Skocz do zawartości
IGNORED

FULL RANGE


verus

Rekomendowane odpowiedzi

Bartek 1

 

Ja nie mam zamiaru dyskonatować jakiejkolwiek METODY odsłuchiwania dźwięku - zgadzam sie z tobą w 100%, że w obu światach mozna znaleźć konstrukcje dobre i do kitu. Mnie chodziło o coś zupełnie innego. Przyznaję, że moim postem chciałem trochę "połechtać" teoretyków, którym sie wydaje, że zęby zjedli na tym czy tamtym. Nikt mnie nie przekona, że ZAPROJEKTOWANIE obudowy do fullrange to bułka z masłem - i w tym jest problem. W przypadku fullrange ludzie kopiują tylko gotowe projekty, niewielu jest odważnych, próbujacych swoich sił w projektowaniu takich pudeł. I stad właśnie, moim skromnym zdaniem bierze się lekceważące podejście ludzi do tej skądinąnd (????!!) ciekawej działalności.

 

Pozdro...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie dlatego kilka osób takie skrzynki projektuje a setki czy tysiące kopiuje...

Ostatnie amatorsko zaprojektowane skrzynki jakie pamiętam w necie to Big Fun Horn chyba ze 3-4 lata temu.

 

 

A od kilku tygodni na "sztuke" skleciłem sobie kolumny na FE-204 Fostexa które kurzyły sie od 1,5 roku na szafie.Bass reflex.

Wzięlo mnie po przeczytaniu artykułu Pass'a.Pomieszałem trochę z filtami ...rezystor ,cewka kondensator.Qts podniosłem z 0,2 do 0,44 i mam bas i mam góre i gra super...tylko z 95db zrobiło się z 88..hi hi hi

Ae bez filtrów jak wlozyłem do skrzynki i dostroiłem do bass reflexu to myślalem ze mi uszy zwiędną,zero basu,krzyk średnicy i mało góry.Z tuby jest ciut więcej i równiejszy bas ale i tak kich...no chyba że z 4,5 metrowej.

Hej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam serdecznie.

 

60 litrów skrzynka , strojona na 47Hz ,port na grubość ścianki - czyli tylko z kwadratowym otworem 8*3,5cm (z gębokim portem nie chciało grać) ,filtr to równolegle połączone rezystor 10 ohm , cewka 4mH i kondensator 2uF (olejowy Siemens MKV).Naprawdę fajna kolumna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, jest to pudło w stylu tego co obecnie proponują w stanach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co oni tam robią.to może byc i zwykły bass reflex i tgz Mass loaded TQW,cholera wie.

 

czy znasz tego Pana i jego wywody oraz projekty? (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) jakiś czas temu mnie to zainteresowało i postanowiłem popróbować szerokopasmowców znowu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o konkrety, tylko o tzw. look :-)

 

Strone znam i twierdzę, że jest jedną z najlepszych w necie. Doskonałe opracowania, pisane w miarę przystępnie (jeśli o tym mozna pisać przystępnie ;-)). Jeśli lubisz teorię polecam to opracowanie. Uwaga!

Waży 1.3Mb...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To moim zdaniem najpowazniejsze do tej pory opracowanie tego tematu, ale przyznaje, że nie przeszedłem go w całości :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zalink już to widzę ,zaraz poczyatm,dużo matematyki...czasem trzeba (tylko bądź tu mądry i zrozum te obliczenia!)

 

Oprócz strony tego Pana do której link podałem wcześniej bardzo mnie jeszcze zaciekawił ten ostatni artykuł Passa bo myślę ze się sporo wiąże z ta tematyką.Pewnie czytałeś ale jak coś to jest tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Skrzynki generalnie podobne,tylko z kwadratowym portem,raczej szerokie (ok. 44cm) i płaskie.Do wąskich i smukłych skrzynek mam awersje.

 

>Wally

Ale nikt się tu nie uraża.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlsnie dlatego nie poradziłem sobie z tym tekstem :-(. Matma owszem, ale bez przesady.... :-) Tu juz trzeba mieć magisterium albo jeszcze więcej. Dlatego stronę MJ Kinga zawsze polecam wsiem newbies, (i sobie też...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąskich skrzynek nie lubię bo zawsze mi się kojarzy że grają tak jak wyglądają czyli "cienko".Kompensować więcej trzeba... nie no ogolnie takie tam osobiste upodobanie.

 

Może prof. hab. dr. Wally wygłosi teraz komentarz do przytoczonej literatury...? Jako uczniak siądę w pierwszym rzędzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę drogi Bartku1 że nawet gdybym posiadał przywołane prze ciebie tytuły (i to z matematyki i fizyki) to chyba jednak potrzebowałbym trochę czasu... Ale widzisz- i teraz bez żartów- nie posiadam nawet ŚLADOWEJ ilości wiedzy potrzebnej do wypowiadania się na temat (nie mówiąc już o komentarzu do przytoczonych przez Yaxę opracowań. Tyle to ja wiem na pewno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - teraz moje trzy grosze o Passie

 

Nelson trzyma rekę na pulsie i doskonale wie co dzieje się na rynku audio. Znudzenie odbiorców "tradycyjnymi" metodami odtwarzania dźwieku powoduja większe zainteresowanie tematem "fullrange". Zasadniczo ta metoda reprodukcji jest przypisana minionej (he, he, he...) epoce, w ktorej królowały lampy. Nikt wówczas nie myslał o jakichś zwrotnicach itp cudach. W zasadzie konstrukcje grały bo nie miały innego wyjścia :-). Tak się złozyło, że połączenie fullrange z DHT SE stworzyło niesamowitą pare, która do dzisiaj, podobnie jak doskonali dyrgenci (Toscanini, Furtwangler, Beecham itd) dla wielu (i dla mnie też) nie ma sobie równych. Pass doskonale zdaje sobie sprawę, że taki lowther nie zagra z jego piecem (z całym szacunkiem) na poiomie porównywalnym z DHT SE. Więc trza cosik z tym zrobić, żeby ludziska się jednak do tego przekonali. I w sumie chwała mu za to, że pokazuje mozliwości współpracy SS z szerokopasmowcami. Ale to zawsze bedzie tylko małżeństwo z rozsądku i nic poza tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza tym to znakomicie się stało że ktoś (czyt. Yaxa) przytacza tego typu dysertacje... To chyba o nich myslał w komnentarzu do postu Solid Audio. A ty mój drogi Bartku1, co o tym sądzisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taak, słusznie,słusznie...trzeba by o tym pomysleć ...i zrobić dziecku prezent...taak.. Bo w sumie to chodzi o to żeby NIKT W PRZEDSZKOLU NIE MIAŁ TAKICH HORNÓW..:-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie !!!

 

A może by tak cosik takiego ???

[obrazekLUKASZ-172440_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.