Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja Avance Omega - projekt EP


cykad

Rekomendowane odpowiedzi

zmierzyłem i ... aż sam nie wierzę. miernik pokazuje 3,4 Om ale przy zwartych kabelkach pomiarowych

mam 0,6 Om. czyli rezystancja kolumny to tylko 2,8 Om !

A w danych producenta jest że ma impedencję 6 Om.

Wiem że mierzyłem rezystancję a podają impedencję ale aż taka róznica ?!

>Takim mierniczkiem, to Ty nic nie zmierzysz.

 

Jak to nie? Przecież zmierzył.....

Ja wiem o czym Ty myślisz. Chciałbyś mieć zapewne przebieg impedancji w zależności od częstotliwości, tak? a po co? tak jak zrobił to cykad też można, tylko tyle że trzeba uwzględnić współczynnik wyznaczany empirycznie. Z jakąś tam dokładnością też można określić to w w/w sposób, bez potrzeby specjalnych pomiarów

>>Cykad

Jesli głośniki w Avancach są 8 omowe, to raczej dupa blada, chyba, że użyjemy naprawdę mocnego głośnika wysokotonowego i utniemy go nawet poniżej 2kHz (jak pisali to inni). Chodzi o to, żeby głosnik wysokotonowy przejął na siebie większą niż zwykle część mocy, która rozkłada sie w całym paśmie. Ponieważ w owych kolumnach są tanie głośniki serii BC, nie ma sensu stosowania do nich jakiś super wysokotonowców.

Jeśli chodzi o to, czy robić wersje 4, czy 8 omowe, to oczywiście ośmio. A dlaczego? Dlatego, że mamy lepsze rozłożenie mocy, czyli 8 plus 8(Ohm) i możemy stosować głośniki o zbliżonej jakości (sopran i niskośrednio). Możemy także dać sensowny podział ok.3000Hz. No i wogóle będzie grało dużo lepiej. Wiem to z własnego doświadczenia. Przećwiczyłem ten temat na Hyperionach i to całkiem nie dawno. Wersja czteroomowa nie ma nic wspólnego z brzmienia i barwy z wersją ośmioomową.

do Audio Academy....

 

wszyscy tu piszą o jakiś Twich projektach na różnych głośnikach. W wyszukiwarce nie znalazłem żadnej wzmianki o adresie www chociaż sporo zachwytów na temat projektów. Można poznać tę stronę jeśli taka istnieje?

pozdrawiam

Do Kafka:

Znalazłem gościa który pożyczy mi jiga czy jakoś tak do Speaker Workshopa.

Wrzucę wtedy wykres impedancji w funkcji częstotliwości, zobaczymy jak będzie, nie ma co się kłócić

Ale już pytanie na zapas: czy impedencja kolumny to minimum na takim wykresie , czy jakaś średnia ?

 

Do saczek_XTRM i inni:

Dzięki za pomoc, tak wogóle jak będę miał jiga to mogę się pokusić o zaprojektowanie zwrotki ,

wrzucę potrzebne wykresy - będe mógł dalej liczyc na fachowe uwagi ?

 

Do Audio Academy:

Zawsze sądziłem że impedancja 8 om jest lepsza tylko dlatego że jest "przyjażniejsza" dla wzmacniacza

i mniejszy jest wpływ rezystancji połączeń, rezystancji kabla głośnikowego i rezystancji cewki filtra na niskotonowym itd.

Ale to co piszesz:

"Jeśli chodzi o to, czy robić wersje 4, czy 8 omowe, to oczywiście ośmio. A dlaczego? Dlatego, że mamy lepsze rozłożenie mocy, czyli 8 plus 8(Ohm) i możemy stosować głośniki o zbliżonej jakości (sopran i niskośrednio). Możemy także dać sensowny podział ok.3000Hz. No i wogóle będzie grało dużo lepiej. Wiem to z własnego doświadczenia. Przećwiczyłem ten temat na Hyperionach i to całkiem nie dawno. Wersja czteroomowa nie ma nic wspólnego z brzmienia i barwy z wersją ośmioomową."

jest dla mnie trochę niezrozumiałe - mógłbyś to rozszerzyć ? Czy chcesz powiedziec że w wersjach 4om trudno jest ustalić podział na 3000 Hz. Dlaczego ?

