Jump to content
IGNORED

Test wkładek Ortofon MC Rondo Red, Salsa, Tango


audiostereo.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administratorzy

Wraz z testowaną wcześniej wkładką SPU Classic NE (test opublikowany na Audiostereo w grudniu 2009), otrzymaliśmy do odsłuchu również trzy inne wkładki MC Ortofona: model Rondo Red, Salsa oraz Tango. Są to wszystko wkładki niskopoziomowe MC, które zastąpiły dawną serią wkładek MC, cieszącą się dobrą opinią wśród melomanów poszukujących wkładek o małej masie drgającej za stosunkowo przystępną cenę.

 

Wkładka Rondo Red należy do nieco wyższej linii produktów Ortofonia. Oprócz niej, należą tu droższe wkładki Rondo Blue oraz Bronze. Wszystkie mają podobną konstrukcję, z uzwojeniem ze złoconej miedzi, magnesami neodymowymi i z bardzo ciekawą obudową, zrobioną z mieszanki pyłu drzewnego i żywicy, pokrytą lakierem w typie japońskiego Urushi. Taka obudowa ma posiadać szczególnie dobre właściwości tłumiące, lepsze od aluminium wykorzystywanego w dawnej serii MC. Wkładki Rondo różnią się szlifem: w testowanej Red jest to Nude Elliptical, podczas gdy Blue ma szlif Nude Fritz Gyger 70, a Bronze FG 80. W obudowie jest zamocowany bloczek aluminium, w którym nawiercono gwintowane gniazda na śruby mocujące – bardzo dobre rozwiązanie, znacznie ułatwiające montaż do ramienia. Pewną osobliwość stanowi plastikowa osłona igły, małe ustrojstwo osadzone na zawiasiku, które jednak można całkowicie zdjąć do odsłuchu. Średnio-wysoka masa wkładki pozwala na łatwe zrównoważenie, zaś kalibracja przy użyciu protractora VPI okazała się bardzo prosta. Częstotliwość rezonansowa układu wkładka – ramię VPI określona za pomocą płyty testowej Hi-Fi News wyniosła około 11 Hz, a więc bardzo bezpiecznie. Wkładka w kolorze marmurkowego bordo prezentuje się bardzo ładnie i rodzi duże nadzieje na dobry dźwięk. Poprzednikom tej wkładki powszechnie przypisywano neutralne, szczegółowe brzmienie z mocnymi wysokimi tonami (zetknąłem się z takimi opiniami zwłaszcza na temat wkładki MC-15), ciekaw jestem zatem, co wnosi nowa konstrukcja.

 

Ortofon odtwarzający gitarową płytę Ralpha Townera live (ECM) wykazał się dźwiękiem przejrzystym, pełnym powietrza, ale również o dobrej barwie i przyzwoitej masie. Nie zaobserwowałem ani przesadnego rozjaśnienia, ani stłumienia. Brzmienie było przynajmniej dobre, bo wysłuchałem w skupieniu całej strony płyty. Mimo obecności wielu szczegółów dźwięk jest płynny i przyjemny.

 

W prezentacji Rondo Red brakowało może odrobiny więcej lekkości i powietrza, czegoś w stylu Lyry, ale była przyzwoita część tej barwy, którą znam z wkładki SPU. W nagraniach bardziej energicznych („Belonging” Jarreta, jeśli pozostać przy ECM) dźwięk był sprężysty i szybki, z dobrym rytmem i średnio rozciągniętym basem. Porównałbym to raczej z odbijaniem piłki do szczypiorniaka niż do koszykówki. Energiczna precyzja, mocne odbicie, sprężystość, krótkie wybrzmienie, natomiast mało miękkiej zadumy. Było to raczej żywe brzmienie.

 

Nagrania symfoniczne (w tym duże klasyczne składy, Beethoven „Eroica” i Mendelssohn-Bartholdy „Sen nocy letniej”) pokazały tę wkładkę również z dobrej strony. Popisała się dźwiękiem pełnym, kontrolowanym i dosyć potężnym. Red nie zmieniła brzmienia mojego systemu, nie wypchnęła muzyki w przód, wydarzenia słychać było lekko poza linią kolumn, z dobrą stereofonią, lokalizacja była dokładna, wrażenie obecności muzyków w pełni zadowalające. Trochę zabrakło mi miękkiego niskiego basu, jaki słyszałem z SPU, ale to jednak inna wkładka i inaczej szkolony głos. Zamiast słodkiej miękkości było więcej drajwu.

