Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka w mieszkaniu - rozstawienie kolumn


dj_rybson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was drodzy forumowicze.

Bardzo proszę o pomoc jakiegoś speca od akustyki. Wiem, że jest to bardzo obszerny temat i nie tak prosty jak by mogło się niektórym wydawać.

Na wstępie konfiguracja sprzętu:

Wzmacniacz Onkyo A-9050 + Odtwarzacz sieciowy Yamaha NP-S303 + Głośniki HECO Music Style 900, kable głośnikowe 100% miedź beztlenowa 2,5mm z polskiej produkcji.

Pomieszczenie odsłuchowe (prawa strona): ok. 18m2. Kolumny i "miejsce odsłuchu 1" w trójkącie równobocznym 2,60cm. Całkowita powierzchnia pomieszczenia widoczna na rysunku wynosi 30m2.

Do rzeczy, chciałbym aby ktoś mi troszeczkę pomógł/doradził w uzyskaniu lepszego brzmienia w moim domu. Chodzi o to, że nie czuję 100% satysfakcji z wypełnienia całego pomieszczenia muzyką.

Co bym musiał poprawić/zmienić aby rozchodzący się dźwięk w różnych miejscach brzmiał chociaż podobnie do tego co słychać w „miejscu odsłuchu 1” ? Tutaj jest bardzo ładna stereofonia, bas rozkłada się równomiernie, scena dość szeroka i ogólne wrażenia ze słuchania muzyki są bardzo przyjemne. Natomiast w pozostałych miejscach już nie jest tak dźwięcznie.

Jesteśmy w stanie temu zaradzić? Żeby było łatwiej załączam rysunek poglądowy części mieszkania.

Na rysunku zaznaczyłem miejsca odsłuchu:

1 – Bardzo dobre / wyśmienita stereofonia / bas równomierny – uczucie mocnego wypełnienia.

2 – Dobre ale przy wyższej głośności nasila się bas co nawet daje efekt dudnienia.

3 – Dobre.

4 – Tu jest chyba najgorzej, robi się dość płasko i zdecydowanie brakuje wypełnienia basem.

5 – Średnio / dźwięk jakby uciekał / mało basu / kiepskie wypełnienie.

6 – Jak na tą odległość, brzmienie jest nienajgorsze ale brakuje wypełnienia.

 

Dodam tylko, że wcześniej użytkowałem kolumny podstawkowe 60W, które stały na szafce RTV i moje subiektywne wrażenie jest takie, że dawały one wypełnienie równomierne całego pomieszczenia , natomiast obecnie grające podłogówki dają efekty jakie opisałem wyżej.

Zatem bardzo proszę o doradzenie czy damy radę w jakiś sposób wypełnić całe pomieszczenie ładnym dźwiękiem z przyjemnym basem w każdym zakątku .

 

Pozdrawiam

Piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że wcześniej użytkowałem kolumny podstawkowe 60W, które stały na szafce RTV i moje subiektywne wrażenie jest takie, że dawały one wypełnienie równomierne całego pomieszczenia , natomiast obecnie grające podłogówki dają efekty jakie opisałem wyżej.

 

Nie piszesz jakie to kolumny ale domyślam się że mogło być to spowodowane mniejszą średnicą przetwornika nisko, nisko-średnio tonowego co wiązało się z dużym spadkiem ciśnienia już poniżej 100 Hz a jak wiadomo prawdziwe problemy "rezonanse" zaczynają się poniżej. Twoje aktualne kolumny "schodzą" <100 Hz więc pojawiły się niskie częstotliwości które zaczęły odbijać się od masywnych ścian wzmacniając- wygaszając się wzajemnie...

 

Zatem bardzo proszę o doradzenie czy damy radę w jakiś sposób wypełnić całe pomieszczenie ładnym dźwiękiem z przyjemnym basem w każdym zakątku .

 

Kolumny zabudowane "flush" + "niewidzialna" dla głośników ściana tylna

 

Czekamy na rysunek...

