Skocz do zawartości
IGNORED

ekran transformatora


pawelace12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam trsfo z toroidy w wykonaniu audio

Ma ono wyjscie na uziemienie-czyli posiada ekranowanie miedzy uzwojeniem pierwotnym a wtornym

Zastosowalem go do zasilenia przedwzmacniacza, czyli krotko mowiac dolozylem dodatkowe trafo do istniejacego we wzmacniaczu

Wzmacniacz posiada przylacze 2 przewodowe

Trafa sa wiec polaczone rownolegle a ten dodatkowy przewod jest nie podlaczony do niczego

Tak wiec pytanie--

Zostawic jak jest

Podlavzyc do uziemienia

Podlaczyc do obudowy?

Obudowa wzmacniacza polaczona z masa w conajmniej 3 punktach przez kondy 10n i rezystory

Instalacje mam 3 przewodowa

Uziemiony w 'systemie' jest tylko telewizor

Reszta ma przewody 2 zylowe

Wszystko razem spiete ic oraz lan

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/105075-ekran-transformatora/
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wnioskuję ze obudowa preampa nie jest połączona z przewodem ochronnym PE - uziemieniem.Ja bym połączył tylko z tym właśnie PE przewodem,a nie z obudową.Po co zaśmiecać obudowę urządzenia śmieciami z trafa,która jest jakoś tam połączona z masą sygnałową?Można sprawdzać to tak.Poglośnić gdzieś do połowy bez sygnału na wejściu i gdy jest cisza łączyć ten przewód z obudową i słuchać czy czasem przy takim połączeniu nie wchodzi trochę brumu-często właśnie wchodzi.Transformatory wcześniej powinny być odpowiednio połączone z siecią energetyczą,tak żeby względem zera-neutral na obudowie urządzenia bylo jak najmniej napięcia zmiennego (mierzyć miernikiem na zmiennym zakresie napięcia)Odwracając wtyczką w gniazdku obserwować-zapisać na którym bolcu ma być faza-tego się potem zawsze trzymać,bo inne podłączenie potrafi rozwalać scenę w muzyce.Takie pomiary wykonywać na calkowicie odłączonym urządzeniu od reszty toru nawet interkonekty.Zrobić tak z każdym klockiem.Toroidalne nie nadają się do CD,preampów i w ogóle do źródeł-za wysoka pojemność pasozytnicza między uzwojeniami i większe przenikanie całego dziadostwa z sieci energetycznej do urządzeń poprzez wlaśnie tą pojemność.Widać to właśnie na tym pomiarze jak na obudowie potrafi być dwa, trzy razy wyższe to napięcie zmienne względem zera sieci na toroidzie niz na zwykłym trafie.Zwykłe trafo izolować od obudowy itd.Ktoś powie to uziemić obudowę pre lub CD i nie będzie tego napię pasozytniczego z uzwojeń trafo i ewent rdzenia połączonego z obudową.NIE,ponieważ uziemiona ma być tylko końcówka.Inaczej tworzą się pętle masy przez przewód ochronny PE.A chyba nikt nie chce brumu i tego że część sygnału zamiast po interkonektach płynie sobie instalacją elektryczną(żółto zielonym przewodem.Itd itp temat rzeka a info z praktyki,a nie wyczytane skopiowane i wklejone.Pozdrawiam.

Mialem troche czasu dzisiaj to pomierzylem

Wczesniej mierxylem ale bez rozlaczania-wynik 0 v

Teraz rozlaczylem i jest ciekawie

Telewizor-0 v-uziemienie posiada-wtyczka bez mozliwosci zmiany

Odtwarzacz-0,7v-po odwroceniu wtyczki 0,9v

Blu ray-1,2v -po odwroceniu 0,6v

Wzmacniacz-1,2v-po odwroceniu 8,2v

Do tej pory odwracalem te wtyczki na sluch i w przypadku odtwarzaczy nie bylem w stanie zaobserwowac zadnej roznicy

Za to we wzmacniaczu roznica jest i po probach mialem wtyczke wlasnie w pozycji takiej gdzie napiecie jest nizsze na obudowie

Wynika z tego ze podlaczajac ten ekran zrobie petle masy-beda 2 urzadzenie uziemione

Czyli podlaczyc do obudowy?

Obecnie przy pokretle glosnosci na max i braku sygnalu z uchem przy glosniku cos tam slychac bardzo delikatnie

Jak jest w polowie skali to mam problem stwierdzic czy jest wlaczony wzmacniacz

 

 

 

 