 

Dalsze odsłuchy, tym razem muzyki wokalnej, potwierdziły dobre wyniki Red w dziedzinie odtwarzania średnich tonów. Ta wkładka nie osusza i nie odbarwia wokali, pozostawiając je wciąż przyciągającymi uwagę słuchacza. Również w nagraniach muzyki mniej „dorosłej” – w popie i różnego rodzaju elektronice – Rondo Red pokazała się z dobrej strony.

 

Testowany przetwornik Ortofona to bardzo solidna, uniwersalna wkładka MC. Detaliczna, ale bez kliniczności, naturalna, ale bez ocieplenia, z krótkim, kontrolowanym basem, stanowi uczciwą ofertę, którą koniecznie trzeba brać pod uwagę przy wyborze źródła analogowego ze średniego pułapu cenowego. Wygląda na to, że seria MC ma w postaci serii Rondo bardzo dobrych następców.

 

Na koniec testu posłuchałem również dwóch wkładek z początku katalogu, które oferują MC niskopoziomowe za jeszcze bardziej przystępną cenę. Trochę kłopotu przy instalacji sprawiła mi wkładka Tango, ze względu na bardzo niską masę własną. W przeciwieństwie do pozostałych wkładek ze swojej linii (Salsa, Samba), Tango zapakowano w małą obudowę, przypominającą tę wykorzystywaną w wysokopoziomowych MC Ortofona. Ostatecznie, aby uzyskać rekomendowany nacisk musiałem dociążyć dodatkowo ramię gramofonu. Tango i Salsa grają dźwiękiem podobnym w charakterze do Rondo Red, choć pod pewnymi względami uboższym. Zwłaszcza w Tango odczułem pewien brak bogactwa średnicy, będącej mocną stroną wkładki Red. Ogólny balans tonalny Tango był wciąż dobry, choć zanotowałem pewne osłabienie niskich tonów. Tango i Salsa są to niskopoziomowe wkładki MC z katalogu wysoko cenionego producenta, które można nabyć za bardzo przyzwoitą cenę. Brzmieniowo nie schodzą poniżej dobrego poziomu i są warte zainteresowania każdego, kto zastanawia się nad swoim pierwszym dobrym źródłem analogowym. Zdecydowanie warto je wypróbować jako alternatywę dla popularnych wyższej klasy wkładek MM, do których są zbliżone ceną. Może okazać się, że system z niskopoziomowym MC wcale nie jest poza zasięgiem możliwości finansowych.

 

Alek Rachwald

 

 

Szczegółowe dane:

Dystrybutor: Mediam

Ceny:

Ortofon MC Rondo Red 1575,99 zł

Ortofon MC Salsa 1160,98 zł

Ortofon MC Tango 663,99 zł

 

Dane techniczne:

Ortofon MC Rondo Red

Zakres częstotliwości: 20Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)

Profil igły: Nude elliptical, wspornik Al

Separacja kanałów: >22 dB przy 1kHz

Wewnętrzna impedancja: 6 Ohm

Poziom wyjściowy: 0.5 mV

Podatność: 15 um/mN

Zalecany nacisk: 2-2,5 g

Zalecana impedancja: 10-200 Ohm

Masa: 10,5 g

 

Ortofon MC Salsa

Zakres częstotliwości: 20Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)

Profil igły: Super Fine Line, wspornik Al

Separacja kanałów: >25 dB przy 1kHz

Wewnętrzna impedancja: 7 Ohm

Poziom wyjściowy: 0.38 mV

Podatność: 15 um/mN

Zalecany nacisk: 2-2,4 g

Zalecana impedancja: >20 Ohm

Masa: 7 g

 

Ortofon MC Tango

Zakres częstotliwości: 20Hz - 20 kHz (+/- 2 dB)

Profil igły: eliptyczny, wspornik Al

Separacja kanałów: >23 dB przy 1kHz

Wewnętrzna impedancja: 10 Ohm

Poziom wyjściowy: 0.5 mV

Podatność: 13 um/mN

Zalecany nacisk: 23-2,7 g

Zalecana impedancja: >20 Ohm

Masa: 4,1 g

 

 

System wykorzystany w teście:

wzmacniacz zintegrowany SoundArt Jazz, kolumny Avcon ARM, gramofon VPI Aries 3 (upgrade)/JMW-10.5, odtwarzacz CD Advance Acoustic MCD-403/MDA-503, phonostage RCM Sensor Prelude IC, filtr sieciowy IsoTek Sigmas, kable: interkonekty XLR Argentum Silver, kabel phono VPI, głośnikowe Velum LS-V, Argentum 6/4, sieciowe IsoTek i Zu Audio.

 

Kliknij tu aby otworzyć artykuł

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Sprawdź nasze recenzje sprzętu w Magazynie Audiostereo:

https://www.audiostereo.pl/magazyn/

 

Chcesz zostać partnerem audiostereo? Zajrzyj tutaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.