Skocz do zawartości
IGNORED

moc głośników


guroo

Rekomendowane odpowiedzi

mam taki problem po 1sze posiadam wieże sony rx110av ale juz jej nie uzywam uzywam natomiast glosnikow i zgubilem instrukcje a potrzebna mi informacja jaka poszczegolne glosniki maja moc znamionowa i muzyczna, ponadto wszelkie inne informacje o tych głosnikach mile widzane (taki jak czestotliwosc, impedacja, srednica glosnikow czy skutecznosc

po 2gie mam amplituner yamaha rx-v530rds do ktorej rowniez nie mam instrukcji a chcialbym sie dowiedziec jakie do niej glosniki sa preferowane tzn chodzi mi o jakiej mocy

jesli ktos moglby mi udzielic jakiejkolwiek informacji jesli chodzi o te dwa tematy to z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/14385-moc-g%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w/
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o instrukcję do tej wieży, obawiam się że raczej nie dowiesz się z niej niczego sensownego - z tego co wyczytałem, deklarowali jakąś kosmiczną bzdurę rzędu 290W.

 

Natomiast yamaha 530 ma ok. 35W na kanał i akceptuje frontowe głośniki od 4 omów.

jeszcze mam jedno pytanie do ciebei splinter bo ja jestem poczatkujacy jesli tak jak mowisz na sprzecie yamaha jest moc 35w na kanal to czy mozna mocniejsze glosniki podlaczyc lub slabsze i jaka jest tolerancja

W tym miejscu ponownie zamieszczę fragment instrukcji do moich Paradigmów - jest tu wszystko co trzeba o mocy głośników i wzmaka :-):

 

> ZAPOBIEGANIE USZKODZENIU GŁOŚNIKÓW

Kolumny Paradigm są bardzo efektywne i mogą być używane do słuchania muzyki przy wysokich poziomach głośności z umiarkowaną mocą.

Mogą też być podłączane do wzmacniaczy o dużej mocy.

Zabezpieczeniem głośników są również maskownice. Należy pamiętać o tym, że oprócz funkcji ozdobnych i ochronnych pełnią one bardzo ważną funkcję przy transmisji tonów wysokich oraz średnich i niskich. Konstrukcja maskownicy została opracowana w taki sposób, aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać prawa akustyki przy rozprzestrzenianiu się poszczególnych częstotliwości. W związku z tym należy dopilnować, żeby kolumna głośnikowa pracowała zawsze z założoną maskownicą.

ZNIEKSZTAŁCENIA WZMACNIACZA – TWÓJ GŁÓWNY WRÓG

Zniekształcenia wzmacniacza są podstawową przyczyną uszkodzeń głośników. Gdy słuchacie Państwo głośno muzyki, wzmacniacz może przesterowywać sygnał dźwiękowy czego efektem jest nieczysty, zniekształcony odbiór. Staje się tak wówczas, gdy wzmacniacz zaczyna generować zniekształconą moc kilkakrotnie większą niż moc wyjściowa. Tak zniekształcony sygnał bardzo szybko uszkodzi każdy głośnik!

IM WIĘKSZA MOC WZMACNIACZA TYM LEPIEJ !!

Wzmacniacz o mocy 20 watów na kanał będzie wykazywał znaczące zniekształcenia powyżej tej mocy. Gdy głośnik wymaga wzmacniacza 40 watowego to wzmacniacz 20 watowy, w momencie głośnego słuchania muzyki będzie powodował zniekształcenia a w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia głośników. Tymczasem wzmacniacz o mocy np. 80 watów będzie zniekształcał dopiero po przekroczeniu mocy 80 watów, a poniżej tej mocy zniekształcenia będą minimalne. Dlatego też mając głośnik o mocy 40 watów, powinniśmy użyć mocniejszego wzmacniacza, ponieważ będzie on odtwarzał czystsze, mniej zniekształcone brzmienie a uszkodzenie głośników stanie się mniej prawdopodobne.

KONTROLA GŁOŚNOŚCI

Prosimy nie dać się zwieść przez regulator kontroli głośności we wzmacniaczu lub przedwzmacniaczu. Regulator ten służy wyłącznie do regulacji poziomu słuchania – a nie jest to regulator „wyjściowej mocy”. Wielkość mocy, jaką wzmacniacz bieżąco używa przy danym poziomie głośności, zależy wyłącznie od natury muzyki jakiej słuchamy. Przy ustawieniu danego poziomu głośności, kiedy słuchamy cichych części nagrania zużywane jest mniej mocy niż przy głośniejszych fragmentach.

Przy typowej muzyce pop, rock, jazz czy przy wysokich poziomach w muzyce klasycznej, znamionowa moc wyjściowa większości amplitunerów i wzmacniaczy jest uzyskiwana przy ustawieniu regulatora pomiędzy godziną 11 a 13 (tylko w przypadku gdy nie używamy regulatorów bass/treble/loudness – przy ich użyciu moc znamionowa może być uzyskana poniżej tych ustawień).

