Skocz do zawartości
IGNORED

Analog - DAC PCM1704


cypher
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znasz odpowiedź ;-) z punktu widzenia techniki..(biorąc pod uwagę, że są rozwiązania nieakceptowalne, dobre, bardzo dobre, wzorcowe ;-)..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Znasz odpowiedź ;-) z punktu widzenia techniki..(biorąc pod uwagę, że są rozwiązania nieakceptowalne, dobre, bardzo dobre, wzorcowe ;-)..

 

No to z punktu widzenia techniki to zarówno rowiązania z prezentowanych przez Ciebie poprzednio linków (dotyczące "wynalazków" Passa) i to ostatnie dotyczące modyfikacji układów Passa nie kwalifikuje sie do tego by jakikolwiek poważny projektant-konstruktor układów z DAC'ami je brał w ogóle pod uwagę,

 

dociekliwym dlaczego polecam lekturę treści chociażby tegoż właśnie ostatniego linka który zamieściłeś, nie podpisany autor sam pokrótce opisuje najpoważniejsze wady które dostrzegł w układach Pass'a a treść linku miałaby być remedium na te dostrzeżone wady (choć w gruncie rzeczy nie jest) a innych równie istotnych w ogóle nie wspomina,

 

natomiast prezentowanie charakterystyk w dziedzinie częstotliwości (chodzi o wykresy widma częstotliwości uzyskane w wyniku obróbki FFT sygnału wyjściowego) w charakterze argumentu in plus na poparcie swoich osiągnięć jest po prostu dziecinne tz. dobre dla nie mających dostatecznego rozeznania laików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, niestety nie napisałeś dlaczego propozycje są do bani. Fajna krytyka to taka która pozawala zrozumieć co jest nie tak ;-). A może masz propozycję co można by zrobić w temacie konwersji co będzie zgodne ze sztuką ?

 

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

Fajne to są tylko młode babki w strojach bikini,

 

dlaczego nie zadasz sobie nieco trudu i sam nie przeczytasz tekstu do którego wkleiłeś link ?

 

niestety bez samodzielnej pracy nic nie osiągniesz, musisz nauczyć się czytać i analizować co w danym artykule autor przekazuje a co przemilcza, tekst (ten ostatni dość dobrze wskazuje podstawową wadę układów Pass'a, jak duża jest to wada to już trzeba samemu się zastanowić i z użyciem prostego kalkulatora policzyć,

 

jedyne co mogę Ci przekazać to to, że te układy wymagają tak dokładnej stabilizacji zasilania, że praktycznie żaden DIY'owiec nie jest w stanie tego wykonać z dość prostej przyczyny nie jest w stanie zaprojektować to po pierwsze a po drugie nie posiada dostatecznie dobrego sprzetu pomiarowego by nawet ściągnięty (zaprojektowany przez kogoś innego układ) sprawdzić po uruchomieniu czy spełnia wymagania,

 

kolejnymi poważnymi wadami (już wersjii rozwojowych ale nie tylko bo i podstawowej również) są/jest obecność elementów o przeciwnych polaryzacjach co z kolei wyklucza możliwość ich dopasowania, FET'y z kanałem N zawsze będą się różniły od FET'ów z kanałem P i nie ma w zasadzie żadnej szansy na dobranie "matched pair" (a przynajmniej nie w zasięgu możliwości finansowych i sprzętowych DIY'owca), która spełniłaby wymagania stawiane przez ilość bitów przetwornika,

 

pomijam już cały szereg innych ułomności tych układów, które je po prostu dyskwalifikują (z efektami termicznymi na czele z którymi autor usiłuje walczyć przez kontakt termiczny pomiędzy poszczególnymi tranzystorami co w przypadku prostych, niezbyt wiele wymagających układów jest do zaakceptowania ale w przypadku już "tylko" 10-12 bitowego przetwornika jest porażką, o 16 bitowych nie wspominając),

 

generalna wskazówka dla DIY'owców może być tylko taka, róbcie Panowie ( i Panie) tylko to co od początku do końca rozumiecie w przciwnym przypadku skończy się to na robieniu list najlepszych rezystorów, kondensatorów, elementów półprzewodnikowych, poszukiwania najlepszej temperatury pracy w stopniach końcowych mocy, układów scalonych, najlepszych układów (rozwiązań), dobierania wtyczek, tłumików (potencjometrów), kabli interkonektów, zasilających itp.

