Skocz do zawartości
IGNORED

POLARIS 200 wymiana wysokotonówki-Pilne!


ramid

Rekomendowane odpowiedzi

diagnoza... sprzedaj ten mebel i upoluj coś cywilizowanego w Alledrogowych używkach.

tego nie zrobię, bo niedawno kupiłem ten mebel w postaci skrzyń polarsi 200+zwrotnice+wygłuszenie+tunele +terminale. Całe kolumny bez głośników, które ktoś rozebrał na sprzedaż.

Kupiłem je po to, bo od dawna nosiłem się z zamiarem budowy kolumn na TVM tesla miałem już kupione arn 226-07/8 po 2 sztuki na kolumnę, mam arx'y 150 nie pamiętam, który model ale chyba ten na schemacie.

Oryginalne zwrotnice pójdą do rozbiórki bo głośniki były 4om, co dawało kolumnę 8om. Ja będę miał impedancje końcową 4om i wyższą efektywność sumaryczną vs wzmacniacz. Dokupiłem też już te GDWK 8-11/120 głównie dla frontów, które idealnie pasują do kolumny. Te GDWK ogólnie są sprawne ale chciałem je ulepszyć!!! Mam też wszystkie elementy do budowy zwrotnic takich jak w załączonym powyżej schemacie.

Do realizacji tych kolumn nakłonił mnie wcześniejszy projekt klonów Radmor LS10, gdzie jest zastosowany arn 165 05 4 i u mnie mission audax i dzwięk jest dla mnie naprawdę dobry. Jedynie brakuje mi w nich mocy, to są kolumny tylko na 16,5 cm głośniku i nie nadają się do łupania. To co teraz buduję ma mi służyć do nagłośnienia salonu 30m2 i nie chciałem, żeby grało gorzej od klonów LS10. Wiadomo, że z każdą konstrukcją oczekujemy czegoś więcej. Ogólnie fajnie, że dyskusja się ożywiła jednak jedynie co wchodzi w grę to kwestia głośnika wysokotonowego i ewentualna modyfikacja zwrotnicy w drodze głośnika "GDWK" jak w schemacie powyżej ale bez pomiarów, na ucho. Reszta bez zmian, chyba, ze macie jakieś teoretyczne sugestie co do arn. Ponieważ w schemacie jest jeden głośnik arn ja będę miał dwa połączone równolegle, co da większą efektywność więc trzeba będzie zmniejszyć tłumiki na arx i gdwk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego nie zrobię, bo niedawno kupiłem ten mebel w postaci skrzyń polarsi 200+zwrotnice+wygłuszenie+tunele +terminale. Całe kolumny bez głośników, które ktoś rozebrał na sprzedaż.

 

to był akurat spoko pomysł by nie bawić się w stolarkę :)

 

Kupiłem je po to, bo od dawna nosiłem się z zamiarem budowy kolumn na TVM tesla miałem już kupione arn 226-07/8 po 2 sztuki na kolumnę, mam arx'y 150 nie pamiętam, który model ale chyba ten na schemacie.

 

cóż, to już był gorszy pomysł bo prowadzi cie do ślepego zaułku

 

Oryginalne zwrotnice pójdą do rozbiórki bo głośniki były 4om, co dawało kolumnę 8om

 

zachowaj elementy, mogą się przydać

 

Ja będę miał impedancje końcową 4om i wyższą efektywność sumaryczną vs wzmacniacz.

 

zobaczysz jak zmierzysz :)

 

Dokupiłem też już te GDWK 8-11/120 głównie dla frontów, które idealnie pasują do kolumny. Te GDWK ogólnie są sprawne ale chciałem je ulepszyć!!!

 

akurat z tym etapem na twoim miejscu dał bym sobie spokój, narobisz więcej złego jak dobrego. doklej kawałek (dosłownie kawałek) waty/wełny na środek magnesu zanim założysz kopułkę - wytłumisz trochę komorę za kopułką. Tyle co możesz/powinieneś zrobić.

