Skocz do zawartości
IGNORED

Zasilacze impulsowe w sprzęcie Hi-End


Stasiop

Rekomendowane odpowiedzi

My tu sie spieramy ze impulsowki najlepsze maja pomiedzy 1-3mV pp, Ty Raven donosisz zreszta slusznie ze moga miec 100uVp-p a nawet 30uV p-p a tu taki wielki BABOL siedzi w Trinity DAC-u na poziomie - Ripple and noise (20MHz bandwidth) <50 mV pk-pk.

Może mieć i 50 mVpp, jak są trzy stopnie regulacji i dobre regulatory co mają wystarczająco szerokie pasmo (tak by tłumić te tętnienia 180 kHz i ich harmoniczne) i tak da się zejść do wielkości rzędu kilkudziesięciu nVpp(ripple + noise) lub uVoltów RMS. (Inna sprawa, że ta regulacja może być tak "dobra" jak same zasilacze.) Regulatory o jakich pisałem, lub o których pisał Raven, stosuje się głównie tam gdzie jest potrzeba wysokiej sprawności (efektywności) zasilania, czyli najlepiej uniknięcia regulatorów liniowych a jednocześnie potrzeba niskich szumów. Plastik, jak plastik, regulatory są w swojej komorze i oddziela je prawie cm aluminium. Nic się nie przedostanie, chyba, że po kablach. Ale fakt, że mógł dać tam coś lepszego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mieć i 50 mVpp, jak są trzy stopnie regulacji i dobre regulatory co mają wystarczająco szerokie pasmo (tak by tłumić te tętnienia 180 kHz i ich harmoniczne) i tak da się zejść do wielkości rzędu kilkudziesięciu nVpp(ripple + noise) lub uVoltów RMS. (Inna sprawa, że ta regulacja może być tak "dobra" jak same zasilacze.)

No akuratnie z takim a nawet z nizszym sporo poziomem zaklocen to mialem do czynienia jak w tych zasilaczach z Trinity, nie wdajac sie w szczegoly i juz nikogo nie przekonujac ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne aplikacje. Sam pisałem, jak diametralnie poprawił się dźwięk w V-DACu' którego tuningowałem, jak wywaliłem z niego przetwornice DC/DC i zastąpiłem całe zasilanie dobrymi regulatorami liniowymi. Ale co się dziwić jak tam była właśnie ta przetwornica, a za nią bezpośrednio z niej zasilany stopień analogowy... Pewnie dlatego, tak było słychać wymiany opampów, a po wymianie była przepaść. Dodam, że za ponad 1000 PLN, do teg DACa można było kupić liniowy zasilaczy TeddyPardo, tylko po co... Jak zmiany wnosiły może 5% tego co wywalenie właśnie tej przetwornicy. Też jestem za wywaleniem dyskusji do działu DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syreni spiew przetwornicy Tracopower ;)

Zaklocenia ponizej 50mV ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-31719-0-94081400-1405681742_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwykle ciekawy art. na temat poziomu szumow w zasilaczach liniowych i bateriach, kazdy myslacy High-Endowiec powinien go tak mysle znac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z ciekawostek, mozna przeczytac ze popularne stabilizatory stosowane w ogromnej ilosci High-Endowych klockow LM317/LM337 maja poziomy szumow w pasmie do 20kHz na poziomie 250uV RMS co przy szumie SMPS-a stosowanego w Trinity DAC-u wartosci MINIMUM 10-20mV RMS (czyli 10000-20000uV) jest wartoscia minimum 40 razy mniejsza.

To tez twierdzenie konstruktora Trinity o wysokiej jakosci tych zasilaczy, juz tylko z tej przyczyny jest nieuzasadnione, co wynika z prostej matematyki.

Byc moze zaleta zasilaczy impulsowych jest mniejsza mozliwosci zmian impedancji wzgledem obciazajacego go pradu, co powoduje wysoce niepozadana modulacje szumu ( zagadnienie to poruszane zostalo w.w. art. ) to jednak jest to aspekt z ktorym z pewnoscia mozna walczyc roznymi metodami np stosujac stabilizatory ktore maja bardzo zminimalizowany ten efekt.

