Skocz do zawartości
IGNORED

Lokalizacja pułapki basowej i akustyczne maskowanie kaloryfera


barni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziej dobry

Mam prostopadłościenny pokój 450 cm ( linia zestawów ) x 400 cm (głębokość) z miejscem odsłuchowym zlokalizowanym praktycznie pod samą tylną ścianą. Za kanapą jest tylko zestaw pólkek z IKEA na płyty CD. Więc zasadniczo tylna ściana odpada na adaptację, po jednej stronie kanapy jest wyjście z pokoju, po drugien biurko.

Zarówno miejsce odsłuchowe jak i kanapa są ustawione poza modami pomieszczenia, niemniej w miejscu odsłuchu mam sporą 10 dB górkę w zakresie 70-90 Hz, którą chciałbym nieco  utemperować. Nie chodzi mi o całkowite wypłaszczenie tej górki, bo zasadniczo lubię bas, a zestawy mam konstrukcji zamkniętej, które świetnie go kontrolują, niemniej czasami jest go za dużo. Zakładam więc, że z 3-5 dB korekcji w tym zakresie na pewny by się przydało.

Na ścianę za zestawami i boczne planuje absorbery. Na dyfuzory nie mam za bardzo miejsca, szczególnie takie głębsze, które mają jakikolwiek sens oprócz ładnego wyglądu. Z racji przeznaczenia tylnej ściany na absorbery, pułapkę basową chciałbym umieścić w jednym z rogów pomieszczenia, naprzeciw zestawów lub ścianie bocznej, gdzie mam asymetrię pokoju - na przeciwległej ścianie mam w tym miejscu wyjście na taras.

Pytanie nr  1

Czy w/w lokalizacja pułapki ma sens i czy ona może być umieszczona gdziekolwiek w pokoju, czy też jest wskazane aby była blisko jego modów.

Pytanie nr 2.

Centralnie pomiędzy zestawami mam okno, które zajmuje 40 % długości ściany, a pod nim jest kaloryfer. Pytanie czy są jakieś ustroje akustyczne typu mocno perforowane płyty binarne lub podobne, które można podwiesić do kaloryfera ale z zachowaniem jego funkcji ogrzewania pomieszczenia. Pytanie czy jeżeli pozostałe ok 50% ścian za zestawami oraz bocznej będzie pokryte dyfuzorami to robienie dodatkowo tego  ustroju na kaloryferze ma jakikolwiek sens, biorąc pod uwagę, że będzie on sięgał tylko dp parapetu.

Pytanie nr 3

Jak wysokie powinny być absorbery w stosunku do wysokości zestawów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pt . 1

Dokładnie tam gdzie jest ich nasilenie
w Twoim przypadku prawdopodobnie górnych kątach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 586223954_index90.thumb.png.16677f86b619b98828034c161f307572.png

Tutaj wpisz wartości i zlokalizuj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

P.S
Nie stosuj paneli na wyobraźnie tylko tam gdzie trzeba o odpowiednim zakresie działania
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym samym kalkulatorze znajdziesz miejsce ustawienia/siedzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_6332.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może najpierw powiedz - jakie pułapki basowe chcesz zastosować? 

11 godzin temu, .:Gerard:. napisał:

Pt . 1

Dokładnie tam gdzie jest ich nasilenie
w Twoim przypadku prawdopodobnie górnych kątach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 586223954_index90.thumb.png.16677f86b619b98828034c161f307572.png
 

Prawie tak, chociaż nie do końca tak jest dla wszystkich typów pułapek. 
 

Popularne absorbery porowate dają najlepsze efekty pochłaniania tam, gdzie prędkość cząsteczek powietrza jest największa. To wynika bezpośrednio z natury ich działania.

Czyli jakoś w odległości 1/8 - 1/4 długości fali. Co dla niskich częstotliwości wypada całkiem daleko. Dlatego jeśli się da to można zamiast popularnych pułapek przyklejanych w rogach zastosować wolnostojące „wieże” i je z deczka odsunąć od samego rogu. Podobnie z połączenia ściany z sufitem - zamiast kleić tam te „ćwierćwałki” często lepiej dać panel 10 cm zamocowany pod kątem 45 stopni na złączeniu sufitu i ściany. 
 

