Skocz do zawartości
IGNORED

O basie po raz kolejny .... pytanie do znawców akustyki


Bassfreak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Przeczytałem wiele artykułów na temat "deep/low bass in small room" ale szczerze każdy był napisany w tak inny sposób że dla mnie nie idzie tego złożyć w całość więc pytanie do was (tylko proszę bez hejtu):

Czy w małym pokoju można uzyskać zejście do 30hz jeśli głośnik na prawdę jest w stanie to wytworzyć ? jeśli chcecie podam jutro dokładne wymiary pokoju jak będzie trzeba to nawet z czego są zrobione ściany i cały układ mieszkania. Od razu mówię że jestem w stanie wypróbować wszystkie metody i sztuczki bo jestem lekko zdesperowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj wymiary, jakie masz kolumny, skąd słuchasz i z czego są ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokój ma 4,7m długości na 2,7m szerokości i bodajże 2,6-7m wysokości (typowa wysokość pokoju w 4 piętrowym bloku) , ściany beton

ze sprzętem szału nie ma bo to jest zestaw do kompa ale sub jest dość solidny na 10" głośniku + dwie membrany bierne (bez BR) , przy samym subie słychać 30-35 hz więc odtwarza to co najmniej "poprawnie"

na razie najlepsze ustawienie mam tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , sub nie stoi w samym rogu pokoju na oko jakieś 60 cm od krótkiej ściany z oknem i 20cm od dłuższej

 

S - to subwoofer a czerwone kwadraty to biurko i krzesło gdzie siedzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w małym pokoju można uzyskać zejście do 30hz jeśli głośnik na prawdę jest w stanie to wytworzyć ?

 

Tak można!

 

Nie rozumiem dokładnie o co pytasz, pewnie chodzi Ci o to że gdy jesteś blisko subwoofera bas jest "przyjemny" i niski a już przy biurku "wyższy", z tendencją "dudniąco -buczącą" i brakiem niskich częstotliwości -mam rację?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca , tam gdzie w kawałku jest bas to w miejscu odsłuchu jest cisza prawie a przy subie jest bas ten kawalek np.

, pierwsze 2 " kicki" jest ten niski co nie słychać , kolejne dwa dobrze słychać

 

Tak samo tu

(tak wiem to typowy bass test)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bassfreak zrob sobie subwoofer typu odgroda,a jak nie masz miejsca, to typu ripol,nie wiem dlaczego,ale gra dobrze w każdych warunkach,nawet przy kiepskiej akustyce,mam goły salon bez jakichkolwiek adapptacji akustycznych i dopiero ripol zagrał basem jak trzeba,co ja się przedtem kolumn nawymieniałem..

Odgrodowy sub też mam ,jak jesteś z mazowieckiego to zapraszam na odsłuch:)

W pokoju mojej córki stoją kolumienki ,gdzie bas jest z 10 cm woofera w lini transmisyjnej,ci co słuchali zaliczali opad szczęki albo szukali suba ,no ale pokoik ma 12m2...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz przesunąć sub bardziej w prawo? Próbowałeś ustawiać sub w rogach przy prawej ścianie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś przysunąć się z biurkiem i krzesłem do ściany za plecami i/lub przekręcić subwoofer o 90 stopni przeciwnie do ruchu wskazówek zegara?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam jak za moim krzesłem stoi szafa , przesunąłem suba trochę w prawo z rogu pokoju i jest ciut lepiej

zrobię test na długość fali że tak powiem czyli postawię suba pod oknem głośnikiem w stronę długości pokoju i stanę na drugim końcu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary sposób z postawieniem suba na środku pokoju i szukanie dobrego basu dookoła nie sprawdził się , słyszalnie sub schodzi do 33hz gdzie przy 31hz lata sam przetwornik i zero basu praktycznie (na generatorze hz po prostu schodziłem coraz niżej) tyle że te 33 hz to słychać w przedpokoju dopiero

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

S-sub , K-kuchnia , Ł-łazienka , P-pokój

 

nie mogę już edytować ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) w miejscu gdzie siedzę "dobrze" słychać do 38 hz , przy 37 hz spadek słyszalności jest co najmniej 2 krotny jak nie 3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko bo czasu nie ma...

 

w miejscu gdzie siedzę "dobrze" słychać do 38 hz , przy 37 hz spadek słyszalności jest co najmniej 2 krotny jak nie 3

 

Wszystko jest ok, okolice 37Hz w twoim przypadku to najniższy osiowy rezonans -częstotliwość ta jest ostatnią wzmacnianą przez pomieszczczenie. W tym wypadku aby to zrekompensować proponuję subwoofer który wytworzy wysokie ciśnienie akustyczne np. 15" + Pułapka basowa na ~37Hz. Główny problem moim zdaniem jest gdzie indziej: wysokość=szerokość i to będzie najbardziej degradować dźwięk. Ogólnie rzecz biorąc pokój "trudny".

 

ze sprzętem szału nie ma bo to jest zestaw do kompa ale sub jest dość solidny na 10" głośniku + dwie membrany bierne (bez BR) , przy samym subie słychać 30-35 hz więc odtwarza to co najmniej "poprawnie"

 

Podziel się z nami, powiedz co to za model.

 

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.