Skocz do zawartości
IGNORED

Zasilanie akumulatorowe


K8v8M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może ja jestem ślepy, a może z czegoś to wynika i faktycznie prawie się nie stosuje zasilania akumulatorowego.

Z mojej perspektywy jest to z jednej strony najtańsze, z drugiej najlepsze źródło zasilania.

Zero problemów z czymkolwiek. Wykonanie zasilacza 12V to koszt zakupu 10 akumulatorów i koszyka oraz polutowanie tego lub nawet skręcenie jeśli ktoś nie ma lutownicy lub się jej boi. Jakieś 150 zł? 

Zrobiłem sobie coś takiego z ciekawości, podłączyłem do gramofon i działa. Bo właściwie dlaczego miałoby nie działać? 

Nieco trudniejsze będzie zapewne wyprowadzenie napięcia na wtyczkę USB, ale to też poziom trudności na poziomie zajęć ZPT w podstawówce.

Akumulatorów wystarczy 4 sztuki (raczej 4,8V mieści się w granicach standardu).

Wady? Technicznie zero.

Użytkowo - wiadomo trzeba ładować co jakiś czas. Można mieć ewentualnie dwa zestawy akumulatorów jeśli przerwa na ładowanie to taki problem.

No i wiadomo, bardziej prądożerne odbiorniki ciężko w ten sposób zasilić.

No chyba, że o czymś nie pomyślałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed laty mówiliśmy o zasilaniu akumulatorowym. Nawet przedstawiałem jakieś rozwiązania do gramofonu. Ale drapaka już nie mam, w rodzinie również się pozbyli...

Idea jak najbardziej słuszna właśnie tam gdzie jest niski sygnał. 

Z okresowym ładowaniem nie ma żadnego problemu. Po prostu ładuje się aku w momentach kiedy nie jest aktywne urządzenie. Załączenie wówczas połączenia sieci tylko mechaniczne aby nie było żadnych styków między urządzeniem a siecią. To tworzy zawsze pętle poprzez sieć zasilającą i kable połączeniowe dalej do wzmacniacza. Wobec przetwarzanych tu małych sygnałów może być trudno wyeliminować takie pętle nawet stosując wysokiej jakości zasilanie.

Nie wiem czy widziałeś porównanie szumów wprowadzanych przez różne elementy zasilające, wśród nich rozmaite akumulatory. Jak znajdę to wkleję.

Co zaś do jakości zasilania na układach zasilanych to nadal należy stosować stabilizatory. Aku tu niczego nie załatwią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o rozwinięcie ostatniego zdania i w miarę możliwości wykresy. 
Ja ładowanie realizuję poprzez fizyczne przełożenie Aku do ładowarki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilizatory

Akumulatory mają słabą stałość napięcia. LiIo to od naładowanego 4,2V, szybko do 3,7V i stopniowo do 2,5V przy którym powinno się odłączyć aku. Ładując często baterię aku powiedzmy 4x3,7V=14,8V będzie to niestałość czasowa na poziomie co najmniej aż 2V. To za dużo nawet dla pre gramofonowego (subtelnie ustalane punkty pracy dla uzyskanie optymalnych parametrów choćby szumowych). W DAC`u to w ogóle niedopuszczalny poziom.

Powyżej 1 powód.

Powód 2: Aku LiIo mają rezystancję wewnętrzną na poziomie nawet kilkuset momów. Nie chodzi o spadki napięcia w pre, który pobiera niewiele prądu (w DAC`u już więcej) ale o sprzężenia na tak dużych rezystancjach zasilania. Stabilizator służy w tym przypadku przede wszystkim do zmniejszenia impedancji źródła zasilania. O tym niektórzy zapominają. Odsprzęganie pojemnościami, owszem pomaga ale może być mało skuteczne w zakresie najniższych częstotliwości. Średni stabilizator to impedancja wewnętrzna o rząd mniejsza niż aku. 

