Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz na lampach ECL86


Tomek Koko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, robsonic napisał:

Jak dla mnie wzmacniacze w oparciu o jeden komponent wzmacniajacy na kanal brzmia jakby bardziej slodko (jesli mozna tak nazwac dzwiek) ale sa mniej dynamiczne (w okolicach dolnego pasma slychac braki!). Dlatego SE polecam do cichego sluchania noca spokojnej muzyki i do audycji radiowych.

Miałem kilka wzmacniaczy lampowych SE które pod względem dynamiki i kontroli basu śmiało mogły konkurować z drogimi końcówkami tranzystorowymi. Tylko że one nie były oparte na ECL86 ani na ECL82 tylko na wielkich jak puszki piwa triodach DHT 845, 211 czy 805. 
Przy okazji warto wspomnieć o triodach bezpośrednio żarzonych 833. Wielkie toto jak litrowy słoik po ogórkach, na samym żarzeniu jedna sztuka wpierdziela sto watów mocy, napięcie anodowe może dochodzić do czterech kilovoltów, a permanentne żarzenie się anody na czerwono to ich normalny stan pracy.
IMG_1375-e1530714415544.jpg
Uzysk mocy wyjściowej do stu watów z jednej sztuki. W przypadku niektórych wzmacniaczy opartych na takich lampach użytkowanie tego w warunkach domowych bez wydajnej klimatyzacji jest mocno uciążliwe. 
Ze względu na to że te lampy mają anody na czubku bańki (napięcie anodowe do 4kV!) trzymanie ich w klatkach niczym dzikiego zwierza mocno wskazane ?
unnamed-9.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Roman_66094 napisał:

Nachylenia niczym nie wyregulujemy. Teoretycznie można by było, ale w praktyce się tego nie robi. 

Niestety to prawda. Zdarzyly mi sie juz przypadki niedopasowania lamp w PP.  Wyglada to tak, ze sinusoida w momencie przejscia jest bardzo znieksztalcona. Najgorzej w moim wzmacniaczu wypadaja czestotliwosci niskie ? 20hz wyglada tragicznie. Ale "znieksztalcenia basow" sa trudne do wychwycenia przez nasze uszy wiec nie ma co narzekac ? Jednakze trzeba przyznac, ze przy konstrukcjach wzmacniaczy tranzystorowych nigdy nie mialem tego typu problemu. Nawet byle jakie tranzystory roznych firm sa lepiej "sparowane" niz najlepszej marki lampy jednej firmy i z tej samej serii... Mimo wszystko warto samemu sie pobawic i poeksperymentowac bo to fajna sprawa i mozna znalezc swoje ulubione brzmienie zupelnie przypadkowo zmieniajac w torze na przyklad tylko jeden kondensator ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, McGyver napisał:

Przy okazji warto wspomnieć o triodach bezpośrednio żarzonych 833. Wielkie toto jak litrowy słoik po ogórkach, na samym żarzeniu jedna sztuka wpierdziela sto watów mocy, napięcie anodowe może dochodzić do czterech kilovoltów, a permanentne żarzenie się anody na czerwono to ich normalny stan pracy.

Ojojoj... Szczerze dla mnie to juz bylaby przeginka. Jesli chodzi o kontrole duzych mocy to jestem zwolelnnikiem dzielenia pasma przenoszenia. 100 watow z lampy to musi byc naprawde kosmos. Na chwile obecna mam u siebie 2 x 9 watow (no moze 8,5-8,7 wata na kanal wedlug swoich dokladnych pomiarow na sztucznym obciazeniu) podpiele pod Tonsile Maestro S i naprawde daja rade. Szczerze mowiac to jest to dla mnie zagadka, gdyz wmacniacz tranzystorowy 2x 10 wat gra duzo ciszej i slabiej (dzwiek jest znacznie duzo mniejszy i chudszy?)... Az dziw bierze tym wiekszy jak robie pomiary lampowca i widze na wlasne oczy, ze na sztucznym obciazeniu napiecie RMS nieznieksztalconej sinusoidy na 8 omach nie przekracza 8,5-9V (powyzej tych wartosci wzmak juz lamie przebieg) a po podpieciu pod kolumny tak jakby ta moc brala sie z nikad. Oczywiscie lamanie przegiegu przez lampy i tranzystory jest kompletnie inne. W tranzystorze widac obciete wierzkolki niczym nozyczkami a w lampie nie (czasami trzeba sie zastanawiac czy juz jest znieksztalcenie czy jeszcze nie). Poniewaz mam juz pewne doswiadczenie ze wzmacniaczami tranzystorowymi (kiedys nawet troche je naprawialem -  takze estradowki i car audio) to mam pewne obeznanie ile mozna wycisnac z tranzystora. Lampa spowodowala, ze mam pewne parcie na wiecej eksperymentow (tylko czasu brak mnie ogranicza niestety), bo nie wszystko tutaj okazuje sie byc oczywiste. Poniewaz moje Tonsile Maestro S sa bi-wire to docelowo chce podzielic pasmo tak, ze srednie i soprany beda zasilane lampa a basowki z tranzystora. Chociaz przyznaje , ze juz teraz sama lampa tylko 9 wat naprawde daje rade i ladnie naglasnia salon 40m2. Jak chce zaszalec to mam inne do tego sprzety u siebie w pracowni ? - ale poniewaz czlowiek sie starzeje to i chec na 130 decybeli juz nie ta sama...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, robsonic napisał:

100 watow z lampy to musi byc naprawde kosmos.

W przypadku push-pulla to nic szczególnie odjechanego. Ale sto watów z jednej triody to faktycznie już coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, McGyver napisał:

W przypadku push-pulla to nic szczególnie odjechanego. Ale sto watów z jednej triody to faktycznie już coś.

Kiedys bylem w Londynie na pokazie roznych wzmakow lampowych (nawet takich za 100 tys GBP sic!!!) ale nie pamietam by jakis mial 100 Wat RMS w SE. 100-150 watow w PP owszem.

PP lampa VS PP tranzystor to zupelnie inne brzmienie. Mam ze 20 wzmakow PP na strychu z przelomu lat80/90 i poczatku lat 2000 i zaden nie brzmi tak jak lampa. Poprostu wzmacnianie sygnalu odbywa sie na innych zasadach i pewnie dlatego tak jest. Kiedys konstruowalem nadajniki radiowe i miedzy tranzystorowymi a lampowymi nie bylo zadnej roznycy totez w krotkofalarstwie akurat lamp nie polecam (no chyba, ze bawimy sie w wojne i obawiamy sie impulsu elektromagnetycznego to lampa jest w stanie to przetrwac a tranzystor nie). Natomiast dziedzina audio to jak najbardziej uzasadnione miejsce na brzmienie lampowe chociaz niekoniecznie duzej mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.11.2020 o 21:05, ampman napisał:

A ja tam zbieram ECLL800 w jednej bańce 3 lampy.

Hej, 

Ile ich nazbierałeś ? Może podzieliłbyś się jakąś parką ?

Pozdrawiam

Tomasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ciekawego w tej cenie proponujesz ? Może mieszkasz gdzieś w pobliżu i można by poeksperymentować ?

Może powinniśmy się na priwa przenieść?

T

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.