Skocz do zawartości
IGNORED

zamiana Monitor Audio Silver 1 na FX


zbyszek82
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam zestaw monitor audio silver 8, center i 1.

Teraz robię mały remoncik i tak się zastanawiam czy nie lepiej było by zmienić silver 1 na FX. Łatwiejsze ustawienie dla mnie i estetycznie bardziej by pasowało.

 

Pytanie jakie się nasuwa to czy nie pogorszę sobie jakości dźwięku?

Prosiłbym o doradę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic sobie nie pogorszysz, jakość dźwięku jest przecież identyczna (te same przetworniki).

Różnica jest jedynie w sposobie prezentacji dźwięku - Silver 1 to są standardowe monitory a FX-y są dipolowe (lub bipolowe) a co za tym idzie - dźwięk jest mniej skupiony, bardziej przestrzenny - trudniej go zlokalizować (masz 2 tweetery grające na boki). Zwłaszcza w trybie dipolowym (grają w przeciwfazie). Do filmów ciekawsze efekty będziesz miał na pewno z FX.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nic nie zepsujesz!!

Tylko poprawisz. Dipole znacznie lepiej sobie radzą z efektami suround. Jak wspomniał kolega don111 budują dużo wiekszą przestrzeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pytający ogląda przede wszystkim filmy - to faktycznie zmiana 1 na FX może przynieść korzyści. Natomiast jeśli słucha dużo wielokanałowej muzyki - absolutnie NIE, w takim przypadku wszystkie głośniki muszą być typu direct. Postawienie na tyle dipoli przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli mowicie ze do filmow bylo by lepiej.

Koncertow praktycznie nie slucham a muzyke tylko w stereo albo w trybie 5 stereo (mam rozumiec ze w tym trybie FX sie nie sprawdza?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pytający ogląda przede wszystkim filmy - to faktycznie zmiana 1 na FX może przynieść korzyści. Natomiast jeśli słucha dużo wielokanałowej muzyki - absolutnie NIE, w takim przypadku wszystkie głośniki muszą być typu direct. Postawienie na tyle dipoli przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Mam w tej chwili w kinie fajne dipole/bipole Polk Audio. Tryb dipol nadaje się tylko do kina - nie ma basu a dźwięk jest trudny do zlokalizowania, nienaturalnie przestrzenny. W kinie to lepiej bo tam tyły robią tylko za tło, mamy szerszy, dookólny dźwięk bez większych luk jak w przypadku monitorów. Po przestawieniu na bipol można spokojnie nawet słuchać w stereo. Dźwięk jest bardzo bliski normalnej kolumnie. Więc nie ma co przesadzać że absolutnie się nie nadaje, po coś zrobili w końcu ten przełącznik. Monitor Audio tak samo mają wybór tych trybów pracy. Podstawowa kwestia to rozmieszczenie kolumn. Jak komuś pasuje powiesić - łatwiej to zrobić z bezpośrednio przylegającymi do ściany, płaskimi FX, które z kolei są bardziej niestabilne i podatne na strącenie jako kolumny stojące. Odwrotnie sytuacja z tradycyjnymi monitorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stereo pracują tylko L/R. Wszystkie pozostałe milczą, więc nie ma znaczenia czy to dipole czy bipole.

 

Do muzyki zalecane są wszędzie direct, na wysokości Twoich uszu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb bipol gra niemal identycznie jak normalna kolumna, wiem bo sprawdzałem jak grają zarówno te Polk jak i MA BXFX, które kiedyś miałem na tyłach. Można spokojnie więc podłączać do muzyki wielokanałowej.

Tryb dipol z kolei gra efektownie i nieprecyzyjnie, ale wypełnia lepiej przestrzeń, robi lepsze tło z tyłu w filmach.

Czyli podsumowując:

Dipol - dużo lepiej w kinie od zwykłej kolumny.

Bipol - prawie to samo co zwykła kolumna, nieco słabszy bas (mniejszy litraż obudowy w przypadku MA, Polk są wciąż duże i mają kawał basu).

