Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofon.


Kasjel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję tak zacnych modeli. Tak ap ropo, który tuner lepszy według Ciebie? ST-S707ES czy F-91? Ja bym obstawiał na tego drugiego.

 

P.S. Z tym Technicsem lekkie zaskoczenie.

To są moje opinie odsłuchowe... nie bójcie się Technicsa, ponieważ w pewnym okresie produkcji wypuszczał bardzo dobry sprzęt. Często ludzie twierdzą. ze mieliśmy jedynie dostęp tylko do takiego sprzętu oferowanego przez Pewex czy Baltona ale nie jest to prawda. Zwróć uwagę, że gramofony Technicsa były naprawdę dobre, ja nadal posiadam wysoki model i jestem z niego zadowolony. Gorzej było ze wzmacniaczami, które miały parametry ale brzmiały sucho... i tak było ale weź wzmacniacz nawet SUV-X90D pięknie grał. Tak samo jest z magnetofonami i tunerami te ostatnie były jedynie poprawne. Magnetofony szpulowe miały prowadzenie taśmy dość skomplikowane ale grały świetnie nie ustępując magnetofonom Revox z głowicami typu "motyl", głowice w Technicsach szpulowych tylko szybko się zużywały. Jeżeli chodzi o wybór to jest trudny bo grają troszeczkę inaczej, Pioneer bardziej miękko okrągło a Sony szerzej z fajnym mocnym basem...

 

Dlaczego? ST-G70/90 to jedne z najlepszych tunerów w swoich czasach (i pewnie teraz też). W testach był stawiany na równi z topowymi Accu czy Burmesterem.

Masz rację...często zapominamy o odsłuchu a patrzymy jedynie na opinie marketingowe najnowszego sprzętu. Dla przykładu RS-B100 z mnóstwem okablowania a grał pięknie bez przydźwięku i szumu. W tym czasie dla przykładu Pioneer czy Sony wypuszczały magnetofony w tzw. miedzi i krótkimi połączeniami z potencjometrami ale czy tak powalały swoją jakością ??? nie. Tęsknię bardzo za tym Technicsem z najlepszego okresu jego świetności...

 

Ja mam takie pytanko do was. Jak to wygląda, słuchacie starych oryginalnych kaset? Czy słuchacie np przegranych z płyt cd?

Mam dużo kaset żelazowych nagranych na przez firmę BMG i grają nadal ładnie. Często też przegrywałem z CD na magnetofon, żeby uzyskać inną przestrzeń niż na oryginale. Tak było z kaseciakiem RS-B100 oraz Revoxem B-99 na "motylach', przestrzeń była szersza. pięć lat temu kupowałem z magazynu Polskiego Radia taśmy szpulowe do Revoxa B-99 i człowiek sprzedający mi taśmy opowiedział mi ciekawą historię z owych lat, że podczas nagrywania muzyki poważnej jakiejś orkiestry niemieckiej wykonawcy zażyczyli sobie nagrywanie taśmy matki na szpulowcach studyjnych Revox a nie w wersji cyfrowej...a to było zaledwie 5 lat temu. Kup nawet dwuścieżkowy B-77 na "motylach" a sam się przekonasz jaką to jakość, rozdzielczość i barwa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez nadzorca2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kizol666

(Konto usunięte)

Mam dużo kaset żelazowych nagranych na przez firmę BMG i grają nadal ładnie. Często też przegrywałem z CD na magnetofon, żeby uzyskać inną przestrzeń niż na oryginale. Tak było z kaseciakiem RS-B100 oraz Revoxem B-99 na "motylach', przestrzeń była szersza. pięć lat temu kupowałem z magazynu Polskiego Radia taśmy szpulowe do Revoxa B-99 i człowiek sprzedający mi taśmy opowiedział mi ciekawą historię z owych lat, że podczas nagrywania muzyki poważnej jakiejś orkiestry niemieckiej wykonawcy zażyczyli sobie nagrywanie taśmy matki na szpulowcach studyjnych Revox a nie w wersji cyfrowej...a to było zaledwie 5 lat temu. Kup nawet dwuścieżkowy B-77 na "motylach" a sam się przekonasz jaką to jakość, rozdzielczość i barwa...