>>cykad

Napisałem najlepiej jak mogłem i takim językiem, żeby wszyscy zrozumieli. Jeśli będę pisał o "czynnikach impedadcji modułowej wewnątrz fal interferencyjnych" to nikt tego nie zrozumie, ja też.

Jeżeli mamy dwa głośniki 8 omowe i łączymy je równolegle i do tego dajemy 8 omowy sopran, czyli mamy zestaw 4 plus 8, i jeszcze podzielimy go na 3000Hz, to większość mocy jaka idzie na całą kolumne, trafi do głośników niskośredniotonowych. W ten sposób powstanie w dźwięku większy bałagan niż w wersji 8 omowej, gdzie moc rozłoży sie równomiernie.

Jak pisałem wcześniej, mozna zrobić kolumne 4 plus 8, ale na mocnym wysokotonowym i przy niskim podziale. Chodzi o to, żeby głośnik wysokotonowy przejął nadmiar mocy, która poszła na średnioniskotonowe.

Jeśli pamiętacie Hyperiona I, to tam była Vifa 19mm, która przy dwóch głośnikach TC 18 połączonych równolegle była trochę przygaszona. Potem powstała wersja II, gdzie zastosowałem Peerlesa o mocy 130W. Było lepiej.

Teraz Hyperion jest 8 omowy i jest zajebiście.

Nie debatujcie nad tym, czy Qts sie przesunie, albo impedancja wyleci z tabelki, bo to nie ma najmniejszego sensu. Podaje wam moje doświadczenia najlepiej jak potrafie. Poprostu kupcie głośniki i zróbcie to, a sami sie przekonacie co sie stanie.

Obliczenia na komputerze to fajna zabawa, ale nic nie zastąpi doświadczeń.

I pamiętajcie, że dobrej kolumny nie zbudujemy w ciągu miesiąca, bo miesiąc czasu wygrzewają sie dobre głośniki, a co z resztą.........sami sobie to wyobraźcie.

Audio Academy

 

W ten sposób powstanie w dźwięku większy bałagan niż w

>wersji 8 omowej, gdzie moc rozłoży sie równomiernie.

>Jak pisałem wcześniej, mozna zrobić kolumne 4 plus 8, ale na mocnym wysokotonowym i przy niskim

>podziale. Chodzi o to, żeby głośnik wysokotonowy przejął nadmiar mocy, która poszła na

>średnioniskotonowe.

 

O cholera nie wiedziałem.... A w sumie to dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj to nisko-średniotonowce mają większą moc i przecież co poniektóre mogą spokojnie pracować do 3000 Hz (np. ów wspomniana Vifa TC). Nadmiar mocy im szkodzi?Nic nie pojmuję. Właściwie to dziwne, że głośnik wysokotonowy właściwie stworzona do przenoszenia wysokich częstotliwości "musi" przenosić pasmo od 1,8 kHz, gdzie właściwie jest to pasmo dla średniotonowca (nisko-średniotonowca) I tak już na sam koniec, to zawwsze się zastanawiałem, czy nie lepiej (bezpieczniej) ciąć wyżej wysokotonowca, żeby ten z kolei nie zabruździł zbyt mocno pasma wyższymi harmonicznymi.

cykad

 

>Dzięki za pomoc, tak wogóle jak będę miał jiga to mogę się pokusić o zaprojektowanie zwrotki ,

>wrzucę potrzebne wykresy - będe mógł dalej liczyc na fachowe uwagi ?

