Jump to content
IGNORED

Adaptacja podłogówek z nietypową obudową


Pawson.s

Recommended Posts

Witam wszystkich. Zdając sobie sprawę z tego, że ktoś z ogromną wiedzą i doświadczeniem patrząc tylko na sprawę niemalże od razu będzie mógł coś do tematu wnieść chciałbym przedstawić Wam przybliżony schemat moich kolumn i poprosić o pomoc. To co widać na rysunku to ewolucja dwudrożnej kolumny Tonslia powstająca stopniowo ograniczana dostępnymi funduszami. Dlatego konstrukcja obudowy jest tak udziwniona.

Użyte głośniki to:

-Philips AD 11600 8T

-Alphard XE Star ETP-1300 80W 8ohm

-GDN 20/60/8 STX (plastikowy kosz i membrana, zawieszenie gumowe)

-GDN 20/60/11 60W 8ohm (kosz metalowy, membrana papierowa i piankowe zawieszenie)

Dwa otwory bas refleks o średnicy 7 cm i długości 12 cm (jeden z przodu nisko, drugi z tyłu wysoko)

zwrotnica to jakiś uniwersalny trójdrożny „Noname” z czterema kondensatorami i cewką ferrytową.

Kolumny są bardzo sztywne i solidne, waga jednej to około 25-30 kg. Na chwilę obecną oba głośniki są podłączone równolegle i kolumna ma 4ohm.

 

Nie zawracałbym Wam głowy, ale po pierwsze nie do końca jestem zadowolony z tego co słychać, a po drugie jestem bardzo ciekawy czy w ogóle da się je jakoś przysposobić. Wiem że głośniki nie są najlepsze, ale jestem pewien, że fachowo dobrana zwrotnica i obudowa na pewno wniesie coś do tematu. Poza tym jestem ciekawy samej obudowy. Czy w ogóle do czegoś się nadaje.

 

Więc na początek zanim każecie mi je wyrzucić podzielę się swoją subiektywną oceną na ich temat.

Jestem typem człowieka, który lubi niski dźwięk, nie bas w nadmiarze ale dźwięk sprawiający wrażenie mocy i potęgi, precyzyjny i kontrolowany, czysty. Podobnie tyczy się tonów wysokich. Bardzo lubię kiedy bez niedomówień precyzyjnie i wyraźnie ale bez nadmiernych przebarwień przekazują wszystkie detale. No i obolałe wreszcie średnie tony. Słyszałem kiedyś u kolegi na Tehnics`ach miękkie, subtelne, zdecydowane i bardzo czytelne dźwięki ujawniające wszystkie detale. Słowem chciałoby się powiedzieć „Pełny dźwięk”

Obecnie używam apliturera Sony STR-DE635, w którym korektor dźwięku można regulować w trzech tonach regulując płynnie wartością częstotliwości. Mój problem polega na tym, że przy włączonym podbiciu basów i korektorze dźwięk jest akceptowalny tylko w filmach z DTS, a w muzyce raczej tylko Medwyn Goodall. Poza tym jest jakaś masakra ze średnimi i wysokimi.

Fajnie by było gdyby dało się tak zestroić te kolumny aby grały odpowiednio przy wyłączonym korektorze. Dodam, że niskie dźwięki są, i sprawiają dobre wrażenie, a raczej tylko świadczą o potencjale kolumn bo chwilami nawet przy niewielkiej głośności można odnieść wrażenie jakby całe mieszkanie drżało mimo, że nic zbytnio nie słychać.

Czy przy tych obudowach i głośnikach da się coś wykombinować?

Myślałem czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wyposażenie głośników niskotonowych w osobne zwrotnice o różnych paramentach, ale kompletnie nie wiem jak zrobić zwrotnicę do reszty, nawet gdybym chciał to zrobić na słuch bo o pomiarach nie mam pojęcia.

Czy jest możliwe przewidzieć tu jakieś zwrotnice aby to grało lepiej? Czy również potrzeba będzie wykonać nowe obudowy?