O.k o ile jestem w stanie zrozumieć że będzie inna rozdzielczość czy barwa jakoś nie za bardzo rozumiem o jaką przestrzeń Ci chodzi możesz dokładniej napisać?

Edytowane przez kizol666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekaw jak można porównac tunery zakładając że stacje radiowe nadają kiepskiej jakości muzykę ... usunąłem tuner z wieży odsłuchowej bo uszy odmówiły i powiedziały ze idą na spacer .....

 

Co do magnetofonów, kolego np Pioneer 737 i jego klony z 7 na początku - dobry sprawdzony sprzęt także 6 z przodu nie są złe, soniaki z ES na końcu też dobre, Kenwood z 7 z przodu także, Onkyo z serii Integra, Denon 700 i 800 seria 3 head itd .

 

Przy obecnych cenach kaset lepszej klasy, magnetofon to już raczej jako kolekcjonerski dodatek do sprzętu się traktuje, do tyrania cd wyłącznie, mp3 dvd, ale jeśli coś ma grac i ma cieszyc ucho, oko to min 250 zł trzeba wydac i na dodatek na 50% sprawdzic ustawienia bo te wypieszczone sprzętu na alle to w większości wypucowane są i nieźle czasem zgmerane.

 

Przyzwoicie grały swego czasu Technicsy 505, 605, 705 stara linia też jak sobie przypominam , ja lubę jeszcze starsze modele z serii M - silnik bezpośredni , jedynie idler do wymiany i śmiga pięknie

 

Można jeszcze polecic Aiwe 810 i wyżej, ale cieżko dostac te modele, mnie sie utrafiło taki do roboty z rysami na szkłach, po polerce cieszą oko i ucho, bo i ładnie kalibruje kasetę i mechanizm prosty choc 2 wałki są, ale to słychac i nawet gorsze kasety da się na nim wyciągnąc .

Jak kupisz bardzo starego sprzęta to zazwyczaj paski do wymiany, gumka idlera no i kondensatorki, średnio ok 30 sztuk, po 30 latach to one najlepsze nie są już, potem regulacja, czasem głowica do wymiany, ale wiesz co masz wtedy w nim.

 

( nie mam literki ci teraz w windowsach , sorki )

 

RSB 100- nie tylko on grał poprawnie, od M45 w góre grały wyśmienicie, może dlatego że jeszcze HXPRO nie było ? choc z drugiej strony już pisałem o tym że, magnetofony które miały prąd podkładu wyższy np Akai GX 75/95 po prostu lepiej nagrywały kasety - taka opinia chodziła w latach 90-tych , w latach świetności tych decków i innych firm także. Mógłby ktoś rozwinąc ten temat jak się zna , bo jestem ciekawy czy tak naprawdę jest .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bilbo

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę się nie zgodzić z kolegą BILBO ;)

Wciąż można kupić nowe taśmy maxell i to nie są złe taśmy chociaż tylko NORMAL.

A do ździerania i częstej pracy ten sprzęt nadal się nadaje, tyle, że trzeba trafić na sztukę w miarę sprawną i niezajechaną

Osobiście wolę wrzucić taśmę niż znowu mordować się z uruchomieniem laptopa i odszukaniem odpowiedniej płyty np. ze spotify

 

>> Ja jestem ciekaw jak można porównac tunery zakładając że stacje radiowe nadają kiepskiej jakości muzykę

 

Jakiś czas temu pojedyncze stacje nadawały jeszcze "nieźle", o ile pamiętam trójka i chyba rmf classic (tego już nie jestem tak pewien)