 

a z żadnych z tych naj... naj... naj... nic nie wynika, to tylko złudzenia nie poparte żadną rzetelną wiedzą, pozdrawiam v.

Edytowane przez vittorio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem artykuł całkiem dobrze, czytałem też 160 stronicowy wątek jemu poświęcony, tak samo jak wątek poświęcony układowi Pass-a. Nie spotkałem tam żadnego tak radykalnego wpisu jak Twój powyżej. Wniosek jest taki, że albo hobbiści na całym świecie są mega głupi albo twój poziom krytycyzmu jest mega wysoki..

 

Niestety ja tak nie potrafię rozmawiać, forum jest dla hobbistów a nie nadkonstruktorów aspirujących do nagrody Nobla. Forum jest po to aby się wymienić informacjami a nie szeregiem enigmatycznych stwierdzeń nie przybliżających do celu. Dobra krytyka to taka która przedstawia alternatywy a nie tylko wskazuje wady..

 

A teraz do rzeczy..

 

"...te układy.." to znaczy jakie ? DAC czy JFET ?

"...obecność elementów o przeciwnych polaryzacjach.." pytałem w wątku o SEN-a czyli 4 Jfety-y 2SK170

"..połączenie termiczne.." -nie jest to szczyt możliwość technologicznej ale jak pokazują doświadczenia osób które zbudowały ten układu stabilizacja termiczna następuję bardzo szybko a dryft temperaturowy nie powoduje znacznego odstępstwa od założonych parametrów pracy a offset na wyjściu na poziomie 1mV (polecam poczytanie wątku na diyaudio.com)

 

Impedancja wejściowa układu wynosi 15R przy wykorzystaniu 4x 2SK70 jest to zdecydowanie bliżej oczekiwanego 0R niż może zaoferować klasyczna konwersja pasywna. Zniekształcenia 0.002% (-98.4dB) przy rezystorze konwersji 2.7k. Czy można lepiej pewnie tak, zawsze można szybciej dalej, lepiej. Pytanie tylko jaki poziom komplikacji będzie miał układ..

 

Vittorio zapewne masz doświadczenie i wiedzę więc proszę o konkrety (czyby, że nie masz ochoty wtedy luzik ale proszę nie pisz ogólników ;-)

 

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vittorio

(Konto usunięte)

"...te układy.." to znaczy jakie ? DAC czy JFET ?

 

Przecież pytasz (wielokrotnie pytałeś) o układy konwersji I-V a ponad to podałeś (podawałeś) linki do konkretnych rozwiązań zarówno Pass'a jak i nieznanego autora (brak podpisu bądź ja nie nie zauważyłem), więc odpowiadając odnosiłem się do układów budzących Twoje zainteresowanie czyli jak można było wnioskować z treści posta układów konwersji I-V zrealizowanych na FET'ach,

 

przy czym nie znam ani jednej publikacji Pass'a w poważnych periodykach w przeciwieństwie do jego licznych enuncjacji w internecie i publikacjach skierowanych do środowiska hobbystycznego czy audiofilskiego,

 

"...obecność elementów o przeciwnych polaryzacjach.." pytałem w wątku o SEN-a czyli 4 Jfety-y 2SK170

 

układ z dwoma parami 2SK170 jest tylko wariacją układu na 2SK170/2SJ74 co w gruncie rzeczy niewiele zmienia ale oczywiście masz rację nie występują tu tranzystory komplementarne jak to było w układzie autorstwa Pass'a, nie mniej wszystkie wady pozostają,

 

"..połączenie termiczne.." -nie jest to szczyt możliwość technologicznej ale jak pokazują doświadczenia osób które zbudowały ten układu stabilizacja termiczna następuję bardzo szybko a dryft temperaturowy nie powoduje znacznego odstępstwa od założonych parametrów pracy a offset na wyjściu na poziomie 1mV

 

to już jest ewidentnie myślenie magiczne (życzeniowe), że z faktu, że po kilku minutach oczekiwania układ się ustabilizuje termicznie, a dokładniej rzecz biorąc po około 4.5 minuty (stała czasowa rzędu 270 sek) to w trakcie odtwarzania będzie cały czas stabilny i nie będzie powodował żadnych negatywnych skutków,

 

no ale Ty Kolego przecież to wszystko wiesz przeczytałeś przecież cały 160 stronicowy wątek i doskonale wszystko rozumiesz nie pojmuję tylko po co się jeszcze pytasz jakiegoś bliżej Ci nie znanego vittorio o zdanie zamiast zbudować ten bardzo prosty w sumie układ i donieść spiesznie na forum AS o swoich osiągnięciach w tej materii,

 

Dobra krytyka to taka która przedstawia alternatywy a nie tylko wskazuje wady..

