Skocz do zawartości
IGNORED

yamaha a-1000 naprawa


Lukas3317

Rekomendowane odpowiedzi

Nabyłem taką "yamaszkę" uszkodzoną. Co do końcówki mocy to sobie poradzę, ale mam pytanie o kondensatory. Te małe trzymają pojemności. Duże natomiast już nie. Np. zamiast 680uF jest 500uF, zamiast 330uF jest 180-190uF. Czy jest sens je wymieniać, a jeżeli tak to na co. Oryginalnie są to nichiclon (M) i muse KS (M), tak przynajmniej są oznakowane. Są jeszcze bipolarne większej pojemności, ale one trzymają pojemność. I jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli 30-letnie kondensatory trzymają pojemność to znaczy że są dobre, czy jednak z racji wieku mogą już nie trzymać swoich parametrów?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/139232-yamaha-a-1000-naprawa/
Udostępnij na innych stronach

Wielu "specy" powie Ci że jak trzymają to nie wymieniaj. A-1000 to wspaniała maszyna, jak odnowisz ją w pełni to ja nie wiem ile musi kosztować wzmachol z nowej produkcji żeby miał takie walory brzmieniowe. Dla mnie temat bardzo aktualny bo swoją samodzielnie odremontowaną dopieszczam już na maxa. Koszt kondensatorów to około 950 zł z tym że jak masz "recepturę". Jak nie masz to mnóstwo szukania, setki przelutowań no i wydatki. Jak chcesz wyciągnąć z niej to co ona oferowała w przeszłości to wymiana całego kompletu jest bezwzględna. A jeszcze jedno, da się ją w pełni odnowić w pojemnościach 100% zgodnych z oryginałem bez żadnych wiejskich tuningów i podkręcania pojemności.

 

A jeszcze jedno - ma poczwórny potencjometr głośności 2x50kOhm+2x20kOhm. W serwisówce jest błąd. własciwy układ znajdziesz w serwisówce Yamaha A-2000. Wiec uważaj na niego.

Ja nie mogę znaleźć 680uF 85V, taki zielony z oznaczeniem nichiclon KS(M). Co do recepturki- Masz jakąś sprawdzoną? Co do ceny kondensatorów to przesadziłeś, chyba że liczysz te literatki.

Ja nie mogę znaleźć 680uF 85V, taki zielony z oznaczeniem nichiclon KS(M). Co do recepturki- Masz jakąś sprawdzoną? Co do ceny kondensatorów to przesadziłeś, chyba że liczysz te literatki.

skoro uważasz że przesadziłem to... nic, Twoja sprawa, szczęście jest takie, że każdy robi po swojemu i ma prawo być z tego szczęśliwy. PS. piwa nie są w to wliczone.

680 uf wstaw nichicon lkg type iii (super trough) na 100v a 330 wstaw elna silmic 2 (rfs) na 50v lub nichikon ukz 330uf/50v. nie pamietam juz ale elna dopiero okazala sie lepsza od nichicona jak dobralem cala reszte. tyle moge podpowiedziec

Oryginalnie jest tam jak dobrze pamiętam Nichicon KS 680uf/85V ale takiego nie kupisz

 

LKG to ten: https://pl.mouser.com/ProductDetail/Nichicon/LKG2A681MESZCK?qs=sGAEpiMZZMvwFf0viD3Y3RXRUVU1xXQDOmF%2f3RXvo%2f0%3d

 

Możesz zastosować też Rubycon ZLJ 680uf/100V https://www.digikey.com/product-detail/en/rubycon/100ZLJ680M16X40/1189-1047-ND/3133975

 

Tylko przy rubyconie brzmienie nie będzie aż tak "pełne" i ma mniej "masy" ale efekt i tak jest dosyć pozytywny.

 

Przy LKG musisz dopasować nóżki bo rozstaw jest 10mm a oryginalne otwory na 7,5mm. Do tego ma nóżki typu lug terminal, takie grubsze i krótki, ale potwierdzam że spokojnie da się je dogiąć odpowiednie. Rubycon pasuje 1:1 i grubością jest chyba identyczny. LKG jest trochę grubszy wchodzi "na styk"

 

Nichicon KZ Muse nie występuje w tej pojemności

I to są jakieś konkretne informacje Dziękuję bardzo. A czy warto wymieniać "drobnicę" Nie jest ich dużo więc nie będą to jakieś duże koszty. Będę miał jedną a-1000 na sprzedaż tylko trochę obdarty lewy dolny narożnik panela przedniego - jeśli jesteś zainteresowany. Niezbyt dokładne te kondensatory 20% tolerancji???