Na lepszych tunerach różnica w jakości dźwięku robiła się dramatyczna (jak pomiędzy CD a dźwiekiem z laptopa no-name)

Nie wiem jak to jest obecnie, tuner też spędził kilka lat w szafie (za dużo było trucia w radio)

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jasch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra , kasety po 3 zł też sie kiedyś skończą i co dalej ? chromówki po pół stówki ? a wiesz , ze jak trafi się dobry mało zniszczony egzemplarz kaseciaka to i tak nas czeka jego restauracja , elektronika wbrew pozorom też się starzeje - przykład kondensatorki, dlatego pisałem, można coś kupic , ale zrobic "po swojemu " i miec, ale trzeba uważac bo przekrętasów masa.

 

Kurcze ide to "ci" zainstalowac bo masakra jest .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bilbo

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może Technics RS-671 USD ??

 

Wczoraj sprzedał mi się Pioneer CT-S550S za 150zł w idealnym stanie - włączyć, nagrywać, odtwarzać, poza tym palcem nie dotykać. Mam do sprzedania Kenwooda KX-5050 również stan piękny - dwu głowicowy z auto kalibracją. Nie wiem czy to tak pasuję się reklamować na forum. Jeśli nie to moderatorze proszę zamieć ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra , kasety po 3 zł też sie kiedyś skończą i co dalej ? chromówki po pół stówki ? a wiesz , ze jak trafi się dobry mało zniszczony egzemplarz kaseciaka to i tak nas czeka jego restauracja , elektronika wbrew pozorom też się starzeje - przykład kondensatorki, dlatego pisałem, można coś kupic , ale zrobic "po swojemu " i miec, ale trzeba uważac bo przekrętasów masa.

 

Kurcze ide to "ci" zainstalowac bo masakra jest .

 

 

Bez przeasdy kasety napewno sie nie skoncza sa firmy/fabryki ktore nie nadazaja z produkcja takie jest obecnie zapotrzebowanie na kasety oby tak dalej :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez war3z

-=SLAYER RUL3Z =-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja cały czas kupuję w sklepie maxell UR po 3,20 zł sztuka.

Dokładnie też wolę wrzucić kasetę i posłuchać muzyki, obecnie może nie z górnej półki ale Onkyo TA 2058 oraz Teac v 5010.

To chyba jest to że w moim przypadku wychowałem się w czasach kaseciaków i jednak ten sentyment został :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przeasdy kasety napewno sie nie skoncza sa firmy/fabryki ktore nie nadazaja z produkcja

Skończą się ale przedtem będą po 50 zł/sztuka. Wyniki fabryki w małym Springfield o niczym nie świadczą. Ta fabryka nie produkuje taśm, produkuje kasety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to tak pasuję się reklamować na forum. Jeśli nie to moderatorze proszę zamieć ;)

 

Punkt 13 Netykiety (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ):

"Nie zamieszczaj ogłoszeń na forum - od tego jest zakładka ogłoszenia. Na forum obowiązuje także zakaz reklamy - takie wpisy będą usuwane.

Jeśli chcesz przestawić swoją komercyjną ofertę skorzystaj z tematu sponsorowanego."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kochani, ja w sprawie zakupu magnetofonu, chcę wrócić do kaset, ponagrywać... Cobyście poradzili ? Żeby świetnie nagrywał i odtwarzał ??

Oczywiście sprzęt stacjonarny...

Dzięki i pozdrawiam

Ja bym poradził tak: Pioneer CT-757,CT-737,CT-737mkII,CT-S550S,Technics RS-BX626,RS-BX 707,Sony TC-K750ES,Yamaha KX-530 i wyższe modele.Onkyo TA-2570.

