Skocz do zawartości
IGNORED

Zasilacze impulsowe w sprzęcie Hi-End


Stasiop

Rekomendowane odpowiedzi

I poważnie piszę, nie spotkałem się aby zakłócenia SMPS AC/DC podawać w napięciu skutecznym. Szumy dla liniowych owszem, z podanym zakresem częstotliwości dla jakich były mierzone. Tętnienia Upp a szumy Urms, to całkiem coś innego. Szum w tym przypadku, jest wyniku przełączenia i jego peaki są zgodnie z częstotliwością tętnień.

 

Ale masz rację, to sa tętnienia + szum, moja nieścisłość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz policz jak ten szum jaką pojemność będziesz musiał użyć w zasilaczu liniowym (lub układ RC, z jego minusami) aby uzyskać właśnie np. tętnienia na poziomie 1 mV. Co dla SMPSa nie stanowi żadnego problemu.

 

Co ty znowu za bzdury wypisujesz jakie kondensatory z tetnieniami w zasilaczach liniowych bardzo dobrze radzi sobie sama petla, jesli jest szybka tetenienia mozna sprowadzic do jednostek prawie zerowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz o zasilaczu, czy o regulatorze napięcia? Bo tak jak pisałem, oczywiste jest, że za SMPSem, trzeba użyć regulatora napięcia.

 

I żeby nie było, nie piszę, że SMPSy są lepsze, czy gorsze. Tylko, że można je zaaplikować atk, aby spełniały wszystkie stawiane zasilaniu wymagania.

 

Poza tym odchodzi problem, różnych napięć zasilających w różnych krajach i takie tam. Taki zasilacz, będzie miał mniejszą zmianę napięcia wyjściowego przy zmianie USA, na Europę (już za samym SMPS) niż liniowy za baterią kondensatorów przy wahaniu napięć w sieci zasilającej (przed regulatorem).

 

Oczywiśćie dochodzi za to kilka innych problemów (pomijając zakłócenia), ale jak zawsze - coś za coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żeby nie było, nie piszę, że SMPSy są lepsze, czy gorsze. Tylko, że można je zaaplikować atk, aby spełniały wszystkie stawiane zasilaniu wymagania.

A ja pisze ze SMPS-u sa duzo gorsze do audio. ;) I bynajmniej niw wysysam tego mniemania z palca, tylko z konkretnych swoich pomiarow!

Ale ponoc sa takie SMPS-y ktore sa lepsze jak liniowki co bylo wlasnie sporem i off-topem tego tematu. A ze SMPSy pozniej sa jeszcze filtrowane stabilizatorami liniowymi to i tak malo zmienia syf w.cz przejdzie przez to jak przes drut, nie mowiac juz jak to wszystko szarpie masami. Wiec sorki ale nikt mnie nie przekona ze Trinity w DAC-u nie poszlo na kompromis bo poszlo!!!

 

Poza tym odchodzi problem, różnych napięć zasilających w różnych krajach i takie tam. Taki zasilacz, będzie miał mniejszą zmianę napięcia wyjściowego przy zmianie USA, na Europę (już za samym SMPS) niż liniowy za baterią kondensatorów przy wahaniu napięć w sieci zasilającej (przed regulatorem).

 

Oczywiśćie dochodzi za to kilka innych problemów (pomijając zakłócenia), ale jak zawsze - coś za coś.

No dokladnie to sa zalety, ale jesli DAC kosztuje 40 tys Euro no to sorki nie powninni moim zdaniem isc na ZADEN juz kompromis

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam nie dawno pisałeś, że to jedne z najlepszych DAC'ów, także Vivaldi, który TEORETYCZNIE ma coś gorszego niż wstępne zasilanie z SMPS tylko wręcz przetwornice DC-DC. Nie wiem czy tak jest, ale to w tym wątku ktoś tak napisał co widział i co? Ponoć gra wybitnie. Czy już jednak nie gra?

 

Napisz mi gdzie napisałem, że są lepsze od liniówek? I napisz mi czym dla Ciebie jest zasilacz liniowy? SMPS, zastępuje w tym przypadku tylko trafo + mostek + baterie kondensatorów, nie liniowe regulatory. To jest różnica. I można ten syf wyfiltrować, można nawet tak zaprojektować własne SMPS, że ten swyf w ogóle będzie mocno ograniczony. Zresztą jest trochę tego w dokumentacji od TI i od AD.

