Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt ,, bezkompromisowego'' suba.


Gość Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.12.2018 o 21:11, Gosc napisał:

8 000 000zł

Ekhem, nastąpiła mała pomyłka...:)

Suba, tudzież dwa, będę kupował raczej dopiero w przyszłym roku, ale na pewno pomyślę o projekcie podobnym do twojego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Ścianki to kanapka, dwie warstwy sklejki 20mm klejonej ze sobą plus płyta 5mm z zewnątrz pod lakier ( malowanie sklejki na połysk to słaby pomysł), czyli łącznie 45mm. W środku oczywiście są bardzo masywne żebra spinające konstrukcję. Boczne ściany i ściany góra dół spiętę są czterema żebrami pospinanymi wzajmenie ze sobą tworząc taką kratownicę. Dodatkowo ściany przednia i tylna są skręcone czterema stalowymi śrubami przechodzącymi przez tą kratownicę. W wewnętrzny tunel który tworzy ta kratownica zamocowany jest gruby filc i tworzy on łoże do którego wchodzi bardzo ciasno ,, dupa'' głośnika. Głośnik więc nie jest tylko wkręcony od przodu ale i trzymany jest mocno za tylną część napędu, żeby zminimalizować wszelkie naprężenia.

Do środka przed włożeniem przetwornika władowałem ogromny wór jakiejś wełny syntetycznej.

Kable to gruba plecionka doprowadzona osobno do dwóch par zacisków, czyli obie końcówki Crowna napędzają osobno dwie cewki w głośniku. Nie ma na razie zacisków, tylko kable idą bezpośrednio z zacisków Fi do Crowna.

Ze względu na budowę waga tego potwora to po zamontowaniu głośnika chyba około 80kg.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

No niestety nie mam dostępu do tych subwooferów.

Mnie już porównanie do mojego DD12 dało jakiś obraz tego, co potrafi. 

Jakbyś ktoś miał ochotę na porównanie to zapraszam. Ja ze swoim niestety nie podjadę do nikogo, bo raz że za ciężki i za duży, musiałbym mieć ze dwóch ludzi do pomocy, a dwa nawet jakby się udało go przetransportować, to trzeba by mieć na miejscu jakiegoś specjalistę od kalibracji. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Zwróćcie uwagę na dane techniczne tych PSA.

S1811 ma 960W RMS przetwornik 18'' i jest w miarę mały

s3611 ma 1920 RMS dwa przetworniki 18'' i jest ponad dwa razy cięższy od 1811 i oczywiście sporo większy.

I to się pewnie zgadza.

Ale oba mają podane identyczne pasmo przenoszenia od 17-200Hz i In-Room Extention 7Hz-11Hz.

Wybaczcie ale ja tego nie kupuję. Coś tu jest mocno naciągane.

Raczej bym wierzył w ten ich wykres:

https://www.powersoundaudio.com/products/S1811

Zauważcie że krzywa SPL spada od 50 do 20Hz o 10dB!

W przypadku 3611 jest lepiej ale również od 30 do 15Hz mamy spadek około 15dB.

Ja tu nic wybitnego nie widzę.

https://www.powersoundaudio.com/products/S3611

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.12.2018 o 18:58, subfan napisał:

Ja zgadując umieścił bym(pod względem osiągów) go gdzieś pomiędzy s3611 a s1811 od PSA.  Jeszcze raz - BRAWO TY :)

 

Osobiście też wydaje mi się podobnie, tzn nie wydaje mi się żeby jednak w SPL w najniższym paśmie dorównał temu S3611 (za to spokojnie powinien łyknąć tego pojedynczego) w zakresie najniższego basu, 2x 18" to nie jeden 18", nawet gdyby to był dużo lepszy głośnik. Niemniej nie tylko o SPL tutaj chodzi, oba suby mają  już gruby zapas mocy do domowych zastosowań nawet mimo zamkniętych konstrukcji, a jakościowo przez to też mocno zyskują. Same drivery i buda to jedno a różnice też będą we wzmacniaczach i korekcji dsp, szkoda że nie będzie możliwości pomierzenia w tych samych warunkach obu.

 

W dniu 24.12.2018 o 07:33, Gosc napisał:

Mnie już porównanie do mojego DD12 dało jakiś obraz tego, co potrafi.

