Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka w kwadratowym pomieszczeniu


gutten

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, pomóżcie. Za niecały rok wprowadzam się do nowego mieszkania, gdzie sprzęt stanie w idealnie kwadratowym pokoju (20 m kw., wys. standard), który będę mógł (wreszcie!) zaadaptować akustycznie. W związku z powyższym mam trzy pytania:

 

1. Jak w takich warunkach mogą zachować się monitory? Są to Elaki 510, dość spore kolumny podstawkowe. Czy może się zdarzyć, że zbyt duża przestrzeń spowoduje uszczuplenie basu bądź "rozrzedzenie" dźwięku? Jeśli tak to...

 

2. ... czy da się to skorygować odpowiednimi ustrojami akustycznymi? A może właśnie w takich wypadkach nie należy przesadzać ze stosowaniem ustrojów, żeby nie przetłumić pokoju?

 

3. Czy w przypadku takiego pomieszczenia warto w ogóle brać pod uwagę średniej wielkości kolumny podłogowe? (Audio Physic Tempo, Elac 518, Danish Physics 0.2) Dwadzieścia metrów kwadratowych to niby optymalna powierzchnia dla podłogowców, ale ten kwadrat...

 

Wiem, że wszystko i tak trzeba będzie sprawdzić "na słuch", ale chciałbym wiedzieć, czego ewentualnie mogę się spodziewać, żeby nie przeżyć potem przykrej niespodzianki. Nie mam wielkiego doświadczenia w kwestii akustyki pomieszczeń, dlatego bardzo proszę kolegów o rady.

Nie ukrywam, że ostrzę sobie zęby na podłogowce, ale jeśli pomieszczenie takowe wyklucza, to bez żalu zostanę przy Elakach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj mam ten sam problem z pomieszczeniem w kwadracie; straszne rezonanse gwarantowane; o ile sie da zaplanuj umeblowanie tak aby można było ustawic głośniki diagonalnie (tzn. na sąsiadujacych ścianach i jezcze do tego najlepiej frontami do wejścia do pomieszczenia, tak aby ciśnienie akustyczne powstające w rogu miało drogę ucieczki..), ja do tego dodałem jeszcze pułapki basowe; powiększyłem wejście (wywaliłem futrynę), w planach jest jeszcze pare rzeczy do zrobienia.., powodzenia;

ps. pdłogowce - nie widzę przeciwskazań:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doświadczenie uczy (choć dowiodło wiele razy, że nikogo niczego nie nauczyło) że ukustyka pomieczczeń kwadratowych jest do d.....

Pokombinuj jednakz ustawieniem "Audio Physica", to jest szansa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj artykul o tej tematyce na www.hifi.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutten, już podawałem fajne linki, gdzie masz rysunki, co i jak możesz zrobić z tym fantem. Poszukaj, bo wydają mi się najbardziej interesujące z tego, co tu proponują Koledzy.

Nie będzie to łatwe, ale wpisz mój nick w wyszukiwarkę i sam zobacz.

W tej chwili nie mogę łatwo ich znaleźć bo je nawet wydrukowałem), ale jak się uprę to dzień i będą...

 

Aha: wziąłem je ze strony sklepu z płytami, chyba CDHURT. Teraz już przez niego nie wejdziesz, ale jakbym znalazł dokładny adres - to nie ma problemu. To najbardziej wartościowe materiały dla mnie, jakie znalazłem. Przy rysunkach są sensowne komentarze.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczyatj również

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) według autora artykułu idealne proporcje pokoju odsłuchowego to 1:1,14:1,39 lub 1:1,28:1,54 lub 1:1,6:2,33, gdzie 1 jest wysokością pokoju. prośba do forumowiczów - jakie są proporcje waszych pokojów odsłuchowych? jaki podjęliście środki zaradcze dla wyeliminowania ewentualnych rezonansów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję dom ze swietlicą odsłuchową wg idealnych platońskich rozmiarów. Dom umieszczony jest na amortyzatorach hydralulicznych (żeby wyeliminować zgubny wpływ drgań ziemi, ostatnio uniemożliwiają mi słuchanie Goulda). W piwnicy oczywiście jest horn basowy.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cholera , wyszlo mi ze mam rezonanse ! Musze podniesc albo opuscic sufit, ewentualnie zbudowac scianke dzialowa . Biore kredyt i kupuje pulapki basowe ( moze tesciowa wpadnie ... )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link, o którym pisze andrea29 to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zobacz też

