Skocz do zawartości
IGNORED

Interkonekt z głośnikowego?


holik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Co sądzicie o zbudowaniu interkonektu z drucików głośnikowych? Wtyki RCA jush zamówiłem, ekran z cynowanej miedzi i elegancką koszulkę ("peszel"?) mam. Przewód zapewne nie będzie koncentrykiem. Jak uważacie... Lepszy będzie solid core, czy multistrand. Zależy mi aby dźwięk miał jak najwięcej powietrza i nic nie wyostrzał. Może być ciepły.

Czytając posty nigdy nie doczytałem takiego pomysłu. Z pewnością ktoś podejmował takie próby:)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś takie eksperymenta chciałem robić ( tzn. wtyczki RCA + koncentryk głośnikowy KLOTZ-a ). Zrezygnowałem z tego, ale już nie pamiętam dlaczego ( pewnie z lenistwa :) ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtyczki miały być Nakamichi ( tzn. raczej podróbki, bo nakamichi wtyczek chyba nie robi :P ) Wtyczki zostały, ale kabelek zmienił się na monsterowski ( tyle że też pewnie podrabiany :) )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable głośnikowe sa za grube do interkonektów. Można zastosować koncentryczne estradowe Klotza, Cordiala lub Gothama (odpowiedniki klasycznych kabli) Ale wątpliwe żeby to dobrze zagrało.

 

Warto poeksperymentować z koncentrycznymi gitarowymi (instrumentalnymi) Sheller, Klotz, Cordial. W ostatnim Audio-Video Nr 9 z 2004 (jezeli dobrze pamiętam) jest test czterech interkonektów zrobionych na kablach instrumentalnych i mikrofonowych (opisano także różnicę brzmienia zależnie od sposobu łączenia żył).

 

A wtyczki Nakamichi są dobre (jak na tę cenę - 4,5zł./szt.) choć do kabli koncentrycznych bardziej pasują droższe CC-008 i CC-009 z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub podobne z Monacora.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Jak napisałem wtyki już zamówione. Dlaczego bierzecie pod uwagę tylko koncentryki???

Nordost, Reson i pewno jeszcze wielu innych używa tych samych, a bynajmniej o bardzo zbliżonej budowie przewodów zarówno do głośnikowych jak i interkonektów.

Dlaczego głośnikowe są waszym zdaniem za grube? Na tym forum spotkałem się z opinią, iż głośnikowy Reson z przylutowanymi RCA zagrał znacznie lepiej niż oryginalny interkonekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma je po prostu skręcić? Czy rozciąć i zapleść?

 

Bo jesli skręcić to Reson chyba się nada - to jest ten który wygląda jak przwód antenowy?

 

Lutując interkonekty zauwazyłem ze kable z grubymi zyłami - np niektóre mikrofonowe Taskery - brzmia gorzej niż te cieńsze. Tak samo jeśli zyła główna i powrotna maja rózne pola przekrojów. Znika wtedy informacja o wysokich tonach.

 

Ktoś już napisał niedawno jedno zdanie na ten temat, więc sądzę że nie jest to tylko moja obserwacja.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igd, jak smiesz pisac ze pzrewod symetryczny (nieekranowany) ma lepsze tłumienie zaklocen piszesz? hmm. przewod koncentryczny ma lepsze parametry ekranujace i silne tlumnienie zewnetrznych pol EM. Symetryczny jest OK,ale nie tak dobry.

Qubric, jak mozesz pisac ze pzrewod o cienszejsrednicy moze byc lepszy od tego o grubej? To czyste zapzreczenie logice i fizyce!! A roznice w pzrekrojach nie maja nic do rzeczy. Tak samo mity o jakims zanikaniu wysokich tonow. Ja prowadze pzrewodami koncentrycznycmi sygnaly 2,4Ghz i nic mi nie zginelo... nawet 1 bit.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brencik - po to go skręcasz, żeby był ekranowany. A że jest lepsze, wyszło w pomiarach.

 

To co słyszysz nie zawsze musi trzymać się ogólnych praw fizyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brencik - a no śmiem pisać bo to słyszałem. I nie chodziło o to że kabel był koncentryczny czy nie tylko o to że robiłem takie kable z instrumentalnych koncentryków Taskera, Klotza i Shellera oraz mikrofonowych Taskera i Cordiala i mam jednego estradowego Monacora na Gothamie.

