Skocz do zawartości
IGNORED

Jak opanować bas? Czy w tym salonie ugram coś akustycznie?


ferszcik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Mam problem z basem, dokładniej to chodzi o "dudnienie" w pozycji odsłuchowej która jest centralnie przy ścianie, tak ustawiona jest kanapa, gdy usiądę pół metra od ściany jest już znacznie lepiej. Niestety jest to przestrzeń w której się żyje, zwykł salon a nie pomieszczenie odsłuchowe. Układ z perspektywy akustycznej jest fatalny ale może coś uda się tutaj poprawić.

Przeprowadziłem też test w którym ustawiłem "ścianę" z poduszek właśnie na tej tylnej ścianie. Efekt wtedy był bardzo dobry przez co zacząłem myśleć nad powieszeniem na tej ścianie ze 2-3 paneli akustycznych. Pytanie teraz za czym się rozglądać? 

Czy może macie jakiś inny pomysł co tutaj ugrać?

Sprzęt grający to wzmacniacz Roksan Attessa i monitory MA Silver 100 7G.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Audioanfanger napisał:

Witam wszystkich 🙂

 

Mam problem z basem, dokładniej to chodzi o "dudnienie" w pozycji odsłuchowej która jest centralnie przy ścianie, tak ustawiona jest kanapa, gdy usiądę pół metra od ściany jest już znacznie lepiej. Niestety jest to przestrzeń w której się żyje, zwykł salon a nie pomieszczenie odsłuchowe. Układ z perspektywy akustycznej jest fatalny ale może coś uda się tutaj poprawić.

Przeprowadziłem też test w którym ustawiłem "ścianę" z poduszek właśnie na tej tylnej ścianie. Efekt wtedy był bardzo dobry przez co zacząłem myśleć nad powieszeniem na tej ścianie ze 2-3 paneli akustycznych. Pytanie teraz za czym się rozglądać? 

Czy może macie jakiś inny pomysł co tutaj ugrać?

Sprzęt grający to wzmacniacz Roksan Attessa i monitory MA Silver 100 7G.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja mysle ze dzialanie tych poduszek to "autosugestja". 

Niestety, cudow nie ma, bez zmiany pozycji albo MASYWNYCH adaptacji nic nie zmienisz.

Jesli uzywasz jako zrodlo PC, to mozesz zainstalowac znakomity darmowy program Equalizer APO i skorygowac te mody odpowiedzialne za "dudnienie"

BTW.

Mozesz skorygowac takze inne problemy, ale to juz inny temat 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minutes ago, xajas said:

Ja mysle ze dzialanie tych poduszek to "autosugestja". 

Niestety, cudow nie ma, bez zmiany pozycji albo MASYWNYCH adaptacji nic nie zmienisz.

Niestety najlepszy efekt daje odsunięcie pozycji odsłuchowej do przodu, jednak sofy nie ruszę o pół metra do przodu ze względów logistcznych :/

49 minutes ago, xajas said:

BTW.

Mozesz skorygowac takze inne problemy, ale to juz inny temat 🙂

Co masz na myśli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast kanapą próbowałeś odwrotnie:

odsunąć monitory od ściany i rogu pokoju też, zmniejszając bazę stereo ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, audioburak said:

Czy zamiast kanapą próbowałeś odwrotnie:

odsunąć monitory od ściany i rogu pokoju też, zmniejszając bazę stereo ?

 

Tak, obecnie stoją w odległości 30cm od ściany, odsuwałem je też dalej, nawet do 60cm, zatykałem otwory bass reflex. Niestety wielkiej poprawy nie było

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Audioanfanger napisał:

Niestety najlepszy efekt daje odsunięcie pozycji odsłuchowej do przodu, jednak sofy nie ruszę o pół metra do przodu ze względów logistcznych 😕

Co masz na myśli?

Mozesz skorygowac przede wszystkim:

1. mody -> zredukowac dudnienie

2. asymetrie kanalow -> ze wzgledu na "wolne" ustawienie lewego zestawu glosnikowego i bliskie sciany ustawienie prawego spodziewam sie zupelnie roznych charakterystyk czestotliwosciowych w miejscu odsluchu (jak "dwa rozne glosniki" ). Wynikiem jest zle stereo. Mozesz to wyrownac uzywajac roznych EQ dla lewego i prawego kanalu

3. Mozesz dopasowac przebieg charakterystyki (brzmienie) do:

- wlasnych preferencji/upodoban

- typu sluchanej muzyki

- poziomu glosnosci (inne gdy sluchasz cicho i przyjemnie wieczorowa pora, a inne gdy dajesz gazu)

Wtedy mozesz przelanczac miedzy roznymi setupami jednym nacisnieciem klawisza

I to wszystko ZA DARMO!

