Skocz do zawartości
IGNORED

Tani wzmacniacz do .... porady dla poczatkujacych


marsins
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli ktory dokładnie?

Moje dotychczasowe typy to: NAD c350/352, CA A500/540 albo MF A1/E-100. Co myślicie i czego ewentualnie innego moge jeszcze szukać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak i w innych tematach polecam tak i tu mogę polecić Denony pma-735r/1055r/1500r, za wiele porównań nie robiłem ale np taki Marantz pm7200 odpada z nimi w przedbiegach. Grają neutralnie, szczegółowy dźwięk, piekna i bogata góra, średnica również, basu tyle co trzeba, naprawdę ciężko oderwać się od głośników (tannoy v4) mimo że słucham przeważnie radia :)

Konstrukcja oparta na dwóch trafach robi swoje. W Twoim budżecie zmiescisz dwa pierwsze wymienione wzmaki, są one prawie identycznie zbudowane, różnią się wiekiem i trochę wygladem i niewiele ustępują trzeciemu, charakter brzmienia ten sam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne propozycje, oczywiście rozważę je ale nie wiem czy akurat "denonowski" profil brzmienia jest tym, czego szukam, aczkolwiek słuchałem tylko i wyłącznie dużo niższych serii niż pma-735r/1055r, nie mówiąc już o 1500r...

Słuchałem też jakiś czas temu NADa(w miarę bieżący model, chyba c325bee albo c322bee) i wydawał mi się właśnie delikatnie ocieplony ale neutralny i dość naturalny, tyle tylko że grał w zestawieniu z missionami. Generalnie nie wiem jak porównać takiego 322/325bee do powiedzmy c350, czy c352, no i jak one zagrają w połączeniu z AE Aegis Evo 1?

 

A czy ktoś może powiedzieć cokolwiek na temat Monrio Asty?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kij w mrowisko?

Kup jakikolwiek niedrogi wzmacniacz, byle rozsądnej mocy. I tak wszystkie klasy HI-FI o płaskiej charakterystyce są nie do odróżnienia "na ucho". Poszukaj klasycznego artykułu "All amplifiers sound the same".

Do tego możesz zapoznać się z syletką Boba Carvera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Facet już kilkadziesiąt lat temu rzucił wyzwanie magazynom Hi-End, że skopiuje brzmienie dowolnego wskazanego przez nich wzmacniacza tak, że nie będą w stanie odróżnić oryginału od 10x tańszej kopii. Wygrał. Swoją drogą posługiwał się ciekawą metodą analogowego sumowania sygnałów z dwóch wzmacniaczy zestawionych w przeciwfazie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe info,czyli generalnie Twoim zdaniem nie bedzie większej różnicy w brzmieniu przy zakupie NADa, Denona, czy tez np Monrio jezeli bedą o podobnych parametrach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mają odpowiedni zapas mocy, są wydajne prądowo i mają płaską charakterystykę, to co może odróżniać ich brzmienie?

Sformułowania typu "ciepły środek", "wyraźna góra", "żywy bas" oznaczają po prostu niewyrównaną charakterystykę. Ale we współczesnych wzmacniaczach te różnice są nie do usłyszenia. Da się usłyszeć różnice w kolumnach, w pomieszczeniach. Ba, czasami usłyszysz nawet różnicę spowodowaną przez dywan na podłodze, lub wazon na oknie. Ale różnice między wzmacniaczami są poza zdolnościami percepcyjnymi człowieka. Poza głośnością. Kiedy pójdziesz do salonu audio i będziesz odsłuchowo porównywał wzmacniacze, zawsze lepiej zagra ten ustawiony choćby minimalnie głośniej. Sprzedawca głośniej o 1-2 dB ustawi droższy wzmacniacz, usłyszysz że gra lepiej i go kupisz (przecież sam słyszałeś różnicę).

Ale uwaga! Ten temat na tym forum to kij w audiofilskie mrowisko! Zaraz mnie zrugają, albo zbanują, mimo że istnieją prawidłowo od strony naukowej przeprowadzone badania, które potwierdzają to, co wyżej napisałem. Nie warto topić wielkiej kasy za znaczek firmowy na obudowie. Zamiast wzmacniacza, lepiej wybierz porządne kolumny i stwórz pomieszczenie odsłuchowe Te czynniki naprawdę grają rolę. Dosłownie grają. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe info,czyli generalnie Twoim zdaniem nie bedzie większej różnicy w brzmieniu przy zakupie NADa, Denona, czy tez np Monrio jezeli bedą o podobnych parametrach?

Nie słuchaj nawiedzonych typów, bo daleko nie zajdziesz.

