik 20 cm przed nosem to charakterystyki kierunkowe są tak kiepskie że lewe ucho będzie słyszało zupełnie co innego niż prawe ucho. Jak już się robi monitory na biurko to stosuje się głośniki trzy lub cztery cale.

Wysokich i średnich też nie będzie to miało dobrych bo membran przy tej średnicy zaczyna się dzielić już grubo poniżej 1kHz.

 

możesz to uzasadnić, wyjaśnić?

Ależ to bardzo proste. Dżwięk w membranie rozchodzi się z określoną prędkością od cewki do krawędzie membrany w postaci fali. Powyżej pewnych częstotliwości zaczynają tworzyć się fale stojące w membranie. Część membrany zostaje wypychana do przodu a część się cofa przez co różnica ciśnień się znosi. Z zależności od częstotliwości i sztywności membrany zaczynają powstawać na charakterystyce górki i dołki do tego odbija się to na innych parametrach głośnika.

Dlatego jeżeli się tylko da to należy stosować głośnik jak najmniejszej średnicy. Poza tym duża masa napędu głosnika odbija się na jakości wysokich tonów. Z tego też powodu najlepiej stosować głośnik jak najmniejszy. Im mniejszy tym łatwiej uzyskać dobre parametry dla średnich i wysokich tonów.

Ceny tych MarkAudio stanowczo odstraszają od zakupu, tak samo niska efektywność jak na full-range.

Przy 3" czy 4" SPL na poziomie 85dB jeszcze jest akceptowalne, ale do zalet głośnika szerokopasmowego, takiego klasycznego, zalicza się tez:

 

-niska masa własna membrany

-możliwie jak najwyższa skuteczność, 90dB lub więcej

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Ty leniu. ;)

Moja żona też mi to mówi :-). Doszedłem do takiego stanu organizmu, że bardziej chce mi się słuchać niż dłubać.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Ależ to bardzo proste. Dżwięk w membranie rozchodzi się z określoną prędkością od cewki do krawędzie membrany w postaci fali. Powyżej pewnych częstotliwości zaczynają tworzyć się fale stojące w membranie. Część membrany zostaje wypychana do przodu a część się cofa przez co różnica ciśnień się znosi. Z zależności od częstotliwości i sztywności membrany zaczynają powstawać na charakterystyce górki i dołki do tego odbija się to na innych parametrach głośnika.

 

w praktyce okazuje się jednak, że jest to dużo bardziej akceptowalne przez nasz słuch niż rezonans spowodowany przez tzw membrany sztywne, gdzie rezonanse te trzeba bardzo mocno filtrować, a mimo wszystko efekt "kliniczności" pozostaje.

Producenci zaczęli je "tłumić" co spowodowało wzrost Mms i spory spadek SPL i teraz 75% głośników oferowanych na rynku ma spore wymagania do ruszenia tego wszystkiego.

Z tych powodów do łask wracają membrany celulozowe i ich odmiany, które są stosunkowo lekkie, ich mody są bardziej "akceptowalne" przez nasz słuch, a nowe technologie pozwoliły wyeliminować sporo ich początkowych wad.

 

Jak wiadomo: każdy kij ma dwa końce

 

Oczywiście to wszystko powyżej to ogólniki, i tak jak znajdziemy głośnik papierowy z silnym rezonansem własnym membrany, typowym dla aluminiowych, kevlarowych i innych sztywnych membran, tak samo znajdziemy "sztywniaka" o fajnej charakterystyce.

Jednym z nich jest wspomniany właśnie wcześniej Dayton RS100-4

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Ale ja się całkowicie z tobą zgadzam ale..... Wytłumacz mi jaki jest sens zastosowania głosnika 20 cm którego zaletą był by lepszy bas a następnie psucia tej zalety poprzez zastosowanie nieodpowiedniej obudowy do tego głośnika tylko dlatego że ktoś zakłada że obudowa ma być taka a nie inna. Do tego obudowa wychodzi niedorzecznie duża i pomimo wielkości jakość basu(zejście też jest jednym z kryteriów jakości basu) jest niedostateczna. Dlaczego nie zastosować obudowy TL albo BR i poprzez zmniejszenie przetwornika poprawić przetwarzanie wyższego pasma a i jakość basu też będzie lepsza.

Nie ma żadnej zależności jakości basu od typu obudowy. Istnieją kolumny z bardzo dobrym basem w BR jak też istnieją też kolumny z bardzo dobrym basem w obudowach zamkniętych. Ale istnieją również kolumny gówniane w zarówno w jednej jak i w drugiej obudowie. Obudowa ma być odpowiednio dobrana do głośnika. Nie tylko odpowiedź impulsowa jest ważna. Głośniki w zakresie basu mają jeszcze inne parametry niż tylko charakterystyka częstotliwościowa i być może te parametry są ważniejsze. Czasami warto sobie odpowiedzieć na pytanie co mi się bardziej opłaca. Czy zastosować obudowę zamkniętą kosztem zejścia i zniekształceń harmonicznych ale z lepszym impulsem czy też zastosować obudowę BR w której głośnik ma kilkukrotnie mniejsze wychylenie w rezonansie przy danej mocy i będzie grał z tego powodu po prostu lepiej. Jedynym właściwym kryterium doboru rodzaju obudowy do głośnika są parametry TS.

dlatego zaproponowałem "właścicielowi wątku" :-) użycie 3" głośnika w tej roli

bo faktycznie 8" w polu bliskim, do tego solo i jeszcze na domiar tego wszystkiego w złej obudowie to proszenie się o wyrzucenie pieniędzy w błoto,

a raczej w brak ochrony środowiska, no bo kawałek drzewa na tą nieudana budkę ktoś musiał wyciąć :-)))

GŁOŚNIKOWY OPORNIK

Gość StaryM

(Konto usunięte)

Wytłumacz mi jaki jest sens zastosowania głosnika 20 cm którego zaletą był by lepszy bas a następnie psucia tej zalety poprzez zastosowanie nieodpowiedniej obudowy do tego głośnika tylko dlatego że ktoś zakłada że obudowa ma być taka a nie inna.

Z tym się zgadzam.

Po przedstawieniu argumentów też rozumiem, że 8 cali nie ma sensu. Ale ja się nigdy nie upierałem na 8 cali, to było tylko szukanie różnych rozwiązań.

<br />- membrana 8 cali to nie problem, jest na głośnik tej wielkości miejsce na biurku<br />

8 cali było możliwością a nie wymogiem!

 

>Lech36 dzięki za link. Projekt jednak ma być po taniości.

 

A teraz pytanie w przeciwną stronę - czemu polecanie głośniki 3 i 4 cale, a nie np. 6 i 7 cali - przecież takie membrany są stosowane bardzo często w bliskim polu, łatwiej zejdą na basie i spekulują, że trudniej w ich przypadku o pudełkowate brzmienie.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.