Mam pytanie nie w temacie,ale może mnie nakierujecie na odpowiedni wątek.Otóż są takie kolumny Jamo.Oni podają np.taką informację na tabliczce znamionowej kolumny: Rated Power-120w,Music Power-170w,IEC(268-5) 50w.Rated power to jest moc nominalna Rms tak? Ale nie rozumiem tego IEC(268-5) 50w.Czy to jest jakaś moc też?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po wymianie oponki idlera w Akai GX 95. Wiecie z czego ją wykonałem ?

Z uszczelki do węża prysznicowego :-)) Po nałożeniu uszczelki na idler całość wsadziłem na oś silniczka magnetofonowego i wykonałem szlif do pożądanej średnicy. Stara oponka pokruszyła się podczas zdejmowania.

Efekt ? Magnetofon przewija cichutko w obie strony więc przy odtwarzaniu to już w ogóle nie ma o czym mówić.

I po co kupować drogie oponki na E Bay,u ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogooglaj. IEC 268-5 to stara norma IEC z 72 roku, zmieniona w 78 i potem potwierdzona w latach 80-tych. Głośniki muszą wytrzymać ściśle określony podany sygnał (nie pamiętam, jaki, chyba szum różowy) przez 100 godzin bez uszkodzenia.

 

Rated power to moc znamionowa, i jeśli się nie mylę, sygnał musi być wytrzymany przez dwie godziny bez uszkodzenia. Poszukaj po Internecie, bo sposobów określania mocy wzmacniacza i kolumn jest znacznie więcej niż metod leczenia kataru. Ja się w tym kompletnie pogubiłem. Przerażające wartości PMPO (Peak Music Power Output) na boomboxach robią wrażenie, ale są zupełnie bez znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak googlałem,ale niewiele się dowiedziałem.Podstawową wiedzę posiadam i wiem,że liczy się tylko moc Rms.Muzyczna i inne wymyślone moce to najczęściej chwyt marketingowy i nie zwracam na to uwagi.Ale IEC jako stara norma,powinien być wiarygodnym określeniem,Stąd moje pytanie.W tym przypadku.kolumn Jamo nie jestem pewny,czy mają one rzeczywiście 120 w mocy nominalnej,czy tylko 50 w.Bo do czego te 50 w mają się odnosić właściwie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wytrzymają 100 godzin grania przy mocy 50 W. Prawdopodobnie nie wytrzymają 100 h grania przy mocy 120 W.

 

Możesz sprawdzić. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? ST-G70/90 to jedne z najlepszych tunerów w swoich czasach (i pewnie teraz też). W testach był stawiany na równi z topowymi Accu czy Burmesterem.

 

Nie wiedziałem, że to tak dobre urządzenia. Po wnętrznościach tego nie widać choć oczywiście wiem, że ilość nie znaczy jakość. Wiem także, że w tamtych latach Technics miał dobre klocki.

 

Ja mam takie pytanko do was. Jak to wygląda, słuchacie starych oryginalnych kaset? Czy słuchacie np przegranych z płyt cd?

 

Mam ok 1000 oryginalnych kaset i różnie bywa z jakością. Z racji wieku i jakości tych kaset wiele zaczęło sypać i zaklejać głowicę. Te trzymam z sentymentu.

 

P.S. Kasjel - gratuluję kolejnego uzdrowionego decka i jak zwykle niekonwencjonalnego pomysłu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he,dzięki Macieju za odpowiedzi.Jaki jest aktualny wątek o kolumnach stereo tu na Audiostereo? Bo jakoś nie moge nic znależć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po wymianie oponki idlera w Akai GX 95. Wiecie z czego ją wykonałem ?

Z uszczelki do węża prysznicowego :-)) Po nałożeniu uszczelki na idler całość wsadziłem na oś silniczka magnetofonowego i wykonałem szlif do pożądanej średnicy. Stara oponka pokruszyła się podczas zdejmowania.

Efekt ? Magnetofon przewija cichutko w obie strony więc przy odtwarzaniu to już w ogóle nie ma o czym mówić.