 

Nie mierzyłem SMPSów, bo nigdy ich nie używałem. Tradycyjne rozwiązania w moim przypadku zawsze były prostsze - bo w aplikacji są dużo prostsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam nie dawno pisałeś, że to jedne z najlepszych DAC'ów, także Vivaldi, który TEORETYCZNIE ma coś gorszego niż wstępne zasilanie z SMPS tylko wręcz przetwornice DC-DC. Nie wiem czy tak jest, ale to w tym wątku ktoś tak napisał co widział i co? Ponoć gra wybitnie. Czy już jednak nie gra?

 

Oba graja wybitnie co nie znaczy ze nie mozna lepiej ;)

 

Napisz mi gdzie napisałem, że są lepsze od liniówek?

Napisales, ze nie uwazasz ze sa gorsze czy lepsze, czyli nie wiem, albo sa takie same, albo nie masz zdania.

 

I napisz mi czym dla Ciebie jest zasilacz liniowy?

Liniowy to taki co ma zwykle sprzezenie czy tez to sa zwykle diody itd...tzn takie co nie maja regeneracji na wyzsze czestotliwosci aby dac maly rdzen w trafie

 

To jest różnica. I można ten syf wyfiltrować, można nawet tak zaprojektować własne SMPS, że ten swyf w ogóle będzie mocno ograniczony. Zresztą jest trochę tego w dokumentacji od TI i od AD.

Ty mowisz ze mozna, a ja mowie ze NIE. Zawsze bedzie mozna to duzo wiecej tlumic a i tak bedzie to slychac, bedzie gralo sucho. Oczywiscie zawsze mozna zmniejszac ale i tak to nie jest dobre do audio, to trzeba byloby ekranowac bardzo gruba warstwa mumetalu i jeszcze matami aby to dalo zadowalajace efekty ale i tak to nie jest za dobre.

Gdyby w Trinity dali liniowe zasilania dzwiek by jeszcze bardziej poszybowal w gore a tak jest to co jest. Oczywiscie ze chodzilo o kaske w tym wypadku zaoszczedzili. Zamontowanie zasilacza liniowego w tym wypadku to dodatkowa skrzynia i koszty dla producent minimum razy DWA - o to chodzilo i nikt mnie nie przekona. :) No chyba ze znajda sie sensowne i rzeczowe argumenty. Ale takowyhc nie ma i raczej nie bedzie - czuje to w plecach :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zdanie. Mogą być lepsze lub gorsze w zależności od wymagań stawianych aplikacji. Załóżmy niech nawet wyjdzie SMPS, wyjdzie 5000 PLN taniej (całościowo). Trinity kosztuje grubo ponad 100 tys. (cena z kosmosu, ale rzecz jest warta tyle ile za nią płacą). Wierzysz, że to tylko o oszczędności chodziło? Ja myślę, że inżynier z Trinity wyliczył dopuszczalny poziom szumów, dla poszczególnych elementów tego DAC'a i zaprojektował też zasilanie na bazie SMPS, tak aby te wymogi spełniło. Dzięki temu może mieć obudowę o designie pasującym do reszty ich urządzeń. To nie jest urządzenie sprzedawane w tysiącach egzemplarzy z małą marżą, gdzie liczy się każdy dolar.

 

Pracowałem prawie 8 lat w przemyśle, w działach inżynierskich, to wiem jakie są wymagania przy projektowaniu różnych urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzicie jakieś przeciwwskazania do zastosowania ogniw LiFePo4 (odizolowanych galwanicznie od ładowarki )

załączanych bezpośrednio na czas korzystania z urządzenia ? Napięcia można sobie zestawić dowolne, a przy

stosunkowo dużej pojemności nie wymagają wielkich objętości - w urządzeniu zdoła się je spokojnie upakować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy niech nawet wyjdzie SMPS, wyjdzie 5000 PLN taniej (całościowo).

 

Te ceny są z kosmosu ! Pisałem już to wcześniej. Wypasiony transformator Piltrona, jaki stosuje m.in. w swoich najdroższych klockach Levinson, kosztuje ok 50 EURO:

 

PCBMountStandards-299x210.jpg

 

Do tego mostek, 2-3 kondy i ew. pierwszy regulator to jest koszt 60 euro.