To może być mylące, wiadomo że różnica będzie dewastująca. Tylko że DD12 to dobry jakościowo sub ale absolutnie to nie jest żaden mocarz do kina, wręcz słabizna jak na obecne czasy. Nieważne ile ma wat :) W dodatku to stary DD a nie DD+ jak rozumiem - różnica bardzo duża w testach. Stary DD18 to już średniak do kina jak na dzisiejsze czasy. Patrząc na jego osiągi w kinie to są podobne do tanich 12" subów od BK i SVS (BK Monolith Plus / SVS PB2000), więc możesz się domyślić jak do tego DD18 ma się DD12.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W dniu 25.12.2018 o 08:21, Gosc napisał:

s3611 ma 1920 RMS dwa przetworniki 18'' i jest ponad dwa razy cięższy od 1811 i oczywiście sporo większy.

I to się pewnie zgadza.

Ale oba mają podane identyczne pasmo przenoszenia od 17-200Hz i In-Room Extention 7Hz-11Hz.

Ja tu nie widzę nic wykluczającego się, pasmo mogą a nawet muszą mieć podobne (te same głośniki - tylko zdublowane) ale różnica będzie w SPL. A pasmo mają imponujące. Zauważ że to są pomiary CEA 2010 - z 2m w warunkach otwartych. Porównaj z powyższymi wynikami DD18+ (też zamknięty sub) dla tych samych warunków.

 

 

W dniu 25.12.2018 o 08:21, Gosc napisał:

Zauważcie że krzywa SPL spada od 50 do 20Hz o 10dB!

W przypadku 3611 jest lepiej ale również od 30 do 15Hz mamy spadek około 15dB.

Ja tu nic wybitnego nie widzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niecałe 10db od 50 do 20hz to dobry wynik.  W 3611 widzę ok 7-8db spadku od 30 do 15hz. Chyba nie sądzisz, że Twój sub też ma liniowy przebieg. W pokoju u siebie mogłeś słyszeć to samo co ten gość z youtube pomierzył - liniowy spadek do 10hz. To już inny pomiar z room gain a nie CEA 2010.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)
5 godzin temu, don111 napisał:

Ja tu nie widzę nic wykluczającego się, pasmo mogą a nawet muszą mieć podobne

Ja widzę.

Pasmo powinno być podawane z jakimś spadkiem. Np. 3dB. 

A tu producent deklaruje pasmo od 17Hz które z wykresu jest osiągalne chyba przy spadku 20Hz! ( dla 1811)

I dodatkowo dla dwóch różnych subwooferów, zupełnie różnych , o dwukrotnie większej pojemności, o dwukrotnie większej mocy, o dwóch przetwornikach wreszcie podaje identycznie, takie same pasmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, subfan napisał:

Właśnie jak dla mnie brakuje danych subów PSA i czystych tabelek jak to robią Audioholics. 

Przy dwóch 18" driverach najlepsze są ruchy powietrza a już o dualu duala nie wspomnę:))

Jest jeszcze wersja V3611, ciekawe, który sub jest lepszy, S, czy V. Ten V3611 jest chyba tak wysoki jak moje Goldy 300 :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Pogrzebalem swojego czasu na zagranicznych forach i trafiłem na dziwne komentarze dotyczące właśnie wersji V że ogólnie to wielki niewypał ( dotyczyły chyba starszych wersji ) a wpisy niezadowolonych były usuwane . Wyraźnie był słyszalny bas refleks tzn powietrze wydobywajace się z niego. Sprawa miała się chyba do podwójnego 18" .  Pojawiały się też wpisy dotyczące słabej gumy dookoła membrany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2018 o 14:27, Gosc napisał:

Ja widzę.

Pasmo powinno być podawane z jakimś spadkiem. Np. 3dB. 

A tu producent deklaruje pasmo od 17Hz które z wykresu jest osiągalne chyba przy spadku 20Hz! ( dla 1811)

I dodatkowo dla dwóch różnych subwooferów, zupełnie różnych , o dwukrotnie większej pojemności, o dwukrotnie większej mocy, o dwóch przetwornikach wreszcie podaje identycznie, takie same pasmo.

Sub 3611 to zdublowany 1811, te same głośniki przenoszą dokładnie to same pasmo ale z różnym SPL. 

Producent podaje charakterystykę dla pomiaru wg standardu CEA 2010,  z 2m na powietrzu na dworze a nie w komorze pomiarowej, co bardzo przycina realne osiągi. Dlatego jest tak a nie inaczej. Wg takich pomiarów SVS PB16 też ma ok -10db przy 15hz mimo że producent podaje to pasmo  dla - 3db,  a przy 10hz jeszcze dużo mniej niż 3611 i prawdopodobnie też od 1811 (co jest nornalne bo oba to OZ a nie bas refleks jak SVS). W pokoju wg pomiarów tego gościa na YT bez spadku 3611 schodził równo do 10hz. Także wpływ ponieszczenia zmienia bardzo dużo, co pewnie sam usłyszałeś u siebie. 