Prosimy pamiętać, że wszystkie wzmacniacze wprowadzają zniekształcenia. Ich poziom wzrasta wraz ze wzrostem mocy. Zniekształcenia te mogą uszkodzić głośnik. Należy zachować szczególną ostrożność przy głośnym słuchaniu muzyki – i natychmiast zmniejszyć głośność , gdy zniekształcenia stają się słyszalne.

Jeśli chcemy słuchać głośnej muzyki należy używać wzmacniaczy o dużej mocy! Będziemy mieć wtedy gwarancję czystości i wysokiej jakości brzmienia.

UWAGA JEST GRANICA!

Chociaż mocniejsze wzmacniacze są bezpieczniejsze, to jest punkt, w którym głośnik nie jest w stanie wytrzymać podawanej mocy i po przekroczeniu tej granicy zostanie uszkodzony. Zalecane jest, żeby przy dużej głośności nie używać regulatorów bass / treble i ustawiać je na zero. W tym przypadku nie jest też wskazane używanie przycisku konturu loudness i korektora barwy dźwięku. Przy głośnej reprodukcji dźwięku prosimy zwracać uwagę na poruszanie się głośnika basowego.

Gdy zaczyna się nadmiernie wzbudzać i „falować” należy natychmiast zmniejszyć głośność!

WŁAŚCIWA ILOŚĆ MOCY

Paradigm podaje moce zalecanych wzmacniaczy co ma na celu orientacyjnie określić minimalną i maksymalną moc dołączonego wzmacniacza.

Zalecamy wzmacniacze, które są mocniejsze niż znamionowa moc kolumn (przy danej impedancji), gdyż gwarantuje to przejrzystsze i jaśniejsze brzmienie.

Jednak należy zachować szczególną ostrożność i używać poziomu mocy, który jest zalecany do danego typu kolumn.

1. moc kolumienek tej wieży jest wzięta z kosmosu, to raz. Możesz spokojnie podzielić przez 10. Znam je w miarę dobrze i nie wierzę żeby wytrzymały więcej niż prawdziwe 30-50W. Te amplitunery jak na swoją klasę mają niewielką wydajność prądową, ale nieporównanie większą niż plastikowe wieżyczkiz marketu.

 

2. Ta Yamaha ma 5x mniej więcej 35, ale jest to ograniczone słabiutkim zasilaczem, same końcówki są trochę mocniejsze. W efekcie zanim pojawią się niebezpieczne dla kolumn przesterowania końcówek mocy, zdycha zasilacz, co objawia się między innymi gasnącym wyświetlaczem (sprawdzone doświadczalnie). Moc nie jest problemem, możesz używać jej z tymi głośnikami, ale brzmieniowo trudno wyobrazić sobie gorszy mariaż. To jak próbować montować przekładnię od lanosa do mitsubishi.

 

3. To raczej wątek do zakładki kino domowe, nieprawdaż?

Poczytaj zakładkę kino - tam lekko licząc połowa wątków jest o dobieraniu kolumn do amplitunerów Y. W zależności od budżetu i preferencji dźwiękowych masz do dyspozycji dość duże spektrum uczciwego sprzętu zaczynające się już od zupełnie śmiesznych pieniędzy w przypadku takiej np. Kody (polpak.com.pl).

  • 1 rok później...

re guroo

 

co do kolumn to najlepiej rozebrac i odczytac z glosnika a i tak nie grac tak glosno zeby pojawialy sie znieksztalcenia - nie wazne czy z winy wzmaka czy glosnikow bo je tez mozna przesterowac.

A co do wzmaka to na stronach Yamahy sa do sciagniecia instrukcje. twoj wzmak bedzie mial duzow iecej w stereo niz 35W/kanal. Moj jest poprzednikiem Twojego (520) o ile pamietam jest tylko troche mocniejszy, a wg danych ma od 70W (Min RMS 20Hz-20kHz, 0.06% THD, 8 ohm) do 155 (Dynamic Power IHF /2 ohm). W ulotkach zwykle podawali 105W Din Standard Output Power (dla 1kHz, 0.06% THD, 4 ohm) - ale podejrzewam ze to jest moc, przy ktorej jest 0.06% znieksztalczen THD, a nie moc przy max wzmocnieniu. Wiec nie proboj dawac na pelna glosnosc (ani nawet na 50%).

Co do gasniecia wyswietlacza - nie zauwazylem (moze w 5ch - ja gram w stereo), wmak ma z tylu impedance selector do ustawiania impedancji kolumn 4 lub 8 ohm - jak kumpel w swoim ustawil 8 a gral na kolumnach 4 ohmowych to po dluzszym graniu wzmak sie wylaczal (ale nie przygasal, to byl 620).

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.