 

Moduły SMPS które stosuje Trinity to prawie 100 sztuka. Nawet więc jak do powyższego przykładu dołożysz jakieś bardziej egzotyczne lub większą ilość kondensatorów, to i tak zmieścisz się poniżej tych 100 euro. Nie mówiąc już o tym, że większość firm robiących audio z najwyższej półki - typu MBL, Orpheus, CH Precision itd - nie stosuje tak drogich transformatorów w swoich najdroższych produktach, tylko znacznie bardziej zwyczajne toroidy, jak ta Talema za 17 euro:

 

1509.jpg

 

Gdzie jest zatem ta 'oszczędność' wynikająca ze stosowania modułów SMPS, o której tu mowa ?

 

Trinity stosuje zasilacze SMPS (podobnie zresztą jak Meitner, EMM, Linn itd) bo jest przekonany o ich wyższości. A że ty nie potrafisz zaprojektować układu na nich opartego, który równie dobre parametry ? Cóż, nie od dziś wiadomo, że projektant projektantowi nie równy. Niektórzy po prostu 'szybkich nie tańczą'.

 

Dietmar na co dzień zajmuje się projektowaniem czujników do sztucznych satelitów, i wg jego słów, wymagania jakie stawiają takie czujniki zasilaniu (jego jakości) są 'niewyobrażalne' dla większości firm projektujących urządzenia audio. Facet po prostu wie co robi, ewidentnie jest 'wymiataczem' w swoim fachu i ... to po prostu słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EMM Labs w swoich odtwarzaczach stosuje zasilacze impulsowe. W brew pozorom nie jest to żadkość w sprzętach z wysokiej półki. Stasiop niezle tu pojechał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

EMM-CDSA-3.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trinity stosuje zasilacze SMPS (podobnie zresztą jak Meitner, EMM, Linn itd) bo jest przekonany o ich wyższości. A że ty nie potrafisz zaprojektować układu na nich opartego, który równie dobre parametry ? Cóż, nie od dziś wiadomo, że projektant projektantowi nie równy. Niektórzy po prostu 'szybkich nie tańczą'.

Ja napisałem, że nie potrafię, ale nie napisałem, że się nie da. Są inżynierowie wyspecjalizowani w takich zasilaczach. Ja nie czuję potrzeby ich stosowania, bo wygodniej i łatwiej jest mi coś robić na liniowych. Poza tym nie załapałeś kontekstu mojej wypowiedzi. Napisałem o 5000 PLN oszczędności celowo, z dużą przesadą ale sens jest taki, że nawet te 5000 PLN, przy cenie i wielkości sprzedaży Trinity nie jest miejscem, gdzie ktoś słuchał by oszczędności na siłę. Zresztą nie wiem jakie tam są SMPSy, ale obecnie chyba najlepsze pod wględem szumów robi DAITRON. Ok 3 mVpp, co przy takim przebiegu szumów jak w większości SMPSów, można szacowac szum RMS na poziomie ok 500 uV RMS, a spokojnie pewnie i z 200 uV RMS, jak się za tym wrzuci jakiś regulator liniowy, to nie będzie pewnie różnicy, jakby wcześniej był toroid. Co do zakłóceń emisyjnych, też pewnie dałoby się to policzyć na podstawie norm, które zasilacz musi spełnić albo najlepiej zmierzyć. W przeciwieństwie do Stasiop, nie uważam, żeby to jakoś szkodziło. Ale tego DACa nigdy nie słyszałem i nie wiem czy ma suchy dźwięk, bo ponoć taki jest z SMPSów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypasiony transformator Piltrona, jaki stosuje m.in. w swoich najdroższych klockach Levinson, kosztuje ok 50 EURO:

To nie jest wypasiony transformator do audio, chociazby z uwagi na to ze nie ma ekranu elektrycznego pomiedzy wtornym a pierwotnym, czy tez ekranu elektromagnetycznego na zewnatrz, to juz nasze toroidy.pl sa duzo lepsze, ponoc stosuje je nawet tez Soulution w swoich klockach.

