Skocz do zawartości
IGNORED

POWIEDZCIE MI COŚ O UNITRA WS 442 .


SZYBA

Rekomendowane odpowiedzi

Mostek wymieniony zgodnie z zaleceniem na tego olbrzyma. Prykania brak jednak w temacie mocy żadnych zmian :/

 

Pioterk608, Molibden poradźcie coś ! Gdzie szukać problima ? Potencjometr rozkręcony na maxa jednak jest poziom normalnego słuchania zamiast dyskoteki :/ Tyle to ja mam na swoim rotelu na godzinie 8:00 :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie gałki głosności nie świadczy o mocy - przy dużym sygnale wejściowym i różnych podbiciach mozna wysterować wzmacniacz pełną mocą nie przekręcając jej do kończa , tylko odpowiednio wcześniej.

Myslę że spaliłeś jakieś diody we wskaźniku wysterowania, stąd jego błędne odczyty :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodatkowo - rozmawiałem z bratem i mówił, że mu ta moc tak stopniowo uciekała. Na początku odkręcał do 1/4 i było OK, potem do połowy itd... na końcu musiał kręcić na 100% żeby nagłośnić pokój (12m2)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Molibden

 

Właśnie gram sygnałem puszczonym bezpośrednio na końcówkę przez potencjometr. Sprawdza się co prawda to co ktoś tu wcześniej pisał - że najlepszym tuningiem tego pre jest jego pominiecie ;) Tyle, że mnie to nie pociesza. Bo mocy nie ma więcej. Problem musi być gdzieś w końcówce mocy.

 

Czy winą mogą byc te zabezpieczenia ? Może coś jest w nich uwalone ?

 

Aktualny setup (tryb direct ;) na focie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, pewnie coś z końcówką mocy, tylko czemu od razu w obu kanałach?! Może jednak jest problem z zasilaniem - spróbuj zmierzyć jak zmienia się napięcie przy głośnym graniu na obu biegunach zasilania, może to coś wyjaśni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Molibden

 

ok zmierzę... ale już nie o tej godzinie bo mi ludzie Polizei naślą ;) Nie wiem czy to ma sens ale może trafo jest jakoś specyficznie usmażone ?

 

Wymieniłem okablowanie Pre->Potencjometr głosności+odczep na loudness->balans->końcówka mocy. Ludzie !!! 2m kabla poszło (1m/kanał) :/ Kto to kurna projektował ? Doliczając do tego drogę z wejść przez przełączniki i kabel do terminali głośnikowych to bedzie tego pewnie z 1,7m na kanał.

 

No nic - ładnie gra :) A mocy będę szukał jutro dalej. Do zrobienia zostało znalezienie mocy + podświetlenie.

 

Mocy przybywaj !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Molibden

 

Pomierzyłem to napięcie zasilania. Przy pokrętle na max (nadal słychać na głośniej nagranych kawałkach prykanie), napięcie trzyma się zawsze pow. 36V - przy czym na - jest ok -0,4V więcej. Dodatkowo pomierzyłem wszystkie napięcia które są oznaczone na schemacie. Zgadzają się (mniej więcej) wszytkie oprócz tego, że na emiterze tranzystorów T506/T505 jest -36,4V a na bazie -35,7. Wartość na kolektorze jest poprawna i wynosi -1,1V/-1,2V. Wg schematu na emiterze powinno być -26,5V. Mam nadzieję że dobrze opisuję K/B/E.

 

Wrzucam schemat końcówki, żebyśmy gadali o tym samym ;)

 

Ja bym już zwątpił czy ten wzmak kiedykolwiek grał głośniej ;) jednakoż brat mnie męczy że oczywiscie, że tak. No i jeszcze wskaźnik diodowy wspiera jego przekonanie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-36.4V to za dużo - przedwzmacniacz jest zasilany obniżonym i odfiltrowanym przez kondensatory C515, 516 napięciem (ujemnym - przez rezystor, dodatnim - dioda Zenera przy parze różnicowej), może któryś z rezystorów 47 ohm (R527, R528) lub druk ma zwarcie? Trzeba zmierzyć te 2 rezystory i ewentualnie wstawić podobne (lub wieksze), napięcia są dobre, a tranzystory poprawnie spolaryzowane; podejrzane są również C505, C506 i C507, 508 - czy napięcie na nich się zgadza (19V)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Molibden

 

A więc tak - doprowadziłeś do rozwiązania problemu (no ja tylko wykonywałem polecenia). Poprawiłem luty na C506 i C505. Widocznie te elektrolity siadły a przy wymienie słabo się przyłozyłem do lutowania :/ A więc jak to zwykle bywa - błąd ludzki (co ciekawe ten sam w obu kanałach). Największy wic jest taki, że to napięcie nadal ma 36,4. Jesteś pewien, że to nie jest błąd na schemacie ? Ja się tam nie znam ale to napięcie idzie z linii 37V a po drodze nie ma żadnego rezystora oprócz tego R528.

 

I jeszcze pytanie - jako oświetlenie wstawiłem dwa LED białe (nie wiem czy to czasem nei są te reklamowane superjasne - mają lekko fioletowy kolor). Zrobiłem to tak:

 

Pociągnąłem zasilanie z wyprostowanego +37V, diodą Zenera zbiłem je o 15V, potem rezystor 390R 0.6W (w tej chwili właściwie jest 180R + 240R = 420R), następnie dwie diody w szeregu i do 0V. I tu powstaje pytanie - ile mA pobieraja te diody bo rezystor(y) grzeją się solidnie.