 

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście wcięło załącznik. Już podpinam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz jakie to kolumny ale domyślam się że mogło być to spowodowane mniejszą średnicą przetwornika nisko, nisko-średnio tonowego co wiązało się z dużym spadkiem ciśnienia już poniżej 100 Hz a jak wiadomo prawdziwe problemy "rezonanse" zaczynają się poniżej. Twoje aktualne kolumny "schodzą" <100 Hz więc pojawiły się niskie częstotliwości które zaczęły odbijać się od masywnych ścian wzmacniając- wygaszając się wzajemnie...

 

 

 

Kolumny zabudowane "flush" + "niewidzialna" dla głośników ściana tylna

 

Czekamy na rysunek...

 

Pozdrawiam AM

 

Kolumny, które wcześniej grały, były o parametrach:

14cm głośnik niskotonowy z membraną stożkową

2,5cm głośnik średnio-wysokotonowy

Impedancja: 6ohm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne pudełka schodzą dużo niżej i mocniej, stąd zupełnie inne odczucie dźwięku.

 

Przykro mi, ale nie za wiele zrobisz, taka charakterystyka dźwięku, nie ma nawet jak za bardzo tego przemeblować.

 

Jedyne z czym można kombinować to jakaś pułapka basowa w narożniku za miejscem nr 2, żeby wyssać trochę basu z tego rogu.

 

Możesz spróbować z wysunięciem kolumn, może coś się poprawi w miejscu nr 4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedyne z czym można kombinować to jakaś pułapka basowa w narożniku za miejscem nr 2, żeby wyssać trochę basu z tego rogu.

 

Możesz spróbować z wysunięciem kolumn, może coś się poprawi w miejscu nr 4.

 

Z przesuwaniem kolumn już próbowałem i nic konkretnego nie wyszło.

Na początek może rzeczywiście pokombinuję z pułapką basową, natomiast jeżeli chodzi o miejsce 5 i 6 (komunikacja, kuchnia), żeby wypełnić te miejsca ładnym basem, da mi coś zastosowanie suba dedykowanego do systemu stereo np. REL T5i ? Czy to rozwiązanie ma jakiś sens? Generalnie zależy mi aby najlepsze brzmienie było na kanapie (miejsca 1,2,3,4), natomiast w kuchni też by się przydała chociaż namiastka dobrego mocnego brzmienia. Do tego przyzwyczaił mnie stary system, który niestety miał mankamenty innego typu ale to już inny temat.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekam cierpliwie jeszcze na kolejne sugestie

Hej

1. nie podałeś co to za kolumny

2. jeżeli masz to ustawione tak jak na rysunku to wysuń głośniki przed linie szafki , odsuń prawą kolumnę od ściany z oknem , daj mi trochę oddechu, skręć je w kierunku miejsca odsłuchu .

3. w stereo raczej nie osiągniesz efektu oklającej Cię muzyki zwłaszcza poza strefą bezpośredniego odsłuchu, fizyki nie oszukasz ( to co wcześniej słyszałeś przy mniejszych kolumnach, co jest naturalne że małe monitory łatwiej znikają we wnętrzu , to były po prosu odbicia ) z dużymi paczkami zwykle jest więcej zabawy ale dobrze ustawione też potrafią zniknąć z pomieszczenia , ale nie licz na to że dźwięk w kuchni będzie równie satysfakcjonujący ci w miejscu nr.1.

Popatrz jak siedzą dźwiękowcy , albo które miejsca są najbardziej i najszybciej sprzedawane w salach koncertowych , operach a nawet kinach ,zawsze jest to oś pomieszczenia i jakoś tak 1/3 głębokości bo w tym miejscu po prostu odsłuch jest najlepszy i w domu masz to samo .

Oczywiście możesz to poprawić ustrojami ,ale w końcu będziesz musiał się pogodzić z tym że dźwięk z twojego zestawu jest najlepszy w jednym miejscu w tak zwanym sweet poincie.

