Skocz do zawartości
IGNORED

Specjalisci od serwisowania M3201 Koncert by ZRK?


ArtiZRK

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

 

Moze wiecie, moze nawet sami macie w tym praktyczne doswiadczenie, komplet sprzetu do serwisowania i umiejetnosci. Moj M3201 wymaga pewnego tune up bez watpienia. Podejrzewam ze docisk rolki jest troche za maly stad nierownomiernosc przesuwu tasmy jest nie najlepsza (wiadomo ze prawidlowo pracujacy Koncert mial swietna nierownomiernosc). Odsuwanie tasmy od glowic nie jest optymalne tez wymaga poprawienia. Zapis jednego z kanalow jest znacznie nizszego poziomu. Transformator niezbyt glosno ale brzeczy (wymiana) itp. Widzialem na sieci bardzo slabej jakosci skany serwisowki ale to moze byc bardzo pomocne.

 

Teraz pytanie o kim slyszeliscie ze ma serce i zlote rece do naprawy tego magnetofonu. Jestem z Warszawy wiec raczej tylko to miasto wchodzi w rachube. Zastanawiam sie czy jeszcze mozna sie natknac na osoby z ZRK ktore maja jeszcze jakies prywatne punkty napraw? Szukam serwisowca ktory zna specyfike i swiadomosc konstrukcji Koncerta, osoby ktora nie bedzie sie musiala go uczyc i dlatego latwiej dotrze do sedna problemow.

 

I to wlasciwie tyle.

Magnetofon mam od 1981 o numerze 98.

Poczatkowo byl to M3401 potem stal sie M3201.

Mam do niego przeogromny sentyment, szacunek i wielkie uczucie.

 

pozdr

artik

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o nierównomierność, to przyczyną może być za duży opór na trzpieniu rolki dociskowej - smar stracił swe właściwości; nr 98 to z początków produkcji - widziałem nr 101, ale chyba poszedł na części, sam posiadam dwa - 468 i 749; co do problemów z torem fonicznym to napisałem wcześniej, że prawdopodobnie pr-ki są do wymiany; trafo było niedawno na Alledrogo, może znów się pojawi (jak nikt nie kupił), choć może wymiana nie jest konieczna; co do fachowców z ZRK - może być problem, bo czas biegnie nieubłaganie niestety, a jakby nie było minęło 25-30 lat od produkcji;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Moze wiecie, moze nawet sami macie w tym praktyczne doswiadczenie, komplet sprzetu do serwisowania i umiejetnosci. Moj M3201 wymaga pewnego tune up bez watpienia. Podejrzewam ze docisk rolki jest troche za maly stad nierownomiernosc przesuwu tasmy jest nie najlepsza (wiadomo ze prawidlowo pracujacy Koncert mial swietna nierownomiernosc). Odsuwanie tasmy od glowic nie jest optymalne tez wymaga poprawienia. Zapis jednego z kanalow jest znacznie nizszego poziomu. Transformator niezbyt glosno ale brzeczy (wymiana) itp. Widzialem na sieci bardzo slabej jakosci skany serwisowki ale to moze byc bardzo pomocne.

 

Teraz pytanie o kim slyszeliscie ze ma serce i zlote rece do naprawy tego magnetofonu. Jestem z Warszawy wiec raczej tylko to miasto wchodzi w rachube. Zastanawiam sie czy jeszcze mozna sie natknac na osoby z ZRK ktore maja jeszcze jakies prywatne punkty napraw? Szukam serwisowca ktory zna specyfike i swiadomosc konstrukcji Koncerta, osoby ktora nie bedzie sie musiala go uczyc i dlatego latwiej dotrze do sedna problemow.

 

I to wlasciwie tyle.

Magnetofon mam od 1981 o numerze 98.

Poczatkowo byl to M3401 potem stal sie M3201.

Mam do niego przeogromny sentyment, szacunek i wielkie uczucie.

 

pozdr

artik

 

Witam.

 

Posiadam komplet oryginalnych schematów serwisowych w formacie A3 magnetofonu Koncert 3401 SD. Książkę Naprawa magnetofonów. B. Urbański + komplet schematów.

Znam tylko nazwisko byłego serwisanta ZRK mieszkał w Warszawie na Woli w 1984 roku, telefon mi zaginął.

Posiadam prawdopodobnie długą oś do elektronicznego naciągu taśmy.

 

Pozdrawiam

 

krzem3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o nierównomierność, to przyczyną może być za duży opór na trzpieniu rolki dociskowej - smar stracił swe właściwości; nr 98 to z początków produkcji - widziałem nr 101, ale chyba poszedł na części, sam posiadam dwa - 468 i 749; co do problemów z torem fonicznym to napisałem wcześniej, że prawdopodobnie pr-ki są do wymiany; trafo było niedawno na Alledrogo, może znów się pojawi (jak nikt nie kupił), choć może wymiana nie jest konieczna; co do fachowców z ZRK - może być problem, bo czas biegnie nieubłaganie niestety, a jakby nie było minęło 25-30 lat od produkcji;

.

Albo za mały opór lewej szpuli podającej ,albo za mały docisk rolki napedowej . Rolka napędowa działa za pomocą dżwigni na elektromagnes . Powinna być na śrubkach tolerancja do przesunięcia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nr 98 to z początków produkcji

 

WItaj Geelo7

Alez oczywiscie to jest bardzo wczesny egzemplarz ktory przeszedl w ZRK badania.

To jest jakis inny sposob na brzeczenie transformatora niz jego wymiana? Mysle ze wysechl nieco biedny. Prosze mnie oswiecic.

Sprawdzalem to nie sa pr-ki od podkladu, one pracuja dobrze.

Jaki smar bylby dobry np do tej rolki dociskowej?

