Skocz do zawartości
IGNORED

Super przewód zasilający, a kiepskie druciki do gniazda IEC wewnątrz wzmacniacza…


Tajitsu
 Udostępnij

Czy słyszysz zmianę dźwięku, po wymianie fabrycznego przewodu zasilającego?  

100 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy słyszysz zmianę dźwięku, po wymianie fabrycznego przewodu zasilającego?

    • Tak
      44
    • Nie
      46
    • Trudno powiedzieć
      10


Rekomendowane odpowiedzi

A tak dla rozładowania (ale pewnie wyjdzie na odwrót).

Czy pomiary dają nam odpowiedzi ?

Na pewno, ale nie wszystkie. 

Np. kondensatory na wyj. czy wej. sygnału, czy też np. w filtrze głośnika wysokotonowego. Pewnie, prawie każdy, w swoim systemie, usłyszy różnicę stosując np. miedziaki, aluminiowe, cynowe lub z srebrną folią. Zakładamy, że są "lepszej klasy" z dielektrykiem polipropylenowym, mają tę samą pojemność, napięcie graniczne i współczynnik stratności, esr i inne wartości katalogowe.

Zaraz będzie, że takich o tych samych parametrach nie ma 🙃. OK.

Są gdzieś wogóle wykonane pomiary porównawcze, w całym zakresie pasma akustycznego, odpowiedzi impulsowych, stratności etc, dla takich kondensatorow.?

Jeśli takowe gdzieś są, to chętnie bym się z nimi zaznajomił, zawsze to dodatkowy zastrzyk informacji.

Czy może, takie pomiary są i nic nie rozstrzygają.

Czy może, z góry zakładamy, że słyszymy i już, więc po co mierzyć.

Czy słyszymy różnicę po wpięciu np. IC, wykonanego z tego samego przewodnika, z jedną różnicą, jeden jest solid core, a drugi to np. 50 "drucików" dających sumarycznie ten sam przekrój, pojemność, rezystancję itd. Znowu, że, nie ma takich identycznych co do parametrow. Ja nie wiem - ale Ok.

I ponownie, czy dla takiej pary, gdzieś są pomiary porównawcze, dla pasma akustycznego przy poziomach sygnałów audio ?.

Można tak dalej, z kondesatorami filtrujacymi zasilanie etc.

Celowo, użyłem "w swoim systemie", bo znamy go na wylot, jesteśmy z nim osłuchani, brzmienie ulubionych płyt tkwi nam głęboko w pamięci, i to pozwala wychwycić, nawet drobną zmianę w jego brzmieniu, jak wymiana IC, kondensatora, kabli głośnikowych, więc dlaczego nie sieciówek.

I myślę, że to samo dotyczy tzw. ślepych testów. Nie wychwycimy niewielkich zmian w innym niż nasz systemie, w innym "środowisku", niż to "nasze".

Ktoś u siebie słyszy różnicę, trzeba to przyjąć do wiadomości, bo walczyć, nie ma sensu, bo nie ma z czym.

A już szczególnie personalne wycieczki, bo ktoś słyszy, czego ja nie słyszę, to już delikatnie p.....e kotka za pomocą młotka. 

Też lubię się pośmiać z opisów, jakie to ostatnie odkrycia fizyki zostały zastosowane w produkowanych przez nas kablach.

Lubię się pośmiać również z siebie, ze swojej niewiedzy, też.

I wierzcie, miałem też ubaw czytając o 6000km sieciówkach, i to wcale nie złośliwie.

Chyba ich nie zamówiliście? 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, OLES napisał:

Celowo, użyłem "w swoim systemie", bo znamy go na wylot, jesteśmy z nim osłuchani, brzmienie ulubionych płyt tkwi nam głęboko w pamięci, i to pozwala wychwycić, nawet drobną zmianę w jego brzmieniu...

A zauważyłeś, że choćbyś nic w systemie mie zmieniał, to zależnie od nastroju ta sama płyta potrafi raz zachwycać brzmieniem a raz irytować?

40 minut temu, OLES napisał:

Ktoś u siebie słyszy różnicę, trzeba to przyjąć do wiadomości...

Przyjmowanie do wiadomości zacznij od psychoakustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, szymon1977 napisał:

A zauważyłeś, że choćbyś nic w systemie mie zmieniał, to zależnie od nastroju ta sama płyta potrafi raz zachwycać brzmieniem a raz irytować?

Przyjmowanie do wiadomości zacznij od psychoakustyki.

Ok.

Samopoczucie jak najbardziej ma wpływ na odbiór. 

Co nie zmienia, mojego poglądu nt. "swojego systemu". 

I nie widzę zwiazku z tym co napisałem.

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, OLES napisał:

Co nie zmienia, mojego poglądu nt. "swojego systemu". 

Też jest za tym, by ślepy test wykonać warunkach wybranych przez testowanego.

7 minut temu, OLES napisał:

Samopoczucie jak najbardziej ma wpływ na odbiór. 

...

I nie widzę zwiazku z tym co napisałem.

To bardzo źle, bo wyciągasz zbyt pochopne wnioski z baaardzo ulotnych wrażeń. Zacząć wypada od tego, że słuch nie pozwala na porównanie dwóch dźwięków - zawsze to będzie porównanie dźwięku słyszanego teraz ze wspomnieniem dźwięku słyszanego kiedyś.

Godzinę temu, OLES napisał:

A już szczególnie personalne wycieczki...

A co mam powiedzieć, gdy argumentujesz brakiem zrozumienia podstawowych dla zagadnienia faktów, o których właśnie Ci przypomniałem?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szymon1977 napisał:

A co mam powiedzieć, gdy argumentujesz brakiem zrozumienia podstawowych dla zagadnienia faktów, o których właśnie Ci przypomniałem?

