Skocz do zawartości
IGNORED

Problemy z jakością dźwięku na PC


rafffek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dwóch dni korzystam z "nowych-starych" słuchawek, to Sony MDR-ZX110AP - dziwnym trafem kupiłem ten sam model po raz drugi, wcześniej zdarzyło mi się to 4-5 lat temu. Jak wynika z dołączonej do niej instrukcji obsługi, słuchawki są przeznaczone do stosowania przede wszystkim ze smartphone'ami. Jak pierwszy raz używałem tych słuchawek i podłączyłem je do PC, nie miałem zastrzeżeń do jakości dźwięku, a przy podłączeniu słuchawek do telefonu jakość dźwięku IMO była tylko minimalnie wyższa. Później stosowałem słuchawki innego producenta (JBL Tune 500), również i tym razem nie było zastrzeżeń co do jakości dźwięku (na PC, do smartfona podłączałem 1-2 razy i nie zwracałem tu uwagi na jakość odtwarzania).

Kiedy właśnie podłączyłem do PC wcześnie wspomniane "nowe-stare" słuchawki, jakość dźwięku mocno się pogorszyła. Przede wszystkim brakuje wyrazistości, basy nawet na maksymalnym poziomie wydają się być zbyt niskie. Jeszcze na krótko podłączyłem słuchawki Sony (oczywiście ten sam model) kupione parę lat wcześniej, jakość odtwarzanego dźwięku okazuje się być dość porównywalna do tej, którą oferowały słuchawki JBL. Co więcej, zastrzeżenia do jakości objawiły się w dosyć niekonwencjonalny sposób, otóż we właściwościach głośników (zdarza się naturalnie, że słuchawki podłączone do PC korzystają z ustawień głośników) mam inne niż dotychczas opcje. Przykłady są na screenach niżej, mam m.in. dodaną zakładkę "Dolby Audio" (Dolby Audio można włączyć, ale w moim odczuciu nie poprawiło znacznie jakości odtwarzania audio) i mocno ograniczone opcje ustawiania dodatkowych efektów dźwiękowych (miałem dotychczas możliwość włączenia wybranych efektów dźwiękowych oraz ich modyfikowania, teraz to znikło).

Chcę się zapytać, czyżby była jakaś aktualizacja do Windowsa 10, która miała przyczynić się do zmiany tych opcji? Bo bardzo rzadko zaglądałem do takich opcji i nie jestem w stanie ocenić, kiedy taki stan rzeczy miał miejsce, sprawdzałem ww. właściwości głośników dzisiaj i to dziwne odkrycie zobaczyłem. Słuchawki objęte problemem przeze mnie wymienionym pochodzą prawdopodobnie z 2014 roku (jak to było pisane na początku instrukcji obsługi), tak więc czy istnieje ryzyko, że sterowniki do karty dźwiękowej mogą nie obsługiwać zbyt starych urządzeń?

Kilkakrotnie próbowałem reinstalować sterowniki do karty dźwiękowej i nic to nie pomogło. Słuchawki testowałem na utworach muzycznych z różnych gatunków, efekty marnej jakości dźwięku pojawiały się na każdej z piosenek. Próbowałem również programów equalizerów lub programów polepszających jakość dźwięku, również to nie zdziałało.

Tak więc droga forumowa społeczność niech mi napisze, co ja powinienem zrobić, by jakość dźwięku była z powrotem na odpowiednim poziomie (czyli była głośniejsza bez zbędnych zakłóceń i bardziej wyrazista) oraz co ja powinienem zrobić, by przywrócić więcej ustawień głośników (m.in. żeby dało się zmieniać i modyfikować dodatkowe efekty odtwarzanego dźwięku).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rafffek napisał:

Sony MDR-ZX110AP

Czy te dwie pary słuchawek są identyczne? ZX110AP mają wtyk zupełnie inny od ZX110. Pierwsze mają wtyk cztero pozycyjny a drugie trój pozycyjny co może powodować niedopasowanie wtyku do gniazda.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

4p.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, obie słuchawki Sony'ego, które mam, mają wtyk czteropozycyjny. Zresztą dla mnie to dosyć ważna cecha dobrej słuchawki, gdyż korzystam z laptopa z wbudowanym gniazdem jack 3,5 mm combo, a poza samym słuchaniem np. muzyki, e-booków okazyjnie rozmawiam ze znajomymi (model MDR-ZX110AP ma mikrofon zintegrowany ze słuchawkami a potencjał tego detalu dostrzegłem zwłaszcza podczas studiów, kiedy odbywały się wykłady online). Dodam, że poprzednie słuchawki (JBL) również posiadają wtyk czteropozycyjny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, rafffek napisał:

Chcę się zapytać,

Mogą być dwie zasadnicze przyczyny takiego stanu rzeczy ,czyli złego grania nowych słuchawek.

