Skocz do zawartości
IGNORED

14m2 na poważnie :)


marcin1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów.

Zwracam się tu do znawców akustyki o pomoc.

Chcę raz na zawsze wyleczyć się z tej drogiej choroby zwanej audiofilizmem ;) i przestać zmieniać sprzęt jak rękawiczki będąc wiecznie rozczarowanym „dlaczego to tak słabo gra, przecież w salonie audio grało znakomicie;)”. Na pewno nie jedna osoba przechodziła przez takie rozterki, aż w końcu zrozumiała, że akustyka pomieszczenia ma KOLOSALNY wpływ na to jak gra cały system hi-fi :D

 

Przechodząc do meritum… mam 14m2 (390cm x 360cm o wysokości pomieszczenia wynoszącej 260cm).

Dodam jeszcze (w razie gdyby miało to jakieś znaczenie), że w wzdłuż całego sufitu w miejscu gdzie zbiega się sufit ze ścianą przebiega dookoła pokoju wykończenie wykonane z płyty kipsowo-kartonowej (wys. 20cm x szer. 15cm), w której zamontowane są lampki diodowe, to tak dla nadania klimatu wieczorkiem ;).

 

No i co najważniejsze chciałbym jak zapewne każdy tutaj osiągnąć idealną równowagę pomiędzy pochłanianiem, a rozproszeniem fali akustycznej zachowując idealną barwę dźwięku, plastyczność i dźwięczność wybrzmień instrumentów w każdym zakresie częstotliwości.

Mój pokój niestety cierpi na zaburzenie niskich częstotliwości, w niektórych miejscach bas jest zdecydowanie podbity, a w innych mniej co jak się domyślam świadczy o występowaniu fal stojących.

Echo również występuje co wprowadza bałagan na scenie no i męczy przy dłuższym słuchaniu.

 

Może jakieś sugestie gdzie i jakie panele rozpraszające/pochłaniające zawiesić w tym pokoju?

Dodam jeszcze, że niestety inne rozplanowanie umeblowania nie wchodzi w ogóle w grę…

Gorąco proszę znawców tematu o fachową pomoc.

Z góry dziękuję…

 

No i mały rzut z góry:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem jak ty. Z basem poradzilem sobie tak ze odsuwalem od tylnej az nie buczało albo wkladalem gabki do wylotow BR.

Z tylu zbilem sobie z listewek 2.5 na 1 zeby sie nie odbijało. W miejscach odbic kłade posciel, poduszki, na lampe szmaty, bo drga i wibruje.

Staram sie zeby bylo symetrycznie. Niestety przed kazdym sluchaniem musze przestawiac caly pokoj, takze zajmuje mi to 20 min. Meczace to jest fakt.

Ale mam pokoj 4x3.5. Sproboj wszystkie meble jak najblizej scian. Pokombnijuj z poduszkami albo kup/ zrob sobie cos co pochlania dzwiek.

Wiem ze to troche macosza metoda, ale cel uswieca srodki....... Ewentualnie przebuduj pokoj :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem jak ty. Z basem poradzilem sobie tak ze odsuwalem od tylnej az nie buczało albo wkladalem gabki do wylotow BR.

Z tylu zbilem sobie z listewek 2.5 na 1 zeby sie nie odbijało. W miejscach odbic kłade posciel, poduszki, na lampe szmaty, bo drga i wibruje.

Staram sie zeby bylo symetrycznie. Niestety przed kazdym sluchaniem musze przestawiac caly pokoj, takze zajmuje mi to 20 min. Meczace to jest fakt.

Ale mam pokoj 4x3.5. Sproboj wszystkie meble jak najblizej scian. Pokombnijuj z poduszkami albo kup/ zrob sobie cos co pochlania dzwiek.

Wiem ze to troche macosza metoda, ale cel uswieca srodki....... Ewentualnie przebuduj pokoj :)

 

Dzięki za pomoc, już myslałem, że nikt tu nie odpisze.

A wracając do tematu, kolumny mam odsunięte na dobry 1 metr od ściany tylnej, i po około 1,2 metra od bocznych, a ja sam od tylnej na ok 75cm więc więcej już nie wchodzi w grę...

Przemeblowywanie pokoju na chwilę słuchania nie wchodzi w grę również, a same meble mam u siebie zawsze ustawione najbliżej ścian jak to się da :)

Kontaktowałem się z Panami z Acousticity i polecili mi minimum 6 sztuk (po 3 na przednie lub tylne narożniki pokoju) pułapek basowych BassKillers. Problem jest taki, że jedna kosztuje 600zł :// i musiałbym dla samego okiełznania basu wydać 3600zł !, a do tego bez gwarancji jaki uzyskam efekt...

Potem pozostanie jeszcze kwestia rozproszenia dźwięku w postaci dyfuzorów 1D lub 2D i tu również nie wiem, który okaże się lepszy w tym pomieszczeniu i na przedniej czy tylnej ścianie bo boczne nie wchodzą w grę z racji okna i kaloryfera.

Przebudowa pokoju to już zupełny SF nie wchodzący w grę ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję być zapoznał sie z fotkami mojego systemu w tym wątku (pierwsza = druga strona). pokój 16m2, grają w nim Kappa 8.2i. Nigdy nie miałem jeszcze problemu, że zadudnil mi bas, a słucham jazzu i klasyki z wielkimi kotłami, które trzęsą kanapą. Nie trzeba zatykać bas refleksu (to dla mnie półśrodek). Pomiary mojego pokoju też pokazują, że bas jest pod pełną kontrolą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamień sofę z biurkiem, głośniki ustaw przed zasłonami tv przed oknem. na ścianę z drzwiami zawieś kilka obrazów, płócien, koniecznie nad sofę. Na biurko dużego kwiata. Zostanie pusta lewa ściana, jeżeli regał jest z półkami to ok, jeżeli z drzwiczkami to je zdjąć. Możnaby postawić jakiś mebelek ale taki z rzeźbionych. poutykać w regale jakieś książki, pluszaki. Na oknie też kwiaty, jakieś duże. Im więcej rzeczy powiesisz lub ustawisz, tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.