Zobacz zdjęcia z porządnych studio nagraniowych - one nie są robione na pałę. Będziesz wiedział o co chodzi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalnie czy nie - zasada jest ta sama. Moim zdaniem warto się uczyć od profesjonalistów i starać się to stosować amatorsko, jeśli nas nie stać na profesjonalne usługi i materiały ? Ale fakt - tu trzeba dobrze rozumieć zasady i narzędzia bo inaczej można się czasami wkopać tak jak ty z interpretacją wyników z tego kalkulatora.

Dodam tylko, że kalkulatory pokazują zwykle rozkład ciśnienia akustycznego a rozkład szybkości cząstek w przypadku fali stojącej jest, uogólniając, w przeciwfazie do modułu różnicy ciśnienia atmosferycznego i akustycznego. Tam gdzie masz duże gradienty ciśnień (mówiąc inaczej lokalne różnice ciśnień) to cząsteczki powietrza pchane są najmocniej i osiągają lokalnie największe prędkości.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec korzystając z kalkulatora na Mega Acoustic (bardzo pomocny) wychodzi mi załączony na dole rozkład modów i pierwszych odbić. Problemy

  • Na tylnej ścianie (prawie całą przestrzeń za miejscem odsłuchu (skórzana kanapa) zajmuje mi półka z CD. Po jej jednej stronie jest wejście do pokoju, po drugiej biurko. Nie mam za bardzo pomysłu gdzie przestawić tę półkę, a przestawienie jej na dowolną ze ścian zabierze miejsce na ustroje akustyczne i zaburzy symetrię pokoju. Poza tym nawet bez te półki siedziałbym blisko tylnej ściany, więc chyba walka z ustrojami na ścianie za kanapą ma średni sens.
  • Z odbiciami na ścianie za zestawami wygląda, że sobie poradzę jakimiś absorberami. Co prawda po środku jest okno, ale po obu stronach  mam 1,4 metra muru, więc absorber będzie w miejscu odbicia i za zestawami.
  • Problemem są ściany boczne, odbicie na 1,76 cm wychodzi idealnie w środku drzwi na taras, które są po jednej stronie więc z tym nic nie zrobię. Jestem w stanie natomiast umieścić dyfuzory w miejscach odbić na 2,44 metra. Pytanie czy w tym miejscu iść w absorber, czy jakiś połączony układ absorbera z dyfuzorem. Pokój jest mały więc nie wiem, czy dyfuzja dla takich przestrzeni ma jakikolwiek sens.
  • Co do ew. bass trapów to zastanawiam się jak je zorganizować w tak małej przestrzeni. Jak zetnę nimi róg pomieszczenia za zestawami to zostanie chyba za mało miejsca na absorber. Stąd pomysł jaki mi się nasunął to wstawienie bass trapu na ścianę przeciwległą do wyjścia na taras, które to miejsce wychodzi przy okazji wychodzi w modzie pomieszczenia. Pytanie czy dla basu taka pułapka umieszczona niesymetrycznie w pokoju będzie miała sens ?
  • Co do sufitu to niestety oczy są u mnie tak samo ważne jak uszy i typowych ustrojów akustycznych na suficie ne przeżyje. Więc pewnie będę skłaniał się w kierunku wykończenia ich panelami np  Ecophon lub innymi będącymi neutralnymi wizualnie. Jednak to podobnie jak ew. trapu basowe zostawiam to a później. Może przy pierwszym ogarnięciu będzie na tyle dobrze, że spokojnie będę w stanie z tym żyć bez dodatkowej dewastacji pomieszczenia ? ?

Wszystkie uwagi i konstruktywna krytyka mile widziana ? 

PS. Jeżeli to coś zmienia to zestawy głośnikowe są dosyć duże - 1,5 metra wysokości i 40 cm szerokości ale z racji obudowy zamkniętej naprawdę w tym pokoju świetnie brzmią.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrzut ekranu 2021-02-20 o 19.15.23.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.