Skocz do zawartości
IGNORED

FULL RANGE


verus

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo nieśmiało spróbuję coś dodać. Zasadniczo chodzi o kolumny zbudowane w oparciu o pojedynczą membranę SZEROKOPASMOWĄ. Wyrażenie FULL RANGE zawarte w temacie jest rzeczywiście niefortunne bo ocznacza PEŁNE PASMO, co niezupełnie odpowiada rzeczywistości w odniesieniu do omawianych tu kolumn. Chociaż brzemienie tego typu głośników dla wielu osób to ostateczna nirwana muzyczna to trzeba jednak pamiętać że pewne sprawy posiadają charakter obiektywny. Mianowicie pasmo przenoszenia o którym mówimy można po prostu zmierzyć mikrofonem podając sygnał testowy. W praktyce okazuje się, że membranom szerokopasmowym, takim jak FOSTEX daleko do tego by można je było uznać za pełnopasmowe. Zainteresowane osoby odsyłam na stronę internetową firmy FOSTEX gdzie można znaleźć wykresy pasm przenoszenia dla różnych modeli membran tej firmy. Ogólnie rzecz biorąc, małe membrany odtwarzają dobrze górę i średnicę ale poniżej 100Hz to już tylko wyobraźnia może pomóc. Duże membrany schodzą niżej w basie (choć bez żadnych rewelacji) natomiast ewidentnie obcinają górę. Dlatego też w przypadku użycia większych membran stosuje się tzw. supertweetery które uzupełniają górę, ale w efekcie dają kolumnę dwudrożną! Wobec tego o co cały ten szum? Dwie rzeczy mają tutaj znaczenie: po pierwsze membrany szerokopasmowe nie potrzebują zwrotnicy, co oznacza że sygnał dociera do nich bez zniekształceń powodowanych przez dodatkowy element w torze sygnału jakim jest zwrotnica, dźwięk jest zatem bardziej bezpośredni. Druga istotna sprawa to fakt, że membrany szerokopasmowe są bardzo czułe, dzięki czemu możliwe jest ich użycie ze wzmacniaczami lampowymi małej mocy (mówimy o naprawdę małych mocach, poniżej 5W). W istocie, dla zwolenników takich wzmacniaczy kolumny szerokopasmowe to właściwie jedyny sensowny wybór. Jednakże dla uzyskania maksymalnie dużej czułości i jakości dźwięku potrzebne są bardzo duże obudowy o skomplikowanej budowie wewnętrznej. Te kolumny naprawdę potrafią być duże! Co do tematu DIY, to sprawa sprowadza się do tego, że łatwiej być dobrym stolarzem niż specjalistą od zwrotnic. Po prostu łatwiej jest zrobić drewnianą skrzynię niż zaprojektować i wykonać zwrotnicę która pozwoli zintegrować membrany typowo używane w kolumnach (a na zwrotnicy się przecież nie kończy). Ogólnie rzecz biorąc kolumny tubowe oparte na głośnikach szerokopasmowych mogą prezentować dźwięk w pewnych aspektach ciekawszy niż typowe kolumny ale nie WE WSZYSTKICH. To nie są kolumny dla każdego, na pewno byłbym ostrożny ze stwierdzeniem, że jest to to jedno najlepsze rozwiązanie. Ponadto wydaje mi się że rozgłos towarzyszący tym kolumnom jest związany z przekonaniem że oto za niewielkie pieniądze można stać się posiadaczem dźwięku przy którym wszystko inne blednie... Niestety najlepsze kolumny tego typu są w istocie DROŻSZE od "normalnych" kolumn, a najlepsze membrany szerkopasmowe potrafią kosztować powyżej 10000USD za sztukę. Niestety zasadniczo jest tak, że ile się wyda tyle się ma. Jak mawiają Amerykanie "There is no free lunch". O kolumnach tubowych opartych na membranach szerokopasmowych należy myśleć jako o INNYM podejściu do sprawy reprodukcji dźwięku a nie o LEPSZYM. Jednym taki dźwięk się podoba bardzo, innym trochę mniej. No i na koniec chwila prawdy: Jeśli chcecie usłyszeć dźwięk FULL RANGE w oparciu o kolumny szerokopasmowe, to od razu zacznijcie rozglądać się za dobrym subwooferem, a najlepiej dwoma. Na koniec może okazać się, że te rozwiązania DIY wcale nie są takie tanie jak się wydawało... Co nie znaczy że są złe. Przestrzegałbym jednak w poszukiwaniu "cudownych" rozwiązań gdzie głównym kryterium jest niska cena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> wally

 

Mam te glosniki poki co w otwartej odgrodzie 160 x 45 cm. Faktycznie, basu troche malo, ale do przezycia. Czy miales okazje porownywac ich brzmienie w odgrodzie otwartej z tym z Voigt pipe?