4. przy przyzwoitym sprzęcie i dobrym ustawieniu może uda Ci się rozciągnąć dobry dźwięk również na miejsca 2 i 3 ale wymaga to cierpliwości i odrobiny czasu poświęconego na ustawienie głośników .

 

Pozdrawiam

 

Ps. popatrz jeszcze na ten temat :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie podałeś co to za kolumny

 

Kolumny ze starego systemu:

Podstawkowe Technics SB-CA10

14cm głośnik niskotonowy z membraną stożkową

2,5cm głośnik średnio-wysokotonowy

Impedancja: 6ohm

 

Kolumny obecnie używane:

Heco Music Style 900

Moc muzyczna 300 W

Moc znamionowa RMS 170 W

Rekomendowana moc wzmacniacza 300 W

Zakres częstotliwości 25 Hz - 40 kHz

Impedancja nominalna 8 Ω

Skuteczność kolumn 91 dB

Konstrukcja czterogłośnikowe, trójdrożne, bass-reflex

Głośnik niskotonowy 170 mm

Głośnik wysokotonowy 25 mm

Częstotliwość zwrotnicy 3,2 kHz

 

da mi coś zastosowanie suba dedykowanego do systemu stereo np. REL T5i ? Czy takie rozwiązanie miało by jakiś sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać, że rozbroiło mnie miejsce odsłuchu 6 xD

 

To to słynne miejsce w którym żona słyszy zmianę czystości miedzy kabla głośnikowego :)

 

A tak bardziej serio, w pierwszych 4ech miejscach da się coś zrobić wykonując odpowiednią adaptację - ustroje na ścianie za kolumnami i za kanapą. Rozstawienie głośników jak rozumiem też da się jeszcze poprawić, zwłaszcza to wciśnięcie w narożnik. Nie za bardzo da się za to odsunąć je od ściany, bo się zaraz zrobią 2m do słuchacza, więc pomyślałbym też nad zmianą kolumn na takie bez tylnego bassreflexu (albo jakkolwiek inaczej zaprojektowane do grania jako dosunięte do ściany).

 

Najlepiej byłoby odsunąć kolumny od narożnika, przynajmniej tak, żeby miejsce odsłuchu numer 1 wypadło w obecnym miejscu numer 2.

Poza tym po co ci taki szeroki korytarz w tym salonie? Domuruj pół metra ściany za kanapą i będziesz miał dużo więcej swobody :)

W obecnej sytuacji twój "pokój odsłuchowy" ma tak naprawdę jakieś 16m2, więc z jednej strony kisisz się w nim z podłogówkami, a z drugiej to pustka po lewej generuje tylko jakieś całkowicie nieprzewidywalne odbicia, w dodatku o charakterze kompletnie innym niż to co dzieje się po stronie prawej. Bez przesunięcia kolumn bardziej w lewo to raczej dobrym pomysłem byłoby przejście na kolumny podstawkowe.

 

Ten fotel przed głośnikiem tez raczej nie pomaga... Jeśli to w ogóle normalny fotel, to chyba nawet nie widzisz lewej kolumny siedząc na kanapie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać, że rozbroiło mnie miejsce odsłuchu 6 xD

 

To to słynne miejsce w którym żona słyszy zmianę czystości miedzy kabla głośnikowego :)

 

A tak bardziej serio, w pierwszych 4ech miejscach da się coś zrobić wykonując odpowiednią adaptację - ustroje na ścianie za kolumnami i za kanapą. Rozstawienie głośników jak rozumiem też da się jeszcze poprawić, zwłaszcza to wciśnięcie w narożnik. Nie za bardzo da się za to odsunąć je od ściany, bo się zaraz zrobią 2m do słuchacza, więc pomyślałbym też nad zmianą kolumn na takie bez tylnego bassreflexu (albo jakkolwiek inaczej zaprojektowane do grania jako dosunięte do ściany).

 

Najlepiej byłoby odsunąć kolumny od narożnika, przynajmniej tak, żeby miejsce odsłuchu numer 1 wypadło w obecnym miejscu numer 2.