 

Mam też wszystkie elementy do budowy zwrotnic takich jak w załączonym powyżej schemacie.

Do realizacji tych kolumn nakłonił mnie wcześniejszy projekt klonów Radmor LS10, gdzie jest zastosowany arn 165 05 4 i u mnie mission audax i dzwięk jest dla mnie naprawdę dobry. Jedynie brakuje mi w nich mocy, to są kolumny tylko na 16,5 cm głośniku i nie nadają się do łupania.

 

to kup wzmacniacz do suba aktywnego. Albo najlepiej dwa.

z polarisów zrób "suby", a radmory odfiltruj kondensatorem 100uF.

Będziesz mógł "łupać jak zły" :D

 

 

To co teraz buduję ma mi służyć do nagłośnienia salonu 30m2 i nie chciałem, żeby grało gorzej od klonów LS10. Wiadomo, że z każdą konstrukcją oczekujemy czegoś więcej.

 

zatem musimy niechybnie poświęcić więcej czasu lub środków (albo jednego i drugiego razem)

 

Ogólnie fajnie, że dyskusja się ożywiła jednak jedynie co wchodzi w grę to kwestia głośnika wysokotonowego i ewentualna modyfikacja zwrotnicy w drodze głośnika "GDWK" jak w schemacie powyżej ale bez pomiarów, na ucho. Reszta bez zmian, chyba, ze macie jakieś teoretyczne sugestie co do arn. Ponieważ w schemacie jest jeden głośnik arn ja będę miał dwa połączone równolegle, co da większą efektywność więc trzeba będzie zmniejszyć tłumiki na arx i gdwk?

 

Bez pomiarów to wszystko są strzały na ślepo, dochodzą do tego różnice wyniakjace z tolerancji wszystkich elementów (włącznie z głosnikami) i ... a czekaj w szafce mam szklaną kulę :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat z tym etapem na twoim miejscu dał bym sobie spokój, narobisz więcej złego jak dobrego. doklej kawałek (dosłownie kawałek) waty/wełny na środek magnesu zanim założysz kopułkę - wytłumisz trochę komorę za kopułką. Tyle co możesz/powinieneś zrobić.

przyszły kopułki bawełniane, czy też powinienem wytłumić kawałkiem waty/wełny, gdzieś w sieci widziałem naklejony kawałek filcu?

ab

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyszły kopułki bawełniane, czy też powinienem wytłumić kawałkiem waty/wełny, gdzieś w sieci widziałem naklejony kawałek filcu?

ab

 

dla szmaciaka to wielkiej roboty nie zrobi ale zawsze coś, w centralnym punkcie magnesu (powinien tam być wklęsły stożek)

naklej cokolwiek "luźnego i tłumiącego" filc chyba słabo ze względu na zmniejszenie komory, o ot choćby stożek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla szmaciaka to wielkiej roboty nie zrobi ale zawsze coś, w centralnym punkcie magnesu (powinien tam być wklęsły stożek)

naklej cokolwiek "luźnego i tłumiącego" filc chyba słabo ze względu na zmniejszenie komory, o ot choćby stożek

dzięki, zerwać ten plastikowy pają pod kopułką, na sieci ludzie tak modyfikowali?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie jeśli tam on jest to pod niego bym napchał waty/wełny

ok tak zrobię.

 

w zasadzie jeśli tam on jest to pod niego bym napchał waty/wełny

Pytanie: jak to jest z polaryzacją głośnika +/- skoro jak wymieniam cewke to nie ma oznaczenia, który do (+) a który do ( -)????

Pytam bo w schematach są połączenia w przeciw fazie i czuję się zdezorientowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinna być kropa albo jakiś znacznik na wyprowadzeniach z kopułki tam będzie plus

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ramid - tak naprawdę nic nie masz. Przede wszystkim nie masz zwrotnicy bo będzie zupełnie inna a nie tylko inna ze względu na impedancję. Nie wiadomo czy w ogóle sensownie zestroisz zwrotnicę ze względu na różną efektywność torów.