Sumarycznie nie widac przyczyn jakosciowych zastosowania tych zasilaczy w tak drogim i elitarnym sprzecie jakim jest DAC Trinity, jednak, co wskazywalem juz wczesniej, jedynym sesnownym wytlumaczeniem jest tu aspekt finansowo/ oszczednosciowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich wniosków wynikałoby, że układy DAC'a w takim wypadku są zasilane bezpośrednio z zasilaczy impulsowych. Na pewno tak nie jest, jednak nie każdy jest w stanie to pojąć. Chyba, że ktoś ma schemat i faktycznie jest inaczej. Jeżeli jest tak jak ja mówię, to takie porównywanie jest totalnie bez sensu. Dużo ważniejsze od rodzaju zasilacza jest stabilizacja jaką stosuję za nim i na samym końcu, czy jest to zwykły przeciętny stabilizator LM317, czy jakiś dużo lepszy scalak lub nawet regulator dyskretny.

Bardziej sensownym porównaniem byłoby porównanie tętnień i szumów zasilacza SMPS (chociażby tego zwykłego Traco czy jak mu tam) z tętnieniami za mostkiem i baterią kondensatorów. Ale tutaj wiadomo, można dać dużo kondensatorów a nawet układy RC/LC. Porównywanie stabilizatora z zasilaczem impulsowym, zastępującym klasyczny transformator toroidalny, jest totalnym bezsensem.

 

Zresztą szum, to tylko jeden z parametrów zasilaczy/regulatorów. Dodam, że w przytoczonym przeze mnie wcześniej artykule miał najniższą korelację z subiektywną jakością dźwięku (testy kilku osób, różne regulatory). Najwyższą korelację z jakością dźwięku wykazywał parametr Line Rejection.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żegnam.

 

Co za bełkot...

 

Żenada.

 

Zaklocenia

 

Droga bez przejazdu.../ślepa uliczka/..

 

Żegnam.

 

Najwyższą korelację z jakością dźwięku wykazywał parametr

 

..........

 

Najwyższą korelację z jakością dźwięku w zasilaczu wykazuje jego zdolność do pracy w środowisku sygnałów odpowiadających za wrażenie najwyższej możliwej wierności przekazu...

 

dyskusję

 

...........

 

P.S.

 

Cała jakość w audio hi end, bierze się z zasilania, wiedza o zasilaniu, to najgłębsza wiedza hi end.

 

Nie poznacie jej tutaj, drodzy czytelnicy, z oczywistych względów.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższą korelację z jakością dźwięku wykazywał parametr Line Rejection.

Co sprowadza sie do szumow i zaklocen ;)))))

 

Droga bez przejazdu.../ślepa uliczka/..

 

 

Mylisz sie ;)

 

Cała jakość w audio hi end, bierze się z zasilania, wiedza o zasilaniu, to najgłębsza wiedza hi end.

 

A o jakie parametry chodzi?

 

Doszedlem wczoraj do wniosku ze Trinity potrzebuje duzo pradu, stad miedzy innymi decyzja o impulsowkach. Konstruktorowi chodzilo o krotkie masy i duza obciazalnosc. Dobre liniowe zasilacze w Trinity bardzo mocno zwiekszalyby koszty tego urzadzenia.

 

Z takich wniosków wynikałoby, że układy DAC'a w takim wypadku są zasilane bezpośrednio z zasilaczy impulsowych.

Nie, wniosek jest taki, ze zrodlo szumu w.cz i b.w.cz jest tam wstawione bardzo duze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz sie

 

Doprawdy?

 

Trinity

 

To jest zwykły złom, nie zaś żadne urządzenie hi end, jako poprawne nie przetrwa nawet dekady, za dwadzieścia pięć lat wyląduje za kilka kpln w serwisie aukcyjnym, jak inni jego poprzednicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprawdy?