Poza tym po co ci taki szeroki korytarz w tym salonie? Domuruj pół metra ściany za kanapą i będziesz miał dużo więcej swobody :)

W obecnej sytuacji twój "pokój odsłuchowy" ma tak naprawdę jakieś 16m2, więc z jednej strony kisisz się w nim z podłogówkami, a z drugiej to pustka po lewej generuje tylko jakieś całkowicie nieprzewidywalne odbicia, w dodatku o charakterze kompletnie innym niż to co dzieje się po stronie prawej. Bez przesunięcia kolumn bardziej w lewo to raczej dobrym pomysłem byłoby przejście na kolumny podstawkowe.

 

Ten fotel przed głośnikiem tez raczej nie pomaga... Jeśli to w ogóle normalny fotel, to chyba nawet nie widzisz lewej kolumny siedząc na kanapie...

Fotel nie zasłania kolumny. Przemeblowanie, dobudowywanie ścian oraz zmiana kolumn nie wchodzi w grę. Jedyne co mogę zrobić to zamontować ustroje tylko pytanie, które najlepiej się sprawdzą? Druga sprawa poradziłem sobie częściowo z dudnieniem w prawym narożniku. Zaślepiłem oba otwory bas refleksu w prawej kolumnie oraz przesunąłem delikatnie wszystko w lewo. Jedyne czego troszeczkę mi brakuje to bas z lewego głośnika, który by wypełnił lewą stronę pomieszczenia. Zastanawiam się cały czas nad subwooferem zamkniętym, który mógł bym umieścić pomiędzy komodą a stołem w kuchni. Tylko pytanie czy takie rozwiązanie da dobre brzmienie ? Dodam, że odsłuchiwanie na kanapie jest bardzo przyjemne i w tym miejscu raczej bym nic nie zmieniał. No chyba, że może być jeszcze lepiej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeblowanie, dobudowywanie ścian oraz zmiana kolumn nie wchodzi w grę.

 

No to trochę masz małe pole manewru.

 

Zastanawiam się cały czas nad subwooferem zamkniętym, który mógł bym umieścić pomiędzy komodą a stołem w kuchni.

 

Lepsze kolumny, lepszy wzmacniacz - lepszy bas. Lepsza adaptacja akustyczna - lepszy bas. Dostawienie subwoofera w pomieszczeniu w którym są już duże problemy z akustyką to tylko co najwyżej jeszcze więcej problemów z akustyką. No chyba, że tobie tylko chodzi o to, żeby było więcej basu niezależnie od jego jakości.

 

Zaślepiłem oba otwory bas refleksu w prawej kolumnie oraz przesunąłem delikatnie wszystko w lewo.

 

I nie przeszkadza ci, że teraz lewa kolumna gra inaczej niż prawa? Jak już zaślepiać to w obu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze kolumny, lepszy wzmacniacz - lepszy bas. Lepsza adaptacja akustyczna - lepszy bas. Dostawienie subwoofera w pomieszczeniu w którym są już duże problemy z akustyką to tylko co najwyżej jeszcze więcej problemów z akustyką. No chyba, że tobie tylko chodzi o to, żeby było więcej basu niezależnie od jego jakości.

Cały sprzęt jest stosunkowo nowy i nie sądzę, żeby tu leżał problem, wręcz jestem przekonany a to dlatego, że w innych warunkach akustycznych grał doskonale. Niestety teraz musi stać tam gdzie stoi i dlatego muszę popracować nad akustyką a nie wymianą sprzętu bo to do niczego dobrego by nie prowadziło. Sprzęt 10 x droższy pewnie też byłby wybredny w tych warunkach..

 

I nie przeszkadza ci, że teraz lewa kolumna gra inaczej niż prawa? Jak już zaślepiać to w obu.

Nie przeszkadza, ponieważ prawa kolumna teraz właśnie zaczęła podobnie brzmieć do lewej bez dudnienia, niskie tony jakby wyrównały się i dźwięk jest teraz zwarty i przyjemniejszy.

