Skocz do zawartości
IGNORED

rozmieszczenie głośników


niki666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu nurtuje mnie, może trochę dziwne, pytanie. Otóż zastanawiam się co stoi za tym że niektórzy konstruktorzy umieszczają w swoich kolumnach głośnik średnio-nisko tonowy powyżej tweetera? Zwykle zaleca się żeby głośnik wysokotonowy był mniej więcej na wysokości ucha. Żeby to uzyskać w przypadku gdy tweeter jest na dole kolumny trzeba stosować bardzo wysokie podstawki. Ktoś coś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, niki666 napisał:

Zwykle zaleca się żeby głośnik wysokotonowy był mniej więcej na wysokości ucha. Żeby to uzyskać w przypadku gdy tweeter jest na dole kolumny trzeba stosować bardzo wysokie podstawki.

Niekoniecznie. Gdy kolumny są konstruowane  w układzie odwróconym, to brane są też pod uwagę charakterystyki kierunkowe głośników i nie potrzeba specjalnych podstawek. Również im niższy podział pomiędzy wysokotonowym, a średniakiem, czy niskotonowym, tym mniejszy jest niekorzystny wpływ zejścia z osi prostopadłej do wysokotonowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio to ciągła walka o klienta. 

Czym go przyciągnąć? Odmiennością.

Skoro zasadniczo duże jest na dole to niektórzy robią odwrotnie. I tyle...

... a potem można do tego dorabiać przeróżne teorie. I o to chodzi. 

Z uzasadnialnego ustawienia dużych przetworników u góry to na pewno wszystkie koncepcje symetryczne zbliżone do d`Appolito. U niektórych producentów rozstaw głośników tak się rozsunął, że nie ma to już nic wspólnego z d`Appolito ale efekt psychologiczny pozostał ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.04.2020 o 10:28, Grzegorz7 napisał:

wszystkie koncepcje symetryczne zbliżone do d`Appolito

Ale d'Appolito to nie tylko symetryczny uklad głośników- tu chodzi o głębszą zależność układu geometrycznego oraz niskiej częstotliwości podziału, które prowadzą do zrównania kątów emisji z głośników średnioniskotonowych i wysokotonowego. Dopiero spełnienie wszystkich tych wymogów daje podstawy do nazwania ukladu głośników nazwiskiem twórcy tej koncepcji. To nie każdy układ MTM, lecz jego szczególny przypadek jest d'Appolito.

Poza tym, sam uklad z wysokotonowcem poniżej ma też inną zaletę nad tradycyjnym- większą szkodę może przynieść oddalanie się od "osi odsłuchu" w kierunku powyżej kolumny (dla tradycyjnego układu) i gdy mamy zbyt niskie podstawki, szybko stracimy równowagę tonalną. W odwrotnym układzie można sobie pozwolić na większą odchyłkę w górę i niższe podstawki (ale bez przesady), bo kopułka rozprasza szerzej od głośnika niskotonowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Alicja90 napisał:

chyba wytłumaczyłeś nam wszystkim różnicę. Super!

Nie do końca super, bo trochę "poszedłem na skróty"- powinienem napisać, że dla częstotliwości o długości fali porównywalnej ze średnicą membrany, głośnik zawęża kąt rozpraszania, a w tej częstotliwości kopułka rozprasza nadal szeroko. W d'Appolito chodzi o wybranie takiej czestotliwosci podziału, by nie występowało zjawisko mocno różniących się kątów rozpraszania, by podział przeszedł "łagodniej dla słuchu". (A kopułka "wytrzymała mocowo" tak niski podział.)

Natomiast dla układu odwrotnego głośników w kolumnie, uszy słuchacza nie schodzą za bardzo z osi głośnika niższych tonów, a kopułka ma na tyle szeroki kąt rozpraszania, że jest to niezbyt szkodliwe dla równowagi dźwięku.

W dniu 29.04.2020 o 10:28, Grzegorz7 napisał:

U niektórych producentów rozstaw głośników tak się rozsunął, że nie ma to już nic wspólnego z d`Appolito

Oczywiście, że nie ma, bo każdy centymetr rozsunięcia głośników obniża optymalny podział. Na tyle w końcu, że żadna kopułka nie wytrzyma tak niskiego podziału, by "załapać się" na zasady zgodne z koncepcją d'Appolito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.04.2020 o 18:36, niki666 napisał:

Od pewnego czasu nurtuje mnie, może trochę dziwne, pytanie. Otóż zastanawiam się co stoi za tym że niektórzy konstruktorzy umieszczają w swoich kolumnach głośnik średnio-nisko tonowy powyżej tweetera?

chodzi o wyrównanie odpowiedzi tweetera , ścianka przednia działa jak odgroda i podbija o kilka db częstotliwości związane z wymiarami ścianki przedniej . Często cała efektywność tweetera jest podnoszona w ten sposób. Poczytaj o beffle step.

W układzie d'Appolito chodzi bardziej o zasymulowanie źródła punktowego , coś a`la głośnik coaxialny.

Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.