 

Do tego mostek, 2-3 kondy i ew. pierwszy regulator to jest koszt 60 euro.

 

Kondensator kondensatorowi nie rowny, mostek mostkowi a i konstrukcja takiego zasilacza moze byc bardzo roznorodna i dajaca rozne efekty soniczne. Co tym samym wplywa na rozne koszty takiego zasilacza

 

Moduły SMPS które stosuje Trinity to prawie 100 sztuka. Nawet więc jak do powyższego przykładu dołożysz jakieś bardziej egzotyczne lub większą ilość kondensatorów, to i tak zmieścisz się poniżej tych 100 euro.

No dobrze mamy te 100euro w czesciach, a gdybys pewnie rozkrecil te zasilaczyki z Trynity i policzyl koszt czesci to pewnie wyszloby10-20 Euro. Teraz dolicz koszt montazu takiego liniowego zasilacza ( ktorego koszt czesci okresliles na 100 euro) mnozac to super delikatnie rzecz ujmujac razy DWA i masz juz 200 euro. Elb bierz pod uwage produkt finalny bo takim sa zasilacze w Trinity. ;)

 

Nie mówiąc już o tym, że większość firm robiących audio z najwyższej półki - typu MBL, Orpheus, CH Precision itd

Tak na marginesie, to ten Orpheus to dobra kiszka jest

 

Gdzie jest zatem ta 'oszczędność' wynikająca ze stosowania modułów SMPS, o której tu mowa ?

 

Oszczednosci sa oczywiste:

- wielosc mozliwych dostepnych napiec

- duza moc i obiazalnosc

- niskie koszty samych czesci

- male wymiary. Ten ostatni aspekt z uwagi na oszczednosc miejsca w obudowie drastycznie wplywa na obnizenie kosztow, biorac pod uwage kosztowna obudowe z frezowanego aluminium.

 

Trinity stosuje zasilacze SMPS (podobnie zresztą jak Meitner, EMM, Linn itd) bo jest przekonany o ich wyższości.

No nie zeby udowadniac na sile swoja racje ale dla mnie wlasnie wszystkie te urzadzenia graja dosc mocno suchawo. Trinity pomijajac jego wybitne walory brzmieniowe, tez wydawal mi sie troszeczke suchawy wlasnie.

 

A że ty nie potrafisz zaprojektować układu na nich opartego, który równie dobre parametry ? Cóż, nie od dziś wiadomo, że projektant projektantowi nie równy. Niektórzy po prostu 'szybkich nie tańczą'.

Zaprojektowanie takiego zasilacza jest obecnie dziecinnie proste sa specjalizowane uklady scalone, ktore maja swoja aplikacje, sa tez programy komputerowe i wlasciwie praca projektanta do tego sie sprowadza. Nie mam doswiadczen z takimi zasilaczami poniewaz nigdy nie byly one w kregu mojego zainteresowania. Ale mam wrazenie ze nie jest to wcale jakies trudne do realizacji. Ale niech sie inni wypowiedza i mnie poprawia jesli sie myle. Zreszta mozna kupic gotowe moduly na przykladzie Trinity wiec...

 

Dietmar na co dzień zajmuje się projektowaniem czujników do sztucznych satelitów, i wg jego słów, wymagania jakie stawiają takie czujniki zasilaniu (jego jakości) są 'niewyobrażalne' dla większości firm projektujących urządzenia audio.

Przeciez to normalne ze w kosmos nikt nie bedzie wozil zasilaczy liniowych z uwagi na wage wlasnie, koszt wyniesienia kazdego kilograma na jakas tam orbite to sa gigantyczne kwoty. Wiadomo ze tam bedzie sie stosowac zasilacze impulsowe. Ale to nie z uwagi na ich jakosc czy awaryjnosc bo oba te parametry maja gorsze ale z uwagi na ciezar i wymiary no i oczywiscie wyjsciowa moc jaki i sprawnosc ;))))))

 

Facet po prostu wie co robi, ewidentnie jest 'wymiataczem' w swoim fachu i ... to po prostu słychać.

I tu sie z Toba Elb zgodze, jest WIELKIM wymiataczem i to slychac, ale troche przyoszczedzil - tak uwazam ;)

 

W brew pozorom nie jest to żadkość w sprzętach z wysokiej półki. Stasiop niezle tu pojechał.