Wiec albo robisz tak jak fabryka miała, pod istniejącą zwrotnicę, albo daj sobie spokój i pchaniem tesli w te obudowy bo szkoda pieniędzy - nie zagra lepiej od oryginału, a będzie kosztowało tyle co zrobienie sensownej kolumny od nowa zgodnie ze sztuką.

 

Do realizacji tych kolumn nakłonił mnie wcześniejszy projekt klonów Radmor LS10, gdzie jest zastosowany arn 165 05 4 i u mnie mission audax i dzwięk jest dla mnie naprawdę dobry.

Jak jest audax to z klonem LS-10 nie ma nic wspólnego. Ale jesli ktos uważa że LS-10 był "naprawdę dobry" to w zasadzie będzie mu wszystko jedno co mu będzie brzęczało.

 

Druga sprawa to taka że ARN 165054 czyli 5614 był jedynym głośnikiem Tesli w rozmiarze do 8" nadającym się do stosowania w obudowach BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale z zakresem sredniotonowym nadal miał problemy.

Na - jak to napisałeś za małą moc - Czesi znaleźli sposób w postaci kolumny Rational Audio Au/RA R-6 z dwoma takimi głośnikami w dużej objętości, ale na tony wysokie zastosowali papierowy głośnik stożkowy który dawał się niżej odcinać.

 

Jeśli chodzi o Diory Polaris to wartymi uwagi obecnie są jeszcze modele 300 oraz classik 200 ( trzy głośniki Tesla ARN jednakowej średnicy i aluminiowa kopułka Vify w obudowie produkowanej dla Heco). i w ich przypadku może ma sens zabawa w jakieś drobne tuningi.

 

doklej kawałek (dosłownie kawałek) waty/wełny na środek magnesu zanim założysz kopułkę - wytłumisz trochę komorę za kopułką. Tyle co możesz/powinieneś zrobić

Obawiam się ze w GDWK 8-11/120 pod kopułka znajdowała sie twarda półkula z plastiku i niczego się tam nie da dokleić. Ale modele były rożne - o ile w ogóle ma oryginalne w co wątpię, bo to pewnie fabrykacja made in Będzin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jeden głośnik Tesli, które nadawały się do BR w rozmiarze 7" to czteroomowe wersje ARN-188-07-4, to prawdopodobnie te właśnie znajdowały się w Polaris Classic 200

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jeden głośnik Tesli, które nadawały się do BR w rozmiarze 7" to czteroomowe wersje ARN-188-07-4, to prawdopodobnie te właśnie znajdowały się w Polaris Classic 200

W polarisach 200 są arn 226, patrz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) kolumny wyglądają tak:http://olx.pl/oferta/kolumny-muzyczne-diora-polaris-200-CID751-ID87mTN.html. Natomiast GDWK ma stelażyk na trzech nóżkach pod kopułą i jest to oryginał . Dało się umieścić watę+kopułka bawełniana zamontowana, gra to sobie i się wygrzewa. Co do jakości klonów LS10, jak to nie gra, bo wg mnie gra, poza tym to super bo jeszcze wielka przygoda przede mną skoro takie słabe kolumny dają mi tyle radości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polarisach Classik 200 były trzy jednakowe głosniki 7" i kopułka aluminiowa Vify oraz obudowa drewniana wzięta wprost z Heco - 35 kilogramów wagi na sztukę - o tych kolumnach pisałem. To było zupełnie co innego niż Polaris 200.

Dlatego właśnie napisałem poprzednio że wartymi uwagi są jeszcze tylko Polaris Classik 200 i Polaris 300. Pierwszy bo miał głośniki przystosowane do prazcy w obudowie BR - co w przypadku Tesli było wyjątkiem, a drugi dlatego ze był 4 drożny i wreszcie udało się wyeliminować w nich nosowe podbarwianie tonów średnich z Tesli.

 

Tutaj masz kilka słów na temat Diora Polaris Classik 200

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Głośniki w nich nie były jak widać ARN-188 ale nie model 07-4, bo ten miał spiralne powleczenie membrany a nie gładkie. Więc w ich przypadku można byłoby się pokosić o tuning w postaci wymiany tych głośników i nowy projekt zwrotnicy - na pewno obudowa byłaby tego warta.