 

Zwykła biała teoretycznie pobiera 20mA więc na rezystorze powinno wydzielać się (37V-15V-2x3,5V)*0,02A=0,3W. Proszę poprawcie mnie jeśli coś źle liczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teraz gra pełną mocą i nie trzeszczy to obniżenie tego napięcia można chyba sobie podarować... nie wiem skąd się wzięło 26.5V, to raczej jakiś błąd w druku na schemacie.

 

Dioda Zenera to nie za dobry pomysł (mała moc) i można ją pominąć. Na podświetlanie daj rezystor 1.5-3k/2W, wtedy moc strat nie powinna być na nim przekroczona, a dopuszczalny prąd diod będzie zachowany (10-20mA) i to powinno wystarczyć dla jasnego świecenia. Myślę że 30-50mA to max. dla tych diod jeśli potrzeba więcej światła, wtedy rezystor powinien mieć około 1k i moc 2W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w domu mam tylko 0,25W i 0,6W więc kombinowałem z czym mogłem. Ta dioda ma znamionowo 5W. Taka dość duża jest :) Za moment zapodam zdjęcia MacWattsa Real HiFi Edition.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to się zaczęło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jest teraz:

 

1. Rzut okiem do środka

2. Widok z góry - cały śmietnik kablowy upporządkowany - kolega SZYBA byłby ukontentowany mam nadzieję :)

3. Nowe terminale głosnikowe (z odzysku ale lepsze :])

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6067-100000642 1170294173_thumb.JPG

post-6067-100000643 1170294171_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na deser - podświetlenie.

 

Niniejszym składam podziękowanie wszystkim którzy omagali mi w temacie tego remontu. Dzięki wam ktoś (mój brat) będzie się mógł Cieszyć się lepszym dźwiękiem :) I nie cieszcie się że was przestaję męczyć - cały czas rozgrzebany jest mój preamp rotela i zamierzam za jakiś (krótki) czas wziąć się za skończenie jego remontu oraz drobny tuning. No a w tym tygodniu wypada poskładąć PCMkę :]

 

Personalnie przedwszystkim podziękowania składam Molibdenowi - cierpliwie odpowiadał i pomagał - gdy będzie dane nam się spotkać w RE - stawiam jedno albo i więcej piw :)

 

To był pierwszy taki większy projekcik w mojej elektronicznej edukacji. Powiem tyle - trza do tego mieć sporo cierpliwości... i dobrych mentorów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny wydatek to... robocizna :)

 

część klocków była z odzysku (2x10000uF, okablowanie zasilające, gniazda głośnikowe). Reszta cześci to głównie elektrolity (które i tak musiał być wymienione), kabel ekranowany i mostek prostowniczy. W sumie wyszło ok. 60pln (a można taniej np bez Panasoniców).

 

Wiem tyle - warto było. Teraz tylko brat musi zregenerować Tonsile (za kasę ze SKARTów które sprzedaje) i będzie dobrze. Pamiętajmy, że poruszamy się w bardzo budżetowych klimatach, ale okazuje się, że nawet za małą kase można mieć coś co potrafi zagrać. Myślę, że do 1/3 mocy gra naprawdę świetnie, potem już jest gorzej - trochę prądu braknie, w końcu to 2x35W jedynie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gdy bym się bardziej znał na elektronice to zozostał bym przy Radmorze 5412,korektor 5471 tylko hm,jak zaczołem coś robić wymieniać na nowe zawsze coś się uszkodziło.Z natury jestem pedantyczny i nawet jak sprzęt jest bródny czy nie fachowo zrobiony poprawiam to i często mi nie wychodziło.Brakuje mi podstaw elektroniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej to chyba tak jak ja - z wyprostowanego napięcia za mostkiem - podlutowałem od spodu. Jeden przewód pod masę, drugi pod +. Napięcie musisz zbić w dół do potrzebnej wartości przy pomocy rezystora większej mocy - wylicz sobie jakiej na podstawie spadku napięcia który ma na nim być i prądu LEDów. Jego wartość obliczysz podobnie. Ja musiałem kombinować z diodą zenera bo miałem pod ręką tylko rezystory 0.6W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Witam, odświeże troche temat.

 

Posiadam Wzmacniacz Unitra WS 432 i problem w tym, że lewy kanał gra troszke ciszej, oraz bas jest słabszy a przy podwyższeniu poziomu głośności lewy kanał zaczyna "pierdzieć"

 

W czym może być problem?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar skompletować sprzęt audio, lecz mam tylko 360 zł na wzmacniacz, tuner i CD :/ . Pomyślałem o takiej DIORZE WS 442, ale boję się, że szybko się sypnie i będzie beznadziejny.

Znalazłem amplituner Yamaha RX-300 za 240 zł. Czy ta Yamaha zagra równie dobrze jak DIORA WS 442?

Jak już brać tę Diorę, to za ile?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PZ IX -->

 

Mam dla Ciebie propozycję ...

Oddam Ci taką Diorę za darmo ... pod warunkiem, że przyjedziesz sobie po nią do Warszawy o ustalonej ze mną wcześniej porze :)

Co Ty na to ... wymaga jedynie wymiany potencjometru :)

 

zdezintegrowany_3PO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.