Skocz do zawartości
IGNORED

Czy budżetowe kino domowe może choć trochę imitować dźwięk z kina/koncertów?


ssq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Może naiwne zapytanie, ale ostatnio zaczęło mnie to intrygować.

Posiadam kino domowe 5.1 Tannoy MX (fronty, MX4, kosztują obecnie 1300zł.) + sub REL HT1003 (kosztował ok. 2600, nowy). Sub gra fajnymi midbassami, nie ma za to tych najniższych, ale on jest ok i nie o niego się rozchodzi. Tannoye grają co prawda przyjemnie, gładko ale zbyt ciemno i moje słuchawki dokanałowe JBL Tune110 są, no cóż, fajniejsze w odsłuchu, więcej słychać.

Po obejrzeniu Top Gun Maverick w IMAXIE widzę ogromną przepaść w porównaniu z moim dźwiękiem (no ba XD). Poza tym ostatnio często słucham mojego ulubionego koncertu i zamiast na moim kinie domowym wolę go oglądać na smartfonie + słuchawkach JBL. 😕 Po prostu na słuchawkach gitary i głos są wyraźniejsze, a na Tannoyach czasami trudno rozróżnić słowa. 😞 Warto dodać, że mój centralny Tannoy jest podgłośniony względem reszty głośników na amplitunerze, bo inaczej g* by było słychać tak ciemnie te Tannoye grają.

Pytanie - czy warto wymienić głośniki, do max. 2000zł. za używane fronty? Jeśli tak to jaka firma, jakie modele polecacie? Może JBL? Chodzi mi o dźwięk 'jak z kina/koncertów', czyli z dobrze słyszalnymi, przenikliwymi średnimi tonami (z kolei nie chcę wpaść w taką pułapkę, że będzie to bardzo nieprzyjemne brzmienie, za ostre).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz słuchać muzykę w lepszym wydaniu to sam zauważyłeś już że nawet na budżetowych sluchaweczkach jest lepiej. Ja po Top Gun nie miałem takiego wrażenia, a mam "tylko" stereo.  

Znam 5 osób, które zrezygnowały z kina i poszły w stereo wyższej jakości i raczej już do systemu kina nie wrócą. 

Zawsze jednak pozostaje zabawa w wymianę kolumn w kinie, ale bym się zastanowił czy znowu taki kompromis Cię zadowoli. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, ssq napisał:

 

😕Po prostu na słuchawkach gitary i głos są wyraźniejsze, a na Tannoyach czasami trudno rozróżnić słowa. 😞 Warto dodać, że mój centralny Tannoy jest podgłośniony względem reszty głośników na amplitunerze, bo inaczej g* by było słychać tak ciemnie te Tannoye grają.

Ale głupoty pan opowiadasz 🙂

Te Tannoy grają super jeśli chodzi o wysokie tony, wyraziście i miękko. Jest masa ciemniej grających kolumn - chociażby starsze Tannoy M. Pewnie w obecnym ustawieniu masz kiepską akustykę i dźwięki się zlewają w papkę. Nie wiadomo też jaki amplituner i ustawienia. A słuchawki to osobny trmat, ciężko aby kolumny nawet zbliżyły się do poziomu słuchawek w typowym pokoju. Bardziej przejrzyste granie i jakościowo dobre - do 2 tys. z podłogowych używek np Celestion F28 lub F38, Acoustic Energy Evo 3, z bardziej wiekowych np Paradigm Studio 60, Infinity Kappa 6.2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słuchawkach zawsze brzmi wyraźniej, bo fala dźwiękowa nie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, tylko idzie wprost do ucha. Ale to są trochę pozory: z kolumn dźwięk jest jednak bardziej naturalny. Porównaj dobry system audio z nawet bardzo dobrymi słuchawkami. Jeśli nadal będziesz uważał, że słuchawki brzmią lepiej, to bardzo się zdziwię.

Godzinę temu, ssq napisał:

Po obejrzeniu Top Gun Maverick w IMAXIE widzę ogromną przepaść w porównaniu z moim dźwiękiem

No nie wiem... mnie akurat dźwięk z typowego kina (w IMAX-ie nie bywam) nie do końca odpowiada. Zbyt ostry i natarczywy w górze pasma, a dół za mało dociążony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
4 godziny temu, qbakos napisał:

a dół za mało dociążony

bo tam nie chodzi o rozpierdzielanie ścian z 5 hz! Tam suby grają do 30 hz to jest maks przy 21' subwooferach i większych. Ja tez wole wyższy bas w kinie niż jakieś pomruki... 

 

6 godzin temu, ssq napisał:

Pytanie - czy warto wymienić głośniki, do max. 2000zł

Tak warto. Szukaj Klipscha, z komercyjnych tanich firm oni są najbliżsi dźwięku kinowemu, później inne firmy... 

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/klipsch-rp-260f-stan-idealny

napisz do niego i może się dogadacie na 2400... przesiadka będzie taka jak z malucha do Bentleya 

Edytowane przez długi89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę odkrywczy jeśli napiszę, że porównanie kina IMAX i kina domowego jest bezsensowne. Klasa sprzętu, akustyka, projekt za sporo kasy niema porównania z naszymi wydatkami włożonymi w system. Są osoby, które budują domy i mają odpowiednio zaadaptowane pomieszczenia tylko i wyłącznie do kina domowego za grube złotówki i tam rzeczywiście uzyskujemy doskonałe efekty a tak większość z nas musi borykać się z akustyką i taką, czy inną klasą posiadanego sprzętu. Wiadomo kupując droższe i lepsze elementy sprzętu uzyskasz również lepszy efekt, ale wszystko powinno być robione z głową i odpowiednio przemyślane. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.06.2022 o 14:42, don111 napisał:

Ale głupoty pan opowiadasz 🙂

Te Tannoy grają super jeśli chodzi o wysokie tony, wyraziście i miękko. Jest masa ciemniej grających kolumn - chociażby starsze Tannoy M. Pewnie w obecnym ustawieniu masz kiepską akustykę i dźwięki się zlewają w papkę.

A wiesz co, pewnie masz rację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie można jednak powiedzieć, że może. Wymaga to jednak trochę roboty

i czasu. Może rzadko rock, bo korzystam głównie z Mezzo live czyli klasyka plus

najczęściej jazz, ale brzmi nieźle i to na upgradowanym zestawie "z pudełka" 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem da się mieć namiastkę prawdziwego kina w domu. 

To więcej niż imitacja 🙂

po prostu może te tannoy nie specjalnie ci leżą?

jaki masz amplituner? Robiłeś kalibrację czy sam ustawiałes?

bo tu może być pies pogrzebany. 

w przypadku wymiany kolumn to poszukaj używanych modeli monitor audio bx albo RX. One mogą ci bardzo spasować. Taniej klipsch z serii synergy na przykład F2.

ale clue to jaki amplituner?

 

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.