W dniu 25.12.2018 o 12:54, subfan napisał:

Właśnie jak dla mnie brakuje danych subów PSA i czystych tabelek jak to robią Audioholics. 

Przy dwóch 18" driverach najlepsze są ruchy powietrza a już o dualu duala nie wspomnę:))

Ich strona jet mało przejrzysta ale oprócz charakterystyki masz też dane dotyczące SPL dla różnych częstotliwości ("performance"). 

U amerykańców jest olbrzymi wybór z takich potężnych subów 15/18 cali. Rythmik z servo, HSU, Epic,  PSA, JTR,  z czego u nas dostępne są jedynie SVS. Oprócz tego wybór jest biedny. Zostaje DIY. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)
5 godzin temu, don111 napisał:

Sub 3611 to zdublowany 1811, te same głośniki przenoszą dokładnie to same pasmo ale z różnym SPL. 

 

No to jeszcze raz, 3611 ma dwukrotnie większą wagę, ma prawie dwukrotnie większą pojemność obudowy, ma dwa razy większą moc i tak jak pisałeś dwa przetworniki zamiast jednego. A producent podaje takie same pasmo przenoszenia jakby one miało identyczne SPL. A to musi być nieprawda.

 

5 godzin temu, don111 napisał:

Wg takich pomiarów SVS PB16 też ma ok -10db przy 15hz mimo że producent podaje to pasmo  dla - 3db, 

Według wykresu 1811 ma tam spadek prawie 20db. Ja nie twierdzę, że tylko ten PSA kłamie, bardzo możliwe, że inni producenci subów również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś źle patrzysz, ja tam widzę spadek ok 10db dla S1811 od 50hz do 15hz. .Poziom -3db wyznacza się względem średniej a nie z maksimum, także nikt tu nie oszukuje. 

Przypominam że to pomiary dla standardu CEA 2010, są robione z 2m i na powietrzu. W pomieszczeniu zagra i te 15hz potężnie a może i niżej skoro S3611 grał liniowo do 10hz u tego gościa z YT. 

S3611 wydaje się tylko zdublowanym S1811 - 2x większa obudowa, wzmacniacz. Pasmo może mieć to samo bo głośniki też te same - SPL słabsze dla 17hz ale przecież wyższe pasmo również proporcjonalnie słabsze w ciśnieniu, poziom -3db dla 17hz względem średniej może pozostać nie zmieniony. 

Odnośnie "kłamstw producenta" to możesz tak mówić o marketowych subach, gdzie podają dane wg swoich własnych luźnych norm. CEA 2010 to jednolity standard dla poważnie podchodzących do tematu, można idealnie poznać na czym się stoi, nie da się nic naciągnąć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)
32 minuty temu, don111 napisał:

Coś źle patrzysz, ja tam widzę spadek ok 10db dla S1811 od 50hz do 15hz.

Dla 50Hz mnie wychodzi 96dB, dla 15 Hz chyba 82.

Choćbym nie wiem jak nie zaokrąglał to mi nie wychodzi to pasmo ze spadkiem 3dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 17hz podawanych przez producenta jest ok 85db a przy 50hz ok 93db (nie wiem gdzie widzisz 96db).  +/-3db daje rozpiętość 6db a tu na oko 8-9db, więc nie tak wielka różnica. Tak czy inaczej opierając się na tym konkretnym wykresie jest nieścisłość, bardziej pasuje tu ok 19-20hz dla - 3db. Dla S3611 jest zgodnie z zapisem, przy ok 16-17hz -3db. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sporo czytałem o subwooferach na forum AVS, bardzo chwalony przez sporo osób jest Rythmik, chyba szczególnie wersja G25HP, dwa 15 woofery, OZ, pewnie fajny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Przy tej cenie subów warto zwrócić uwagę na awaryjność i ewentualną obsługę gwarancyjną w której akurat SVS odstaje od reszty . 

Poza tym nie dziwne że 2 suby z dwoma driverami każdy lepiej wypadną niż pojedyńcze tym bardziej że oba modele były zamknięte. Można powiedzieć że to porównanie 4 subów do 2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)
4 godziny temu, Adi777 napisał:

Wczoraj sporo czytałem o subwooferach na forum AVS, bardzo chwalony przez sporo osób jest Rythmik, chyba szczególnie wersja G25HP, dwa 15 woofery, OZ, pewnie fajny.

No też fajny. Szkoda tylko że brak w nich dobrej jakości DSP.

Ujarzmienie takich mocy w naszych akustycznie najczęściej kulawych pomieszczeniach, bez dobrej jakości możliwości DSP będzie trudne. Jak ktoś się raz przekonane jak brzmi dużej mocy subwoofer bez DSP i następnie ten sam w tym samym pomieszczeniu ale z profesjonalnie skalibrowanym DSP, już raczej nie wróci do wersji dobrej korekcji pozbawionej.