Te dobrze grajace urzadzenia z najwyzszych polek maja wlasnie zasilacze liniowe.;)

A czytanie testow ma bardzo maly sens, ale do tego to juz Arton musisz sam dojsc ;)

 

jak się za tym wrzuci jakiś regulator liniowy, to nie będzie pewnie różnicy, jakby wcześniej był toroid.

Roznica bedzie i nie bedzie szans prostymi metodami (nawet kosztownymi) zejsc do poziomow jakie oferuja zasilacze liniowe, z uwagi na zaklocenia w.cz i b.w.cz wlasnie. A z drugiej strony daloby sie tak to odfiltrowac, tylko to musialoby miec wymiary duzej skrzynki na narzedzia wiec sensu tego nie ma.

 

Zreszta oczym my tu mowimy jak wykazalem wczesniej patrzac na noty katalogowe najlepszych zasilaczy liniowych i SMPS roznice w poziomie szumow sa w proporcjach 1:1000, wiec jakie jest prawdopodobienstwo mojej pomylki??? Na to pytanie odpowiedzcie lub dospiewajcie sobie sami! :)

 

Ale tego DACa nigdy nie słyszałem i nie wiem czy ma suchy dźwięk, bo ponoć taki jest z SMPSów.

W tej plotce jest duzo prawdy.

 

A widzicie jakieś przeciwwskazania do zastosowania ogniw LiFePo4 (odizolowanych galwanicznie od ładowarki )

załączanych bezpośrednio na czas korzystania z urządzenia ? Napięcia można sobie zestawić dowolne, a przy

stosunkowo dużej pojemności nie wymagają wielkich objętości - w urządzeniu zdoła się je spokojnie upakować.

Lepsze pod wzgledem szumowym sa ogniwa Ni-Cd, ale juz najlepsze zasilacze liniowe moga osiagac rownie dobre parametry. Dodatkowo w DAC-u tych napiec musi byc sporo wiec i ogniw musialoby byc naprawde duzo aby to mialo sens. Zasilanie calosci z jednego zetstawu baterii a pozniej rozdzielanie tych napiec stabilizatorami, moim zdaniem mija sie z sensem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprojektowanie takiego zasilacza jest obecnie dziecinnie proste sa specjalizowane uklady scalone, ktore maja swoja aplikacje, sa tez programy komputerowe i wlasciwie praca projektanta do tego sie sprowadza.

Dla Stanisława wszystko jest dziecinnie proste. Wszystkie kości DAC też mają swoje aplikacje i co?. Nie będę Cię wyprowadzał z błędu. Jeżeli takie rzeczy są dla Ciebie dziecinnie proste a szukasz pracy, to daj znać. Podeślę Ci co najmniej trzy miejsca pracy, gdzie z radością przyjmą Twoje CV. Piszę bardzo poważnie. Niestety nie zaryzykuję polecenia Cię.

 

Roznica bedzie i nie bedzie szans prostymi metodami (nawet kosztownymi) zejsc do poziomow jakie oferuja zasilacze liniowe, z uwagi na zaklocenia w.cz i b.w.cz wlasnie. A z drugiej strony daloby sie tak to odfiltrowac, tylko to musialoby miec wymiary duzej skrzynki na narzedzia wiec sensu tego nie ma.

 

Dlaczego taka wielka skrzynka. Mogę nie wiedzieć, bo się tymi zasilaczami nie zajmuję.

 

Zreszta oczym my tu mowimy jak wykazalem wczesniej patrzac na noty katalogowe najlepszych zasilaczy liniowych i SMPS roznice w poziomie szumow sa w proporcjach 1:1000, wiec jakie jest prawdopodobienstwo mojej pomylki??? Na to pytanie odpowiedzcie lub dospiewajcie sobie sami! :)

 

Ale zrozum Stanisławie, że to nie jest tak: LINIOWY ZASILACZ (TRAFO + MOSTEK + KONDENSATORY + LINIOWY REGULATOR -> ODBIORNIK) vs SMPS -> ODBIORNIK. Tylko, że za SMPS stosuje się także filtrację, regulatory i to mogą być wielostopniowe. Założe się, że w obydu przypadkach, można zejść do poziomu, gdzie szum będzię niższy od szumów w samym odbiorniku lub od minimalnych szumów wpływających na parametry pracy tego odbiornika.

