Jump to content
IGNORED

Amplituner KD + aktywna korekcja akustyki, czyli uchrońcie mnie od złego... albo...


maciek

Recommended Posts

Na początek przyznam, że jestem zdecydowanym zwolennikiem aktywnej korekcji akustyki i nie chciałbym tu dyskutować czy to ma sens, czy też nie. Moim zdaniem ma sens, i to jak mało co w dzisiejszym audio.

Zdaję sobie również sprawę, że pojęcie aktywnej korekcji akustyki jest "ogromne" i zawiera w sobie wiele różnych rozwiązań.

W każdym razie po "przygotowaniach" teoretycznych doszedłem do wniosku, że jednym z najbardziej "kompetentnych", komercyjnych rozwiązań aktywnej korekcji jest to co oferuje firma Audyssey - system MultEQ XT i XT32.

Po zgłębieniu (lub raczej "liźnięciu") teorii stwierdziłem, że czas na czyny - czyli, że znowu "trochę" kasy trzeba na audio wydać... tak dla odmiany. Zacząłem więc szukać jakiegoś urządzenia, które "wspomoże" korekcją mój całkiem zwyczajny, stereofoniczny system i przekształci go w...całkiem zwyczajny, stereofoniczny system, tyle że lepszy (tym razem naprawdę). I co ? Ano nic, jak głową w mur - nie udało mi się znaleść żadnego domowego, prostego urządzenia (przedwzmacniacza z procesorem DSP i z mikrofonem) z korekcją Audyssey - tylko rozwiązania programowe (ARC2) i ewentualnie do samochodu (Alpine). Oczywiście dostępne są inne opcje (chyba również bardzo kompetentne) firm takich jak TACT, Anthem, DEQX i nie pamiętam co tam jeszcze wynalazłem - jednak zawsze oznaczone jako: uwaga ! nie podchodzić bez walizy pieniędzy ! Niestety, nie posiadam takowj.

Wychodzi na to, że jedyna w miarę przystępna opcja to amplitunery kina domowego (Denon, Onkyo, Marantz, NAD).

 

I tu dochodzę już do mojego dylematu - mój obecny system to Arcam A85 +Arcam DV29 +dość przyzwoite kolumny podstawkowe wykonane dla mnie na zamówienie (seas t25c003+ER18)... i pokój w bloku, bez "korekcji".

Wychodzi więc na to, że z A85 musiałbym zastąpić jakimś amplitunerem, ewentualnie wykorzystać A85 jako tylko końcówkę mocy. Czy to zdaniem Szanownych Forumowiczów (obeznanych z zagadnieniem aktywnej korekcji lub może stojących przed podobnym dylematem) ma sens ? Czy "straty" z tytułu całkowitego lub częściowego wyeliminowania z systemu A85 i zastąpieniem go ampli. mają szanse być mniejsze niż zysk z korekcji ? Zdaję sobie sprawę, że tak ostatecznie muszę przekonać się sam - liczę jednak, że może ktoś z Forumowiczów zmierzył się z podobnym problemem i będzie w stanie coś pomóc/podpowiedzieć.

 

Dodam jeszcze na koniec, że amplitunery jakie rozpatrywałem to wyższe, "stare" modele Denona (2808, 3806, 2310), Onkyo (705, 805), czyli raczej nie najtańsze nowości a coś lepszego ze staroci.

 

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

MK.

Link to comment
Share on other sites

A co chcesz osiągnąć za pomocą aktywnej korekcji? Echa nią nie zlikwidujesz, basu monitorom tez nie dodasz. Chyba że zrobiłeś pomiar akustyki i wyszło, że masz sporo podbić/dołków które chcesz aktywnie usunąć.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie chcę osiągnąć to co na obrazku (przykładowym, oczywiście). Pomiarów jeszcze nie robiłem - ale na bank mam sporo "podbić/dołków" - proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale w normalnym (bez żadnych poprawek/ustrojów akustycznych) pokoju raczej nie ma innej możliwości. Co do basu, to akurat nie potrzebuję go więcej.

 

rys20_645.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te wykresy to marzenia.

Przed adaptacją zaledwie +/-6dB to tylko w bardzo dobrze adaptowanych pomieszczeniach. W zwykłych pokojach pomiar w miejscu odsłuchu posiada różnicę sięgają +/-10 a nawet +/-25dB. Mówię o wykresach rzeczywistych, a nie upiększanych uśrednianiem wykresu w pasmach 1/3 oktawy.

Podbicie przy 180Hz o +7dB w tak wąskim paśmie będzie słyszalne jako nie wyrabianie głośnika - cewka będzie się wychylać mocniej niż powinna przy graniu na poziomie 75dB i głośniej.