 

 

Ale uwaga! Ten temat na tym forum to kij w audiofilskie mrowisko! Zaraz mnie zrugają, albo zbanują, mimo że istnieją prawidłowo od strony naukowej przeprowadzone badania, które potwierdzają to, co wyżej napisałem. Nie warto topić wielkiej kasy za znaczek firmowy na obudowie. Zamiast wzmacniacza, lepiej wybierz porządne kolumny i stwórz pomieszczenie odsłuchowe Te czynniki naprawdę grają rolę. Dosłownie grają. :-)

A dlaczego kolumny o takich samych parametrach nie grają tak samo? Wzmacniacze mogą, a kolumny już nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie przechodzi prawidłowo przeprowadzonego testu ABX (jedyna naukowo poprawna metoda porównywania brzmienia) dla wzmacniaczy, kabli, interkonektów. Prawie każdy potrafi przejść ABX dla kolumn.

Wniosek: kolumny różnią się charakterystykami w znacznie większym stopniu niż wzmacniacze,

I racja. Nie słuchaj nawiedzonych. Skończysz bez kasy w portfelu, a z brzmieniem podobnym do tańszych zestawów. Jeszcze jedno. Sprawdź sobie na wikipedii definicję audiofila. Dyskusja z "audiofilem" jest porównywalna z dyskusją z moherem świadkiem Jehowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat definicje audiofila na wikipedii napisal taki nawiedzony typ jak ty, a moze jestes jego klonem? Nie zdziwil bym się.

 

Nikt nie przechodzi prawidłowo przeprowadzonego testu ABX (jedyna naukowo poprawna metoda porównywania brzmienia) dla wzmacniaczy, kabli, interkonektów. Prawie każdy potrafi przejść ABX dla kolumn.

Wniosek: kolumny różnią się charakterystykami w znacznie większym stopniu niż wzmacniacze,

 

Prawie kazdy, czyli ci co co nie przeszli tez moga głosić wszem i wobec ze roznic w brzmieniu kolumn nie ma. Wiec wszystko brzmi tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaję mi się żebym miał jakieś nadprzyrodzone zdolności, ani żeby mój słuch był jakiś wybitny ale podczas odsłuchów słyszałem wyraźną różnicę w brzmieniu np wzmacniacza HK, a w brzmieniu np NADa i były to wzmacniacze ze średniej półki cenowej. Oczywiście może być to kwestia tego, o czym pisałeś-tzn żaden z nich nie miał płaskiej charakterystyki i w profilu brzmienia każdego z nich było uwypuklone co innego ale moim zdaniem właśnie o to chodzi i dzięki temu brzmienie wzmacniaczy poszczególnych producentów różni się od siebie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podstawowych praw rządzących tym światem (statystyka, rozkład większości cech losowych obserwowanych w przyrodzie zgodny z rozkładem normalnym) wynika, że prawdopodobnie da się wskazać dwa wzmacniacze ze skrajów "rozkładu brzmienia", które mogą być rozróżnione na podstawie odsłuchu. Analogicznie na pewno da się wskazać dwa różne zestawy głośników tak podobne, że będą odsłuchowo nie do odróżnienia. Jednak są to jednostkowe przypadki.

Jak do tej pory w zdecydowanej większości testów obiektywnych (ABX - pozwala odrzucić komponentę psychologiczną dokonywania wyboru i skupić się wyłącznie na brzmieniu) nie udało się wykazać różnic w brzmieniu wzmacniaczy.

Czy są różnice w brzmieniu kolumn możesz sprawdzić banalnie prosto: podłącz jeden zestaw do zacisków A wzmacniacza drugi do zacisków B i przełaczaj w trakcie słuchania. W większości przypadków będziesz w stanie bez najmniejszego trudu dostrzec różnice.

Problem z porównywaniem wzmacniaczy polega głównie na tym, że do przełączania wzmacniacza, przy zachowaniu identycznych pozostałych elementów toru, potrzebujesz albo wyspecjalizowanego przełącznika, albo dwóch identycznych zestawów kolumn (ze źródłem mniejszy kłopot - spora część źródeł ma kilka równoważnych wyjść).

Łatwo jest porównać różne karty dźwiękowe w komputerze - podłączasz każdą kartę do osobnego wejścia wzmacniacza, a potem "w locie", podczas odtwarzania muzyki jednocześnie przełączasz źródło w systemie i w tej samej chwili na wzmacniaczu przełączasz wejście. Tylko pamiętaj o wcześniejszym wyrównaniu głośności! Szczerze wątpię, że będziesz słyszeć różnice, co najwyżej ślad.

Ale odbiegamy od tematu, wsadzam kij w mrowisko itd. Zaznaczyłem już o co mi chodzi, więcej dysput religijnych nie będę prowadził. Pozdrowienia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego theKamil,

miałem wzmacniacze o których piszesz.