 

tu niestety mamy odrębne poglądy gdyż moim zdaniem krytyka ma wskazywać właśnie zarówno wady jak i zalety (tych ostatnich nie znalazłem) i je ewentualnie analizować a nie dawać recepty na konkretne rozwiązania (to mniej więcej tak jak byś Kolego oczekiwał, że krytyk np. filmowy będzie pouczał reżysera jak ma zrealizować dany film wg. narzuconego przez niego scenariusza).

 

PS.: Nie zdziwiło Cię Kolego przypadkiem, że całym artykule, który przytoczyłeś autor ani słowa nie napisał o tym jak ten układ się sprawuje przy rzeczywistym odtwarzaniu muzyki ???

Edytowane przez vittorio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z ciekawości zapytam - na jakich rezystorach realizujesz konwersję?

Mam co prawda PCM1795, ale robiłem to najpierw z Allen-Bradley, po przejściu na Riken różnica była spora, zdecydowanie na plus, teraz zamówiłem tantale SHINKOH i ciekaw jestem różnicy.

Jako kolejny stopień zrobiłem pre Vellemana (w 2 wersjach) i wolę słuchać na samych rezystorach...Końcówka tranzystorowa, przed nią tylko pasywka shunt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zapytam - na jakich rezystorach realizujesz konwersję?

Mam co prawda PCM1795, ale robiłem to najpierw z Allen-Bradley, po przejściu na Riken różnica była spora, zdecydowanie na plus, teraz zamówiłem tantale SHINKOH i ciekaw jestem różnicy.

Jako kolejny stopień zrobiłem pre Vellemana (w 2 wersjach) i wolę słuchać na samych rezystorach...Końcówka tranzystorowa, przed nią tylko pasywka shunt.

 

Robiłem na Kiwame, Holco, Amtrans, Audio Note Tantal, skończyło się na Vishay VAR-Series "naked" Z201 Z-foil (Texas Components TX2575. Amtrans vs Vishay bardzo zbliżone brzmienie. AudioNote wypadł bardzo słabo ale nie powinien być porównywany ponieważ miał wartość 47R co przy małym wzmocnieniu dawał dźwięk be życia. Dlatego ocena jest niemiarodajna, Pozostałe rezystory były z przedziału 330R do 1 kR..

 

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no to doświadczenie masz spooore:) Spotkałem wielu krytyków takiego sposobu konwersji I/U choć próbowali co najwyżej DALE RN. Akurat w tym miejscu zdecydowanie słychać wpływ rezystora na brzmienie, choć daleki jestem od voodoo.

Kusi mnie ten Vishay "naked'' pewno również spróbuję...

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat PCM1704 według mnie słabo się nadaję na pasywną konwersję (bardzo niski prąd 1,2mA p-p, niska impedancja wyjściowa), można to zrobić ale efekty są mierne, tzn poniżej możliwości tego przetwornika. Mimo bardzo negatywnych opinii Vittorio będę próbował zrobić konwerskę IV na JFETA-ach (SEN) lub wykonać aplikację książkową na OPA. Niestety nie ma mam na tyle dużej wiedzy aby zaprojektować układ od nowa wiec pozostaje mi weryfikacja rozwiązań innych projektantów. Co wyjdzie zobaczymy ;-) Póki co gram na pasywnej konwersji 100R i lamie 6e5p (trioda) impedancja układu wejściowa wynosi 100R, do optimum bardzo daleko ;-(

 

o

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat PCM1704 według mnie słabo się nadaję na pasywną konwersję (bardzo niski prąd 1,2mA p-p, niska impedancja wyjściowa)

No tak, w moim o ile pamiętam prąd jest nieco wyższy.