 

na ile będę potrafił Ci pomóc, na tyle to zrobię. Jest tu wiele osób, które wiedzą ode mnie dużo dużo więcej i również chętnie pomagają, więc na pewno możesz na Nas liczyć

>>saczek

Najlepiej jak sobie to wszystko jakoś wyobrazisz po swojemu. Nie koniecznie w sposób matematyczny, bo to cie zgubi i niczego nie zrozumiesz.

 

A więc jeszcze raz.

Mamy dwa głośniki niskośrednio, połączone szeregowo. Czyli mamy układ 8+8 Ohm. Czyli po obu stronach podziału mamy taką samą opornośc. Tak? I tutaj nie ma tak zwanego bałaganu muzycznego, bo moc, która chce sie dostać do wszystkich głośników, napotyka taki sam opór.

Ale jeśli mamy połączenie równolegle, to mamy układ 4+8 Ohm. Czyli z jednej strony podziału może zmieścić sie dwa razy więcej mocy, która zrobi nam bałagan w paśmie niskośredniotonowym, bo będzie jej tam poprostu za dużo w stosunku do tego, ile jest jej w wysokich tonach. Aby utrzymać układ 4+8 Ohm musimy zastosować mocny sopran i nisko go podzielić, żeby zabrać nadmiar mocy z niskośredniotonowych. W ten sposób wyrównujemy rozkład mocy w całym paśmie kolumny, ale i tak nie zawsze może nam sie to udać, dlatego układ 8+8 Ohm jest lepszy, prostszy i bezstresowy.

 

No z tego to już mozna chyba zrobić dobranocke :)

>AA

 

z tego to mozna zrobic kabaret:) Rozumiem ze chcesz pisac dla laikow ale to juz przesadne fantazjowanie na temat mocy:)

A tak wogole to jakiej mocy, oddawanej przez wzmacniacz czy rozpraszanej w glosnikach? Znasz prawo ohma i wiesz co to efektywnosc glosnika? smiem watpic po tych postach.

A tak majac na uwadze ze wzmacniacz to zrodlo napieciowe, to chyba nie widziales wykresu impedancji glosnikow ktore robisz.

No i zaczyna sie :)

>>dht

Pisałem do saczka a nie do wszystkich. Faktycznie nie znam sie na tych rzeczach, bo mam od tego inną osobę.

Ja raczej skupiam sie na doświadczeniach na co zresztą idzie sporo kasy. Jeśli ty wolisz teorie niczym nie popartą to już twoje zmartwienie.

Ciekawe dlaczego większość moich kolumn, a właściwie wszystkie prócz Hyperiona dostają rekomendacje?

Może dlatego, że moc równomierna jest z nimi :)

McGyver:

 

Rzeczywiście - ręce, nogi i inne części ciała opadają.

 

Audio Academy:

 

Dobrze że sam przyznałeś się że się na tym nie znasz, bo nie muszę Ci tego pracowicie udowadniać.

 

A jeżeli weźmiesz dwa woofery 8 ohm równolegle, to wyjdzie wysoka efektywność i moc, gwizdek 8 ohm nie będzie za mocno tłumiony l-pad'em (żeby SPL był płaski) więc przy niskim cięciu chcąc dorównać poziomem dźwięku do wooferów będzie silnie zniekształcał lub wręcz się spali. Pytanie - czy udzielając takich rad bierzesz na siebie odpowiedzialność za spalone tweetery u tych którzy nieopatrznie się zastosują?

!!!No Misiomor! :)

Jeżeli wszyscy są tu na takim poziomie ( a mam wielką nadzieje, że nie), to ręce mogą nie tylko opaść, ale i odpaść.

Spróbuj przeczytać swoją wypowiedź, zrozumieć ją i odnieść do tego co napisałem.

Jeżeli coś sie cytuje, to trzeba robić to z sensem, bo czasami wychodzą rzeczy które właśnie widzimy.

