Skocz do zawartości
IGNORED

Pytanie laika - najlepszy sposób na połączenie współczesnego amplitunera z TV i Blu-Ray 4K


maciek35
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Z góry przepraszam za proste pytanie; chciałbym się upewnić jaki jest najlepszy sposób połączenia komponentów mojego systemu kina domowego. Czym są konkretne połączenia/technologie wiem, ale nie wiem jaka konfiguracja najlepiej sprawdza się w praktyce.

Szczegóły:

Posiadam TV 4K z Dolby Vision oraz amplituner Yamaha RX-A1080; amplituner do tej pory służył do słuchania streamingu, ale żeby kino domowe było kompletne zamówiłem odtwarzacz Blu-Ray 4K Panasonic DP-UB450 (o taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastanawiam się teraz jak najlepiej podłączyć wszystkie komponenty. Widzę że możliwe są 2 opcje:

  1. Blu-Ray podłączyć przez HDMI do amplitunera a następnie amplituner również przez HDMI do TV (to taki "klasyczny" układ - pierwszy, jaki przychodzi na myśl)
  2. Blu-Ray podłączyć bezpośrednio (z pominięciem amplitunera) do TV, natomiast dźwięk przekazać na amplituner "wstecznie" z TV używając HDMI eARC (TV posiada eARC, do amplitunera widzę że jest aktualizacja firmware'u ze wsparciem dla tego standardu - jeszcze nie zainstalowałem)

Mam 2 pytania odnośnie obu w/w opcji:

  1. Czy któraś z powyższych opcji jest lepsza pod jakimkolwiek względem jakościowym? Może któraś wiąże się z mniejszym ryzykiem opóźnień/rozjechania się dźwięku i i obrazu (wiem, że można to korygować, ale po co, jeśli być może można uniknąć problemu 😉)? A może podłączając Blu-Ray poprzez amplituner popsuję jakość obrazu (bo może amplituner będzie próbował coś "poprawiać")? Będę wdzięczny za wskazanie różnic jakościowych między obiema opcjami.
  2. Jako że mniej "zakombinowana" jest opcja numer 1, byłaby ona moim naturalnym wyborem, gdyby nie jedna kwestia. Otóż staram się być dobrym sąsiadem i jeśli będę oglądał film Blu-Ray z dużą ilością głośnych efektów wieczorem, to chciałbym mieć możliwość (bez przepinania żadnych kabli!) puścić dźwięk z filmu Blu-Ray nie na amplituner i jego duże kolumny, ale na głośniki telewizora (w ten sposób nie zdenerwuję sąsiadów 🙂 ); w dzień oczywiście chcę korzystać z amplitunera i jego kolumn. Wydaje mi się, że w takim razie powinienem wybrać opcję numer 2 - w tej opcji Blu-Ray jest podłączony bezpośrednio do TV i dźwięk "domyślnie" idzie na głośniki telewizora, a dopiero jak włączę amplituner to poprzez eARC "pójdzie" on na amplituner. Innymi słowy - jak amplituner jest wyłączony to dźwięk idzie głośnikami TV, jak amplituner włączę - dźwięk poleci z TV "dalej" przez eARC do amplitunera. Czyli w opcji 2 mam wybór którym sprzętem chcę odtwarzać dźwięk i w zasadzie wszystko w tym momencie powinno być jasne. No ale niestety nie jest 😉 Wyczytałem bowiem gdzieś, że gniazda HDMI w amplitunerze mają funkcję pass-through. O ile dobrze rozumiem ideę tego rozwiązania, to działa ono w ten sposób, że jeśli amplituner jest wyłączony, to jego gniazda HDMI nadal działają w rodzaju "mostka"/"przekaźnika" - czyli sygnał z gniazd wejściowych idzie bezpośrednio na wyjście. Jeżeli faktycznie tak to działa to również opcja 1 pozwoli mi być "dobrym sąsiadem" - jeśli amp będzie włączony to będzie on "przechwytywał" dźwięk z Blu-Raya i odtwarzał go na swoich głośnikach, jeśli jednak amp będzie wyłączony to zadziała jako pass-through i przekaże sygnał w całości na TV (łącznie z dźwiękiem). Czy dobrze rozumiem?