I po co kupować drogie oponki na E Bay,u ?

 

Faktycznie siedzi tam uszczelka, czym szlifowałeś , jakaś reducja ? na ośke ?

 

Zastanawiałem się kiedyś co lepsze w mechanizmie - gumowa rolka czy kólko zębate ?

 

po odnowieniu, prosty model, ale jednak działa .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bilbo

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wyższości przekładni ciernej nad zębatą lub odwrotnie był tu poruszany wielokrotnie i przypomina dyskusję o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia. Szkoła falenicka opowiada się za jednym, szkoła otwocka za drugim. ;-) Oba rozwiązania mają "zady i walety". Przekładnia zębata pracuje pewniej, ale głośniej, i po latach czasem tworzywo, z którego wykonane są koła zębate, kruszeje i zaczyna pękać. Z kolei przekładnia cierna pracuje ciszej, ale lubi zacząć się ślizgać po latach. Faktem jest, że przekładnia cierna w znanych mechanizmach Sankyo z lat 80-tych (do znalezienia w wielu magnetofonach np. Kenwooda, Onkyo czy tańszych Nakamichi) zawodziła, i została przez producenta zastąpiona przekładnią zębatą. Podobno serwisy Nakamichi nawet w pewnym okresie przerabiały starsze mechanizmy z przekładnią cierną na takie z zębatą. Z kolei Pioneer w swoich mechanizmach Master stosował przekładnie cierne do samego końca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.k o ile jestem w stanie zrozumieć że będzie inna rozdzielczość czy barwa jakoś nie za bardzo rozumiem o jaką przestrzeń Ci chodzi możesz dokładniej napisać?

Sam wiesz, że pojecie przestrzenności w przypadku przegrywania z CD na magnetofon jest pojęciem umownym i subiektywnym odczuciem na który wpływ ma wiele czynników m.in. korektor zapisu, odczytu magnetofonu i sama prezentacja poszczególnych zakresów pasma akustycznego toru wzmacniaczy wyjściowych oraz samego preampa i wzmacniacza mocy. Dla przykładu ja słyszę, że płyta przegrana z CD przez GX-95 i RS-B100 a zwłaszcza Revox PR-99 na głowicach typu "motyl" ma inne brzmienie i subiektywne odczucie dźwięku jest takie jakbym słyszał dźwięki z Revoxa bardziej na boki a z Akai piękne barwy, mocny bas ale dźwięk bardziej ze środka. RS-B100 też daje ten subiektywny efekt "przestrzenności".

Teraz zostawiłem sobie jedynie szpulowca Teac-X2000R w idealnym stanie technicznym i nowym blokiem głowic, który też daje taki efekt chociaż lepszy jest X-2000M ale trudno go dostać na jakiejkolwiek aukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich zainteresowanych wymianą oponki idlera w magnetofonach Akai GX75/95 i innych.

1.) Kupić gumową uszczelkę do węża prysznicowego o średnicy wewnętrznej min. 11mm (trochę więcej może być)

Może to być uszczelka używana. Jeśli mimo jakiegoś tam okresu używania i wyższej temperatury zachowała elastyczność jest miękka i nie spękana, to znaczy że guma jest dobrej jakości i warto z niej wykonać oponkę idlera.

2.) Po zdemontowaniu idlera usunąć starą starą oponkę korzystając z wycięcia w tym plastikowym kółku w które można wepchnąć śrubokręt zegarmistrzowski płaski (1mm) podważyć starą oponkę i ją zdjąć o ile się sama nie rozleci na kawałki.

3.) Nałożyć nową uszczelkę na idler, położyć na stole i nanieść małą warstwę waty na kółko.

4.) W otwór idlera wepchnąć oś z starego silniczka lub wiertło średnicy 2mm. Oczywiście tą gładką stroną.

Jeśli okaże się że oś wchodzi w kółko z zbyt małym oporem to dać trochę gruszą warstwę waty.