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Ze zwrotnicą noname to zapomnij że cokolwiek zagra, pomijając fakt straszliwych głośników wysokotonowych i średniotonowych to tak czy inaczej trzeba projektować zwrotnicę od zera pod konkretne głośniki. Nie mając pojęcia o projektowaniu zwrotnic nawet nie masz się co zabierać za te kolumny. Z tego co napisałeś to chciałbyś zrobić zwrotnicę 4 drożną (podłączenie dwóch różnych głośników niskotonowych pod jedno pasmo jest delikatnie to ujmując niezbyt mądre), ten typ zwrotnic sprawia problemy profesjonalnym konstruktorom a co dopiero mówić o laikach... Nie da się przewidzieć zwrotnicy tak aby grała lepiej, można zasymulować co najwyżej a potem mierzyć i doprowadzać wszystko do porządku stopniowo. Tak więc porwałeś się z motyką na słońce;] Zapomnij o tych kolumnach, sprzedaj te głośniki, znajdź sobie dobry gotowy projekt w necie i będziesz zadowolony. Nie brakuje niskobudżetowych kolumn grających rozsądnie do ceny. A jak chcesz w to brnąć dalej to moje zdanie jest takie że wtopisz masę pieniędzy a efektu nie będzie, dodatkowo najesz się sporo nerwów. Szkoda zdrowia, naprawdę;]

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powyżej podałem kilka stron z gotowymi projektami, naprawdę jest w czym wybierać

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Trochę poczytałem, trochę popytałem i jednak chyba nie odpuszczę. Zbieram się do zrobienia nowej obudowy, wymiany głośników średnio i wysoko-tonowego pozostawiając niskotonowego tonsila. Głośniki, ku jakim się skłaniam to;

GDM 12-60

GDWK 10-80-19

Moje pytanie to czy z tych głośników mogę składać kolumnę mającą dobrze grać, dobrze tzn miękko, czysto i bardzo szczegółowo. Dla porównania dodam, że słuchałem TECHNICS SB-M500 M2 i podobało mi się. Wiem, że do tego potrzebuję zwrotnic, dla tego zwracam się z prośbą do kogoś kto byłby wstanie takie zwrotnice wykonać. Wiem też, że najpierw obudowa a w niej głośniki i pomiary.

Tu moje pytanie, WinSd dla GDN 20/60/11 sugeruje obudowę zamkniętą ok 70l, czy mogę użyć GDN 20/60/8 STX jako membrany pasywnej w takiej obudowie, czy coś by to wniosło? I czy gdybym jednak poszedł w bas-refleks (program sugeruje ok. 120 l.) to czy ma to sens, które z tych trzech rozwiązań dla GDN 20/60/11 będzie najkorzystniejsze?

Link to comment
Share on other sites

Wywal tego STX'a, weź Tonsila GDN 20/60/11, wsadź go w nie za mocno wytłumione pudło 36 - 40 l z dopasowanym BR o średnicy, tak jak masz 7 cm ale ok 25 cm długości. Dołóż do niego np. Daytona DC28F - 8 z podziałem drugiego rzędu na ok 2,5 kHz i już.

Efekt powinien być lepszy, niż z Technics'ów, które jak dla mnie zawsze cierpiały na niedobór basu.

Jak będziesz miał zamiar to robić, mogę podać mniej więcej elementy zwrotnicy, bo to oczywiście tylko propozycja.

Rysiek.

... i zamiast IV RP jest PRL II

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się to bardzo rozsądne, znacznie uprościłoby to i konstrukcję i co najistotniejsze zwrotnicę. Pytanie miałbym tylko odnośnie samej obudowy, ponieważ kolumnę i tak potem muszę mierzyć do budowy zwrotnic, czy mogę zrobić ok. 90l pudło? Czy mogę sugerować się tym co podpowiada WinISD. Według jego prognoz na tym GDN20/60/11 niewielkie podbicie w granicach 40-60Hz do ok. 2,5 dB występuje w obu przypadkach, z tą różnicą, że w miarę zwiększania litrażu wykres skłania się ku niższym częstotliwościom. W tym przypadku wychodzi mi już dobre 28Hz a wspomniane nieznaczne podbicie maleje już po 41Hz. Pytam o większy litraż, ponieważ chciałbym aby w miarę możliwości nadal były to podłogówki nie wymagające żadnych podstawek. Czy jestem na dobrej drodze?