Onkyo 8250, zdecydowanie odstaje zarówno od kenwooda ka-7010, jak i da-9010. Na korzyść kenwoodow wg mnie.

Onkyo jest ok, ale trochę przymula ;) myślę że musiałbyś podpiac pod niego kolumny grające bardzo dynamicznie, szczególnie u dołu pasma.

7010 to bardzo fajny wzmacniacz, dwa transformatory, wydajny, znacznie zywszy od onkyo, gra bardzo przyjemnie- miałem go ok. miesiąca, może na 3 parach kolumn go słuchałem, ogólnie ok.

9010 to wg mnie najlepszy wzmacniacz z tej trójki, pomijając wbudowanego dacka, gra najlepiej, bardzo żywo, ale nie meczaco.

Dodam, że każdego z tych wzmacniaczy słuchałem na różnych kolumnach, do tego wszystkie 3 na arcusach z vifa i kopulka seasa na wysokim.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomijając kwestie płaskiej charakterystyki bo żaden ze wzmacniaczy, które rozważam nie ma tak owej i wywody rabin-hood-a, który będzie najlepszym wyborem do AE Aegis Evo 1 w w/w budżecie?

 

P.S.

Ponawiam pytanie odnośnie Monrio Asty-zetknął się ktoś z tym wzmakiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na ostateczne brzmienie zestawu wpływa wiele czynników, z których wzmacniacz jest jednym z mniej istotnych. W większym stopniu grają kolumny, pomieszczenie, umeblowanie. Wydaje mi się, że najrozsądniejszym wyjściem jest dopasowanie wzmacniacza do reszty systemu przez odsłuch w pomieszczeniu, gdzie sprzęt będzie stał. Nawet odsłuch w salonie audio może okazać się zwodniczy.

Chyba jedyna opcja to wypożyczyć sprzęt i odsłuchać u siebie, albo liczyć na szczęście, że jednak zabrzmi rewelacyjnie.

Albo weź ze sobą do sklepu żonę i niech wybierze najładniejszy. Bo grać będą podobnie. Napisz proszę na koniec co ostatecznie wybrałeś i jakie są wrażenia z użytkowania. ;-)

 

PS. Nie słuchałem wzmacniaczy, które wymieniłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rabin-hood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież pisał że chce uzywke za ok 700. Nie chce Denka choć właśnie słucham radia i w moim umeblowaniu brzmi pięknie :) A mam łóżko, biurko, szafki, firanki i dywanik :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Pioneer SX-8 aktualnie pojawił się na allegro w śmiesznie niskiej cenie 448zl będziesz zadowolony.

Power output: 100 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 5Hz to 100kHz

Total harmonic distortion: 0.005%

Damping factor: 50

Signal to noise ratio: 115dB (line)

Weight: 15kg

Year: 1982

Spokojnie radzi sobie z 4OHm-owymi głośnikami, tyle że wtedy pokazuje bardzo ostre pazury bo moc osiąga prawie 190Wat na kanał ;) Trafo sobie spokojnie radzi ale się bardzo grzeje przy dużej mocy - ponad 70% głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ostatnio wszyscy na forum polecają denony... Nie jestem uprzedzony w żaden sposob bo chwilowo mam akurat pma-250, ktory jak na super budżetówkę jest całkiem do rzeczy ale nie wiem czy to aktualna forumowa moda czy teraźniejszy hit bo wcześniej nikt nie wspominał o denonach w połączeniu z AE Aegis Evo 1 poza pma-1500, ktory niezbyt często trafia sie na rynku wtórnym i ceny sa raczej w granicach 1000pln albo więcej. Glownie były to NADy c350 lub 356, CA 500, 540 albo 640, MF A1 lub E-100, Audiolab 8000 i padła rownież propozycja Marantza PM-78, a teraz wszyscy denon...

 

Ponawiam rownież pytanie-czy słuchał ktoś Monrio Asty albo Rega Elex?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon PMA-1055R nie wart jest swojej ceny - 700zł toż to rozbój w biały dzień za wzmacniacz raczej z niskiej półki jakościowej.

Marantz PM-78 też nic specjalnego 88dB odstępu od szumu raczej szału nie robi, TDA2030 ma większy a kosztuje 2zł i 30groszy ;)

To już Denon PMA-250 jest o niebo lepszy lecz ma tylko coś około 23W na kanał przy 8OHm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie wszyscy tylko ja i Rafał, stali bywalcy klubu Denona :)

Jeśli pma-1500 przekracza budżet to mówię jeszcze raz - rozejrzyj się za 1055r lub jeszcze tańszym 735r,to jest praktycznie to samo w środku, 735r był faktycznie poprzednikiem 1055r choć cyfry mówią że to niższy model ale to nieprawda. Szczerze piszę, miałem kiedyś 1500r, teraz 735r i nie odczuwam różnic (na tannoy v4), nawet ten w niskich glosnosciach jakby lepszy...

