Jump to content
IGNORED

Jaka wysokość pomieszczenia?

dopra

Recommended Posts

Mam możliwość odkopania piwnicy którą mógłbym zaadaptować na pomieszczenie audio, pytanie do Was, jaką muszę mieć minimalną wysokość pomieszczenia żeby było ciekawie akustycznie,

długość - 12 m

szerokość - 4 m

wysokość - ??

czyli rozumiem że z wysokością 2.3m-2.6m nie mam się w ogóle za to zabierać?

Spokojnie, 12 metrów jest zbędne. W skrajnym przypadku zrobisz sobie 2 pomieszczenia odsłuchowe po 6 metrów :).

Wysokość około 2.6 nie jest ani 8 cudem świata ale daleko temu do dramatu. Choć przy 2 metrach wysokości chyba bym odpuścił.

Sprawa rozchodzi się tak naprawdę o rozkład fal stojących. Osiowe, styczne i skośne będą najbardziej odczuwalne w zakresie <200Hz.

Stąd dobór takich a nie innych proporcji, by miało to ręce i nogi. Chodzi o to by fale były, możliwie równomiernie rozłożone w tym zakresie.

W innym przypadku fale stojące się nakładają i powstają potężne rezonanse (bo fala stojąca w pomieszczeniu będzie zawsze), które są daleko poza energią zestawu, stąd tak wielkie góry. Dodatkowo powstają miejsca, że są wielkie doły i tego chcesz uniknąć.

Względnie wygląda to tak: 4.9 m x 4m x 2.6m symulowane na rzeczach dostępnych free.

Przede wszystkim minimalizujesz/eliminujesz fale stojące pomieszczenia. Prawie całą resztę fal jesteś wstanie załatwić odpowiednią geometrią pomieszczenia.

no tak, tylko nie za bardzo chcę 2 pomieszczenia, chciałbym taki pokój imprezowo/audio/video. znalazłem taki kalkulator:

wynika z niego że proporcje rzeczywiście są słabe (za długi pokój i za niski), ale żeby uzyskać te 2.6m wysokości to też nie będzie proste technologicznie.

mogę prosć o wyjaśnienia łopatologiczne tych danych?

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

no tak, tylko nie za bardzo chcę 2 pomieszczenia, chciałbym taki pokój imprezowo/audio/video. znalazłem taki kalkulator:

wynika z niego że proporcje rzeczywiście są słabe (za długi pokój i za niski), ale żeby uzyskać te 2.6m wysokości to też nie będzie proste technologicznie.

mogę prosć o wyjaśnienia łopatologiczne tych danych?

To może zrób ścianę, tak aby osiągnąć korzystne proporcje, a w niej szerokie (np. 2-metrowe) rozsuwane drzwi pośrodku z przymocowanymi do nich ustrojami akustycznymi (tłumiącymi lub rozpraszającymi). Nada się i do słuchania, i na imprezę, gdy jakość dźwięku nie będzie priorytetem.

To może zrób ścianę, tak aby osiągnąć korzystne proporcje, a w niej szerokie (np. 2-metrowe) rozsuwane drzwi pośrodku z przymocowanymi do nich ustrojami akustycznymi (tłumiącymi lub rozpraszającymi). Nada się i do słuchania, i na imprezę, gdy jakość dźwięku nie będzie priorytetem.

koncepcja ciekawa, musze to przemyśleć, dzięki

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.