Link to comment
Share on other sites

Nie podoba mi się te 90 litrów wobec Vas 70 litrów i używanego chyba podobnego do tego GDN 20/60/11 w Perfectach o litrażu duuuużo mniejszym. Zwykle w BR wystarcza ok połowy Vas i jest już dobrze.

Fakt, że z każdym litrem skracamy tunel, ale nie o to chodzi.

Najważniejsze, żeby stroić nieco powyżej Fs przy dużym przekroju BR, unikając podbić w pasmie.

Objętość kolumny 90 l może zostać, ale z wydzieloną komorą na woofer o mniejszej pojemności; w końcu podłogówki muszą mieć powyżej 85 cm wysokości, a GDN mały też nie jest, żeby robić wąską ściankę.

... i zamiast IV RP jest PRL II

Link to comment
Share on other sites

Właśnie nie wiem co myśleć, 90l sugeruje mi program, i do tego bas-refleks 10cm średnicy i 25cm długości. Patrząc na ten teoretyczny wykres nieźle się to zapowiada, ale jak się ma to do rzeczywistości to nie mam pojęcia. A ta obudowa 36-40l to jakiś sprawdzony projekt? Chodzi mi całą konstrukcję razem ze zwrotnicami, czy one były dobierane do konkretnych głośników?

Jeśli miałbym robić drugą komorę na woofer to co byś sugerował, jaki głośnik do tych dwóch pozostałych i jaką komorę (litraż i zamknięta czy otwarta..)

No i pytanko o tą zwrotnicę, co to za konstrukcja, czy tylko konkretny podział częstotliwości z kalkulatora czy z poprawką na niedoskonałości głośników?

Link to comment
Share on other sites

GDN 20/60/11 były zamiennikami do kolumn Perfect, a przez producenta wg. karty katalogowej były mierzone w objętości 24 l; podobnie do tych kolumn, ale to były obudowy zamknięte.

Program Twój więc nie oszukuje, bo powołam się na uzyskaną z Tonsilu opinię o tym głośniku:

"Zalaczam parametry glosnika GDN 20/60/3. Niestety nie mierzono parametrów TS glosnika GDN 20/60/11.

Glosnik ten jest wersja glosnika GDN 20/60/3, z pomalowana membrana.

Parametry obydwu glosników powinny byc bardzo zblizone.

Glosnik GDN 20/60/3 8 ohm ma stosunkowo duza wartosc dobroci wypadkowej Qts=0.51.

Nadaje sie wiec on do wykorzystania w obudowie bass-reflex o duzej objetosci

- rzedu stu kilkudziesięciu litrów. Uzyska sie wówczas bardzo gleboki, miekki bas

- dolna czestotliwość graniczna rzedu dwudziestu kilku Hz." - cytuję za Elektrodą.

Jeśli masz więc taką skrzynkę rzędu ok 100 l albo więcej, to się nadaje, sądząc z tej odpowiedzi.

Zwrotnica z programu, nie z kalkulatora, ale dotyczyć to może wersji tylko na DWÓCH głośnikach

których charakterystyki są znane i przewidywalne - można dołożyć np. tego Daytona albo Monacor DT 300.

Zwrotnica trzydrożna - na trzy głośniki - wymaga pomiarów charakterystyk i korekt w trakcie opracowywania.

Tak więc podsumowując temat:

jedna komora ok 100 l albo więcej,

dwa głośniki - woofer i tekstylna kopułka

BR albo 100 o długości ok 25cm, albo 70 o długości 10 cm ( dla 100l ).

Gdyby był z tyłu, można użyć nawet zwykłego PCV, bo nie widać i nie psuje frontu.

Rozważ temat i podejmij decyzję.

... i zamiast IV RP jest PRL II

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.