 

Zresztą można zrobić prosty test, zmierzyć szumy za, zwykłym zasilaczem liniowym i porównać z szumami za zasilaczem SMPS + REGULATOR NAPIĘCIA + np. SuperTeddyReg, obstawiam, że w drugim przypadku będą mniejsze. Odnośnie ekranowania, to mniejszy problem niż się wydaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrob takie porownanie na przyklad wez zasilacz z komputera i go filtruj wiele razy, poogladaj widmo czulym analizatorem do 4Ghz. Poogladaj pozniej zaklocenia na innych obwodach DAC-a i pozniej porownaj z liniowym. Wtedy zrozumiesz.

 

obstawiam, że w drugim przypadku będą mniejsze. Odnośnie ekranowania, to mniejszy problem niż się wydaje.

Ty obstawiasz, ja mierze. A jesli chodzi o ekranowanie to problem duzo wiekszy niz sadzisz, ale jesli ty obstawiasz...;)

 

Dla Stanisława wszystko jest dziecinnie proste. Wszystkie kości DAC też mają swoje aplikacje i co?. Nie będę Cię wyprowadzał z błędu. Jeżeli takie rzeczy są dla Ciebie dziecinnie proste a szukasz pracy, to daj znać. Podeślę Ci co najmniej trzy miejsca pracy, gdzie z radością przyjmą Twoje CV. Piszę bardzo poważnie. Niestety nie zaryzykuję polecenia Cię.

 

NIE TROLLUJ!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zrobię i wtedy nie omieszkam poinformować Cię o wynikach i oczywiście przyznam Ci rację, lub poproszę o to Ciebie. Nie robiłem tych pomiarów, a intuicja może być myląca - jak pisałem SMPSy są poza moim kręgiem zainteresowań.

Natomiast znalazłem taką ulotkę - reklamową co prawda, i tyczącą się zasilaczy zewnętrznych ale proszę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co prawda materiał jest nieco propagandowy, bo nie pokazuje kolejnych harmonicznych, w zasilaczach SMPS (częstotliwość przełączania ok 70 kHz) i nie wiadomo co to był za "zasilacz liniowy", to nawet pomimo tętnień na poziomie prawie 1 mVpp, dla częstotliwości przełączania (daleko poza pasmem akustycznym), w zakresie 0-100kHz, dla podanych zasilaczy, szum RMS będzie najmniejszy dla "wynalazku" IFI, a w paśmie akustycznym wręcz o wiele mniejszy, a to jest pewnie jakaś badziew w porównaniu do wspomnianych przeze mnie np. DAITRON'ów.

 

Sorki pomyliłem zakresy, ten jest do 80 kHz.... Ale ten analizator co mam pod ręką to w ogóle zaczyna pomiar od ponad 9 kHz (do 13 GHz) co też odpada, bo nie łapie pasma akustycznego. Ale po "wakacjach" zmierzę takim od 10 kHz. Chociaż z takim pomiarem to będzie trochę zabawy...

 

Edytowałem zakresy, bo pomyliłem zera.

 

NIE TROLLUJ!

 

Masz rację, normalna wymiana zdań nie jest z Tobą możliwa. Co do ekranowania, to jednak się zdziwiłem, myślałem, że dla Ciebie będzie to takie proste jak zbudowanie ultra niskoszumnego zasilacza SMPS, lub poprawa konstruktorów z Trinity albo tych od Vivaldiego. Nie wiedziałem, że masz taką tęgą głowę. Zakładam, to, że Twoje urządzenia czasem grały a czasami kopały prądem na jakiejś wystawie to był wypadek.

Co do CV-ek to chociaż zawarłem w tym dozę ironii to nie do końca nie żartowałem, bo za "dostarczenie" kogoś kogo zatrudnią (zwykłego inżyniera, nie koniecznie geniusza) w większości tych firm jest nagroda pieniężna. Ja już dwie zgarnąłem w karierze. Nie dużo, ale na taką wycieczkę ze średniej półki by starczyło. Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Ale ten analizator co mam pod ręką to w ogóle zaczyna pomiar od ponad 9 kHz (do 13 GHz)

Zmierz do 13 GHz, moze w koncu sie czegos dowiem od ciebie.