Pierwsza to fakt ,że są nowe i muszą się dotrzeć ,żeby móc grać optymalnie.W  słuchawkach ,oprócz membran są pady oraz inne elementy ( np. pałąk) ,które mają ogromny wpływ na dźwięk jaki słyszymy.Zatem ,zalecam cierpliwość 🙂

Po jakimś czasie używania nowych słuchawek ich dźwięk powinien się unormować i osiągnąć optimum.

Druga ,mniej optymistyczna,to taka ,że zakupione przez ciebie słuchawki to podróbka ,czego bym ci nie życzył.Tu raczej poprawy bym się nie spodziewał .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rafffek jeśli masz smartfon Sony to on ma wbudowane kodeki LDAC polepszające jakosc odsłuchu. Jesli innej marki to są kodeki AptxHD i wtedy one odpowiadają za jakość dźwięku.

Spróbuj słuchać w tej samej apce i w smartfonie i w lapku. Moze przyczyna leży w róznych nastawach barwy dźwięku. Zwykle lapki mają marne karty dźwiękowe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, baltfan napisał:

Druga ,mniej optymistyczna,to taka ,że zakupione przez ciebie słuchawki to podróbka ,czego bym ci nie życzył.Tu raczej poprawy bym się nie spodziewał .

W tym temacie jest mowa o sytuacji, kiedy ja mam słuchawki w cenie do 100 złotych lub nieco wyższej. Poprzednie Sony (ten sam model) grały całkiem dobrze, choć mimo wszystko nie pamiętam, kiedy (i czy w ogóle) zakupione słuchawki "doszły do siebie" i odtwarzały dźwięk o akceptowalnej przeze mnie jakości.

16 godzin temu, gienas napisał:

@rafffek jeśli masz smartfon Sony to on ma wbudowane kodeki LDAC polepszające jakosc odsłuchu. Jesli innej marki to są kodeki AptxHD i wtedy one odpowiadają za jakość dźwięku.

Spróbuj słuchać w tej samej apce i w smartfonie i w lapku. Moze przyczyna leży w róznych nastawach barwy dźwięku. Zwykle lapki mają marne karty dźwiękowe...

Nie mam smartfona Sony. Testowałem nowe słuchawki zarówno w lapku, jak i na smartfonie. Na tych drugich grały oczywiście lepiej. Kupione kilka lat wcześniej słuchawki tego samego producenta (oraz ten sam ich model) brzmiały dobrze niezależnie od tego, do którego urządzenia je wepnę.

Wczoraj testowałem słuchawki na laptopie, tym razem sprawdzałem je w niektórych grach wideo. Efekt w zdecydowanej większości ten sam, brakuje wyrazistości i zbyt niskie basy na wysokim poziomie głośności. Bardziej jakość dźwięku przypominała mi to, co słyszę przez głośniki wbudowane w laptop niż przez słuchawki – tak więc czekam na odpowiedź, jak przywrócić m.in. większe możliwości ustawień właściwości głośników. Bo moim zdaniem te ustawienia sugerowałyby, że mój laptop wprawdzie rozpoznaje słuchawki, ale one zachowywałyby się tak, jakby jedynie były słyszalne dla użytkownika a nie dodatkowo odtwarzały np. muzykę w akceptowalnej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rafffek napisał:

czekam na odpowiedź, jak przywrócić m.in. większe możliwości ustawień właściwości głośników.

Za dużo zmiennych opisałeś. 
Sugerujesz, że ustawienia we właściwościach dźwięku Windows zmieniają się samoczynnie po wpięciu różnego rodzaju słuchawek? Wpinasz Sony i masz ustawienia X a potem wpinasz inne słuchawki i masz ustawienia Y? - to nie jest możliwe.

Wepnij stare i nowe słuchawki do jakiegoś wzmacniacza i sprawdź czy grają identycznie. Stare od nowych mogą się różnić nieznacznie/na granicy percepcji z powodu znoszonych nauszników itp ale zasadniczo powinny grać tak samo.

2 godziny temu, rafffek napisał:

jakość dźwięku przypominała mi to, co słyszę przez głośniki wbudowane w laptop niż przez słuchawki

to przypomina opis uszkodzonych słuchawek - problem z masą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa standardy podłączania takich wtyków jeżeli chodzi o mikrofon - masa może być na pierwszej obrączce albo na obudowie. W każdym przypadku grać będzie dobrze przy zwartym mikrofonie czyli wcisbietym przycisku odbierania (jeżeli jest). Jeżeli masz taki przycisk i brzmienie zmienia się przy wciskaniu, to trzeba przemienić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach udało mi się przywrócić bardziej zaawansowane właściwości głośników/słuchawek. Musiałem zmienić sterowniki z Realteka na "Urządzenie zgodne ze standardem High Definition Audio". Mając te opcje, mogę bawić się basami (czyt. "Bass Boost"), i tak na razie nie będę ustawiał większych basów dla większych częstotliwości (to IMO nawet przy dużej głośności nie zagwarantuje akceptowalnej przeze mnie jakości odtwarzania dźwięku). Ciekawy jestem, co tak naprawdę powinien zrobić, by tą samą funkcjonalność mieć również w przypadku włączenia sterowników Realteka? Bo mi nie pomogło nawet same usunięcie i powtórna reinstalacja sterowników od Realteka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.05.2023 o 15:55, rafffek napisał:

