Skocz do zawartości
IGNORED

Kino domowe do 6 tyś zł


michał23

Rekomendowane odpowiedzi

adek45

Sub prócz mocy, jeszcze ma ustawienie kierunkowe lub 360. Są zupełnie inne basy - ale cenowo kierunkowe są tańsze i w tej cenie z reg. mocniejsze

tak samo wiemy, że im mocniejsza kolumna to lepiej gra przy mniejszych mocnach- bo nie musimy jej tak żyłować.

 

Mam pytania

 

Pytanie 1: Co to znaczy, że subwoofer ma ustawienie kierunkowe?

moja podpowiedź: czy chodziło Ci o ustawienie fazy pracy głośnika? jeżeli tak, to skąd to określenie o kierunkowości? Kierunkowe może być np. rozchodzenie się fali dźwiękowej (nie dotyczy bardzo niskich tonów). Chyba coś pokopałeś w pojęciach.

 

Pytanie 2: Skąd to stwierdzenie, że im kolumna mocniejsza, tym lepiej gra na mniejszej mocy?

moja podpowiedź: wprost przeciwnie, kolumny o dużej mocy nominalnej będą się lepiej sprawowały przy naddatku mocy po stronie wzmacniacza. Pisząc "mocy" miałeś zapewne na myśli głośność (?) ... co i tak mnie jakoś nie przekonuje. Każda kolumna ma określone optymalne parametry pracy, przy których dostaje na tyle dużo prądu, aby przetworniki wydobyły z siebie to co najlepsze - w tym odpowiednie oddanie impulsów. Zbyt mała moc może powodować, że poszczególne pasma nie będą odtwarzane optymalnie - pojawi się przykładowo dominacja któregoś z zakresów (np. spowodowana nieprawidłowym napędzeniem prądożernego głośnika niskotonowego).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że Koledze hajdzik pochrzaniły się odrobinę pojęcia, nigdy w życiu nie , inaczej, pierwszy raz w zyciu słyszę o subwoferze kierunkowym, niskie tony rozchodzą się wkoło, znaczy bezkierunkowo, może chodziło mu o to, ze im są one wyższe tym bardziej do zlokalizowania ale to co napisał to tak jak zaznaczyłeś są fazy zgrania z frontami i albo są w fazie z nimi albo w fazie odwróconej , konkretnie chodzi o zgranie się głośników basowych/średnioniskotonowych kolumn i głośnika z subwofera, żeby bas się nie znosił.

 

A w związku z drugim pytaniem to ja nie wiem dokładnie o co chodziło koledze hajdzik

 

Może tu raczej chodzi o skuteczność kolumy a nie jej moc co właśnie przez wiele ludzi jest mylone z tym jak głośno zagra kolumna.

Kolego hajdzik, kolumna może mieć nawet 500W ale gdy będzie miała skuteczność na poziomie 86 dB zagra słabiej (ciszej) od kolumny mającej moc powiedzmy 50W ale skuteczności 96dB przy takim samym położeniu potencjometra wzmacniacza. Jeśli chodzi o głośność grania kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku myślałem z tym kierunkiem że o br chodzi gdzie on ustawiony z przodu, pod czy z tyłu suba ale później cyferki 360, no to chyba chodziło o fazę i tak jak @Adek45 napisał po co to jest.

Jeśli chodzi o rozmiar membrany czy to 20cm czy 30cm to ta druga niżej nam zejdzie z basem ale jeśli jej mniej zasilania damy (czyli mniejsze volume) to sub się nie wzbudzi....i tak jakoś to wszytko zrozumiałem ale generalnie tam chyba jest 3w1 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon AVR-X6200W / Denon PMA-1510AE / Denon DBT-3313UD

Monitor Audio Silver 10 / Silver Center / Silver 1 / Dali sub E-12F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu raczej nie mówił o dominacji któregoś pasma a raczej o słabej dynamice kolumny przy zbyt małej mocy, wtedy wszystkie pasma będą grały słabiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to takie moim zdaniem najprostsze określenie

kierunkowy - glosnik skierowany z przodu suba, skierowany wprost na nas, mogący być ustawiony we wnęce, gdzie bas będzie jeszcze spotęgowany

 

360 - glosnik do dołu, ustawiamy go w gdziekolwiek na środku w pokoju i bas sie niesie "do okoła" - bardzo przyjemny dla ucha

np

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

być może nie bardzo fachowe te określenia, ale o to mi chodziło

jesli coś pochrzaniłem to mnie poprawcie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie już zostało zrobione jak myślę :) a swoją drogą pierwszy raz słyszę takie tłumaczenie sobie usytuowania przetwornika w subwoferze.

 

A, że we wnęce to wcale nie znaczy, że będzie spotęgowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie producent sugeruje gdzie najlepiej jego produkt gra. Zazwyczaj w rogach pokoju to bass się podbija. Mam Dali e12F i producent zaleca w rogu go ustawić a dla mnie zupełnie gdzie indziej lepiej gra. Staram trzymać się zasady 1/4 lub 3/4 długości ściany. W tych punktach najlepiej mi sub gra.

Jest jeden test fajny iż w miejscu gdzie siedzimy to stawiany suba a sami na czworaka chodzimy przy ścianie i tam gdzie najlepszy dźwięk jest to stawiamy suba :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon AVR-X6200W / Denon PMA-1510AE / Denon DBT-3313UD

Monitor Audio Silver 10 / Silver Center / Silver 1 / Dali sub E-12F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adek - przy basie ustawionym we wnęce, bas jest mocniejszy, bardziej doniosły- zaczyna być męczący - jest go po prostu za dużo

 

ale możesz to sprawdzić u siebie

druga sprawa, jak ustawisz "sub kierunkowy" na przeciw telewizora- czyli przy ścianie, na ktorej masz ustawioną kanapę - to bas będzie nie do wytrzymania -

natomiast "sub 360" - czy my go postawimy z tyłu, przodu, z lewej, z prawej - bas nam się prawie nic nie zmienia, zamykając oczy nie jesteśmy w stanie ustalić w jakim jest dokładnie miejscu - a "kierunkowy" potrafimy wyczuć.

Ja wiem, że opis "sub kierunkowy' czy "sub 360" - nie są popularne- ale pozwala to szybko ustalić o jakiej konstrukcji mówimy - choć wiem, że by wszystkie konstrukcje dokładnie opisać, to trzeba w innym temacie spojrzeć :)

 

bali - tak - też tak można ustawiać sub - choć ja wole sprawdzone lokum :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wharfedale jest za cichy do takiego grania.

Raczej obstawial bym niewiele droższy magnat sub 6725.

Napisz do nas o cene. A w czeskiej możesz wypożyczyć ten sub do domu. Zanim dokonasz zakupu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.