Skocz do zawartości
IGNORED

LM1036 - pytania odnośnie projektu


Piotrulas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zamierzam stworzyć regulator barwy dźwięku oparty na LM1036. Projekt stworzony będzie ze schematu z AVT (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Z racji że jestem raczej początkującym elektronikiem hobbystom (a edukuje się jako elektryk) nurtuje mnie parę kwestii. Mianowicie :

Transformator oddaje moc 20VA o napięciu symetrycznym 12V o maksymalnym prądzie 0.83A (nie mierzyłem jeszcze natomiast napięcia w stanie jałowym). Zastanawiam się natomiast nad stabilizacją tego napięcia, czy jest opcja uzyskania 24V tak aby stabilizator np. LM7815 zasilał układ 15V ? Nie ukrywam, nie jestem w stanie dobrać odpowiednich diod prostowniczych, szczególnie że z napięciem symetrycznym nie miałem za dużo do czynienia, a w szkole dowiedziałem się co najwyżej że istnieje (bardziej jako ciekawostka) . Kolejna sprawa to kondensatory, czy zastosowanie kondensatorów osiowych będzie miało wpływ na układ ? Oczywiście odpowiedniego typu (tam gdzie według schematu ma być kondensator foliowy byłby foliowy osiowy). Warto zaznaczyć że w schemacie który podaję jest błąd - C7 oraz C8 powinny mieć 330nF a nie 33.

Proszę tylko o nie dywagowanie na temat samej kostki, znam jej wady i zalety. Plan zakłada stworzenie jak najlepszego układu tzn. porządne kondensatory itd. Sam transformator zasila też wzmacniacz w którym starałem się o w miarę dobrą jakość kondensatorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/141307-lm1036-pytania-odno%C5%9Bnie-projektu/
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na schemacie twój regulator wymaga zasilania stabilizowanego niesymetrycznego +12V

Jeśli masz trafo o napięciu wyjściowym (nominalnym) 12V AC to po wyprostowaniu i odfiltrowaniu za pomocą kondensatora uzyskasz napięcie 12V * pierwiastek z 2 - spadek napięcia na diodach prostowniczych. czyli 12*1,4142- ok1,4V = ok 15,5V To zupełnie wystarczające by zasilić stabilizator 7512 i uzyskań na jego wyjściu stabilizowane napięcie +12V

A czy da się z 12V napięcia symetrycznego zrobić 24 pojedyncze ? Samą kostkę można zasilać do 16VDC więc pomyślałem że najlepiej było by uzyskać np. 24V i później wystabilizować je LM7815 który może mieć na wejściu maksymalnie 35V. Jeszcze prosiłbym tylko o pomoc w doborze diod prostowniczych, nie wiem na jakiej podstawie je dobrać.

Oczywiście można uzyskać około 32V w układzie podwajacza napięcia, ale lepiej dać stabilizator 7810 w połączeniu ze zwykłym prostownikiem. LM będzie miał przy okazji niższe szumy.

Czyli jeśli dobrze rozumiem to koniec końców najlepiej będzie zasilić go napięciem pojedynczym 12V i wystabilizować LM7812, tak ? W takim razie mogę użyć po prostu dwóch zamiast trzech przewodów z transformatora ?

Jeśli chcesz zasilić układ maksymalnym dopuszczalnym napięciem i masz już trafo 2x12V to możesz zrobić tak:

połączyć uzwojenia trafa szeregowo tak by uzyskać 24VAC po wyprostowaniu i odfiltrowaniu uzyskasz ok 33V. Żeby z tego napięcia uzyskać 16V zastosuj stabilizator LM317. W karcie katalogowej znajdziesz info jak dobrać rezystory by uzyskać takie napięcie. Prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie radiatora do tego stabilizatora (zależnie od tego ile prądu pobiera twój układ)

Ok, myślę jednak że napięcie 12V dla LM1036 będzie wystarczające. W takim razie LM7812 wystarczy czy może LM317 będzie lepszy ? Zależy mi na dobrym zasileniu kostki. Co do prostowania i filtracji - zastosować cztery diody prostownicze czy mostek ? I jakiej pojemności kondensatory filtrujące po mostku ? Zastanawia mnie też jakiego typu kondensatory dać na wejściu, na AVT nie podali dokładnego typu i nie do końca wiem które były by najlepszym wyborem.