 

Skadinad, maja bardzo duza (1,27) wartosc Qts, co predystynuje je raczej do obudow otwartych, dlatego ciekawy jestem, jak sie spisuja w liniach transmisyjnych i tubach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie miałem okazji słuchania Tesli w odgrodzie... Natomiast w Voigt Pipe spisują się wcale nieźle.... Do głośników Lowthera to Tesle mają, co tu ukrywać lata świetlne, ale już posłuchanie tak niepozornego głośnika pozwala na wychwycenie pewnych charakterystycznych cech takiego dźwięku. W stosunku do tego co oferuje Lowther jest on co prawda ogromnie UPROSZCZONY, ale pewne cechy tego typu konstrukcji pozwala wychwycić...tak mi się wydaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich w ogole szerokopasmowcow sluchales? Jordanow, Fostexow, PHY, Lowtherow - czy roznia sie zasadniczo? Jakis czas temu chcialem robic kolumny dwudrozne z filtrem I rzedu na czestotliwosci baffle step - papierowy woofer Seasa plus Fostex FF85K lub jakas Tesla plus Visaton FRS 8 (tansza wersja).

 

Jednak na razie mam te Tesle i to jedyne, czego sluchalem z szerokopasmowcow. Czy rzeczywiscie drozsze glosniki tak bardzo je dystansuja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lowther którego słuchałem - na pewno dystansuje Teslę i to bardzo. To zupełnie inny poziom detalu, jeśli można to tak określić.... Dźwięk Tesli w porównaniu z Lowtherem określiłbym jako zgrubny, czy coś takiego. Najbardziej chyba w kwestii takiej dokładności, szybkości mikrodetalu i takiego wypełnienia mnóstwem maleńkich szczególików - i to szczególików średnicy...nie wiem za bardzo czy to jest zrozumiałe,bo dość ciężko to nazwać...chyba łatwiej to poczuć słuchając niż opisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solid Audio napisał:

 

> Ponadto wydaje mi się że rozgłos towarzyszący tym kolumnom jest związany z przekonaniem

> że oto za niewielkie pieniądze można stać się posiadaczem dźwięku przy którym wszystko inne blednie...

> Niestety najlepsze kolumny tego typu są w istocie DROŻSZE od "normalnych" kolumn,

> a najlepsze membrany szerkopasmowe potrafią kosztować powyżej 10000USD za sztukę.

> Niestety zasadniczo jest tak, że ile się wyda tyle się ma.

 

Pozostaje mi dodać do tego, że cena szerokopasmowych kolumn z membranami elektrostatycznymi (patrz mój post powyżej) to jakieś 25.000 zł z okładem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Solid Audio

 

Swietnie napisane! Polecam każdemu kto jest zainteresowany głośnikami szerokopasmowymi przeczytać to trzy razy.

 

Dodam jeszcze tylko że uzupełnienie głosnika szerokopasmowego o supertweeter i duży (na przykład 15 calowy) bas wcale nie oznacza pozbycia się zalet szerokopasmowca.Przeciez szerokopasmowiec nadal może być nie filtrowany (nadal też ma swoje zalety,czyli super lekką membranę itd...).Ale z drugiej strony idąc dalej w taki układ ma to swoje wady.Duży wychył membrany przy przenoszeniu niskich czestotliwości powoduje zakolorowanie i zniekształcenie średnicy - brak mozliwości osiągniecia dużych poziomów nie zniekształconego dźwięku.Z drugiej strony pasma mechaniczna zwrotnica pomiędzy membraną główna a tubką tez ma swoje wady i czasem lepiej obciąć szer. niżej i obniżyć wejście głośnika wysokotonowego ,może nawet usunąc owa tubkę.