Wynika z tego ze jak

Ten przewód jest ekranem ochronnym to znaczy jeśli z nie wiadomych przyczyn przegrzeje się uzwojenie pierwotne, to najpierw zewrze się z tym ekranem a dopiero gdy nagrzeje się bardziej z uzwojeniem wtórnym . Transformatory toroidalne nie mają separacji uzwojeń na rdzeniu jakie występuje w tradycyjnych transformatorach gdzie każde uzwojenie może mieć wydzielone miejsce na rdzeniu i tak odizolowane że nie nastąpi przebicie w razie przegrzania.Oczywiście są transformatory tradycyjne które są nawijane bez separacji ale wtedy powinny mieć właśnie taki ekran zabezpieczający przed przedostaniem się napięcia z uzwojenia pierwotnego na wtórne. Ten przewód powinien być podłączony tylko do przewodu ochronnego w złączu IEC lub bezpośrednio do żółto-zielonego przewodu w kablu jeśli niema gniazda IEC. Może nie jest duże prawdopodobieństwo że transformator się uszkodzi i nastąpi przebicie lecz po to producent umieścił ten przewód by nas chronić i przy okazji siebie przed odpowiedzialnością. Bo jeśli dojdzie do porażenia a przewód nie był podłączony przez użytkownika do uziemienia to sam jest sobie winny. Nie powinien być też podłączony galwanicznie z masą układu bo wejdą nam z niego tylko zakłócenia a w razie awarii transformatora na masie może pojawić się napięcie sieci .

Podłączę się do tematu jeśli można z podobnym pytaniem.

Czy należy odizolować metalowe podstawy zwykłego transformatora od obudowy,

Instalacja zasilająca jest 2 żyłowa bez PE bo transformator nie ma wyprowadzenia uziemiającego.

Pozdr.

Transformatory toroidalne nie mają separacji uzwojeń na rdzeniu jakie występuje w tradycyjnych transformatorach gdzie każde uzwojenie może mieć wydzielone miejsce na rdzeniu i tak odizolowane że nie nastąpi przebicie w razie przegrzania.Oczywiście są transformatory tradycyjne które są nawijane bez separacji ale wtedy powinny mieć właśnie taki ekran zabezpieczający przed przedostaniem się napięcia z uzwojenia pierwotnego na wtórne.

 

Jakaś logika tu występuje, ale:

Każdy rdzeń trafa zasilającego jest rdzeniem „zamkniętym”.

1. Składany z naprzemiennych kształtek EI, CI był prostszy do wykonania i uzwajania (prostota karkasu). Niestety uzwojenia są umieszczone tylko na jednym (środkowa kolumna) lub dwóch bokach rdzenia.

Przy okazji takie trafo ma duże rozproszenie i niską sprawność.

 

2. Dużo lepsze jest trafo na toroidzie (zwłaszcza zwiniętym z taśmy).

W naturalny sposób taki rdzeń nie ma uprzywilejowanych kierunków i nawija się go po całym obwodzie (jest to łatwe na specjalnych nawijarkach).

Ale również toroid można uzwoić na odległych od siebie „połówkach”. Ale po co?! Zyskujemy przecież zmniejszenie rozproszenia i poprawą sprawności…

 

We wszystkich trafach, również EI, może dojść do przebicia miedzy uzwojeniami; z reguły wtórne nawijane jest na pierwotnym! Ma to na celu zmniejszenie rozproszenia o którym pisałem wcześniej. Również przebicie następuje przez przewodzący rdzeń!

W kształcie rdzenia nie widać znaczącej przewagi względem bezpieczeństwa.

 

Gdzie zaś powinno znaleźć się to całe żelastwo, w sensie potencjału?

 

Toroid z reguły ma odizolowany rdzeń. Tam gdzie wystają jakieś metalowe elementy konstrukcyjne, powinny one znaleźć się na tym samym potencjale do którego podłączylibyście ekran przewodu zasilającego…

Są od tego wyjątki; choćby w przypadku szczelnego ekranu wokół uzwojenia sieciowego (pierwotnego). Ale takich traf prawie nie ma.

Witajcie

Grzegorzu nie wyróżniam transformatorów który lepszy sprawniejszy i mniej rozprasza pole itp . Nie oto było pytanie. Co do transformatorów tradycyjnych to są robione w rożny sposób w zależności od ceny i zastosowania. I są izolowane takimi materiałami od rdzenia by przebicie nie nastąpiło.

Pozdrawiam cię Grzesiu..

  • 5 miesięcy później...

Witam

 

Kupiłem transformator toroidalny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) posiada on 6 przewodów: 2xczarne (pierw 230V), 2xbrązowe i 2 zielone. Na jednym przewodzie brązowym i zielonym jest oznaczenie 0.

Brak jest natomiast przewodu do uziemienia. Z pierwszego postu w wątku można wywnioskować że nie posiada on ekranowania między uzwojeniami pierwotnym i wtórnym. Czy to przeszkadza w zastosowaniu go do zasilenia wzmacniacza? A właściwie 4 gainclonów?

Mam toroidy z zamówienia forumowego ha-2013, to są trafa do zastosowań audio, też mają 6 przewodów, ale 2x sieciowe, 1x ekran, 2x 20V, 1x 0. Czyli u mnie w breve są 2x 0, pamiętam że w wątku ha-2013 gdy "modowano zasilanie" i powstała potrzeba 2x 0, i jak to zrozumiałem do troidów z zamówienia(1x 0) można było do 0 dolutować dwa przewody i połączyć jakby były 2x 0.

Docelowo chciałem go potraktować tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“Kejseren er i garderoben!”

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.