Skocz do zawartości
IGNORED

PP na EL84 i transformatory toroidalne z toroidy.pl


Zbynio_1960
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów.

Wrzucam temat: robię wzmacniacz na EL84 (według znanego schematu AN) i chcę zastosować transformatory toroidalne ze znanej rodzimej firmy. Miał ktoś doświadczenie z tymi ich trafami? Jak one grają? Czy może lepiej zamówić u 4Pietro?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem pod EL84 PP transformatory zarówno toroidalne jak i od Pietro4. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić które są lepsze które gorsze. Toroidy miały pewne zalety mniejsza indukcyjność rozproszenia co przekłada się na szersze pasmo. W typowym układzie pentodowym na toroidach pasmo bez problemu do 100kHz ze spadkiem 3dB i niezbyt głębokim sprzężeniem zwrotnym. Ale toroidy mają też wady, różnica prądów na lampach mocy nie może być zbyt duża 1,5-2mA to max inaczej pojawia się brum w głośnikach i gorsze przenoszenie niskich częstotliwości. Lampy muszą być dobrze dobrane ewentualnie konieczna regulacja prądów anodowych lamp mocy. Transformatory na blachach EI są pod tym względem bardziej tolerancyjne nawet kilka mA różnicy w prądach anodowych lamp mocy nie powoduje znacznego pogorszenia przenoszenia niskich częstotliwości, choć brum spowodowany asymetrią też może się pojawić w głośnikach. Transformatory od Pietro4 miały też o połowę mniejsze pasmo przenoszenia, nie jest to problem we wzmacniaczach lampowych które wcale nie muszą mieć szerokiego pasma, tak jak jest to wymagane we wzmacniaczach tranzystorowych.

Myślę że oba typy transformatorów są godne polecenia, jeżeli zadbasz o dobrą symetrię prądów lamp mocy to toroidy sprawdzą się bardzo dobrze. W przypadku wyżej wymienionych transformatorów toroidy lepiej jeż współpracowały w przypadku podłączeni Ultra Linearnego. Ważniejsze jest to żeby transformator był dobrze wykonany niż to czy jest toroidalny czy na rdzeniach EI lub RZC. Brzmienia nie chcę oceniać, dla mnie grały tak samo w trybie UL Toroid trochę lepiej.                     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2024 o 10:03, Roman_66094 napisał:

Testowałem pod EL84 PP transformatory zarówno toroidalne jak i od Pietro4. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić które są lepsze które gorsze. Toroidy miały pewne zalety mniejsza indukcyjność rozproszenia co przekłada się na szersze pasmo. W typowym układzie pentodowym na toroidach pasmo bez problemu do 100kHz ze spadkiem 3dB i niezbyt głębokim sprzężeniem zwrotnym. Ale toroidy mają też wady, różnica prądów na lampach mocy nie może być zbyt duża 1,5-2mA to max inaczej pojawia się brum w głośnikach i gorsze przenoszenie niskich częstotliwości. Lampy muszą być dobrze dobrane ewentualnie konieczna regulacja prądów anodowych lamp mocy. Transformatory na blachach EI są pod tym względem bardziej tolerancyjne nawet kilka mA różnicy w prądach anodowych lamp mocy nie powoduje znacznego pogorszenia przenoszenia niskich częstotliwości, choć brum spowodowany asymetrią też może się pojawić w głośnikach. Transformatory od Pietro4 miały też o połowę mniejsze pasmo przenoszenia, nie jest to problem we wzmacniaczach lampowych które wcale nie muszą mieć szerokiego pasma, tak jak jest to wymagane we wzmacniaczach tranzystorowych.

Myślę że oba typy transformatorów są godne polecenia, jeżeli zadbasz o dobrą symetrię prądów lamp mocy to toroidy sprawdzą się bardzo dobrze. W przypadku wyżej wymienionych transformatorów toroidy lepiej jeż współpracowały w przypadku podłączeni Ultra Linearnego. Ważniejsze jest to żeby transformator był dobrze wykonany niż to czy jest toroidalny czy na rdzeniach EI lub RZC. Brzmienia nie chcę oceniać, dla mnie grały tak samo w trybie UL Toroid trochę lepiej.                     

Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą wypowiedź. Zadałem to pytanie z takiego powodu, że na różnych forach piszą niezbyt dobrze o transformatorach toroidalnych z tej firmy co nazwa. Ja ich nigdy nie słuchałem, więc nie wypowiadam się gdyż wychodzę z założenia, że nie można powielać być może wyssanych z palca opinii. Ale teraz już mogę coś powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to wygląda cenowo?

miałem wzmacniacz od fezza, był taki sobie, ponoć trafa to najważniejszy element 

sluchalem wzmaka na el84 ale SE z trafami od 4pietro i było naprawdę ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2024 o 19:27, krolewicz napisał:

a jak to wygląda cenowo?

miałem wzmacniacz od fezza, był taki sobie, ponoć trafa to najważniejszy element 

sluchalem wzmaka na el84 ale SE z trafami od 4pietro i było naprawdę ok

Cenowo jest bardzo podobnie. Ja jeszcze się zastanawiam. Czy od Pietro czy toroidy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2024 o 19:27, krolewicz napisał:

sluchalem wzmaka na el84 ale SE z trafami od 4pietro i było naprawdę ok

A mnie zrobił na zwykłych blachach i jest źle - porażka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mamy kryzys materiałowy w związku z wojną na Ukrainie i są trudności w dostępności kształtek 0,35mm. Nie wiem, czy jest on "sztuczny" dla podbicia ceny, czy naturalny, ale fakt faktem nie jest dobrze. Mimo to nawet na tych 0,5mm grały mi dobrze i dziwi mnie rozczarowanie kolegi "witek_z". Być może problem nie wynika z samych transformatorów a z niedopracowanego schematu wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ampman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2024 o 20:44, ampman napisał:

Być może problem nie wynika z samych transformatorów a z niedopracowanego schematu wzmacniacza.

no chyba żartujesz, takie zdjęcie dostałem, zapakowane w tych puszkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu zamawiałeś? Ja rok temu do PP na kształtkach RZC i jestem bardzo zadowolony. I też dostałem wcześniej zdjęcie, wszystko wygląda schludnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ksiezyc napisał:

Dawno temu zamawiałeś?

Zamawiałem w 2022r, pieniądze mu wysłałem a w między czasie mamę mi zabili w szpitalu tydzień nic nie robiąc (pandemia była) i napisałem do niego że chyba zrezygnuje, potem pomyślałem że jednak zrobię sobie żeby w czasie roboty choć na chwilę zapomnieć - jednym słowem potraktował mnie źle.

Nawet tam gdzie były przepusty w puszkach nie zastosował gumy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te trafa od Pietro się zamawia? Dajcie jakiegoś linka, czy kontakt, cokolwiek. Nie jestem chyba mistrzem googlowania, bo szukałem bez skutku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gienexxx7 napisał:

Gdzie te trafa od Pietro się zamawia? Dajcie jakiegoś linka, czy kontakt, cokolwiek. Nie jestem chyba mistrzem googlowania, bo szukałem bez skutku...

Wysłałem Ci info na PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2024 o 00:46, witek_z napisał:

Zamawiałem w 2022r, pieniądze mu wysłałem a w między czasie mamę mi zabili w szpitalu tydzień nic nie robiąc (pandemia była) i napisałem do niego że chyba zrezygnuje, potem pomyślałem że jednak zrobię sobie żeby w czasie roboty choć na chwilę zapomnieć - jednym słowem potraktował mnie źle.

Nawet tam gdzie były przepusty w puszkach nie zastosował gumy

Współczuję... moja też odeszła w końcówce 2021 krótko po tym jak wyszedłem ze szpitala, gdzie zgarneli mnie na covid (mieszkaliśmy daleko od siebie). Mnie opaczność oszczędziła, jej nie lub "oddała" życie za mnie, bo też stwierdzili u niej covid, ale po śmierci(?!) Wiadomo, to były czasy, gdzie płacono "służbie zdrowia" więcej za nieboszczyka z covidem niż za wyleczonego. Szkoda, bo wiele istnień dożyło by dzisiejszego dnia, gdyby nie ten spisek na ludzkość. Już nie wspomnę o zaszczepionych 3, 4 krotnie... krótki ich żywot.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ampman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2024 o 17:06, ksiezyc napisał:

Wysłałem Ci info na PW

Dzięki, napisałem i cisza od ponad tygodnia... Generalnie coś słabo z tymi firmami od transformatorów. Pisałem do Toroidy, Trafan, Trafonica, Ogonowski... i kiepsko z odpowiedziami. Zarobieni, czy jak? 😕

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gienexxx7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj u Igora 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.