 

Możliwości jest wiele ale faktem jest że z szerokopasmowca nie za bardzo da się otrzymać pełnopasmowy dzwięk.

 

Można jeszcze kształtowac charakterystykę takiego głośnika pasywnymi (lub jeszcze lepiej aktywnymi) filtrami i mimo że będą wtedy jakieś elementy w torze głosnika to wielu zwolenników szerokopasmowców byłoby zdziwionych jak dobre efekty można uzyskać ,niestety kosztem skuteczności.Ale w takim przypadku zalety są dużo wieksze niż wady spowodowane uzyciem filtrów.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli mówiąć o "uzupełnieniu" szerokopasmowca o 15 calowy bas? Bo chyba nie chodzi o włożenie go do tej samej obudowy w której pracuje głośnik szerokopasmowy? Jeśli nie to co -odrębna obudowa dla basu? Jeśli dobrze rozumiem że to wszystko w biampingu? Czy też jeden wzmacniacz i zwrotnica?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą cenowo ofertę wystawia na Allegro ktoś z W-wy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

11kz za oryginalne lowther-ry i na takich głośnikach to mniej niż pół ceny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co masz na myśli mówiąć o "uzupełnieniu" szerokopasmowca o 15 calowy bas? Bo chyba nie chodzi o włożenie go do tej samej obudowy w której pracuje głośnik szerokopasmowy? "

 

No raczej na pewno nie.

 

"Jeśli nie to co -odrębna obudowa dla basu? "

 

Jaknajbardziej

 

"Jeśli dobrze rozumiem że to wszystko w biampingu? "

 

Niekoniecznie ale byłoby to dużą zaletą jeśli zastosujesz aktywną zwrotnicę.Wtedy każdy z głośników nie będzie miał pasywnej zwrotnicy i będzie bezpośrednio sprzężony ze wzmacniaczem.

 

Dick Olsher znany recenzent oferuje tego typu kit do sprzedaży.Tylko szerokopasmowca montuje w obudowie otwartej co tez ma swoje zalety.Polecam link

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

O modelowaniu charakterystyki pasywnymi filtrami można przeczytać tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Polecam przestudiowanie projektow...naprawdę świetna stronka!

 

Dla głęboko zainteresowanych polecam także najnowszy artykuł Nelsona Passa ,który dość ściśle się z tą tematyką wiąże.A efekty sa naprawde bardzo obiecujące i pozostawiają typowy ,charakterystyczny w złym tego słowa znaczeniu dźwięk szerokopasmowców daleko w tyle (napisane na podstawie własnych doświadczeń).

 

Artykuł Passa:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko

Czy ktoś sprawdzał jakim kablem najlepiej szyć fidelio lub Jerycho na Fostex 206E. Problem w tym że wymiana kabla w tych konstrukcjach jest prawie niemożliwa, więc chetnie posłucham dobrych rad

Pzdr Andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moich Fostexach uzyłem litz-y skręconej z 8 czy 10-ciu cieniutkich drucików (0,25,, średnicy) solid core z miedzi srebrzonej w kynarowej izlocji.Generalnie polecałbym solid-core bo brzmi bardziej gładko i czysto niż multi-strand,co przy tego typu głośnikach które mają tendencję do krzykliwości i agresywności może być pomocne.Nie ma też potrzeby stosowania dużych przekrojów przy tej czułości głośnika.Lepszą litze można albo kupic gotową Cardasa (Parts connection i Michael Percy) albo samemu skręcić z jakiegoś wysokiej czystości drucika solid-core (0,25-0,5mm śr.)w izolacji.Michael Percy ma spory wybór.Moze też DNM Reson.Wiem ze Pan Naborowski prosił Lowthera aby wszystkie gotowe kolumny na Polskę były fabrycznie wyposażone właśnie w ten przewód (ale osobiście polecam dobra litzę bardziej).