W układach typu DAC warto stosować kilka miejscowych stabilizatorów; odrębny dla logiki i analogu... Puryści stosują odrębne trafa. Idąc tą drogą, odpowiednikiem byłoby zastosowanie odrębnych baterii akumulatorów 🙂

Podsumowując, rolą stabilizatora jest ustabilizowanie napięcia ale również a czasami przede wszystkim zmniejszenie impedancji źródła zasilania. Temu ostatniemu służą m.in. również lokalne, przy kostkach pojemności odsprzęgające. 

Tu cały artykuł o szumach baterii a aku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z rysunku 2 widać, ze szumy aku Li są o rzędy wielkości niższe od popularnego regulatora 317.

I oczywiście jak stosujemy stabilizatory to odpowiednio niskoszumne. Wspominamy o nich w wątku obok...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Idea jak najbardziej słuszna właśnie tam gdzie jest niski sygnał. 

Tam gdzie są niskie sygnały również jest słuszna idea połączeń symetrycznych, szczególnie do takich urządzeń jak wkładka MM i MC a jednak DIY-kowcy jakoś nie palą się do takich rozwiązań, wolą dywagować o zasilaniu akumulatorowym często zostawiając pętle masowe w tych układach. Masz może jakieś wyjaśnienie dla takiego działania? 😉 

10 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Puryści stosują odrębne trafa.

Moje stare CD CDP-X559ES ma oddzielne trafa do części analogowej i cyfrowej a przecież firmy Sony do purystów nie zalicza się 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie spadającego napięcia akumulatorów Li-ion czy NiMH to wszystkie moje aparaty fotograficzne, kamery wideo czy rejestratory dźwięku działają poprawnie aż do rozładowania. Cud jakiś? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

I oczywiście jak stosujemy stabilizatory to odpowiednio niskoszumne. Wspominamy o nich w wątku obok...

Czy kondensatory blokujące zasilanie DC w różnych częściach układu nie likwidują tych szumów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Chodzi przeważnie o szumy 1/f. Tu kondensatory niczego nie zdziałają.

5 godzin temu, przmor napisał:

Cud jakiś? 🙂

Żaden cud. Układy cyfrowe. 

Zresztą analogowe jak się zasili ze stabilizatora powiedzmy 5V dla tego mojego przykładu baterii 4xLiIo to spoko może działać aż do zupełnego rozładowania. Tylko średni ma to sens, nieprawdaż? 

A jak ktoś optymalizował jakiś wzmacniacz analogowy pod kątem niskich szumów to wie, że jak napięcie zasilania pływa o kilkanaście procent to jest to bez sensu.

I o to w tym chodzi z koniecznością tej stabilizacji a nie o działanie jakiejś kamery. Współcześnie logika cyfrowa może być zasilana z 3,3V, z 2,7 a nawet poniżej 2V. Dlaczego zatem układy analogowe zasila się z wyższych napięć. Ot zagwozdka...

5 godzin temu, Lech36 napisał:

Tam gdzie są niskie sygnały również jest słuszna idea połączeń symetrycznych

Wkładka gramofonowa i większość kości dac jest również sygnałem symetrycznym. Ale rozmawiamy również o szumach generowanych wewnętrznie w pre a nie tylko z sieci. 

5 godzin temu, Lech36 napisał:

Masz może jakieś wyjaśnienie dla takiego działania? 😉

Nie sądzę aby zasilanie akumulatorowe było pierwszym wyborem przed okablowaniem. Myślę, że to większy szpan wyprowadzić z urządzenia kable grubości szlaucha. A jeszcze dwa... 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Wkładka gramofonowa i większość kości dac jest również sygnałem symetrycznym. Ale rozmawiamy również o szumach generowanych wewnętrznie w pre a nie tylko z sieci. 

Takie wejścia o dużej czułości i kable do nich podpinane mają dużą tendencję to łapania zewnętrznych zakłóceń, symetria połączenia jest tu głęboko wskazana.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Nie sądzę aby zasilanie akumulatorowe było pierwszym wyborem przed okablowaniem.