 

I myślę, że to samo dotyczy tzw. ślepych testów. Nie wychwycimy niewielkich zmian w innym niż nasz systemie, w innym "środowisku", niż to "nasze".

Chyba nic nie pisałem o porównywaniu dwóch dźwięków.

 

A napisałem też to:

 Celowo, użyłem "w swoim systemie", bo znamy go na wylot, jesteśmy z nim osłuchani, brzmienie ulubionych płyt tkwi nam głęboko w pamięci,......

Więc o czym piszesz ?

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, szymon1977 napisał:

Zacząć wypada od tego, że słuch nie pozwala na porównanie dwóch dźwięków - zawsze to będzie porównanie dźwięku słyszanego teraz ze wspomnieniem dźwięku słyszanego kiedyś

Trochę upraszczasz. Dotyczy to pamięci echoicznej. Później jest pamięć długoterminowa. W tej masz na przykład zapisany głos Matki. Rozpoznasz go nawet jak Mamy nie będziesz widział kilka lat. Jest tak gdyż poprzez długoterminowe utrwalanie zapisał się na stałe w komórkach pamięci. Podobnie jest z zestawem stereo. Jeżeli użytkujesz i słuchasz go non stop przez długi czas. Nie mam pojęcia jak długi ale pewnie dłużej niż rok to utrwali się w pamięci na tyle, że "wyczujesz" (wrażenia słuchowe) różnice w odtwarzaniu tego samego repertuaru nawet po wymianie przewodów IC czy głośnikowych.

Ja tak mam. Nie jestem w stanie określić czy słyszę więcej basu czy sopranów. Jak słucham na tym innym przewodzie głośnikowym z szuflady to w muzyce po kilku utworach coś mi doskwiera. Tak bardzo, że odłączam i chowam z powrotem do szuflady. Ten z szuflady kosztował 800zl, a ten na którym słucham 150zl. Dziwne bo oczekiwania po cenie powinny zadziałać i 800 powinno grać jak talala.

Godzinę temu, OLES napisał:

Jeśli takowe gdzieś są, to chętnie bym się z nimi zaznajomił, zawsze to dodatkowy zastrzyk informacji.

Jest w sieci trochę informacji. Paweł Macura robił takie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post 70. Kondensatory mogą wprowadzać nawet zniekształcenia nieliniowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, MariuszZ. napisał:

 Jest w sieci trochę informacji. Paweł Macura robił takie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post 70. Kondensatory mogą wprowadzać nawet zniekształcenia nieliniowe.

Szukałem trochę, ale tak naprawdę to nic konkretnego w temacie porownania.

Brakuje mi czegoś jak, konkretnie np. Audyn TC 2uF 400v vs dajmy na to SCR SilversSound 2uF 400v.

Z grubsza podobne parametry, a brzmienie całkiem różne. Czy tylko na ucho, czy wychodzi również w praniu, i tak jak pisałem porównanie w paśmie akustycznym i poziomach napięcia i prundu jakie mamy w audio. Nie jakieś MHz, infradźwięki i kilowolty, etc.

"Na ucho" w domyśle, że nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować pomiarami. Dalej, że do końca nie potrafimy opisać wszystkich zjawisk i nie wiemy co możemy lub czego nie możemy zmierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, OLES napisał:

Więc o czym piszesz ?

Powtórzę:

55 minut temu, szymon1977 napisał:

Też jest za tym, by ślepy test wykonać warunkach wybranych przez testowanego.

 

44 minuty temu, OLES napisał:

Chyba nic nie pisałem o porównywaniu dwóch dźwięków.

To co niby chcesz uchem porównywać? Bigos w ucho wsadzić i smakować?

------

44 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Trochę upraszczasz.

Nie, zaczynam od podstaw, których nie da się pominąć. A jak mało wiarygodny jest słuch pokazuje, że niejeden usłyszał zmiany brzmienia po zabawach gałkami bass/treble przy wciśniętym direct.

44 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Jak słucham na tym innym przewodzie głośnikowym z szuflady to w muzyce po kilku utworach coś mi doskwiera. Tak bardzo, że odłączam i chowam z powrotem do szuflady.

Ciekawy czy by to samo się stało, gdyby kabel dla checy podmieniły Ci dzieciaki a Ty byś o tym niewiedział?

-----

16 minut temu, OLES napisał:

...nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować pomiarami. Dalej, że do końca nie potrafimy opisać wszystkich zjawisk i nie wiemy co możemy lub czego nie możemy zmierzyć.

Wystarczy porównać dwa sygnały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szymon1977 napisał:

Powtórzę:

 

To co niby chcesz uchem porównywać?

 

55 minut temu, szymon1977 napisał:

To bardzo źle, bo wyciągasz zbyt pochopne wnioski z baaardzo ulotnych wrażeń. Zacząć wypada od tego, że słuch nie pozwala na porównanie dwóch dźwięków - zawsze to będzie porównanie dźwięku słyszanego teraz ze wspomnieniem dźwięku słyszanego kiedyś.

No tak.

46 minut temu, MariuszZ. napisał:

Jest w sieci trochę informacji. Paweł Macura robił takie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post 70. Kondensatory mogą wprowadzać nawet zniekształcenia nieliniowe.

Dla mnie najbardziej podejrzany parametr to tzw. stratność.

Chyba to bym chciał ,zobaczyć, dla pasma akustycznego.

No może jeszcze, co się z tym wiąże jakieś przebiegi pojedyńczych impulsów dla podejrzanych częstości.

Myślę, że sporo by to mogło wyjaśnić. 

Albo nic, bo nie widziałem takich pomiarów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.