 

A była też wersja Polaris Classik 180 która miała głośniki z Polarisa 200 i obudowę od Cantona - jeszcze większą.obudowę, oraz Polaris Classik 250 z z głośnikami w układzie jak Clasiik 200 ale z większymi 8" niskotonowymi.

 

Ogólnie Diora Świdnica naprodukowała bardzo dużo rożnych modeli Polarisów, było tego tyle że dzisiaj nawet ciężko zliczyć modele i różnice między nimi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polarisach Classik 200 były trzy jednakowe głosniki 7" i kopułka aluminiowa Vify oraz obudowa drewniana wzięta wprost z Heco - 35 kilogramów wagi na sztukę - o tych kolumnach pisałem. To było zupełnie co innego niż Polaris 200.

Dlatego właśnie napisałem poprzednio że wartymi uwagi są jeszcze tylko Polaris Classik 200 i Polaris 300. Pierwszy bo miał głośniki przystosowane do prazcy w obudowie BR - co w przypadku Tesli było wyjątkiem, a drugi dlatego ze był 4 drożny i wreszcie udało się wyeliminować w nich nosowe podbarwianie tonów średnich z Tesli.

 

Tutaj masz kilka słów na temat Diora Polaris Classik 200

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Głośniki w nich nie były jak widać ARN-188 ale nie model 07-4, bo ten miał spiralne powleczenie membrany a nie gładkie. Więc w ich przypadku można byłoby się pokosić o tuning w postaci wymiany tych głośników i nowy projekt zwrotnicy - na pewno obudowa byłaby tego warta.

 

A była też wersja Polaris Classik 180 która miała głośniki z Polarisa 200 i obudowę od Cantona - jeszcze większą.obudowę, oraz Polaris Classik 250 z z głośnikami w układzie jak Clasiik 200 ale z większymi 8" niskotonowymi.

 

Ogólnie Diora Świdnica naprodukowała bardzo dużo rożnych modeli Polarisów, było tego tyle że dzisiaj nawet ciężko zliczyć modele i różnice między nimi.

Do bas reflex nadawały się też arn 226 07 8 podwójny układ magnetyczny, czyli te, które mam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na granicy br i closed były ARN165z LS10, tyle, że stosując br należałoby dać duże pudła, w LS10 zaniżono objętość, mimo to dźwięk jest zaskakująco poprawny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w snach. Qts prawie 0,6 i Vas 70 litrów i cewka średnicy 25mm w tak dużym głośniku.

z tego co czytałem, to do bass reflex nadają się głośniki z Qts poniżej 0,7? Oryginalnie siedziały w obudowach arn 226 03 4, ja mam arn 226 07 8 jak kiedyś szukałem i czytałem to najlepsze do bass reflex spośród arn w rozmiarze 226.

Proszę porównać karty i widać jak na dłoni, że arn 226 07 8 są w większości parametrów lepsze od 226 03 4 do tych obudów i bass reflex, co nie znaczy, że są idealne:http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=104 i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Ludzie też się wypowiadali na forach, że pomimo teoretycznych parametrów i prób zatykania otworu, to jednak z bass reflex grały lepiej kolumny. Wszystkie kolumny TVM'u i chyba Diory na arn 226 i większości głośników TVM były skonstruowane z bass reflex, więc o czym to świadczy? O niewiedzy konstruktorów? Ogólnie to wcale nie zależy mi na Bass reflex. Gdybym budował skrzynie od podstaw to bym zrobił closed ale mam z bass reflex, jednak jest on mocno przytłumiony w oryginale, kupa materiału tłumiącego na dole prawie zatyka tunele, nie wiem co tam w ogóle przechodzi przez te rury bass reflex.