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>troy

lepiej kup ćwierćwałki do narożników, półwałki na sufit i iglaki za kolumny. jak pokazałem w katalogu takie ustroje Soundlaba żonie, to najpierw zapytała "a mają w kolorze zielonym?", a później, gdy obstawałem przy swoim zażądała rozwodu. jak stracić żonę - kup ustroje akustyczne i porzyklejaj jak będzie w pracy. efekt murowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zona nie chce slyszec o iglakach za kolumnami ( swiatlo ) ;-( , chce je stawiac kolumnach ( zgroza ) . Jak postawi doniczki na kolumnach i bedzie obficie podlewac ... moze stracic meza ... I z czyjej winy sedzia orzeknie rozwod ;-) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwiedziłem ostatnio znajomego dr inż. budownictwa i dorwałem u niego książkę "Akustyka architektoniczna" (wyleciało mi nazwisko autora ze łba ale w domu sprawdzę) z 1974 roku. Panowie! rewelacja!!! Istny podręcznik DIY o ustrojach akustycznych. Rysunki, zdjęcia,wymiary, materiały dosłownie wszystko! Oczywiście jak na mądrą knigę przystało sporo jest też wzorów na pół strony.

już mu nie oddałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa i niedziała...faktycznie po nacisnięciu na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pojawia się rzeczona kłódekcza, ale wystarczy skrócić adres do

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

aby pojawić się na indeksie strony i później normalnie już wejść do akustyki pokoju, można też spróbować:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) index.html

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Dopiero teraz je przeczytałem, bo w ciągu dnia byłem zajęty zarabianiem mamony :) Teraz już przynajmniej wiem mniej więcej co będzie do zrobienia.

A co z kwestią podłogowce vs. monitory? Tylko raz pojawił sie wpis, że nie ma przeciwskazań. Myślicie, że w takim pomieszczeniu zagra i to i to - pod warunkiem oczywiście, że sie je odpowiednio przystosuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisują się b.db., gdy chodzi o normalnme nagłośnienie, a nawet jeszcze głośniej- do granicy zdzierżenia, ale nie o to chodzi chyba. Ścian nimi nie przestawię i nie do tego je kupowałem ;-)

Zatem jak jest - może zostać.

 

Uważam, że 16-20m2 byłoby dla nich optymalnie.

Jak to u mnie wygląda - mogę Ci przesłać zdjęcia na priva - podaj namiary- zobaczysz.

Pozdrawiam.

PS. Wysokość pokoju to ok. 2,42m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Andrea: chętnie obejrzę, wyślij na [email protected]

 

Do Hienki: co do Elaców to masz poważnego konkurenta w osobie mojego ojca, któremu na stare lata coś się poprzestawiało i postanowił zostać audiofilem. On też ostrzy sobie zęby na moje 510-tki. Kłopot w tym, że po rodzinnej znajomości powinienem mu dać duży upust, a wcale mi sie to nie uśmiecha. Może za to z Ciebie będę mógł zedrzeć ;-))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w takim pokoju stosunkowo prosto możesz _policzyć_ rezonanse i projektując umeblowanie od razu wkomponować odpowiednie pułapki basowe na określone częstotliwości. Byłoby ciekawe... Sam czegoś takiego nie robiłem. Powiedz koniecznie jak ci się udało!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezonanse możesz zbadać łatwo generując sobie odpowiednie sample komputerem i wypalając na płytkę. Słychać od razu. Daj znać jak potrzebujesz z tym pomocy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrea: sample musisz sobie wygenerowac dowolnym edytorem dźwiekowym - różne częstotliwości po np. 20 s. każda. Potem wrzucasz to na CDR (pamiętają który track to ile Hz) i można mierzyc. Można też nagrać na cokolwiek z komputera jak się ma coś na nagrywania.

 

Częstotliwości zwykle od góry, np. 100 Hz, 90, 80, 70, 65, 60, 56, 53, 50, 46, 43, 40, 38, 36, 34, 32, 30.. niżej chyba nie trzeba. Lepiej chhyba najpierw zbadac z grubsza, a potem zrobić dokładniejszy pomiar w danym zakresie.

 

Programy to np. SoundForge, CoolEdit, Goldwave - wieczorem z domu mogę napisać dokładniej co w nich klikać.

 

Ja mam masakrę na 40 i 80 Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> kazik

Dzięki za odpowiedź.

Dla mnie to kłopot. Tylko co zapłaciłem za oczyszczenie ze śmieci kompa i zrobienie w nim porządku (100zł/5h pracy oblatańca) A mógłbyś mi wygenerować i przesłać taką płytę - CD-Ra do testowania ?

Jeśli tak - wskocz na priva - odwdzięczę się.

Zresztą - będziesz 13. września na spotkaniu w Wa-wie /bo nie pamiętam czy deklarowałeś/ ?

Ew. wtedy mógłbyś mi to dać... Nie spieszy mi się. A może da się niedrogo taką płytę gdzieś kupić ?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.