2 godziny temu, subfan napisał:

Przy tej cenie subów warto zwrócić uwagę na awaryjność i ewentualną obsługę gwarancyjną w której akurat SVS odstaje od reszty

No tu tutaj pomysł z takim subem składakiem znowu ma tą przewagę, że jest łatwiejszy w ewentualnej naprawie.

Taki np. Crown jest przystosowany do pracy ciągłej, estradowej. Ma naprawdę pancerną budowę i podobno jest wybitnie trwały.

Dodatkowo pracując w warunkach domowych tylko z jednym przetwornikiem do obejrzenia najczęściej jednego filmu, nie ma szans na przemęczenie. To też powinno wpłynąć na jego trwałość. 

Głośnik który pokazałem, który ma przynajmniej dwukrotnie większy skok niż inne porównywalne konstrukcje i jest w stanie przyjąć dwukrotnie większą moc, też powinien teoretycznie w warunkach domowych, gdzie pracuje na ułamek swoich możliwości, wytrzymać więcej.

A jak będzie czas pokaże. Jednak w przypadku naprawa takiego Crowna też nie powinna być droga, nawet jakby trzeba było kupić jakiś na wymianę to jest to wydatek około 1500zł za model Xti2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.12.2018 o 18:57, Gosc napisał:

Szkoda tylko że brak w nich dobrej jakości DSP.

Znasz jakieś dobre suby z tym DSP? Nie da się tego załatwić jakąś profesjonalną kalibracją?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Nie zawsze kalibracja musi być w samym subie . Kolega z dwoma sb16 chwali sobie diraca z ampli Arcama. 

Ja osobiście zastanawiam się nad drugim subem ale szczerze mówiąc apetyt rośnie w takim tempie że nie wiem czy następny pb13 załatwi sprawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Adi777

No właśnie pierońsko drogie Velodyne serii DD+ mają DSP rewelacyjnie rozwiązane.

Ja obecnie w Crownie Xti mam to zrealizowane jeszcze lepiej, ale tak jak pisałem wymaga to użycia zewnętrznego dobrej jakości mikrofonu, karty dźwiękowej ( generatora częstotliwości) i laptopa z programem z netu.

No i oczywiście konieczna jest wiedza kogoś kto na podstawie pomiarów i swojej wiedzy wie jak obliczyć wymagane poprawki i jak je wprowadzić do DSP.

W Velodyne DD + mikrofon jest w zestawie i na ekranie TV rysuje się linia SPL z suwakami którymi można nastawy regulować.

W dniu 26.12.2018 o 19:20, subfan napisał:

Nie zawsze kalibracja musi być w samym subie . Kolega z dwoma sb16 chwali sobie diraca z ampli Arcama. 

Tak, to jest jakaś możliwość.

Czy w tym diracu można sobie wpisać ręcznie nastawy tak jak w programie HiQnet Band Manager, który tutaj pokazywałem?

Czy jesteśmy bardziej zdani na to co amplituner sam sobie wyliczy dla wszystkich kolumn w tym subwoofera?

Mój Onkyo 905 też ma ręczne możliwości korekcji mocno rozbudowane, można sporo tam zmieniać, ale do tego co można zrobić za pomocą DSP Crowna XTi jest to przepaść. Nie ma w moim Onkyo szans na wprowadzenie poprawek takich jak w Crownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić do każdego suba osobne DSP,  specjalne dla suba,  typu Velodyne SMS-1 lub Antimode i po sprawie. Nawet PSA oferuje zakup od razu suby + te zewnętrzne dsp lub bez. 

4 godziny temu, Adi777 napisał:

Właściciel dwóch takich Rythmików porównywał je do dwóch SB16 Ultra, i sporo lepiej wypadają Rythmiki, i w kinie, i w muzyce.

 

Tak, Rythmik byłby pierwszy do sprawdzenia z tych wszystkich jeśli miałby być też do muzyki. Jako jedyny ma system servo. Dobre i w miarę tanie też są modele FV15 i FV18. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)
5 minut temu, don111 napisał:

Można kupić do każdego suba osobne DSP,  specjalne dla suba,  typu Velodyne SMS-1 lub Antimode i po sprawie.

Fajne rozwiązanie. Ten Anti-Mode super.Tylko ta cena...

SMS-1 nowy to chyba 3000zł a Anti-Mode 2.0 Dual Core to 1200USD za wielką wodą.

Ja wybrałem Crowna XTi bo w cenie końcówki za 1500zł mam już DSP.

 

8 minut temu, don111 napisał:

Jako jedyny ma system servo.

Velodyne z serii DD też go mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.