Podsumowując: odbiegliśmy od tematu "kopułki". Ogólnie też widać, że budowano na głośnikach TVM kolumny ze średniej półki z kopułką Vify, czyli jednak może warto pokusić się później o wymianę GDWK 8-11/120 na coś lepszego? Trzeba w końcu złożyć te kolumny i odpalić, mam już prawie wszystko tylko czekam na kondensatory 68uF do filtrowania arn 226 Jest na formu ktoś ze Górnego Śląska, kto by mógł pomierzyć gotowe kolumny???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytałem, to do bass reflex nadają się głośniki z Qts poniżej 0,7?

Raczej poniżej 0,4- jak Qts jest wyższy, może być różnie, lecz 0,5 to już ostateczna granica dla bass-reflexu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując: odbiegliśmy od tematu "kopułki". Ogólnie też widać, że budowano na głośnikach TVM kolumny ze średniej półki z kopułką Vify,

Ta aluminiowa kopułka Vify to była tania linia tak w okolicach serii BC i generalnie miała dupne parametry i bardzo średnie brzmienie. Pod tym względem pasowała do Tesli. Nawet taka firma austriacka Acoustique Quality stosowała ją z teslami. Więc nie ma się czym podniecać.

 

Proszę porównać karty i widać jak na dłoni, że arn 226 07 8 są w większości parametrów lepsze od 226 03 4 do tych obudów i bass reflex, co nie znaczy, że są idealne:http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=104 i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Porównałem i jakoś nie widzę tych zalet. Bardzo kiepskie głośniki, w bass reflexie nie dadzą dobrej jakości basu.

Z prostej kalkulacji tabel Thiela-Smala wynika że głosnik do bass reflexu powinien mieć Qts poniżej 0,4.

A jeśli chcesz to sprawdzić to uruchom sobie program WinISD poducz się trochę na temat obliczania głośników, wprowadź do niego dane tych głośników Tesli i zobaczysz jak ten głośnik się sprawdza w takiej obudowie.

 

Wszystkie kolumny TVM'u i chyba Diory na arn 226 i większości głośników TVM były skonstruowane z bass reflex, więc o czym to świadczy? O niewiedzy konstruktorów? Ogólnie to wcale nie zależy mi na Bass reflex. Gdybym budował skrzynie od podstaw to bym zrobił closed ale mam z bass reflex, jednak jest on mocno przytłumiony w oryginale, kupa materiału tłumiącego na dole prawie zatyka tunele, nie wiem co tam w ogóle przechodzi przez te rury bass reflex.

"jednak jest on mocno przytłumiony w oryginale, kupa materiału tłumiącego na dole prawie zatyka tunele"

Właśnie sam sobie odpowiedziałeś na czym polegała ta wiedza konstruktorów.

 

I tak się do niej zastosuj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta aluminiowa kopułka Vify to była tania linia tak w okolicach serii BC i generalnie miała dupne parametry i bardzo średnie brzmienie. Pod tym względem pasowała do Tesli. Nawet taka firma austriacka Acoustique Quality stosowała ją z teslami. Więc nie ma się czym podniecać.

 

 

Porównałem i jakoś nie widzę tych zalet. Bardzo kiepskie głośniki, w bass reflexie nie dadzą dobrej jakości basu.

Z prostej kalkulacji tabel Thiela-Smala wynika że głosnik do bass reflexu powinien mieć Qts poniżej 0,4.

A jeśli chcesz to sprawdzić to uruchom sobie program WinISD poducz się trochę na temat obliczania głośników, wprowadź do niego dane tych głośników Tesli i zobaczysz jak ten głośnik się sprawdza w takiej obudowie.

 

 

"jednak jest on mocno przytłumiony w oryginale, kupa materiału tłumiącego na dole prawie zatyka tunele"

Właśnie sam sobie odpowiedziałeś na czym polegała ta wiedza konstruktorów.

 

I tak się do niej zastosuj.

masz rację, ta obudowa de facto jest zamknięta ona tylko udaje otwartą z bass-reflex, może przy dużym cisnieniu akustycznym coś tam się wydostaje. Odpalę to posłucham i zobaczę, jeszcze czekam na kondensatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.