Po kilku dniach udało mi się przywrócić bardziej zaawansowane właściwości głośników/słuchawek. Musiałem zmienić sterowniki z Realteka na "Urządzenie zgodne ze standardem High Definition Audio". Mając te opcje, mogę bawić się basami (czyt. "Bass Boost"), i tak na razie nie będę ustawiał większych basów dla większych częstotliwości (to IMO nawet przy dużej głośności nie zagwarantuje akceptowalnej przeze mnie jakości odtwarzania dźwięku). Ciekawy jestem, co tak naprawdę powinien zrobić, by tą samą funkcjonalność mieć również w przypadku włączenia sterowników Realteka? Bo mi nie pomogło nawet same usunięcie i powtórna reinstalacja sterowników od Realteka.

Jeśli chcesz pobawić się dźwiękiem na PC, polecam equalizer Peace APO. Jest wielofunkcyjny - dźwięk można dostosować dość precyzyjnie przez dużą ilość bandów, są gotowe presety (są też basowe) no i zawsze możesz skorzystać też z tych przygotowanych przez kogoś innego - po prostu wpisujesz cyferki w odpowiednie miejsca. Samemu mi się zdarzyło korzystać, polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.05.2023 o 15:55, rafffek napisał:

Po kilku dniach udało mi się przywrócić bardziej zaawansowane właściwości głośników/słuchawek. Musiałem zmienić sterowniki z Realteka na "Urządzenie zgodne ze standardem High Definition Audio". Mając te opcje, mogę bawić się basami (czyt. "Bass Boost"), i tak na razie nie będę ustawiał większych basów dla większych częstotliwości (to IMO nawet przy dużej głośności nie zagwarantuje akceptowalnej przeze mnie jakości odtwarzania dźwięku). Ciekawy jestem, co tak naprawdę powinien zrobić, by tą samą funkcjonalność mieć również w przypadku włączenia sterowników Realteka? Bo mi nie pomogło nawet same usunięcie i powtórna reinstalacja sterowników od Realteka.

U mnie z Realtekiem instaluje się Waves MaxxAudioPro i tam są takie różne regulacje. Niestety trudno to wyłączyć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.05.2023 o 14:53, Klimkr napisał:

U mnie z Realtekiem instaluje się Waves MaxxAudioPro i tam są takie różne regulacje. Niestety trudno to wyłączyć...

Waves MaxxAudioPro nie mam zainstalowanego w laptopie. Mój przenośny komp jest firmy Lenovo, a to oprogramowanie (jak czytałem na kilku stronach) zwykle znajduje się na dyskach twardych laptopów Della...

Zresztą przez te 1,5 tygodnia dźwięk z nowiutkich słuchawek odtwarza się coraz lepiej, nawet mimo, że mam trochę inne sterowniki (HD Audio Device). Po prostu poziom głośności muszę sobie ustawić na około 2 razy większy niż poziom, który ustawiałem na słuchawkach JBL.

W dniu 15.05.2023 o 10:58, iFi Audio napisał:

Jeśli chcesz pobawić się dźwiękiem na PC, polecam equalizer Peace APO. Jest wielofunkcyjny - dźwięk można dostosować dość precyzyjnie przez dużą ilość bandów, są gotowe presety (są też basowe) no i zawsze możesz skorzystać też z tych przygotowanych przez kogoś innego - po prostu wpisujesz cyferki w odpowiednie miejsca. Samemu mi się zdarzyło korzystać, polecam.

Peace APO jeszcze nie testowałem. Przetestuję, gdy będę miał wenę do tego. Jeśli ewentualnie znajdzie się jakieś solidne rozwiązanie problemu dotyczącego zróżnicowanych opcji konfiguracji dźwięku na np. słuchawkach (tzn. różnych opcji w zależności od zainstalowanego kodeka audio), to wątek będzie można zamknąć.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, rafffek napisał:

Waves MaxxAudioPro nie mam zainstalowanego w laptopie. Mój przenośny komp jest firmy Lenovo, a to oprogramowanie (jak czytałem na kilku stronach) zwykle znajduje się na dyskach twardych laptopów Della...

Zresztą przez te 1,5 tygodnia dźwięk z nowiutkich słuchawek odtwarza się coraz lepiej, nawet mimo, że mam trochę inne sterowniki (HD Audio Device). Po prostu poziom głośności muszę sobie ustawić na około 2 razy większy niż poziom, który ustawiałem na słuchawkach JBL.

Peace APO jeszcze nie testowałem. Przetestuję, gdy będę miał wenę do tego. Jeśli ewentualnie znajdzie się jakieś solidne rozwiązanie problemu dotyczącego zróżnicowanych opcji konfiguracji dźwięku na np. słuchawkach (tzn. różnych opcji w zależności od zainstalowanego kodeka audio), to wątek będzie można zamknąć.

 

Daj znać jak przetestujesz, ciekaw jestem co powiesz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.