Więc jeśli ktoś ma możliwość powieszenia kolumn, a nie muszą one stać, to wychodzi na to, że nie ma co się ładować w zwykłe monitory. Z drugiej strony monitory zawsze można sobie "pożyczyć" do drugiego pokoju lub zabrać na jakiś wyjazd i będą grać lepiej w stereo ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bipol - prawie to samo co zwykła kolumna,

 

"Prawie" czyni różnicę. Nie tylko w reklamach piwa.

 

Więc jeśli ktoś ma możliwość powieszenia kolumn, a nie muszą one stać, to wychodzi na to, że nie ma co się ładować w zwykłe monitory.

 

Powtarzam: do kina domowego - tak. Do muzyki mają być direct i stać na wysokości uszu słuchacza. Tak jest nagrywana muzyka 5.1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie oznacza dosłownie "prawie", bez żadnej przenośni. Nie wiem czy słuchałeś jak grają FX-y MA w trybie bipol, podejrzewam że jednak nie. Gwarantuję, że w ślepym teście gdybyś odsłuchał, to byś powiedział że to gra normalna kolumna o ładnej przestrzeni ;)

Kolumna która ma te dwa tryby pracy bipol i dipol, bez problemu w tym pierwszym trybie zagra także w muzyce wielokanałowej, na poziomie normalnego monitora (w przypadku MA - tego najmniejszego) a w trybie dipol - zapewni ciekawsze efekty w filmie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że słuchałeś i nie jest to tylko teoria. Ja już dalej nie będę wchodził w polemikę, pozwolę się jednak nie zgodzić z tym co piszesz. Po swoich doświadczeniach z tego typu kolumnami tj MA BX-FX i Polk FX500 (obydwie z opcją bipol/dipol), ADP Paradigm (tylko dipol) oraz zwykłymi monitorami - uważam, że te surroundy z opcją wyboru trybu - to takie dwa w jednym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dwa w jednym: dipol/bipol. Jednak nawet w funkcji bipol bardzo się różni od direct.

 

Oczywiście, że słuchałem i piszę swoje spostrzeżenia. Nie samą "teorię czystą".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem słuchałem MA Rx1 i Rx/FX jako głośniki efektowe u siebie w domu więc piszę z autopsji.

Jedne i drugie głośniki świetnie się sprawdzają w muzyce jaki i w kinie.

W domku na stałe zawisły FX, dlatego że pokój mam nieduży (18m2), więc kanapa stoi pod samą ścianą.

W takim ustawieniu dipole lepiej wypełniają przestrzen z racji swojej konstrukcji.

Przy Rx1 pracujących jako głośniki efektowe słuchacz musi siedzieć w stożku promieniowania tych kolumienek ze względu na ich kierunkowość, inaczej część efektów znika. W małym pokoju z większą ilością słuchaczy (rodzina) jest trudne w realizacji. Dobrym testem jest fruwający do o koła pokoju gołąbek na płycie JMJ AERO, przy FX słychać go cały czas przy Rx1, jeżeli siedzi się w "cieniu" kolumienki, szum skrzydeł momentami znika.

Lokalizacja i szczegółowość na tym samym poziomie, z racji sposobu pracy dipoli scena dźwiękowa większa.

To są moje subiektywne odczucia, najlepiej posłuchać samemu bo sposoby słuchania muzyki są różne. Płyt audio słucham tylko 2.0, 5.1 to koncerty i filmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam rxfx..szczerze polecam,u mnie w 16metrach sprawdzaja sie kapitalnie..plusy to ze mozna je zawiesic na scianie,buduja fajna przestrzen..burze itd sa dynamiczne i brzmia nie mal jak na zywo..a i obudowa zamknieta..nie trzeba sie martwic jak w przypadku bas reflexu..za blisko czy za daleko...pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Witam A jak się ma kwestia wysokości na ktorej powinny widzieć Fx. Ktoś moze wie??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Goffi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.