Polecam szampanski kolor, jest też oko na czym zawiesić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rommie ja jeszcze jestem dosc zielony w audio ale mam za to dosc konkretne pojęcie np o motoryzacji i podejrzewam ze w przypadku wzmacniaczy jest podobnie jak w przypadku wykresów z hamowni-tzn nie same cyferki świadczą o tym, jak samochód jeździ i tu chyba rownież nie same suche dane świadczą o tym jak dany wzmacniacz gra...

 

No wlasnie-każdy chwali swoje...

costa brava przemyśle kwestie,a dokładniej spróbuje posłuchać któregoś w moim konfigu ale czekam tez na dalsze propozycje wydajnego pradowo wzmaka, ktory lekko ociepli moje Aegis Evo 1.

 

P.S.

PMA-250 to wg mnie bardzo dobra budżetówka i szczerze mówiąc zadziwiła juz kilku moich znajomych siedzących w temacie home audio. Co do mocy, to zgadza sie-ma chyba 25W/8ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rommie, jeśli 3100 pln 10-12 lat temu to jest dla ciebie niska polka to zgoda :) 1500r kosztował zaledwie 3500 a uchodzi za wyższą.

pma-250 to już chyba jakiś staruszek o ile się nie mylę, i w dodatku niski model.

 

a może chodzi wam o pma-250se? To wersja special edition na rynek brytyjski z połowy lat 90-tych. Wyższy był 350se oraz ich następcy 255uk i 355uk już z 21 wieku. Miałem ten ostatni długo i chwalilem, dopóki nie kupiłem i usłyszałem 735r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

costa brava rozumiem, ze Twoim zdaniem któryś z Denonow bedzie lepszym rozwiązaniem do AE Aegis Evo 1 niż NAD lub MF, czy piszesz to z racji zamiłowania do marki i z uwagi, ze ogólnie PMA-735r, 1055 i 1500r sa dobrymi wzmacniaczami?

 

P.S.

A co myślisz o PMA-925r?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam w ogóle wzmacniaczy o których wspominasz, wiem tylko że słuchanie akurat tych sprawia dużą frajdę i nie będę eksperymentowal, spoza Denonow mialem tylko zachwalanego marantza pm7200 ale wypadł blado, przede wszystkim brak tej pięknej góry...

pma-925 to starsza linia z połowy lat 90tych, wysoki model, też 2 trafa, dual mono, ale wg mnie juz za stary i brzydki :) Jak się trafi okazja to pewnie że warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon PMA-1055R nie wart jest swojej ceny - 700zł toż to rozbój w biały dzień za wzmacniacz raczej z niskiej półki jakościowej.

Marantz PM-78 też nic specjalnego 88dB odstępu od szumu raczej szału nie robi, TDA2030 ma większy a kosztuje 2zł i 30groszy ;)

To już Denon PMA-250 jest o niebo lepszy lecz ma tylko coś około 23W na kanał przy 8OHm.

Mniej dywagowania, wiecej słuchania. Tyle w skrocie, bo odrazu widac kakjak na dloni ze nie masz zielonego pojecia o rzeczach w ktorych zabierasz glos.

 

 

P.S.

PMA-250 to wg mnie bardzo dobra budżetówka i szczerze mówiąc zadziwiła juz kilku moich znajomych siedzących w temacie home audio. Co do mocy, to zgadza sie-ma chyba 25W/8ohm.

Chyba tych, którzy sluchaja kina 2000W.

 

nie znam w ogóle wzmacniaczy o których wspominasz, wiem tylko że słuchanie akurat tych sprawia dużą frajdę i nie będę eksperymentowal, spoza Denonow mialem tylko zachwalanego marantza pm7200 ale wypadł blado, przede wszystkim brak tej pięknej góry...

pma-925 to starsza linia z połowy lat 90tych, wysoki model, też 2 trafa, dual mono, ale wg mnie juz za stary i brzydki :) Jak się trafi okazja to pewnie że warto.

925R na pewno lepszy od 735R i tak samo brzydki. Taka sama budowa jak późniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

735r ma już gałkę jako selektor źródeł a nie te wredne przyciski, nie mylić z 725r, a szampan prezentuje się naprawdę swietnie, 925 był tylko czarny i srebrny.

 

... i złocone gniazda rca i chyba lepsze zaciski głośnikowe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.