I to są jakieś konkretne informacje Dziękuję bardzo. A czy warto wymieniać "drobnicę" Nie jest ich dużo więc nie będą to jakieś duże koszty. Będę miał jedną a-1000 na sprzedaż tylko trochę obdarty lewy dolny narożnik panela przedniego - jeśli jesteś zainteresowany. Niezbyt dokładne te kondensatory 20% tolerancji???

 

To typowa wartość tolerancji, oczywiście warto, żeby mieć dla obu kanałów jak najrówniej, ale nie ma się tym co aż tak bardzo przejmować, zresztą nie będziesz kupował kilkunastu czy więcej, tylko po to żeby sobie "zrobić dobrze" parowaniem. Akurat te 680uf to zasilanie + i - bez wpływu na różnice kanałowe ale te 330uf pracują w parach po 2 na kanał, możesz sobie zmierzyć jak masz czym czy nie różnią się aż nad to.

 

Co do zakupu, tej drugiej co Ci zostanie ze złożenia pierwszej, napisz proszę na prv ile byś za nią chciał i co w niej zostało.

 

Aha, bardzo ważna sprawa. Możesz sprawdzić jak brzmi po tej wymianie i na ile się poprawiła, ale w następnym kroku skup się na wymianie 1000uF/25V, filtrujących zasilanie +22V, zasilających pre amp i jak słuchasz z gramofonu to zasilających phono amp. Łącznie jest ich 6. Nie powiem Ci konkretnie jakie użyć bo powoli zdradzę Ci cały swój "sekret" :-) ale podpowiem, że koniecznie użyj na 50V. Spokojnie wejdą chyba wszystkie jakie znajdziesz. maks 22mm średnicy wchodzi.

Czyli rozumiem, że z tej uszkodzonej wykorzystałeś panel i obudowę powiedzmy? Mam nadzieję, że w tej którą sobie zostawiasz masz oryginalne tranzystory? A ta druga, którą chcesz odsprzedać jest uszkodzona?

Źle mnie zrozumiałeś. Ja już 5 lat mam a-1000 działającą tylko brak w niej 3 przycisków i jest uszkodzony lewy dolny narożnik panela. Kupiłem drugą uszkodzoną w pięknym stanie wizualnym i tą sobie zostawiam, oczywiście po naprawieniu. Co do tranzystorów to mam oryginały ale tylko te pracujące w końcówce (4szt + 4 sterujące) a 4szt pracujące w zasilaniu mam wymienione na sanken

No to git, jeżeli tylko mocy podmieniasz to brzmienie nie ucierpi, oczywiście jak masz oryginalne bo podrób na rynku jest co nie miara.

 

Przy okazji ciekawostka: Yamaha A-1000 ma po 4 tranzystory mocy na kanał, ale one nie pracują typowo, równolegle. Jedna para odpowiada za "granie" do 30W, a druga swoją pracę zaczyna ponad tą moc, poprzez dopełnianie wierzchołków fali dźwiękowej. Fajnie można to zaobserwować oscyloskopem. Na płycie głównej zaznaczone są poprzez TURBO AMP.

 

oPTs0UC.jpg

Tak, to ja namieszałem, druga para owszem zaczyna swoją aktywną pracę ponad 30W właśnie tak jak mówisz, poprzez zwiększanie napięcia kolektorów tranzystorów mocy pierwszej pary. Oczywiście napisałem bez sensu, bo nie dopełniają samej w sobie fali dźwiękowej tylko oczywiście, "dopełniają zasilanie" podczas wierzchołków fali (wszystkiego co ponad te 30W)... Przepraszam za błąd... W każdym razie to ciekawe rozwiązanie

Cieszy mnie więc fakt, że zarówno sterujące jaki same końcówki mam oryginalne. Jeżeli zależy ci na jakiś częściach z a-1000 możemy się dogadać w zamian za twój sekret, mogę ci odsprzedać za rozsądne pieniądze to co potrzebujesz.

Yamaha A-1000 ma po 4 tranzystory mocy na kanał, ale one nie pracują typowo, równolegle. Jedna para odpowiada za "granie" do 30W, a druga swoją pracę zaczyna ponad tą moc, poprzez dopełnianie wierzchołków fali dźwiękowej. Fajnie można to zaobserwować oscyloskopem. Na płycie głównej zaznaczone są poprzez TURBO AMP.

 

:)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.