747 zacznij pisac merytorycznie i rzeczowo. Podaj jakies, argumenty, pomiary, dowody a nawet subiektywne odsluchy popierajace Twoje stanowisko. Bo takie fantazjowanie to chyba nie jest nikomu potrzebne.

Tylko nie pisz rowniez ze do tego potrzebny jest super dobry przewodnik, bez podania zrodel NAUKOWYCH tych rewelacji w innym wypadku jest to gadanie o kregach w zbozu i kontaktach z obca cywilizacja innej galaktyki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

747

 

Kolega kilka-kilkanaście miesięcy wstecz przekazywał dość sensowne informacje tu na forum, nawet pograłem sobie trochę z plików za namową Kolegi, jednak od jakiegoś już czasu, poglądy Kolegi stoją zwrócone w przeciwnym wektorze do całego mojego życia w hi end, do wszystkich niemal osiągnięć jakie Bóg pozwolił mojej skromnej osobie urzeczywistnić.

 

Proszę więc wybaczyć, ale nie mogę działać wbrew sobie, i tak długo wytrzymałem.

 

Moim skromnym zdaniem Kolega całkowicie myli się w stosunku do przytłaczającej większości swoich sądów.

 

Jednak najwięcej ludzi w historii świata poległo, zginęło właśnie za poglądy, za przekonania, nie będę więc Szanownego Kolegi do niczego namawiał, do żadnej zmiany stanowiska w żadnej sprawie.

 

Każdy człowiek w życiu jest w drodze, znajdujemy się w jej różnych miejscach, jeden tu, inny tam, nie możemy iść wszyscy razem, bo byłby tłok, nie byłoby czym oddychać, znudzilibyśmy się sobą i nie mieli dookoła siebie potrzebnego spokoju i przestrzeni, dlatego musimy iść osobno.

 

Proszę mnie źle nie zrozumieć, szczerze życzę Koledze, aby to on miał rację i odniósł sukces w swych działaniach jaki pragnie.

 

 

P.S.

Kolega obecnie reprezentuje poglądy, których zwalczanie uznaję wręcz za swój obowiązek, jako wyraz uczciwości wobec wszystkich osób posiadających jakąkolwiek łączność z wysokiej jakości dźwiękiem otrzymywanym w warunkach domowych.

 

P.S.II

Akurat technika związana z przewodzeniem, okablowaniem, jest jedną z bardzo niewielu technik, jakie w sposób poważny, rzeczywisty, harmonijny, może przyczynić się do realnej poprawy "dźwięku" pozyskanego z wszelkiego typu urządzeń, rozumianych jako nowoczesne źródła cyfrowe w wszelkich dostępnych formatach.

Obecnie zajmuję się tymi zagadnieniami.

Włączam różne tryby pracy metalurgii w sygnał cyfrowy w różnych miejscach, obserwując efekty i przydatność.

 

P.S.III

Kolega nie słyszy już metalurgii, gdyż zdołał "zatonąć" w gąszczu układów scalonych, procesorów, przetworników, etc, innych półprzewodników, szybkich diod, drogich rezystorów, /o kondensatorach nie napiszę, gdyż Kolega nigdy chyba nie wspominał zbyt wiele na ich temat/...oprogramowania....etc itd itp.

To symptomatyczne, wielu tak ma.

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolego 747, gdzie sa te konkrety o ktore prosilem? ;)

Jesli chodzi o metalurgie to znam takowe badania dotyczace rodzajow stosowanej miedzi na laminatach stosowanych w elektronice, moge podac stosowne linku jak i konkretne badnia NAUKOWE nie PSEUDONAUKOWE na ten temat. W telegraficznym skrocie chodzi tutaj o stosowanie takiej miedzi w technikach glebokich GIGAhertzow, wiec jak to sie ma do czestotliwosci fali akustycznej ktora slyszy ludzkie ucho?