Link to comment
Share on other sites

Na początek przyznam, że jestem zdecydowanym zwolennikiem aktywnej korekcji akustyki i nie chciałbym tu dyskutować czy to ma sens

Trzeba sobie tylko zdawac sprawę, że aktywna korekcja nie rozwiązuje większości problemów pomieszczenia. Dla tego najpierw trzeba zrobić podstawową adaptację pomieszczenia, a dopiero potem jest czas na aktywną korekcję. Też mieszkam w bloku i już bardzo proste i tanie środki potrafią zdziałać cuda.

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Link to comment
Share on other sites

Zdaję sobie sprawę, że zamieszczony obrazek to tylko wymysły reklamowe - chodziło o przedstawienie idei. Na pytanie co chcę tak naprawdę osiągnąć nie potrafię konkretnie odpowiedzieć bo nie zrobiłem jeszcze pomiarów i nie wiem co/gdzie jest do poprawy. Zakładam jednak, że poprawnie uruchomiony system korekcji - w moim przypadku uparłem się na Audyssey M.EQ XT lub XT32 - spowoduje poprawę brzmienia systemu. Załóżmy, że mam górki/dołki +-10db a po korekcji będzie -+6db.

 

Oczywiście to co się dało zrobić w pokoju "domowymi" środkami, wprowadziłem w życie. Wydaje mi się (tylko "wydaje" bo jak juz wspomniałem - pomiarów brak), że osiągnąłem sporą poprawę. Dalej na chwilę obecną nie chcę się posuwać - w najbliższym czasie nie planuję żadnych remontów/przebudowy przy okazji , których mógłbym podejść do sprawy bardziej systemowo i profesjonalnie.

 

Podsumowując - wprowadzenie aktywnej korekcji traktuję jak ulepszenie systemu, tyle że zamiast kupowania nowego wzmacniacza czy też CD (droższego/lepszego) wprowadzam aktywną korekcję. Żeby to osiągnąć musiałbym - trochę wbrew (audiofilskiej) logice zamienić przyzwoity wzm.stereo na gorszy od niego amplituner KD. ale z aktywna korekcją. Innego rozwiązanie nie znalazłem. I to jest mój problem/dylemat. Z jednej strony dobry wzm., ale te "górki/dołki", z drugiej strony "nieaudiofilski" ampli. ale mniejsze "górki/dołki". Ma to sens ? Nie ma żadnego sensu ? Zupełnie nie wiadomo ?

Link to comment
Share on other sites

Kup sobie płyty wiórowej za 100 zł na kilka rezonatorów. Zrobisz ich kilka, dostroisz i żadne urządzenie w torze nie da Ci takich efektów.

Potem zabawa z kilkoma dyfuzorami w kluczowych miejscach i poprawi Ci się scena na szerokość, głębokość itd.

Kilka paneli na rogi pomieszczenia plus kilka na osiach kolumn i pomieszczenia.

 

Potem pobawisz się w dopieszczenie kilku parametrów i finalnie możesz myśleć o cyfrowej korekcji akustyki.

 

Ja zrobiłem kilka rezonatorów za 80 zł poprawa ogromna, mierzalna i nie na pojedynczym wykresie.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście to co się dało zrobić w pokoju "domowymi" środkami, wprowadziłem w życie.

Napisz co zrobiłeś, naszkicuj pokój, to być może otrzymasz sensowne rady. No i budżet też jest ważny.

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Link to comment
Share on other sites

Z jednej strony dobry wzm., ale te "górki/dołki", z drugiej strony "nieaudiofilski" ampli. ale mniejsze "górki/dołki". Ma to sens ? Nie ma żadnego sensu ? Zupełnie nie wiadomo ?

Jakie pasma te rozważane przez Ciebie ampli mogą korygować? Najwięcej do poprawy jest w paśmie do 200Hz, dlatego im więcej poszczególnych częstotliwości do korygowania tym lepiej.

 

IMO jak ma być tanio i dobrze to zamiast zmiany ampli wolałbym dokupić Behringera DEQ2496 i robić przez niego korekcję i korzystać z wbudowanego DACa - uwaga na mnogość egzemplarzy. Oficjalnie DEQ2496 ma 2 wersje, pierwsza z jednym rdzeniem i druga z dwoma rdzeniami. Praktycznie v1 był w przynajmniej 3 różnych wersjach układu i różnił się brzmieniem - więc do poczytania w dziale diy Grzebiemy w Behringerach serii 2496.

Jako alternatywa KRK Ergo - 2280zł - bazujący chyba na sofcie Lyndorfa.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.