 

Masz rację, normalna wymiana zdań nie jest z Tobą możliwa.

Ja pisze merytorycznie a ty uskuteczniasz swoj trolling - takie sa fakty ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze merytorycznie a ty uskuteczniasz swoj trolling - takie sa fakty ;)

Może, ale ja nie aspiruje do bycia najlepszym konstruktorem audio, dla mnie to zabawa po godzinach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) art z pomiarami w temacie jak zaklocenia z zasilaczy SMPS 'przechodza' przez zasilacze liniowe.

 

Od siebie tylko dodam ze te pomiary kilku waznych aspektow w kontekscie audio nie zawieraja, wiec moim zdaniem nie jest to pelny obraz problemow z zasilaczami SMPS w audio.

 

A tu jeszcze art potwierdzajacy moja teze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w tym PDFie widać ładnie, że regulator napięcia bardzo dobrze tłumi tętnienia zasilacza SMPS, a nie są to chyba jakieś state-of-the art urządzenia wybrane. A pisałeś, że to jakiś wielki problem to odfiltrować. Faktycznie, jak za tym wrzuci się coś jeszcze lepszego (chociaż pewnie i sam ten TPSA4700 wystarczy dla prostszych aplikacji) to można toroida zastąpić SMPSem. Nie mam czasu tego zgłębiać, ale jutro to przejrzę. Dzięki za linka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o w tym PDFie widać ładnie, że regulator napięcia bardzo dobrze tłumi tętnienia zasilacza SMPS, a nie są to chyba jakieś state-of-the art urządzenia wybrane. A pisałeś, że to jakiś wielki problem to odfiltrować. Faktycznie, jak za tym wrzuci się coś jeszcze lepszego (chociaż pewnie i sam ten TPSA4700 wystarczy dla prostszych aplikacji) to można toroida zastąpić SMPSem.

To se ne da! Te pomiary pokazuja tylko wierzcholek gory lodowej. Mozna to tylko zmniejszac ale takie LDO malo to zmienia biorac pod uwage audio. Koncze dyskusje w temacie SMPS-ow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tylko wierzchołek, ale pokazują, że się da. Zresztą to samo co inżynierowie Texasa tutaj piszą, mówi koleżka od Trinity. Można zmniejszać, do poziomu poniżej, którego szum nie będzie już miał znaczenia. Oczywiście zgodzę się z Tobą, że inżynierowie TI mogą nie mieć pojęcia o zawiłych meandrach audio, ale póki Twoja wiedza jest tajna, będę się jednak opierał na ich spostrzeżeniach. Zresztą temat też kończę bo jak pisałem prościej jest wszystko zrobić tradycyjnie a i cena też podobna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob probe, wycisz za pomoca LDO zasilacz komputerowy (tak jak w art.) zmierz tak jak w art., poziomy bedziesz mial prawie idelane, a pozniej posluchaj uszkami liniowego zasilacza i z przetwornicy. Wtedy zacznij szukac przyczyn. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wyjeżdżasz już nie z pomiarami, ale słuchaniem. Co do zasilaczy komputerowych, to zły przykład,bo większość z nich jest bardzo słabej jakości i słychać je dosyć czesto. Zasilacze te często sieją nawet nie bezpośrednio do urządzenia ale poprzez sieć zasilajacą, trafiają się też w nich problemy z masą. Ten akurat problem miałem w starym,uszkodzonym zasilaczu Toshiby i jednym noname. Rozmowa jest o dobrej klasy SMPSach, a nie tanich impulsowkach.

I podkreślam, nie uważam, że SMPSy są lepsze od rozwiązań tradycyjnych, uważam że są trudniejsze w aplikacji, mają swoje wady i zalety i można sie postarać aby nie były gorsze. W cale też nie są tańsze (te z górnej półki). Na razie zostaję przy tradycyjnych, ale wiem, że jakbym miał potrzebę na zalety SMPSa, to da się wystarczająco ograniczyć jego wady. Gość z Trinity, też wiedział co robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z Trinity, też wiedział co robi.