 

No chyba, że tobie tylko chodzi o to, żeby było więcej basu niezależnie od jego jakości.

Nie, o to mi nie chodzi. Chcę aby bas w całym pomieszczeniu brzmiał tak samo albo bardzo podobnie, niski, soczysty i bez studni. A więc jakość dźwięku ma być na najwyższym poziomie, oczywiście w miarę możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w innych warunkach akustycznych grał doskonale.

 

No to chyba oczywiste.

 

Sprzęt 10 x droższy pewnie też byłby wybredny w tych warunkach..

 

Chodzi o to, żeby sprzęt był dopasowany do akustycznych warunków. Wcisnąłeś w kąty podłogówki z tylnimi bassreflexami, dosunąłeś je do ściany, niczego nie możesz zmienić ani przestawić, nie wiem czego się spodziewasz teraz xD

 

Chcę aby bas w całym pomieszczeniu brzmiał tak samo albo bardzo podobnie,

 

Chcesz, żeby bas brzmiał tak samo w sweet spocie i w kuchni 4 metry dalej? Ambitnie, powodzenia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz, żeby bas brzmiał tak samo w sweet spocie i w kuchni 4 metry dalej? Ambitnie, powodzenia :)

...albo bardzo podobnie. Czyli tak jak mój poprzedni system, który niestety odmówił posłuszeństwa po ponad 20-latach gry. A potrafił całą tą przestrzeń wypełnić dość równomiernie pięknym brzmieniem. A oczywiste jest to, że w sweet spotcie będzie zawsze najlepiej, natomiast w pozostałych miejscach też może być przyjemnie, czego już doznałem. Nie jestem typem, który słucha muzyki tylko i wyłącznie siedząc na przeciwko głośników. dlatego zależało mi na poradach co można zrobić aby poprawić brzmienie w pozostałych miejscach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat uważam za zamknięty.

Rozwiązaniem okazało się zatkanie bas refleksu w prawej kolumnie oraz wygłuszenie prawego narożnika pianką akustyczną. Delikatnie podkręciłem bas na wzmacniaczu i teraz lewa kolumna dorównuje prawej. Całe pomieszczenie gra na tyle równo, że w końcu czuję satysfakcję gdziekolwiek się znajduję :) słyszę mocny, niski bas, który pięknie niesie ze sobą wysokie częstotliwości.

 

Pozdrawiam

Piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat uważam za zamknięty.

Rozwiązaniem okazało się zatkanie bas refleksu w prawej kolumnie oraz wygłuszenie prawego narożnika pianką akustyczną.

 

Przepraszam że nie odpowiadałem wcześniej na twoje pytania (brak czasu).

 

Osobiście nie uważam aby temat można uznać za całkowicie zamknięty, chyba że nie masz dużych wymagań co do dźwięku lub jesteś jeszcze nie do końca "osłuchany".

 

Wracając do tematu akustyki twojego miejsca odsłuchu... -"Aneksami" już od dłuższego czasu staram się nie zajmować, dla mnie jak i dla klienta po "wielu doświadczeniach" było to po prostu nieopłacalne. Wiem już że takie pomieszczenia z "góry" nie nadają się do adaptacji... Po wykonaniu pomiaru przechodzę po kilku tygodniach do wyceny i na tym etapie z reguły kontakt się urywa... Ale żeby było śmieszniej podam ostatnią sytuacje z końca stycznia: Żona klienta wyprasza mnie z domu po kłótni z mężem -Problemem były pułapki basowe które "instalowałem" w rogach salonu gdzie stać docelowo miały kwiaty! W sumie teraz myślę że mogłem tam wstawić... Zielone "Walce z Allegro" bynajmniej można w tej samej niskiej cenie dobrać kolor -Może nie "kuł" by ją tak w oczy...Eh.

 

Tak więc jeżeli masz tam inne pomieszczenie "typowe pod adaptacje" służę jak najbardziej pomocą...

 

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.