5.) Zamontować oś z idlerem i nałożoną już oponką do głowicy małej wiertarki bądź urządzenia typu "Dremel" czyli multiszlifierki.

6.) Na płytkę plastikową szerokości ok 10mm nakleić na "Kropelce" lub taśmie dwustronnej dobrej jakości ostry papier ścierny do drewna gradacji 80. W tym przypadku wystarczy nawet płaski patyczek po lodach :-)

7.) Włączyć wiertarkę i płytką z papierem ściernym zeszlifować oponkę do średnicy max. 17mm

8.) Po uzyskaniu tej średnicy przełożyć idler na oś silniczka magnetofonowego stosując również warstwę waty by idler nie kręcił się swobodnie na osi silniczka.

9.) Podłączyć silniczek do np. zasilacza z anteny siatkowej lub inny zasilacz 12V.

10.) Wykonać szlif precyzyjny oponki do uzyskania średnicy max. 16,5mm (od 16,3mm do 16,5mm)

Jeśli kogoś ten sposób w jakikolwiek sposób zniechęca i wydaje się być trudny to powiem Wam że najtrudniejsze w tym wszystkim jest ponowne założenie idlera. Złożenie go wraz z tą sprężynką no i.....założenie płytki osadczej ! :-))

Demontaż szpulek w magnetofonie nie jest konieczny by idler wlazł na oś. Można go założyć bez obawy że coś pęknie i coś uszkodzimy.

ŻYCZĘ POWODZENIA !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ok 1000 oryginalnych kaset i różnie bywa z jakością. Z racji wieku i jakości tych kaset wiele zaczęło sypać i zaklejać głowicę. Te trzymam z sentymentu.

P.S. Kasjel - gratuluję kolejnego uzdrowionego decka i jak zwykle niekonwencjonalnego pomysłu.

P.s.) u mnie 99% kaset markowych z ok. 1995r nadal trzyma się świetnie i nic się nie sypie.

Miałem tylko problemy z kilkunastoma zajechanymi na źle ustawionym podwójnym kapstanie (za duży naciąg)

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie nie w temacie,ale może mnie nakierujecie na odpowiedni wątek.Otóż są takie kolumny Jamo.Oni podają np.taką informację na tabliczce znamionowej kolumny: Rated Power-120w,Music Power-170w,IEC(268-5) 50w.Rated power to jest moc nominalna Rms tak? Ale nie rozumiem tego IEC(268-5) 50w.Czy to jest jakaś moc też?

 

Witam wszystkich!

Rated power to moc ciągła, jak pisał MaciejLK. Może nie przez 100 godzin :), ale mniej. Dokładnie nie pamiętam, ale testy samych głośników producenci przeprowadzali za pomocą sygnału sinusoidalnego odpowiedniej częstotliwości. To rodziło miejsce do manipulacji. Na przykład: głośnik basowy lepiej zniesie sinusoidę 100Hz, niż 30Hz przy której obciążenie termiczne cewki jest już bardzo duże i często w tych okolicach są częstotliwości rezonansowe głośników basowych (przy tej częstotliwości występuje ryzyko "latających membran" np w źle zestrojonym bass-reflexie). W związku z tym moc ciągła głośnika dla 30Hz jest znacznie niższa niż dla 100Hz. W zestawach głośnikowych moc ciągłą traktuje się jako sumę mocy głośników, ale z zastrzeżeniem, że ok 70% przypada na głośnik basowy, 25% na średniotonowy i 5% na wysokotonowy. Najbezpieczniej jest przyjmować moc znamionową kolumn jako moc ciągłą głośnika basowego. Producenci baaardzo różnie liczyli te moce. W przypadku kolumn Jamo za mała wydaje mi się różnica między rated power a max. Powinna być znacznie większa, ponieważ głośnik potrafi przyjąć dużo większą moc w jednym impulsie, a to jest moc max. Ta moc 50W wg normy EIC jest wg mnie wiarygodna i odzwierciedla różnicę między mocą ciągłą a maksymalną. Tylko, że norm były dziesiątki i tyle interpretacji. Moc mocą, ale i tak ważniejsza jest efektywność. Każde 3DB to dwa razy głośniej. Tutaj to producenci w większości nie pisali prawdy..... W Twoim przypadku myślę, że kolumny spokojnie wytrzymają 100W normalnego grania, czytaj: bez konturu i basu na 5+ :). Przesterujesz wzmacniacz i pójdzie dym z wysokotonówek :). Przepraszam za moje wywody. Jak się już napisało to szkoda kasować.

