Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  306 członków

Kef Klub Kolumn
IGNORED

Klub KEF Vintage 1960-1990


binarek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie zwrotnica była sprawdzona w firmie renowacyjnej i trzyma parametry więc jej nie ruszam. Cenię sprzęt w stanie oryginalnym choć jego utrzymanie w takowym nie zawsze jest mozliwe. Nawet jesli się nie zepsuje, to moze się zużyć. Mam tez np Wigo acoustic z lat 60tych i tam ewidentnie wyschly kondensatory ale ich naprawa jest juz raczej nieopłacalna. Kto wie co to Wigo ? nikt tego juz nie kupi, a ja mam wiele lepszych kolumn.

Dla ożywienia wątku zdjęcie 107 ek. To przed bałwankiem wysokośredniotonowym to wylot basrefleksu. 30x12 cm ?

20200526_160641.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem co to Wigo i myślę, że są warte naprawy. Ile tam jest kondensatorów ?? Gdy robię "wintydż" warty pracy, zgodnie ze sztuką zamawiam to co tam było czyli elektrolity. Zamówienia robię tylko w jednym miejscu - Falconacoustics i nie ważne czy to brytole czy nie. Alcapy jako jedyne chyba na świecie w 100 procentach oddają parametry czapek z lat 60/70 i warto poczekać na paczuszkę z UK.

Ale jest druga opcja, zamiast Alcapów można kupić najtańsze elektrolity audio za parę złotych za sztukę. Koszt całej zwrotnicy to dosłownie paręnaście złoty. Poprawę  w porównaniu do starych zauważy każdy, różnicę w dźwięku pomiędzy nimi a Alcap'ami... ja nie słyszę ?

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tematów "wintydź".

Uratowałem kolejne skrzynie. Fornir oryginalny bardzo zniszcony, porysowany mocno i pomalowany lakierobejcą, poobijane krawędzie. Szlifowanie usunęło wprawdzie rysy ale  fornir ze względu na agresywny lakier z minionej epoki miał dużo przebarwień i nie przyjmował oleju. Ogólnie tragedia i załamka a głośniki warte ratowania. Poszedłem na całość i kupiłem nowy fornir, naturalny heban. Oto efekt pracy.

spacer.png

Oczywiście maskownice całkowicie odbudowane przeze mnie bo stare były dziurawe i połamane, Terminale też nowe.

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety nie KEF, ale to chyba jeden z niewielu tematów gdzie nie rozmawia się o tym czy wzmak za 25 gra lepiej niż ten za 40 tylko dzieli się miłością do sprzęty vintage. A w skrzyniach siedzą inne brytole, przetworniki Goodmans'a w tym woofer 12 cali. Jest moc, siła i do tego czar lat 60/70. 

Obiecuję następnym razem zrobić kolejne KEF'y ?

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zostawiasz tak czy idziesz w fornir ??

Przy okazji, mi został fornir więc popełniłem takie oto podstawki, teraz muzyka nie trafia w kolana tylko do ucha.

150be966a85f2ab9.jpg

600ba316910ed7a9.jpg

A teraz ściągam na zamówienie kolejne 104 aB dla znajomego.

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem czy będę je fornirował ponieważ boki wyglądają jakby już były oklejone.

Zbudowałem je już prawie rok temu i słucham, słucham, słucham..... ?

Pozdrawiam

Tomasz

hey, friend, jeśli język polski to dla ciebie magia rodem z Harryego Potterka, to nie PISz, PIS to zło.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Cześć, panowie,

Mam w posiadaniu KEFy Chorale SP1016 i pomyślałem, że zmiana kondensatorów pewnie dobrze by im zrobiła. Dobrze lutuję, ale nie umiem dobrać zastępczych elementów, czy ktoś z Was byłby w stanie doradzić? F

otka obwodnicy w zał. Znalazłem też taki schemat, może się przyda: http://www.hifiloudspeakers.info/Anatomy/Crossovers/DN13SP1015Chorale/Gallery/pages/chorale.htm

Mogę je spróbować zmierzyć, jeśli jest szansa, że dobrze działają po tylu latach.

Przy okazji podpytam, jak dorabiacie maskownice? Jedna z moich jest uszkodzona i szukam materiału na szkielet.

 

z góry dziękuję, będę wdzięczny za pomoc.

186865893_884589585738228_8603030358317947627_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co chcesz osiągnąć?? 

Brzmienie jak najbardziej bliskie oryginały - wtedy proponuję FalconAcoustics z UK. Mają całe zestawy. Brałem od nich do KEF 104ab.

Chcesz polepszyć brzmienie - podaj kwotę jaką chcesz wydać na zwrotnice 

Chcesz po prostu zmienić kondensatory - weź cokolwiek. 

 

Wieczorem mogę podrzucić Ci namiar na Alcap'y z FalconAcoustics albo polecić coś innego. Limitem jest tylko cena i tak jest to adekwatne do jakości dźwięku jaki osiągniesz. 

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mati00724 napisał:

Dobrze lutuję, ale nie umiem dobrać zastępczych elementów, czy ktoś z Was byłby w stanie doradzić?

Najbliżej oryginału jak tylko się da. 

Alcap od FalconAcoustics to kondensator o identycznych parametrach jak ELCAP.