Mnie tylko interesuje że w dziale DIY konstruktorzy przedwzmacniaczy MM i MC unikają wykorzystania naturalnej właściwości wyjścia z wkładki i nie robią z założenia wejść symetrycznych w tych urządzeniach. Wyjście też dobrze by było robić symetryczne, jakość to jakość. W moim przypadku już gramofon analogowy nie jest już wykorzystywany, ale temat mnie po starej znajomości interesuje 🙂.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ci odpowiem.

I tak po symetrycznym stopniu wstępnym z wkładki zapewne byłaby desymetryzacja bo pokaż mi pre RIAA symetryczne 😉

Trochę trzeba tu pokombinować. 

Co do symetryczności. Ponieważ robię trochę w technikach wyższych częstotliwości i opracowywałem koledze wzmacniacze symetryczne do anten symetrycznych z właściwością redukcji zakłóceń okalających. Symetria musiała być pociągnięta do symetrii również geometrycznej... 

Audio to przy tym pikuś acz twierdzę, że również tu jest coś na rzeczy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

I tak po symetrycznym stopniu wstępnym z wkładki zapewne byłaby desymetryzacja bo pokaż mi pre RIAA symetryczne

DIY nie zna ograniczeń RIAA też może być symetryczne, ale to chyba jest zbędne bo niesymetryczne RIAA są najczęściej dobrze ekranowane i same w sobie raczej zakłóceń nie zbiorą, ale połączenie kablowe od wkładki do wejścia przedwzmacniacza to już jakiś problem bo ekranowanie takich kabli nie jest 100% skuteczne zwłaszcza że sprzęt może stać w miejscu dużego pola zakłócającego. W takim układzie symetria połączenia jest jak znalazł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Powiedziałbym nawet, że symetryczny powinien być PRE...

O.K, jak szaleć to szaleć, jestem za. Ciekawe kto pierwszy podejmie próbę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Wiesz Lechu, że mnie korci... Ale jak sobie pomyślę wstawać co 20 minut to mi się odechciewa...

🙂

 

Po zbudowaniu takiego symetrycznego PRE.... mógłbyś snuć opowieści audiofilskie przez długie godziny jakiej to nirwany doznałeś. To powinna być główna motywacja działania. 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Takim popularnym tematem jest zasilanie akumulatorowe tzw "strony czystej" w nakładce Digione Signature do Raspberry. Sam korzystam z takiego patentu. Pobór tej nakładki to wg specyfikacji około 70mA a napięcie zasilania to wygodny zakres 5-9V. Tak więc koszyczek dwóch baterii typu 18650 - 3,7V spokojnie tutaj ogarnia temat. Mam takie aku Panasonic/LitoKala 3400mA i łatwo policzyć na ile godzin to starczy. Mało tego, by zwiekszyć pojemność mam drugi taki koszyczek równolegle i przy moim rytmie słuchania starcza mi to spokojnie na 2-4 tygodnie do ponownego ładowania. Trzeba mieć na uwadze, że pełne naładowanie to nie jest szeregowo 2x3,7=7,4V tylko w realu jest to około 8,4V nawet. Co oczywiście mi nie przeszkadza bo zakres pracy to 5-9V jak już pisałem. A to że w trakcie dni napięcie się zmienia z początkowych 8,4V na np 7,0V nie ma dla mnie żadnego istotnego znaczenia. No i najważniejsze, jakość brzmieniowa wyraźnie najlepsza względem testowanych przeze mnie zasilaczy liniowych.

2. Drugi mój eksperyment to DAC Arcam Irdac. Zasilany jest napięciem 12V, a że miałem taki akumulator żelowy 12V/12Ah to oczywiście podłączyłem (pobór zmierzony 350mA). Tutaj mega różnica względem zasilacza liniowego, aż nie spodziewałem się. Wiem, że ludzie lubią koloryzować i może tak to powyższe zdanie wyglada, ale różnica zasilacz liniowy vs akumulator to dosłownie jak sprzęt z innej półki cenowej. Poprawa w każdym aspekcie. Sprzedałem tego Arcama jednemu forumowiczowi i gdy gawędziliśmy namówiłem go, że dołożę mu gratis ten akumulator. Trochę sie opierał, bo jak to tak akumulator na półce ze sprzętem w salonie. Tłumaczę mu, że to nie akumulator ołowiowy od Daewoo Lanos tylko mały taki z UPSa. Zgodził się łaskawie 🙂. Rozmawiamy tydzień później, chciałem dowiedzieć się czy wszystko w porządku i czy zadowolony. No i jest entuzjazm. Z zasilaczem tak sobie było (liniowym i fabrycznym impulsowym) i podłączył ten aku. Szok i niedowierzanie, Piękny bas, nasycona średnica, barwa, kontur. Stwierdził, że olewa ewentualne fochy żony, akumulator zostaje. Dokupił sobie ładowarkę do aku 12V i chłopak bardzo zadowolony.