Potrzebujesz tylko mikrofon   

57 minut temu, Audioanfanger napisał:

Tak, obecnie stoją w odległości 30cm od ściany, odsuwałem je też dalej, nawet do 60cm, zatykałem otwory bass reflex. Niestety wielkiej poprawy nie było

Decydujace jest miejsce siedzenia a nie ustawienie glosnikow albo otwory BR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minutes ago, xajas said:

Mozesz skorygowac przede wszystkim:

1. mody -> zredukowac dudnienie

2. asymetrie kanalow -> ze wzgledu na "wolne" ustawienie lewego zestawu glosnikowego i bliskie sciany ustawienie prawego spodziewam sie zupelnie roznych charakterystyk czestotliwosciowych w miejscu odsluchu (jak "dwa rozne glosniki" ). Wynikiem jest zle stereo. Mozesz to wyrownac uzywajac roznych EQ dla lewego i prawego kanalu

3. Mozesz dopasowac przebieg charakterystyki (brzmienie) do:

- wlasnych preferencji/upodoban

- typu sluchanej muzyki

- poziomu glosnosci (inne gdy sluchasz cicho i przyjemnie wieczorowa pora, a inne gdy dajesz gazu)

Wtedy mozesz przelanczac miedzy roznymi setupami jednym nacisnieciem klawisza

I to wszystko ZA DARMO!

Potrzebujesz tylko mikrofon   

Nadal nie do końca rozumiem, mój wzmacniacz nie obsługuje eq, nie ma korekcji pomieszczenia. Za jakiś czas chciałbym spróbować jakiegoś wzmacniacza z taką funkcjonalnością, jakiś Lyngdorf lub coś z Diraciem. 

Ale co dokładnie masz teraz na myśli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nadal nie do końca rozumiem, mój wzmacniacz nie obsługuje eq, nie ma korekcji pomieszczenia. Za jakiś czas chciałbym spróbować jakiegoś wzmacniacza z taką funkcjonalnością, jakiś Lyngdorf lub coś z Diraciem. 
Ale co dokładnie masz teraz na myśli?

To nie wzmacniacz obsluguje te EQ, tylko ten PC, ktory odtwarza muzyke (jesli PC jest zrodlem, dlatego o to pytalem) obsluguje te EQ.
Ta funkcje korekcji DRC/DSP, ktore sa zabudowane w takich wzmacniaczach jak Lyngdorf (RoomPerfect), NAD (Dirac) i inne, przejmuje twoj PC.

I to za darmo.

I dzieki temu masz wolny wybor przetwornikow DAC, ktore podlanczasz do PC, i wolny wybor wzmacniaczy, ktore podlanczasz do DAC.

Ale nie mozesz np. korygowac muzyki z gramofonu, bo nie przechodzi przez PC

PS.
De facto gramofon tez mozesz, ale skomplikowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xajas

Ok, teraz zrozumiałem. Muszę przyznać że wizja podłączonego PC jako źródło (niezależnie w jakiej jego formie) nie brzmi jako bardzo wygodna wersja obsługi. Muszę przyznać że wyciągnięcie telefonu i puszczenie muzyki trzema kliknięciami poprzez BluOS jest bardzo wygodne. 

Myślę że przeczekam jeszcze jakiś czas i wypróbuję jakiś wzmacniacz z korekcją pomieszczenia.

Chociaż korci też żeby wypróbować opcję z panelami. Jesteście w stanie polecić jakiś sklep który wypożycza i robi porządne panele? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nie jest to dla mnie rewelacyjne rozwiązanie. Nie po to mam wzmacniacz z wbudowanym streamingiem aby kombinować teraz z jego obejściami. Raczej przetestuję coś z akustyką pomieszczenia a za jakiś czas na pewno będę chciał wypróbować wzmacniacz z korektą 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele drog prowadzi do Rzymu. 

Wszystko zalezy od tego, co ma dla kogo priorytet. Dla jednego streaming z wzmacniacza, dla innego poprawne brzmienie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2023 o 13:35, xajas napisał:

Wszystko zalezy od tego, co ma dla kogo priorytet. Dla jednego streaming z wzmacniacza, dla innego poprawne brzmienie. 

Każdy ma swoje priorytety, nie ma co komentować. 

Tak wracając do poduszek, mam podobny problem z basem w pomieszczeniu. Kiedyś zrobiłem sobie eksperyment, ściągnąłem zapasową pościel, poduszki itp z całego domu i wypełniłem narożnik pokoju od podłogi do sufitu - miało to mniej więcej metr przyprostokątnej. I naprawdę sporo pomogło.

No, ale nie będę przecież tak mieszkał 🙂 po prostu zaakceptowałem że jest jak jest i tyle. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.