Skocz do zawartości
IGNORED

Odstęp S/N w gramofonie


pawal

Rekomendowane odpowiedzi

W gramofonach odstęp sygnał/szum zależy właściwie od wszystkich jego elementów konstrukcyjnych (t.j.):

- uziemienie

- wkładka

- okablowanie

- ekranowanie

- silinik

- sterowanie

Po prostu sygnały są na tyle małe i tak mocno wzmacniane że w zasadzie elementy toru sygnałowego (wkładka/okablowanie) są wstanie zbierać każdy "syf" jaki generują inne elementy gramofonu i otoczenie. A do tego poza szumami pochodzenia elektromagnetycznego dochodzą jeszcze szumy pochodzące od mechaniki które wyłapuje wkładka. I tu są to różne niedokładności łożyskowania talerza/silnika/ramienia, przeniesienia napędu, nierównomierności pracy silnika i oczywiście wibracje zbierane z zewnątrz. Należy jeszcze dodać szumy samej płyty wynikające z niedokładności tłoczenia i samego winylu (zanieczyszczenia/ziarnistość).

Dwóch pierwszych pozycjach powinny się znaleźć przede-wszystkim:

-łożyskowanie talerza

-szum nośnika (surface noise) który może być inny dla każdej płyty w zależności między innymi od tego z czego płyta jest wykonana.

 

W zapisie cyfrowym S/N jest mniej więcej jednakowy w całym paśmie. W gramofonie najsłabszy jest w zakresie tak do 1kHz. Powyżej jest zbliżony poziomem do tego w zapisie CD.

Kolejną cechą charakterystyczną S/N w gramofonie jest to że można spokojnie usłyszeć dźwięki poniżej poziomu szumów (w zapisie cyfrowym na poziomie szumów nie ma już żadnego poziomu sygnału) .

Parametrem Ciebie nietresującym jest wyłącznie poziom szumów i zakłóceń wnoszonych przez napęd gramofonu. Przetwornik (wkładka) oraz pre gramofonowe to nie gramofon, maja one swoje własne parametry S/N. Parametr ten o wartości ważonej powyżej 70 dB, w zupełności zaspakaja wymogi stawiane przez większość wzmacniaczy na wejściach pre, lub AUX.

Tak jak napisał kolega @bOb3r, wszystkie składowe czynią poziom zakłóceń mniej lub bardziej słyszalnym. Dbaj przy doborze elementów aby s/n (ważone) żadnego z nich nie było niższe od tych 70 dB.

 

W.

Niedawno trafiła mi się okazja zakupu nowego nieużywanego gramofonu Yamahy TT-300 - w związku z tym mam pytanie:

czy odstęp s/n zależy od wkładki, czy bardziej od elektroniki w gramofonie ? Pozdrawiam

 

Ta Yamaha wygląda na rebrand jakiegoś paskowego Technicsa więc może być tak że elektroniki w niej nie ma żadnej. A pomijając jakieś strasznie kiepskie konstrukcje największy wpływ na S/N będzie miał szum powierzchniowy samej płyty winylowej. Ogólnie w wypadku winyla ćięzko jest stwierdzić że istnieje jakaś konkretna wartość tego parametru bo jak już pisali koledzy składa się na niego wiele spraw.

Kolejną cechą charakterystyczną S/N w gramofonie jest to że można spokojnie usłyszeć dźwięki poniżej poziomu szumów (w zapisie cyfrowym na poziomie szumów nie ma już żadnego poziomu sygnału).

CD ma szum na poziomie -93dB ale to jest moc całego szumu w paśmie akustycznym. Na tle tego szumu można rejestrować dużo cichsze dźwięki, powiedzmy ton o poziomie -100dB. Pewnie to się nie różni od tego, co obserwujesz w gramofonie.

Jeżeli CD ma maksymalną dynamikę na poziomie 96dB to nie wiem jak można zarejestrować coś na poziomie -100.

 

Ale ok to o czym pisałem dotyczy sytuacji teoretycznej (samego formatu CD) i maksymalnych osiągów. Na upartego można zrobić napęd/dac o szumach -50dBa i tam też sygnał poniżej da się usłyszeć.