Tak samo jak wiedzial puszczajac muzyke po zwyklym kablu USB ze zwyklego laptopa ;) tak na marginesie czemu ELB nie slucha z takiego laptopika tylko uzywa zaawansowanego komputera do audio z Jplay-em ???

Tak samo moim zdaniem jest z zasilaczami... Niestety audio, to elektronika na pograniczu pomiarow, doswiadczenia, intuicji, oraz co bardzo wazne sybiektywnych odsluchow, jak i wnioskow technicznych z tego plynacych. W audio jest wiele rzeczy dziwacznych i na pierwszy rzut oka wydajacych sie bez sensu. Jednak jak sie temu dobrze przygladnac mozna cos z tego zrozumiec i z pewnoscia tradycyjne inzynieryjne podejscie do audio nie jest tutaj ZADNA recepta, ale oczywiscie tez jest niezmiernie wazne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o autorytety podaj linka do tego zasilacza porownamy cyferki nie trzeba bedzie autorytetow ;)))))

To na 99% TracoPower TCL a przynajmniej tak wygląda . Na 100% to TracoPower ;)

Standardowy zasilacz na szynę din .

Żadne hi-endowe zasilanie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie wiem co w tym takiego tajnego .

 

A Stasiopie coś specjalnie dla Ciebie :

Zasilacz impulsowy z szumem 100uVpp przy kilkuset V na wyjściu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i 30uVpp :

Figure 4 :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

by śp. Jim Williams

 

Jak widzisz się da ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy zasilacz na szynę din .

Żadne hi-endowe zasilanie ;)

Ale jaja :D :D :D Wielkie dzieki Raven!

My tu sie spieramy ze impulsowki najlepsze maja pomiedzy 1-3mV pp, Ty Raven donosisz zreszta slusznie ze moga miec 100uVp-p a nawet 30uV p-p a tu taki wielki BABOL siedzi w Trinity DAC-u na poziomie - Ripple and noise (20MHz bandwidth) <50 mV pk-pk.

 

No to juz jasne czemu nota katalogowa byla tajna ;) :D

 

 

Czy mi sie zdaje czy mam cos ze wzrokiem, ta obudowa tego zasilacza jest z PLASTIKU????!!! :D

 

No i czestotliwosc przelaczania- 55 – 180 kHz depending on load (frequency modulation) - ojojojojoj :/

 

Tak doczytalem w nocie katalogowej obudowa jest........z plastiku....to juz nie jest smieszne :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Trinity jest chyba chorendalnie przeceniony,zdjęcia środka jak po ZPT w Wólce Górnej, nie słuchałem go ale nie wiem czy chcę...

Reszta technologii w tym DAC-u jest na prawde na bardzo wysokim, wrecz ultra wysokim poziomie. Konstruktor takie mial podejscie i zlekcewazyl zasilania...kazdy konstruktor ma swoja filozofie. Z pewnoscia te zasilaczyki bardzo slychac na minus - tak uwazam! W kazdym urzadzeniu sa jakies kompromisy, nie ma urzadzenia bez wad i kompromisow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jamówię

(Konto usunięte)

 

Reszta technologii w tym DAC-u jest na prawde na bardzo wysokim, wrecz ultra wysokim poziomie. Konstruktor takie mial podejscie i zlekcewazyl zasilania...kazdy konstruktor ma swoja filozofie. Z pewnoscia te zasilaczyki bardzo slychac na minus - tak uwazam! W kazdym urzadzeniu sa jakies kompromisy, nie ma urzadzenia bez wad i kompromisow.

 

No ale za taką kabonę??? Ten burdel w środku bardzo mnie zniesmacza.Mam sprzęt za dużo mniejszą kasę ale jak pooglądałem jak wykonany jest np. mój Leben to ilośc żądanych talarów w porównaniu z Trinity powinna być dokładnie odwrotna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale za taką kabonę???

Cena moze faktycznie jest za duza, no ale to jest swiat High-Endu, projekt tego DAC-a na pewno jest w kilku aspektach przelomowy. A i dzwiekowo z tego co slyszalem uwazam ze to faktycznie wysoki poziom grania, chociaz powtarzam uwazam ze jest to prezentacja suchawa, ale z ogromna gladkoscia nie spotykana absolutnie juz nigdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.