Również nic nie zaprojektuję, podobnie jak Ty mogę tylko liczyć na czyjeś opracowania i po cichu liczyłam że znajdę w tym wątku gotowca na OPA:)

Na fetach mam opracowany na podstawie oryginału (w zasadzie 1;1) bufor B1 Passa zasilany Salasem (porządne opracowanie z DIY Audio) w formie do prasowania, ale to nie jest konwersja tylko bufor, więc Cię nie urządza...:)

W dziale DIY Waldek dziś rozpoczął zapisy na analog właśnie do

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , ale pewno już widziałeś...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w moim o ile pamiętam prąd jest nieco wyższy.

Również nic nie zaprojektuję, podobnie jak Ty mogę tylko liczyć na czyjeś opracowania i po cichu liczyłam że znajdę w tym wątku gotowca na OPA:)

Na fetach mam opracowany na podstawie oryginału (w zasadzie 1;1) bufor B1 Passa zasilany Salasem (porządne opracowanie z DIY Audio) w formie do prasowania, ale to nie jest konwersja tylko bufor, więc Cię nie urządza...:)

W dziale DIY Waldek dziś rozpoczął zapisy na analog właśnie do

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , ale pewno już widziałeś...

 

Inne pomysły:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

I pewnie wiele innych ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz na opa to są dostępne w AVT płytki do pcm1704 wg projektu Tomka Jabłońskiego - cały komplet teraz chyba 80 zł.

Wykonałem ten dac i powiem szczerze, że jestem zaskoczony brzmieniem tej analogówki - ona jest zaprojektowana po części wg specyfikacji producenta przetwornika i projektu z elektora - ja użyłem ad797 i brzmi bardzo dobrze.

Natomiast na płytce Waldiego z ostatniego zamówienia zamontowałem zamiast pcm1704 - pcm63p-K2 oczywiście na przejściówce do tego srpp na 6n6p i zasilacz na lampie EZ81 i ten zestaw jak dla mnie gra lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie wiele innych ;-)

Dzięki - poczytam na spokojnie i coś sobie sklecę.

powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Mimo bardzo negatywnych opinii Vittorio będę próbował zrobić konwerskę IV na JFETA-ach

Moim zdaniem vittorio nie wyraził negatywnych opinii.

Zadał zasadnicze pytania i wyraził podpowiedzi. To nie krytyka.

 

Co do podpowiedzi o układ referencyjny - owszem producent przetwornika R2R pokazuje układ referencyjnej i/v ale nie pokazuje skutków jej zastosowania.

Wygląda mi na to , że vittorio uznaje że inzynier producenta pokazuje i/v najlepsze, ale tego nie udowadnia (w sposób wymagany przez samego vittorio).

Być może vittorio to człowiek wykształcony w tym zakresie i jemu nie należy takiej wiedzy tłumaczyć.

Ale zapewniam, że tego nie uczą na wykładach, co najwyżej można taką wiedzę zdobyć poprzez własne studiowanie tematu.

 

Jestem wyznawcą prostej zasady ze szlaków turystycznych - "podaj dalej".

Masz wiedzę pokazuj ją niestrudzenie.

Bez tego będzie wokół ciemnogród.

 

Rozumiem cephyra czytającego , że w R2R jest jeszcze większy potencjał to chciałby go usłyszeć, pomimo tego, że na codzień jest specjalistą z innej dziedziny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...
W dniu 1.07.2015 o 15:01, cypher napisał:

Inne pomysły:

zrobiłeś sen z pcm1704? jaki wynik?

zastanawiam się nad cen z grounded grid mu follower rezystor konwersji jest jednocześnie rezytorem katodowym

próbowałeś taki układ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCM 1704 znam z Krella KAV 280CD , Primare D30.2mkII , Primare CD31 . Reimyo DAP-999EX i Resolution Audio Opus 21 ( CD z wejściem na DAC ).

Najlepszy był Reimyo , co przy jego cenie nie ma co dziwić ale jest to dosyć skomplikowany układ . Niewiele odstaje OPUS 21 więc warto by się pokusić zrobić to w podobny sposób . Ciekawostką jest dobrej klasy analogowa regulacja głośności a układ nie wygląda na specjalnie skomplikowany .

Trochę info jest tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z innej strony , używanego da się kupić za około 5000zł więc może zamiast kombinować kupić gotowca ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.