Ty potrzebujesz na sekcję wysokotonową 2 x 5uF czyli łącznie 4 sztuki tego:

https://www.falconacoustics.co.uk/alcap-claritycap-solen-audio-capacitors/alcap-electrolytic-capacitors-low-loss-50v-100v/alcap-5-00uf-low-loss-100vdc-electrolytic-capacitor.html

Oraz na sekcję LF 2 x 16uF czyli łącznie 4 sztuki tego:

https://www.falconacoustics.co.uk/alcap-claritycap-solen-audio-capacitors/alcap-electrolytic-capacitors-low-loss-50v-100v/alcap-16uf-low-loss-100vdc-electrolytic-capacitor.html

Jak chcesz mam tam konto zawsze mogę zamówić a Ty płacisz.

 

Jeżeli chcesz coś bardziej ekstra podaj tylko ile chcesz wydać i też się dobierze. Ja u siebie ostatnio wkładałem Auricap XO z dodatkiem Audyn True Cooper i brzmienie jest niesamowite. Na średnie i dół poszło Audio Note Kaisei z dodatkiem Auricap XO, ale to już wydatek paru tysięcy, za to całkowicie odczuwalny.

W Sansui gdzie jest równie prosta jak u Ciebie zwrotnica wkładałem ostatnio Claritycap na górę i Audio Note Kaisei z dodatkiem Clarity Cap na dół. Kosztowo parę setek ale w porównaniu do oryginału dużo bardziej szczegółowe granie i mocniejszy dół. Tak więc wszystko zależy od kosztów które chcesz ponieść.

Z Laudspeakershopu polecam:

Na górę:

2 x na głośnik ( łącznie 4sztuki )

https://loudspeakershop.eu/kondensator-jantzen-cross-cap-5-10uf-20x36mm-p-2791.html

lub gdy chcesz wydać więcej to tego:

https://loudspeakershop.eu/kondensator-claritycap-csa-4-7uf-250v-p-2630.html

 

 

Na dół:

2 x na głośnik ( łącznie 4sztuki )

https://loudspeakershop.eu/kondensator-jantzen-premium-elko-15-00uf-18x39mm-p-3010.html

+

2 x na głośnik ( łącznie 4sztuki )

https://loudspeakershop.eu/kondensator-jantzen-cross-cap-1-00uf-11x31mm-p-2781.html

 

6 godzin temu, mati00724 napisał:

Przy okazji podpytam, jak dorabiacie maskownice?

Co do maskownic, ja robiłem przy odbudowie moich 104ab tak:

ce2d62ea1fadae34.jpg

a wyszło z tego to:

ab51da6214407dea.jpg

czyli listewki 6 x 6 plus metalowe okucia aby trzymać sztywność i kąty a na to materiał na maskownice.

 

 

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za takie informatywne odpowiedzi, dużo się dowiedziałem. 

Szczerze mówiąc, nie słyszałem tych kolumn, gdy były nowe, więc chętnie spróbuję wycisnąć z nich więcej - te kondensatory Claritycap na górę i Jantzeny na dół są w odpowiednim budżecie, więc są dla mnie mocnym kandydatem.

Rozumiem, że to ok, że ten Jantzen Premium ELKO 15uf ma 70VDC, bo będzie połączony z Jantzenem 1uf, który ma 400VDC, wiec będą mogły zastąpić oryginał 100VDC. Czy to będzie lepsze, niż gdybym zamówił na dół ALCAP 16.00UF?

Czytałem jeszcze o kondensatorach Solen, to chyba podobna półka co te Alcapy? Jeszcze chcę się trochę doszkolić i upewnić, że zamienniki zmieszczą się na płytce, ale to bardzo zachęcające rekomendacje.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mati00724 napisał:

rozumiem, że to ok, że ten Jantzen Premium ELKO 15uf ma 70VDC, bo będzie połączony z Jantzenem 1uf, który ma 400VDC, wiec będą mogły zastąpić oryginał 100VDC.

Oryginalnie masz tam 50V, przy mocy tych kolumn i 16 było by akceptowalne. Więcej może zawsze być a folie mają to do siebie, że wytrzymują wyższe napięcia niż elektrolity stąd ich oznaczenia. 

Solen też jest w Loudspeakershop:

https://loudspeakershop.eu/kondensator-scr-mkp-pa-15-00uf-250vdc-rohs-p-1396.html

Alcap albo Elcap w oryginale to elektrolit, tak samo jak ten Jantzen Premium ELKO. Solen to folia. Oczywiście możesz je zamieniać, aczkolwiek ja jestem zwolennikiem przy niskich i średnich użycia elektrolitu z domieszką foli. Bypass w dużym uproszczeniu poszerza zakres częstotliwości. 

Na górę wszędzie gdzie to możliwe wolę użyć folię. W ostatnich 104ab używałem Alcap z Falconacoustics na dół a Solen'a na górę. 

16fc8efa6ed46fc5.jpg

Używałem też w nich samych Solen

8e0ae83d2e286dff.jpg

Osobiście jednak uważam, że ClarityCap brzmią na górze lepiej. 

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, równolegle aby uzyskać Twoje 16uF. W zwrotnicy 10% dodatku ma doskonały wpływ na charakter dźwięku a weź pod uwagę, że ta sekcja obsługuje również średnie tony dlatego folia będzie tam dobrym dodatkiem. 

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.