Pozdrawiam wszystkich!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Posiadam wieżę Technics EH-590. W zestawie znajduje się deck RS-DV290 z którym mam pewien problem. Nagrane na nim kasety grają cicho (mniej więcej 30% a może nawet ze 40% ciszej) niż kasety oryginalne czy nagrywane kilka lat temu na innym sprzęcie. Wieżę posiadam od nowości, nigdy nie była grzebana, naprawiana ani nawet głowice nie regulowane tymi śrubkami. Niestety nie wiem czy od nowości tak cicho nagrywa czy od teraz, bo kilka lat nie nagrywałem na niej kaset tylko słuchałem.

Dzisiaj wyczyściłem głowice i rolki, poziom nagrywania nadal bez zmian, bez różnicy czy nagrywam na nowiutkie kasety czy na stare, tak samo nie ma znaczenia czy nagrywam z cd czy z kompa.

 

Da coś regulacja tymi śrubkami przy głowicy? A może "ten typ tak ma" i nic z tym się nie da zrobić?

Proszę o jakieś porady.

 

pozdrawiam Mariusz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam rolki gumowe,sprzęgło i paski do AKAI GX75/95. Macie może widzę gdzie takie cuda można jeszcze dostać?

Mamy wiedzę....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A tu masz same paski cały komplet.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s.) u mnie 99% kaset markowych z ok. 1995r nadal trzyma się świetnie i nic się nie sypie.

Miałem tylko problemy z kilkunastoma zajechanymi na źle ustawionym podwójnym kapstanie (za duży naciąg)

J.

 

Z mojej kolekcji tak z 10% oryginałów już się nie nadaje do odtwarzania. Najlepiej ze starszych trzymają się z wydawnictw: Takt!, Phoenix, Elbo, B.W.. Z nowszych, czyli właśnie tak po 1994 to: BMG, Magic, Snake's Music. Ogólnie wydawnictwa z hologramami (po tej ustawie o prawach autorskich) mam w bardzo dobrym stanie. Co prawda nie miałem wszystkich od nowości, ponieważ większość kupowałem jako używane i nie wiem jak były przechowywane.

 

Wiadomo - oryginał to oryginał. Można sobie pooglądać okładkę, otworzyć rozkładówkę itd. Szkoda tylko, że same nośniki były takie nijakie i podobne do siebie.

 

Czyste taśmy markowe są oczywiście lepsze pod względem wytrzymałości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do trwałości kaset to ostatnio zrobiłem sobie próbne nagranie na ładnie zachowanym czerwonym Basfie LH Super model z roku 1974/75 na Onkyo 2070.

No i nagrało bardzo ładnie,przestrzennie . Głowicy nie brudzi i wielokrotnie odsłuchiwane gra tak samo.

Największym problemem jest w jakich warunkach przez cały okres od produkcji kaseta była przechowywana.

Miałem Philipsy , TDK, Basfy co grały tylko kilka sekund i już zawalały rolki i głowice. Tylko do kosza się nadawały.

Widzę na giełdzie jak handlują kasetami w kartonach co leżą w deszczu i śniegu . Przeschną i z uśmiechem pan sprzedawca mówi -panie kasety po 2 zł bo jest duże zainteresowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.