Jakby mało było rozterek z dwiema przedstawionymi wyżej opcjami to jest jeszcze jedna sprawa. Otóż zakupiony przeze mnie odtwarzacz Blu-Ray ma 2 wyjściowe gniazda HDMI - jedno "normalne" (przekazuje obraz z dźwiękiem) a drugie oznaczone jako "Audio Only" - przekazuje sam dźwięk. Czyli mogę tak naprawdę zrobić "mix" obu opisanych wyżej opcji: podłączyć Blu-Ray bezpośrednio do TV wyjściem HDMI audio+video oraz jednocześnie do amplitunera wyjściem HDMI "Audio Only". Wtedy prawdopodobnie "grać" mogłyby jednocześnie głośniki amplitunera i TV, a wyboru urządzenia odtwarzającego dokonywałbym po prostu wyciszając TV lub amplituner.

Zamykając powyższe rozterki (proszę potraktować dalszą część posta jako oddzielny problem) chciałbym zapytać jeszcze o kwestię odtwarzania płyt CD. Zakupiony odtwarzacz Blu-Ray, oprócz HDMI, posiada również wyjście SPDIF koaksjalne. Czy jest sens podłączać go do amplitunera również tą drogą, aby słuchać płyt CD Audio? Dla swoich Rodziców kupiłem kilka lat temu taniego Blu Raya (nie 4K) innego producenta i tam konieczne było połączenie taką drogą - przez HDMI dźwięk z CD Audio nie szedł do amplitunera (aczkolwiek możliwe, że coś było nieprzełączone w menu). Widzę, że ogólnie to standard HDMI jak najbardziej ma możliwość przesyłania PCMa...

I ostatnie pytanie - najbardziej laickie 😄 Czy kabel koaksjalny SPDIF to najzwyklejszy kabel chinch/RCA? Gdybym musiał go kupić, chcę wybrać coś porządnego, ale widzę że zaskakująco mało znajduję pod hasłem "kabel SPDIF koaksjalny". Jak szukam SPDIFa optycznego (Toslink) wyników jest mnóstwo... Więc pewnie źle szukam (podejrzewam, że kabel koaksjalny jest najzwyklejszym chinchem, a nie jakąś jego "specjalną" odmianą, ale proszę o sprostowanie 😄 ).

Uff, to już wszystko. Przepraszam najmocniej za długi post, ale jak widać proste sprawy - po głębszym zastanowieniu - wcale nie są takie proste (dla laika oczywiście).

Pozdrawiam,

Maciej

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maciek35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 1 opcji również masz wybór wystarczy że ustawiasz aby podczas wyłączenia amplitunera przepuszczał video/audio dalej.

Jeśli zastosujesz wyjście hdmi audio owszem może dość do zdublowania audio.

SPDIF to złącze cyfrowe tak samo jaki hdmi, nie na sensu korzystać z SPDIF.

Przy złącza SPDIF zadziała zwykły rca, z tym że dedykowany powinien być ekranowany i zbudowany na bazie komponentów 75ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pierwszej opcji masz menu amplitunera na ekranie, pytanie na ile ci to potrzebne. 

Dzięki drugiej opcji możesz zyskać na jakości obrazu. Opóźnień nie powinno być żadnych. Nie wiem, czy traci się na jakości dźwięku? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość obrazu? Nowoczesne amplitunery przepuszczają obraz bez żadnych zmian.

Dźwięk? Jeśli tv nie będzie potrafiło przepuścić po earc dts/hd to będzie cisza, a nie przepuszcza tego formatu większość nowych tv to raz, dwa wielkość filmów na BD ma dźwięk dts/hd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. 

W poprzedniej generacji amplitunerów Denona ten podstawowy model miał coś nie tak i faktycznie sygnał video wychodził a raczej przechodził ? Przez niego tak że na wyjściu było gorzej. 

Ale wyższe modele oraz współczesne nie mają tego.

Miałem na testach 1070 i 1080 źródła podłączałem do amplitunera. Byłem zadowolony.

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.