Skocz do zawartości
IGNORED

Najlepszy BOX z kompletem dzieł Chopina, z dostępnych dzisiaj na rynku


Luxmanrulz

Rekomendowane odpowiedzi

Toż przecież Blechacz kontynuatorem szkoły klasycznej jest - przecież nie rewolucjonistą czy modernistą.

 

A Sofronicki... jego Chopina znam tylko z boksu Brillianta, i powiedziałbym, że to wizjonerska pianistyka totalna - z przebogatym wachlarzem środków technicznych (umiejętnie stosowanym).

Nie zgodziłbym się w tej kwestii z szanownym kolegą. Stara szkoła to zupełnie inny, inaczej akcentujący styl (co na poniższym przykładzie można najlepiej zaobserwować):

Inni twórcy tak samo wczoraj jak i dzisiaj mogą nawiązywać a nawet powielać niektóre z bardziej klasycznych dróg interpretacyjnych, natomiast Blechacz to zupełnie inna bajka.

P.S. Co do Sofronickiego, to choć nie przypadł mi do gustu, tak jak koledze to kolega ma do tego absolutne prawo. Nie narzucam żadnej z własnych opinii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Paderewski to jeszcze o jedno pokolenie wstecz, co ma w tym przypadku znaczenie.

Nie ma problemu. Proszę o porównanie wielokrotnie wywoływanego tutaj Rubinsteina z Blechaczem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Różnice w akcentowaniu są dalej widoczne (choć jestem pod wyjątkowym wrażeniem szybkiego tematu w wykonaniu Rubinsteina). Można nie tylko zaobserwować odmienną artykulację, ale także wiele różnic między wykonaniami zagranicznymi a polskimi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodzisławie. Po takim lewym tubowym prosto w podbródek czuję się zamroczony. Pozostań zatem przy Blechaczu.

Chyba mnie niezbyt dobrze zrozumiałeś. Dongu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, ale Ty mojego punktu też nie łapiesz.

 

Jestem forumowiczem-dinozaurem starej daty (praktycznie od początku Lukarowych czasów) i alergicznie nie cierpię wszechpanoszącego się zwyczaju dyskutowania za pomocą tuby. W złotych czasach audiostereo stary, siermiężny silnik forum nie pozwalał na żadne wklejki - trzeba było posługiwać się słowem i wychodziło to niezgorzej (a i kultury tego słowa też było wtedy więcej).

 

To se ne vrati, niestety... ale dlatego właśnie lubię czasami dla przykładu podlinkowywać stare, bezmyślnie pozamykane przez administrację wątki. Na wymianę ciosów wideorękawicami się nie piszę. Zmykam więc, i życzę dobrej zabawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że Azjaci nie mają jakichś swoich boksów chopinowskich. Przecież w Japonii, Korei i Chinach tylu pianistów tłucze muzykę Fryderyka...

 

Znalazłem tylko jakiś dziwny koreański, śmiesznie zresztą nazwany

 

$_35.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają, mają. Pierwszy z brzegu:

 

NCS-711.jpg

 

Natomiast wolą chyba remasterować starsze nagrania z Europy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...Lubiłem twoją aksamitną woń, długie podróże w delcie twoich nóg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, ale Ty mojego punktu też nie łapiesz.

 

Jestem forumowiczem-dinozaurem starej daty (praktycznie od początku Lukarowych czasów) i alergicznie nie cierpię wszechpanoszącego się zwyczaju dyskutowania za pomocą tuby. W złotych czasach audiostereo stary, siermiężny silnik forum nie pozwalał na żadne wklejki - trzeba było posługiwać się słowem i wychodziło to niezgorzej (a i kultury tego słowa też było wtedy więcej).

 

To se ne vrati, niestety... ale dlatego właśnie lubię czasami dla przykładu podlinkowywać stare, bezmyślnie pozamykane przez administrację wątki. Na wymianę ciosów wideorękawicami się nie piszę. Zmykam więc, i życzę dobrej zabawy.