Przykro mi kolego probuje czytac kolegi posty z wielka uwaga, ale podejscie kolegi jest moim zdaniem z pogranicza magii a nie wspolczesnej nauki. Biore oczywiscie pod uwage ze nie pojadlem wszelkim rozumow swiata i moge sie mylic w swej ocenie co do naukowych faktow ( ludzie nie znaja jeszcze wielu zjawisk wystepujacych w przyrodzie) ale jesli kolega takowe zna, to prosze o zacytowanie tutaj zrodel takich badan czy tez art naukowych w tym temacie w innym przypadku kolegi wpisy sa dla mnie malo powazn, a dyskusja mowiac delikatnie, malo madra.

 

To co powyzsze nie jest napisane po to, aby prowokowac czy tez kolege obrazac, ale prosze zrozumiec moje stanowisko w tej sprawe i sie do tego LOGICZNIE i zdroworozsadkowo odniesc.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolego 747

 

Sam zajmuję się badaniami.

Magnetyzm trójbiegunowy w służbie hi end.

 

malo madra.

 

Kolega z mojego punktu widzenia uparcie, żeby nie napisać maniakalnie zdaje się wyważać drzwi otworzone na oścież..zupełnie niepotrzebnie.

 

Elektronika, informatyka, wiedza z zakresu hi end, nie wystarczą aby odnieść sukces, oprócz tego trzeba jeszcze parę innych przymiotów, po prostu trzeba posiąść umiejętność odnajdywania się w sytuacji, wartościowania osób, sytuacji i zdarzeń, dostrzegania szans, właściwych kierunków, odnajdywania skutecznych strategii działania, właściwego działania w właściwym czasie.

 

Kolegi postępowanie, sądy, uwagi, proces twórczy przedstawiony jako treść wpisów, w dużej ilości miejsc, wydaje się być w sprzeczności z elementarną skutecznością działania, na co Szanownemu Koledze zwracano publicznie tu uwagę wielokrotnie.

 

Często broniłem Kolegę przed atakami innych, lecz Kolega układami scalonymi zaatakował wszystkie elementarne wartości w hi end.

 

tych rewelacji

 

Rewelacją jest pisanie o zasilaczach impulsowych w kontekście hi end.

 

Wy w technice cyfrowej uważacie że jak coś przetniecie kilkadziesiąt-kilkaset razy na sekundę, to potraficie to później zamienić w całość, jakby tego było mało, uważacie, że im więcej razy będzie przecięte, podzielone, to tym bardziej będzie całe po odwróceniu procesu - rewelacja!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lecz Kolega układami scalonymi zaatakował wszystkie elementarne wartości w hi end.

 

No tylko postawmy jedno zasadnicze tu pytanie jak zrobic DAC-a bez ukladow scalonych? Przeciez jak kolega widzi stoi to w sprzecznosci z kolegi uwazaniem.

 

Wy w technice cyfrowej uważacie że jak coś przetniecie kilkadziesiąt-kilkaset razy na sekundę, to potraficie to później zamienić w całość, jakby tego było mało, uważacie, że im więcej razy będzie przecięte, podzielone, to tym bardziej będzie całe po odwróceniu procesu - rewelacja!

Niestety zrodla cyfrowe a na takich glownie opiera sie wspolczesna reprodukcja muzyki musza byc jak to kolega nazwal poprzecinane. Ostatnio jednak okazuje sie ze z tej poprzecinanej techniki anlogowej mozna uzyskac prawdziwy naturalny dzwiek. Do tego musza byc wykorzystywane uklady scalone inne opcji NIE MA! :)

 

Rewelacją jest pisanie o zasilaczach impulsowych w kontekście hi end.

Z tym sie zgodze akuratnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inne opcji NIE MA

 

To, że świat jest zły, to nie wina Kolegi, można jednak ten zły świat trochę naprostować, zdrowym, naturalnym podejściem.

Dobrze wiem że układów scalonych nie sposób wyeliminować, ale można "dać się nażreć" elektronów kanałem zasilania.

Jest tu pewne pole do popisu.

 

 

Producenci ekonomiczno-bankierscy tworzą przy użyciu elektroników-informatyków, złom do odsłuchiwania muzyki, "słuchałem na wystawach" tych ich dzieł.

 

Bez komentarza.