3. Mam jeszcze trzeci przykład, ale to już z małym Daciem chińczykiem Topping. Wspomniane w pkt 1 akumulatorki dają 7-8V więc za dużo pięciowoltowego DACa. Podłączyłem więc te aku na wejście zasilacza liniowego zamiast transformatora. Kto powiedział, że nie można podłączyć źródła DC do mostka Greatza? Na wyjściu miałem ustabilizowane 5V. I tak w praktyce do 6V z akumulatorów na wejściu ten zasilacz trzymał w miarę sztywno 5V na wyjściu. Później już wiadomo dropout robił swoje. Pobór mocy sprawiał, że jeden koszyczek baterii starczał mi na ciagłe granie około 8h.  Ale znów napiszę, poprawa brzmienia wyraźna.

 

DZisiaj nie mam już ani Arcama ani Daca chińczyka, zostało mi tylko "bateryjne" Signature, ale każdego namawiam na testy z akumulatorem. Oczywiście ważna jest jego pojemność, by nie ładować co chwilę, trzeba pomyśleć czy warto wchodzić w taki potencjalnie upierdliwy temat. Tak czy siak polecam, Magda Gessler.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, ostatnio gość od którego kupiłem płytki DAC, podzielił się że testował różne opcje i skończył z bateriami i zasilaniem z superkondensatora 🙂 Może znacie stronę, ale wyroby pochodziły stąd 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i sam się skłaniam żeby część DAC zasilić z koszyka 18650, moim zdaniem niestabilność napięcia to nie jest aż taki problem, z 18650 po rozładowaniu mamy 2.5v, używając 3 sztuk, mamy minimum 7.5, większość stabilizatorów to ogarnie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)
W dniu 8.02.2024 o 17:58, Lech36 napisał:

O.K, jak szaleć to szaleć, jestem za. Ciekawe kto pierwszy podejmie próbę?

No ja podjąłem i d..a. Co prawda nie samoróbka (żałuję) ale kupny gramofon i preamp teac. Problem w tym, że nie działa po XLR z nieznanego mi powodu. Brak sygnału na wyściu XLR gramofonu Wkładka MC Hana ML

W dniu 8.02.2024 o 17:27, Lech36 napisał:

Mnie tylko interesuje że w dziale DIY konstruktorzy przedwzmacniaczy MM i MC unikają wykorzystania naturalnej właściwości wyjścia z wkładki i nie robią z założenia wejść symetrycznych w tych urządzeniach. Wyjście też dobrze by było robić symetryczne, jakość to jakość. W moim przypadku już gramofon analogowy nie jest już wykorzystywany, ale temat mnie po starej znajomości interesuje 🙂.

Rzekomo tylko wkładki MC się nadają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez K8v8M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, K8v8M napisał:

Rzekomo tylko wkładki MC się nadają.

Dopóki nie podłączysz do masy dwóch bolców wyjściowych, jednego L i drugiego R to MM też się do tego jak najbardziej nadają. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Lech36 napisał:

Dopóki nie podłączysz do masy dwóch bolców wyjściowych, jednego L i drugiego R to MM też się do tego jak najbardziej nadają. 

Sęk w tym, że one ponoć tak mają fabrycznie. W moim gramofonie jest jasno napisane w instrukcji, że wyjście CLR jest tylko dla wkładek MC (a i tak nie działa z wkładką którą mam)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.