 

Tasker C209 1*0,75 żyły i cynowany ekran z rzadko ułozonych drucików pracujących jako żyła powrotna grał znacznie gorzej od Shellera 1*0,22 i od pseudo zbalansowanego Takera C128 z żyłami symetrycznymi 1*0,35. A Monacor GAC-202 wyglądający jeszcze niepozorniej oba zjadał na podwieczorek :)

 

Najbardziej zaawansowany jest Sheller - ma podwójny izolator z jakiegoś spienionego tworzywa otoczony czarną twardą koszulką wokół, której owinięta jest żyła zewnętrzna - nie przeplatana jak w Taskerze C209 i bardzo gęsta. Podobną budowę ma Klotz Yi-446 (albo jakieś takie oznaczenie) - jest również model z Klotza z cynowaną żyłą środkową. I one grają wiekszą górą pasma niż Monacor czy Cordial (mikrofonowy).

 

W interkonektach prądy są małe więc wzrost przekroju żyły - i spadek rezystancji - nie musi być czynnikiem krytycznym. Za to, jak przypuszczam, większe znaczenie mogą mieć inne parametry kabla rosnące wraz z jego wymiarami i kształtem.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze ta róznica, że w interkonekcie (CD player - wzmacniacz) chyba nie płyną prądy o częstotliwościach Ghz, a na końcach interkonektu są urządzenia na krórych parametry taki kabelek też ma wpływ - i gruby kabel niekoniecznie musi mieć na nie wpływ zbawienny.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igod, skrecenie dwoch przewodow nie tworzy EKRANU tylko pare symetryczna, ktora i tak nie dziala symetrycznie skoro podlaczamy ja jako chinch a nie XLR. Skrecenie jest po to by zmniejszyc wplyw zewnetrznych pol i aby (na zasadzie wzajemnosci) przewod sam nie zaklocal. Poczytaj troche np. Poradnika UKF Bienkowskiego to sie nauczysz.I teorie pzrewodu wspolosiowego i ekranowania Schelkunoffa, pojecia transimpedancji i przeniku to sie pzrekoansz ze mylisz sie. Nie ma takiego przewodu symetrycznego ktory by mial lepsza tlumiennosc przenikowa niz koncentryczny. To wlasnie prawa FIZYKi ktore sluchem nie obalisz tak jak jak sluchem ani krzykiem i uporem nie spowodujesz ze slonce bedzie sie krecic wokol ziemi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co wspominasz o XLR, skoro mamy dwa przewody.

 

Popatrz na dobre urządzenia, jakimi przewodami są prowadzone sygnały. Właśnie takimi skręcanymi linkami.

 

Poradnik UKF poczytam, jak będę konstruował radio na lampach z regulowanym kondensatorem powietrznym...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli żródło i odbiornik sa wspólnie uziemione to 2 gorace zyly + i - fazy przesylaja sygnal w postaci symetrycznej... i niemusza [chodz powinny]byc ekranowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkul, zapomniales tylko ze transmisje symetryczna mozna stosowac nawet gdy urzadzenia nie maja wspolnego potencjalu masy (wlasnie dlatego "wymyslono transmisje symetryczna"). W przypadku roznych potencjalow masy nie mozna natomiast zastosowac koncentryka...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie kabla o duzym przekroju jest troche [delikatnie zecz piszac]nieporozumieniem.

Zyla glowna raczej powinna miec maly przekroj i duza odleglosc od zewn.przewodu ekranujacego.Celem zmniejszenia pojemnosci pomiedzy nimi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojemnosc OK, ale darkul wiesz jak nieznaczne zmienia sie ta pojemnosc w stosunku do zmiany srednicy zyly srodkowei i jej odleglosci od ekranu? bardzo nieznacznie. Jak wiemy impedancja falowa pzrewodu to sqrt (L/C), mimo iz mozna regulowac 2 parametry (L i C) cieżko jest zrobic przewod koncentryczny o impedancji np. 200om lub np 10om mimo starsznych roznic w budowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę małego testu interkonektów z kabli Gotham i Cordial w "Audio Video" 9/2004 wresień strona 42-43 pt. "kable inaczej".

 

Tam również wspomniano to tym co "Darkul" powyżej.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.