 

To moje zdanie , ktoś może ma inne doświadczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> vanvideo Jak chcesz eksperymentować z kablami w konstrukcjach tyou fidelio czy jericho (co jak rozumiem oznacza konieczność ewentualnej ich wymiany ;))) to powiem Ci że można w tym celu zamocować terninale na górnej płycie obudowy. Montaz odpowiednio blisko przedniej ścianki powoduje że masz dostęp do całego kabla przez otwór na głośnik. Taki patent widać nieraz w różnych DIY hornach w sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robiłem, jak miałem własną stolarnię i kupę materiału. mogłem robić próbne obudowy i ich kosztów nie zauważałem.Teraz niestety obudowy robi stolarz i wcale nie tani ale solidny. Nie wiem czy bedzie mi się podobał Jerycho z gniazdem na froncie. Może rezon nie musi być klejony do ścianek i nie będzie latał przy grajacej kolumnie. Wymianę kabla można zrobić na sznurku, ale chodzi o to dzwonienie we wnętrzu. Para obudów za 2kz to mało ciekawy materiał do eksperymentów, ale dzieki za post.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ów "dławik gumowy zastawkowy" to coś w rodzaju tzw. przelotki gumowej stosowanej np. w wypadku konieczności przejścia kablem przez metalową płytę czy blachę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów !

Pozwolę sobie dorzucić kilka uwag na temat fullrange, bo temat jak najbardziej ciekawy i na szczęście mało oklepany :-)...

Może to niegrzecznie od razu zaczynać od polemiki, ale w zasadzie to jeden z postów przyczynił się do mojej tu obecności. Chodzi o Solid Audio i jego dosyć specyficzne mniemanie o konstruoowaniu obudów fullrange, cytuję: "...Co do tematu DIY, to sprawa sprowadza się do tego, że łatwiej być dobrym stolarzem niż specjalistą od zwrotnic. Po prostu łatwiej jest zrobić drewnianą skrzynię niż zaprojektować i wykonać zwrotnicę..." - cóż, mam nadzieję, że to jakiś żart a nie poważny głos w dyskusji. Nawet jeśli uwzględnimy jedynie samo wykonanie (a nie OBLICZENIE) obudowy lub zwrotnicy, to mamy do czynienia z dwoma światami. Każdy pewnie wyczuje "subtelną" różnicę w wiedzy jaką należy się wykazać przy składaniu kilku elementów elektronicznych, a tą jaką trzeba posiąść montując nawet najprostszą obudowę kolumny.

Może pociągnąć dalej ten temat ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solid Audio bardzo dobrze wszystko ujął w kilku (nastu?) zwięźle napisanych zdaniach.

Zarówno temat obudów jak i zwrotnic można zgłebiać latami.Natomiast Solid Audio chodziło pewnie o podejście typu kupno głośnika Full Range + zamówienie u stolarza jednej ze skrzynek według mnóstwa planów jakie krążą w internecie i pianie z zachwytu typu Hi-End pełną gębą (w dodatku za niewielkie pieniądze)

 

>Yaxa

 

jeżeli nazywasz zwrotnicę kilkoma elementami elektronicznymi to chyba ty teraz żartujesz?

 

Zaprojektowanie i wykonanie dobrej zwrotnicy do układu 2-3-4 droznego jest tak samo trudne jak zaprojektowanie i wykonanie dobrej obudowy tubowej.

 

Głosniki szerokopasmowe mają pewną przewagę genetyczną nad kolumnami 2-3-4 droznymi w tym że pasmo jest odtwarzane przez jeden głosnik.A dajmy na to w typowej kolumnie dwudrożnej jak by ją nie dzielić to spora część pasma powstaje z sumarycznego promieniowania dwóch głośników.Ale mają swoje wady w postaci słabych krańców pasma.Nie oszukujmy się więc bo naprawdę wyśmienity dźwięk można osiągnąć zarówno z szerokopasmowcami jak i z ukladami wielodrożnymi.I w obu przypadkach często mozna osiągnąć dźwięk badziewny.Na przykład wiele szerokopasmowców w obudowach tubowych brzmi po prostu jak tranzystorowe radio z totalnie zniekształconym ,nierównym pasmem i nie raz spotkałem się z określeniem takiegoi dźwieku bliskim prawdzie gdy sam czym prędzej chciałem z tamtąd wyjść bo się nie dało tego słuchać.

I nie jestem żadnym "przeciw" bo sam słucham w tej chwili na szerokopasmowcach.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.