Skocz do zawartości
IGNORED

Gato Audio FM18 - inspirują do DIY


Ape
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

No ale skuteczność przecież podajemy dla 2,83V i 1m.

I tak i nie. Nie masz informacji o rezystancji. Dlatego dla glosnikow 4 Ohm przyjmuje sie pomiar napieciem 2 V, a dla 8 Ohm 2,83V. Problem polega na tym, ze cewki glosnikow wcale nie maja dokladnie takiej rezystancji (pomijam juz modul impedancji ), dlatego rzeczywistym odzwierciedleniem efektywnosci jest pomiar dla 1W z metra.

To jest wlasnie takie otwarte okno do naciagania rzeczywistej efektywnosci kolumn, czy samych przetwornikow. Sba 17 ma taka sama efektywnosc dla modelu 8 jak i 4 Ohm. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, meloV8 napisał:

I tak i nie. Nie masz informacji o rezystancji. Dlatego dla glosnikow 4 Ohm przyjmuje sie pomiar napieciem 2 V, a dla 8 Ohm 2,83V. Problem polega na tym, ze cewki glosnikow wcale nie maja dokladnie takiej rezystancji (pomijam juz modul impedancji ), dlatego rzeczywistym odzwierciedleniem efektywnosci jest pomiar dla 1W z metra.

To jest wlasnie takie otwarte okno do naciagania rzeczywistej efektywnosci kolumn, czy samych przetwornikow. Sba 17 ma taka sama efektywnosc dla modelu 8 jak i 4 Ohm. 

Jeżeli podałem skuteczność i impedancję nominalną kolumny to dobrze zrobiłem. Jeżeli jeden będzie podawał tak, a drugi tak (czyli przy 1W), to ni jak nie dojdzie się do porozumienia. Re jest parametrem trochę wirtualnym, bo ogólnie impedancja (z) się potrafi mocno zmieniać w zależności od częstotliwości i wtedy nie wiadomo gdzie brać ten jeden wat. My te charakterystyki badamy od napięcia, a nie od mocy, więc jednak wolę zostać przy 2,83V. I też jak nigdzie nie widzę danych pomiaru, to przyjmuję że było 2,83V i 1m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Jeżeli podałem skuteczność i impedancję nominalną kolumny to dobrze zrobiłem. Jeżeli jeden będzie podawał tak, a drugi tak (czyli przy 1W), to ni jak nie dojdzie się do porozumienia. Re jest parametrem trochę wirtualnym, bo ogólnie impedancja (z) się potrafi mocno zmieniać w zależności od częstotliwości i wtedy nie wiadomo gdzie brać ten jeden wat. My te charakterystyki badamy od napięcia, a nie od mocy, więc jednak wolę zostać przy 2,83V. I też jak nigdzie nie widzę danych pomiaru, to przyjmuję że było 2,83V i 1m.

Ale do wyznaczenia mocy potrzebujesz miec napiecie i opor.  Kazde oprogramowanie symulacyjne pokazuje Ci jakie napiecie musisz podac przy okreslonym oporze dla uzyskania mocy 1W. Dlatego jak juz chcesz byc bardziej precyzyjnym (ale nadal niezbyt), to przy symulacji glosnika 4 Ohm powinienes zmienic napiecie na 2V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do porównywania głośników z głośnikami tak, i także zniekształceń.

Ja jednak za rzadko to robię i zmienianie dodatkowo napięcia na charakterystykach by mi skomplikowało i gdzieś się walnę, popełnię błąd. Bo ja robię sporo tych operacji matematycznych na charakterystykach żeby uzyskać dobrą symulację, więcej opeacji niż kiedyś robiłem. Stąd przy 3-way mam już tyle charakterystyk że łapię się ostatkiem sił co jest co. Gdybym robił to na co dzień, to bym nabrał wprawy i metod, jednak nie robię.

Ostatecznie jak wybierzesz głośniki, to i tak jesteś skazany na "sprawność" jaką z nich uzyskasz, wyżej pasa nie podskoczysz, stąd... ta wiedza jest potrzebna tylko orientacyjnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.11.2022 o 13:58, Ape napisał:

No i te nieśmiertelne Altusowe pierścienie

I zapewne, żeby je wyeksponować

W dniu 25.11.2022 o 13:58, Ape napisał:

nie zdecydowano się na podfrezowania pod kosze głośników !!!

A

W dniu 25.11.2022 o 13:58, Ape napisał:

dyfrakcje są pomijalne

W praktyce- względem nierówności pasma od samych głośników.

8 godzin temu, meloV8 napisał:

To jest wlasnie takie otwarte okno do naciagania rzeczywistej efektywnosci kolumn

I dlatego powszechne jest oszukiwanie klienta na temat impedancji kolumn, a rekordzista jest Focal, który bezczelnie kłamał o "impedancji kolumny 8 ohm z lokalnym, minimalnym spadkiem do 2,7 ohma". Brawo oni- wpis do księgi Guinnessa w kategorii "oszust audio".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek do 2,5 oma w kolumnach 4 omowych, a także  5 w 8 omowych... nie jest niczym niezwyczajnym w dzisiejszych kolumnach, to raczej żaden rekord.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Piotr_1 napisał:

Spadek do 2,5 oma w kolumnach 4 omowych, a także  5 w 8 omowych... nie jest niczym niezwyczajnym w dzisiejszych kolumnach, to raczej żaden rekord.

Przyjęte jest, że minimum impedancji, nawet lokalne, nie może być niżej, jak 25% poniżej impedancji znamionowej. Jeśli tak się dzieje, impedancja znamionowa musi być podawana jako niższa. Dla 4 ohm minimum to 3 ohmy, dla 8->6, itd.

Te Focale, o których pisałem, to winne być opisane jako znamionowo 4 ohmy, i to lekko naciągając w górę.

To, że większość producentów pod tym względem kłamie nie znaczy, że tak MA być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, porlick napisał:

Przyjęte jest, że minimum impedancji, nawet lokalne, nie może być niżej, jak 25% poniżej impedancji znamionowej. Jeśli tak się dzieje, impedancja znamionowa musi być podawana jako niższa. Dla 4 ohm minimum to 3 ohmy, dla 8->6, itd.

Te Focale, o których pisałem, to winne być opisane jako znamionowo 4 ohmy, i to lekko naciągając w górę.

To, że większość producentów pod tym względem kłamie nie znaczy, że tak MA być.

No tak, nie powinno spadać poniżej tych 25% w minimum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2022 o 17:02, woj999 napisał:

Monitory 17MFC ale w wersji 8Om przerabiałem kiedyś. Podaję link do siostrzanego forum. Dźwiękowo polecam miłośnikom ciepłego, lampowego brzmienia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Po wizualizacji skrzynek i kalkulacjach wyszło mi akurat to samo combo głośnikowe bo stwierdziłem że schludnie wygląda z frontem kopułki 104mm, a może nawet i większym by lepiej wyglądał, no i pierścieniowy SB do mojego podziału w kategori "value" wydawał mi się dobry. Zmieniłem też woofer na 8om, ponieważ impedancja mi schodziła zbyt nisko. Jednak i tak NRX2 i aluminiowy NBAC są podobnie interesujące, a może nawet bardziej do głośnego słuchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie to sie baaardzo podoba ta klepana młotkiem osłona kopułki głośnika wysokotonowego,,, gdzie się podziali esteci forumowi, czyżby odwagi im zabrakło

A mnie to sie baaardzo podoba ta klepana młotkiem osłona kopułki głośnika wysokotonowego,,, gdzie się podziali esteci forumowi, czyżby odwagi im zabrakło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.