 

Pojawił się kolejny problem, na schemacie pojemność C4, C3 wynosi 22nF a według wykazu elementów 10nF taka sama sytuacja z C9, 33nF na schemacie 220nF na wykazie (chociaż tu domyślam się że chodziło o 220nF). C7 oraz C8 znalazłem w internecie że powinny mieć 330nF, więc z nimi ok. Przy okazji, mogę zamienić BC548B z jakimś innym zamiennikiem tylko w obudowie TO-39 ? Nie ukrywam to już moja fanaberia, taki ma dla mnie jakiś urok w sobie i chciałbym widzieć go na PCB, z resztą tak samo jak z kondensatorami osiowymi :)

LM317 ma mniejsze szumy od 7812

bez znaczenie czy dasz cztery osobne diody czy scalone w gotowym mostku. Kondensator w zasilaniu kilkaset mikro wystarczy, na wejściu foliowe np polipropylenowe.

Wartości elementów sprawdź w datasheet tranzystor steruje kluczami więc nie jest krytyczny

LM317 ma mniejsze szumy od 7812

 

No niekoniecznie, to raczej "urban legend". W "Elektronice Dla Wszystkich" nr 2/2018 jest artykuł na ten temat. Wiele też zależy od producenta, tak w ciemno nie można tego na 100% stwierdzić.

Jestem Europejczykiem.

 

No niekoniecznie, to raczej "urban legend". W "Elektronice Dla Wszystkich" nr 2/2018 jest artykuł na ten temat. Wiele też zależy od producenta, tak w ciemno nie można tego na 100% stwierdzić.

Tak samo jest z LT317 vs LM317.

Megadeth - A House Divided  🤘SENJUTSU🤘  α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π  Ⅵ Ⅵ Ⅵ  TWOYASTARA OF DEATH; TURBO - Blizny [2025]

Czy mogę zrobić to w ten sposób jak na obrazku ? W sensie dać po prostu rezystor 27Ohm zamiast nastawnego ? Nadal zastanawiam się jaką pojemność dać kondensatora filtrującego, myślę że 1000uF może być za mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W filmiku na YT od RS Elektronika był wzór 1.25*(1+R1/R2). Chyba że coś źle obliczyłem, robię to wszystko po nocy także błędy mogą się pojawić niestety.

 

Rezystory odwrotnie- R2/R1, w każdym razie dolny/górny. Dla górnego 240 dolny powinien być 2,7k żeby mieć circa 15V.

Jestem Europejczykiem.

 

Ok, więc zmierzając ku końcowi. Czy jest sens zmieniać coś jeszcze w schemacie zasilania ? Tzn. spotkałem się z diodą prostowniczą "nad" stabilizatorem i kondensatorami równolegle na każdej diodzie i zastanawia mnie czy warto to zastosować.

 

Rezystor R2 dobrałem 2,2K napięcie wyjściowe będzie wtedy w okolicach ~12,7V

Tak jak oglądałem datasheet to największą dynamikę LM1036 ma przy zasilaniu 14V, ale różnice między 12V a 15v są nieduże.

Według referencyjnego schematu LM317 warto dać kondensator równolegle do R2, bo zmniejsza tu napięcie tętnień na jego wyjściu (rys. 13) na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

Wtedy zalecana jest dioda D1 równolegle do R1. Diodę prostowniczą "nad" stabilizatorem dajemy gdy pojemność na wyjściu stabilizatora jest stosunkowo duża.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.