Doceniam, ale wszystko ułatwiające życie jest dobre, o ile w odpowiedniej ilości, aby było jeszcze trochę miejsca na trud.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z najlepszych

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta seria? Dobre to Waszym zdaniem, czy raczej zbyt poprawne politycznie i zbyt kanoniczne? Jakoś wszelkie "narodowe" serie z samej nazwy mnie odstręczają

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli BOX to czarna płyta: ADAM HARASIEWICZ plays CHOPIN. GRAND PRIX CHOPIN, wydanie Philipsa z 1968 roku 18 LP .Czyste analogowe brzmienie bez cienia cyfryzacji o wspaniałej dynamice , może z nutką trzasku , ale oto w tym chodzi. Pozdrawiam i polecam to wydanie.Oczywiście jeśli kogoś interesuje wydanie analogowe, żadko bywa na allegro w dobrej cenie , ale się trafia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luxmanrulz. Zwolnij trochę i rozsmakuj się w tej muzyce. Chyba że kupiłeś duży regał i postanowiłeś zapełnić w możliwie najkrótszym czasie połowę półek płytami ;-)

 

Spróbuj np. jak interpretuje Chopina Tharaud. Zupełnie inna szkoła i spojrzenie na tę muzykę. Kup na próbę jedną (jedną. Nie cały boks) płytę Samsona Francois albo Schoonderwoerda. Spróbuj przede wszystkim na spokojnie posłuchać tego, co już masz w boksie Deutsche Grammophon. Masz tam perełki do delektowania się na dłuższy czas. Jak się porządnie rozsłuchasz - dopiero wybierz kierunek, w którym masz ochotę iść dalej.

Nie kupuj na akord, bo później będziesz żałował wyrzuconych pieniędzy w błoto. Oczywiście to tylko drobna sugestia z mojej strony :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luxmanrulz. Zwolnij trochę i rozsmakuj się w tej muzyce. Chyba że kupiłeś duży regał i postanowiłeś zapełnić w możliwie najkrótszym czasie połowę półek płytami ;-)

 

Spróbuj np. jak interpretuje Chopina Tharaud. Zupełnie inna szkoła i spojrzenie na tę muzykę. Kup na próbę jedną (jedną. Nie cały boks) płytę Samsona Francois albo Schoonderwoerda. Spróbuj przede wszystkim na spokojnie posłuchać tego, co już masz w boksie Deutsche Grammophon. Masz tam perełki do delektowania się na dłuższy czas. Jak się porządnie rozsłuchasz - dopiero wybierz kierunek, w którym masz ochotę iść dalej.

Nie kupuj na akord, bo później będziesz żałował wyrzuconych pieniędzy w błoto. Oczywiście to tylko drobna sugestia z mojej strony :-)

Całkowicie się pod tym podpisuje. Muzyka klasyczna to taki skurczybyk, który dla każdego taktu ma innego wykonawcę. Posłuchaj trochę tego, trochę tego, zanim zdecydujesz się na zaufanie jednemu wykonawcy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pierwszy raz widzę ten box. Wznowili we wrześniu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A boks Rubinsteina w jpc za 20 ojro:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kto nie ma, niech bierze, póki dają - choćby jako punkt odniesienia i punkt wybrzydzania na stare klasyczne interpretacje.

 

Ciekaw jestem, czy to wciąż to stare wydanie z trzema poczwórnym pudełkami - czy może przepakowali je inaczej. Okładka ta sama co przed 20 laty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Rubinsteina sobie zamówiłem. Poszedłem też za radą Oli i na spróbowanie zamówiłem sobie na razie po płycie: Tharauda, Bożanowa i Schonderwoerda. Popróbuję po trochu wszystkiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł do mnie Bożanow i Tharaud. Tharaud delikatny, subtelniutki, po francusku. Bożanow bardziej wyrazisty, ale też bardziej magnetyczny i wciągający. Na razie obie płyty po jednym przesłuchaniu, więc jeszcze nie przetrawiłem.

 

A dodatkowo niezłe wykonania puszczają często w internetowym Radio Chopin :-)

 

Doszedł też do mnie dwupłytowy album "Gulda plays Chopin" i tutaj jestem trochę zawiedziony, bo niektóre utwory brzmią jakby je nagrywali w wannie przykrytej kocem. A to cholera DG przecież. Mowa o tym

 

www.amazon.com/Gulda-Plays-Chopin-GULDA-FRIEDRICH/dp/B002VZ2MNU/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.