W analogu nie ma natomiast takiej sztywnej granicy, chociaż jak na analogi i ta jest dość wyśrubowana.

Dynamika CD określa poziom szumu kwantyzacji a nie limit poziomu rejestrowanego sygnału. Słabsze sygnały też są rejestrowane i są słyszalne na tle szumu, o ile nie są maskowane innymi dźwiękami.

No to chyba czegoś tu nie łapię. Zapis 16 bit. Załóżmy maksymalny poziom 2V. 2/(16^2) = 0.0000305. 2V -96dB to właśnie 0,00003V. Jak dla mnie kwantyzacja napięcia poniżej tego poziomu da na wyjściu same zera więc nie wiem jaki sygnał może się ukrywać w samych zerach.

Dynamika CD określa poziom szumu kwantyzacji a nie limit poziomu rejestrowanego sygnału. Słabsze sygnały też są rejestrowane i są słyszalne na tle szumu, o ile nie są maskowane innymi dźwiękami.

 

??? Ciekawa teoria

 

pozdrawiam

Te wyliczenia są poprawne, ale konwersję analogowo-cyfrową robi się inaczej. Do sygnału jest dodawany dither, czyli odpowiednio spreparowany szum. Jeżeli mamy na wejściu konwertera ciszę, to na wyjściu jest szum o poziomie jakieś -93dB,o równomiernym spektrum w całym paśmie.

 

Jak podamy na wejście ton powiedzmy -100dB, to ten ton dodaje się do szumu i powoduje, że od czasu konwerter da na wyjściu trochę inną wartość. I w rezultacie taki ton słychać i również można go zobaczyć w widmie sygnału.

 

Można przeprowadzić proste doświadczenie. Wgrać do edytora wave jakąś muzykę, skonwertować ją na 24 bity, zmniejszyć głośność o 100dB i zapisać z ditherem w formacie 16-bitowym. Jak da się odpowiednie wzmocnienie przy odtwarzaniu tego 16-bitowego pliki, to będzie słychać pod szumem muzykę.

Można przeprowadzić proste doświadczenie. Wgrać do edytora wave jakąś muzykę, skonwertować ją na 24 bity, zmniejszyć głośność o 100dB i zapisać z ditherem w formacie 16-bitowym. Jak da się odpowiednie wzmocnienie przy odtwarzaniu tego 16-bitowego pliki, to będzie słychać pod szumem muzykę

 

Zgadzam sie że będzie słychać ale jak to się ma do poniższego?

 

 

Słabsze sygnały też są rejestrowane i są słyszalne na tle szumu, o ile nie są maskowane innymi dźwiękami.

 

pozdrawiam

Można przeprowadzić proste doświadczenie. Wgrać do edytora wave jakąś muzykę, skonwertować ją na 24 bity, zmniejszyć głośność o 100dB i zapisać z ditherem w formacie 16-bitowym. Jak da się odpowiednie wzmocnienie przy odtwarzaniu tego 16-bitowego pliki, to będzie słychać pod szumem muzykę.

 

Raczej mało reprezentatywne doświadczenie bo przy konwersji z 24 na 16 poziom sygnału zostanie ponownie podniesiony tak żeby nadal mieścił się w granicach tych -96 i nie będzie już tam nic z -100 bo fizycznie nie może być (np po nagraniu sinusa nie będę w stanie na wyjściu dac zmierzyć że jest tam sinus o amplitudzie mniejszej 0,00003V) bo to wartość mniejsza od rozdzielczości daca. Coś takiedgo zadziała najwyżej przy nadpróbkowaniu i odtwarzaniu tego na 24 bitach bezpośrednio.

Czy szanowni dyskutanci mogliby zwrócić uwagę na tytuł wątku oraz zapytanie jego Autora.

Proszę wskazać gdzie przenieść dyskusję będącą w tym wątku spamem ?

Dalsze wpisy poza tematyczne będę uważał za trolling.

Proszę Autora o podjęcie decyzji, czy odpowiedzi wyczerpały jego oczekiwania i można zamknąć wątek, czy chciałby jeszcze o coś dopytać i pozostawić watek otwartym ?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.