 

 

Niestety prawda czas leci ludzie sie starzeja, nawet sprzet tez troche moze niedomagac...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolka napędowa działa za pomocą dżwigni na elektromagnes . Powinna być na śrubkach tolerancja do przesunięcia

 

Sprawdze, bo widzialem ze elektromagnes od odsuwania tasmy tez mial regulacje. Dzieki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo za mały opór lewej szpuli podającej ,albo za mały docisk rolki napedowej

ja bym jednak sprawdził najpierw "swobodę" obrotów rolki na trzpieniu - jak coś nie tak, to trzeba ją zdjąć, wyszorować wnętrze tulejki (to działa na zasadzie łożyska porowatego) watką nasączoną spirytusem, wyczyścić trzpień, do tutejki wpuścić kroplę dobrego smarowidła (ja stosuję olej wazelinowy), założyć rolkę i spróbować posłuchać, czy nierównomierność ustąpiła; jeżeli nie, to szukamy dalej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla informacji podaję. Wcześniejszy model to M3201 SD deck dwuścieżkowy, M3401 SD deck czterościeżkowy, wersja z pilotem na przewód, na tylnej ściance gniazdo DIN. Może pomoże telefon 781404111 aktualny jeszcze rok temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wysechl nieco biedny. Prosze mnie oswiecic.

taki transformator nie wysycha, może raczej pierwsza blacha z rdzenia się odkleiła i brzęczy; warto by "obmacać" go w czasie pracy

 

Sprawdzalem to nie sa pr-ki od podkladu, one pracuja dobrze.

jeżeli sprawdziłeś odpowiednim miernikiem wartość pp na głowicy zapisującej i jest ok na obydwu kanałach, to należy podłączyć generator na wejście uniwersalne, ustawić 1kHz, poziomem zapisu i sumą ustawić 0dB na wskaźnikach, a tym samym 0,7V na wyjściu uniwersalnym i szukać, gdzie sygnał się gubi; na wyjściu wzmacniacza zapisu w szereg z uzwojeniami głowicy są wpięte rezystory R103/203 od strony masy; przy takim ustawieniu, jak opisałem wcześniej i wyłączonym generatorze ppik, powinno być na nich napięcie sygnału użytecznego ok. 3,3mV dla 19cm/s - proste jak drut; jak masz smykałkę do takiej dłubaniny to znajdziesz, jak nie za bardzo, to potzrebny będzie dobry elektronik; Koncert jest łatwą maszyną do regulacji

 

sprawdzałeś, czy na wszystkich trzech prędkościach jest taki problem z zapisem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak sprawdził najpierw "swobodę" obrotów rolki na trzpieniu

 

Donosze iz rolka obraca sie bardzo dobrze, bez oporow...

 

to potzrebny będzie dobry elektronik; Koncert jest łatwą maszyną do regulacji

 

sprawdzałeś, czy na wszystkich trzech prędkościach jest taki problem z zapisem?

 

obawiam ze sie przyda sie dobry elektronik, nie mam specjalnie sprzetu typu generator sygnalu. tak wystepuje na wszystkich predkosciach...

 

Wcześniejszy model to M3201 SD deck dwuścieżkowy, M3401 SD deck czterościeżkowy, wersja z pilotem na przewód, na tylnej ściance gniazdo DIN

 

ale co ma do rzeczy pilot na kabelku, poza tym mialy go wszystkie Koncerty.

M3201 nie jest ani nowszy ani starszy od M3401, kwestia kompletu glowic i regulacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Donosze iz rolka obraca sie bardzo dobrze, bez oporow...

 

 

 

obawiam ze sie przyda sie dobry elektronik, nie mam specjalnie sprzetu typu generator sygnalu. tak wystepuje na wszystkich predkosciach...

 

 

 

ale co ma do rzeczy pilot na kabelku, poza tym mialy go wszystkie Koncerty.

M3201 nie jest ani nowszy ani starszy od M3401, kwestia kompletu glowic i regulacji.

 

Miały go wszystkie Koncerty za dopłatą, Koncert 3401 203,000 zł + pilot 16,000 zł cena z 1983 roku. Nic nie ma do rzeczy, podałem dla informacji. Czy podany telefon jest aktualny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolka obraca sie bardzo dobrze, bez oporow...

z mechaniki pozostaje jeszcze ewentualne sprawdzenie toru przesuwu - czy napinacze "stoją" równo podczas odtwarzania? miałem kiedyś problem z drugim Koncertem - na grubszej taśmie napinacze zaczynały drgać i pojawiało się coś jakby "miauczenie" - trzeba by poszukać gdzieś koło marca/kwietna w "magnetofonach szpulowych" co było przyczyną i jak rozwiązałem ten problem (nie pamiętam w tej chwili); kolejna sprawa to sprawdzenie smarowania koła zamachowego i wreszcie samego paska - jeżeli tutaj jest wszystko o.k., to pozostaje jeszcze elektronika - może silnik, może jego sterowanie

 

wystepuje na wszystkich predkosciach...

jeżeli tak jest to z łatwych rzeczy pozostaje pr-ka od poziomu zapisu, jeżeli jest ok to już trzeba szukać, tak jak opisałem wcześniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda ręczną dociśnij na Play rolke napędową i zobaczy czy robi to różnicę . I odwrotnie . lekko ja odsuń . Tym sposobem sprawdzisz czy z rolka jest wszystko ok ..

Widzę jeszcze jedną opcję .

Prawa szpula za mocno ciągnie taśme z rolki . Rolka mając mały docisk popuszcza tasmę a prawa szpula - ciągnąc za mocno .może przeciągac taśme .O elektronice się nie wypowiadam bo się zwyczajnie nie znam

Powodzenia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 30

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.