 

 

Miejscowy guru elberoth opisuje je tu na forum, a forumowicze wtrącają frazy o "wyczynowym graniu"...

 

Bez komentarza.

 

prawdziwy naturalny dzwiek

 

Właśnie że nie można, tu jest właściwa oś konfliktu.

 

 

Można słuchać dzisiejszej muzyki, od początku tworzonej syntetycznie i rodzącej się w półprzewodnikach, to jeszcze bym zrozumiał, sam zresztą korzystam z tego, lecz dla lepszego samopoczucia przerzucam to przez dwuślad 38cm/s i dopiero słucham, oczywiście nie wyczynowo, lecz dla przyjemności i zabawy.

 

Cała technika zbudowana wokół układów scalonych jest tylko zabawą, jest posługiwaniem się dzisiejszymi możliwościami, dostępem do sygnału o ogromnej dynamice.

Próbujecie zrobić z tego użytek, rozumiem to, postępu nie da się zatrzymać, lecz wielkim błędem jest zapominanie że pewne rzeczy są stałe, również w hi end.

 

naturalny dzwiek.

 

Informatycy i elektronicy właśnie stworzyli przetwornik, wraz z ceną jaką żądają za jego zakup, że nawet "wyczynowcy" wymiękają..

 

Wyczynowcy dobrze wiedzą ile będzie on wart za jakiś czas, więc relaksują się teraz w oczekiwaniu na jeszcze wyżej zawieszoną poprzeczkę a co za tym idzie oczekują na "większy wyczyn"..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja wcale nie uwazam ze cyfrowa technika w audio jest zla, uwazam tylko ze trzeba bylo lat aby poznac jak z tego uzyskac prawdziwa muzyke.

A jesli uwazasz ze szpulak jest lepszy od dobrego nagrania 16bit/44/1khz to po raz kolejny napisze ze bladzisz.

Zeby nie bylo ja wychowalem sie na tasmach gramofonach i analogowej reprodukcji dzwieku. Wiele lat uwazalem ze z cyfry nie moze zagrac, ale ostatnio zmienilem zdanie i jest to lepsze pod kazdym wzgledem od najlepszej i najdroszego szpulaka czy gramiaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat uwazalem ze z cyfry nie moze zagrac, ale ostatnio zmienilem zdanie i jest to lepsze pod kazdym wzgledem od najlepszej i najdroszego szpulaka czy gramiaka.

 

Jest takie powiedzenie, że wszelkie zmiany są na gorsze, proszę się nad tym zastanowić.

 

Najpierw była lampa, następnie tranzystor, teraz są układy scalone.

 

Dalej jest ściana, tylko mało kto posiada odwagę aby to przyznać.

 

Japończycy potrafili widząc ścianę w odpowiednim momencie się wycofać ok roku 1980, a więc bystrzy są, od tego czasu do dziś w strukturze nic poza mocami obliczeniowymi się nie zmieniło, doszło jeszcze 8N, którego wtedy nie było publicznie.

 

A jesli uwazasz ze szpulak jest lepszy od dobrego nagrania 16bit/44/1khz to po raz kolejny napisze ze bladzisz.

 

W którym miejscu pozycjonowałem magnetofon wobec czegokolwiek w swojej wypowiedzi?

Proszę nie odnosić się do wyimaginowanych treści cytując moje wpisy.

 

Magnetofony w moim życiu służą do zabawy, mnóstwo ludzi kupuje szpulowce, stawia je gdzieś dla ozdoby czy poprawy samopoczucia, mam sentyment do magnetofonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elna Silmic II 10 zl sztuka kondensator 16 kondensatorow 160zl

Te kondensatory to jakie mają dokładnie parametry (pojemność, tolerancja, napięcie) ... i co one dadzą w porównaniu do tańszych kondensatorów innych firm, o tych samych realnych parametrach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co one dadzą w porównaniu do tańszych kondensatorów innych firm, o tych samych realnych parametrach?

Warto posluchac... oj warto, a co do parametrow to przykro mi, ale nie wypowiem sie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.