Sądząc po twoim wpisie "o mnie" podejrzewam, że musisz sie jeszcze wiele nauczyć. No bo od kiedy wzmacniacze lampowe i gramofony są modulatorami dźwięku???

Moje gratulacje Misiomor, duże gratulacje.

AudioAcademy, Misiomor dobrze zrozumiał Twój wpis, i odniósł się do niego. Przecież przy połączeniu równoległym dwóch wooferów 8 omowych sam proponowałeś niską częstotliwość podziału i mocny tweeter. Widać z tego że to Ty nie zrozumiałeś tego, co pisał Misiomor.

Prawda jest taka, że większość dobrych tweeterów ma impedancję 6ohm a nie 8, i jak w tej perspektywie odniesiesz się do Twojej teorii o równomiernym rozkładzie mocy? Wiesz w ogóle jaki jest rozkład mocy w zależności od częstotliwości w sygnale akustycznym? Jaką rzeczywistą obciążalność będzie miał tweeter w kolumnie o mocy znamionowej 150W?

 

A określenie "tzw. upiększające modulatory dźwięku" którego użył w odniesieniu do gramofonów i wzmacniaczy lampowych świadczy o jego poglądach na ten temat. Można oczywiście nie zgadzać się i polemizować z tymi poglądami, ale najpierw trzeba je rozumieć. Takiego zrozumienia u Ciebie nie widać.

Cze McGyver.

Ja do ciebie nic nie mam, ale jak rozpoczniemy dyskusje, to możemy sie pokłócić :)

Sam wiesz, że na forum, czy w ogóle przez internet nie da sie porozmawiać na ten temat i dlatego nie będę brał w tej dyskusji udziału.

Jezeli chodzi o gwizdki, to ośmioomowe są Morele :)

AudioAcademy, ja też do Ciebie nic nie mam, tym bardziej kłócić się nie zamierzam, ale widzę z wpisów, że zaszło nieporozumienie i Misiomor ma rację. To co proponujesz nie będzie prowadzić do dobrych rezultatów, więc niech ci, co to czytają i zamierzają się na tym wzorować będą ostrzeżeni. Pogadaj może z człowiekiem który Ci projektuje zwrotnice, niech Ci wyjaśni dlaczego tak naprawdę te Hyperiony grają dobrze. I to z 6 ohmowym tweeterem.

No widzisz MG, ja wcale tego nie proponuje. Proponuje natomiast wersje 8 omową, która zagra lepiej, ale jak ktoś sie upiera przy układzie 4+8 Ohm, to powiedziałem, że lepiej bedzie jak ustalimy podział nisko, czyli na jakieś 2000Hz. Pisałem, że z takim podziałem będzie lepiej niż z wyższym, ale zaznaczyłem też, że nie koniecznie.

Misiomor tłumaczył mi co sie stanie jak zrobimy tak i tak. Doskonale wiem co sie stanie, choć musze przyznać, że za cholere go nie zrozumiałem.

Audio Academy

 

ja mam pytanko trochę z innej beczki. Na Twojej stronie przeczytałem gdzieś, że swoją "zabawę" zaczynałeś od kolumn w linii transmisyjnej na głośnikach Tonsila, co dawało głęboki bas. Moje pytanie jest następujące: na jakich modelach Tonsila powstawały te TL-ki?

pozdro

Z głośników TC18 można uzyskać równie dobre rezultaty z wersji 8 omowej jak i z 4 omowej, i to bez konieczności ustalania niskiej częstotliwości podziału. Częstotliwość podziału można ustalić taką samą dla obu wersji. Prawdę mówiąc, to przy użyciu takich samych tweeterów gałęzie wysokotonowe obu wersji mogą się różnić wyłącznie wartościami tłumika rezystorowego (wersja 4 omowa bedzie miała wyższą efektywność napięciową). Głośniki TC18 w obu wersjach mają bardzo ładne średnie tony, natomiast ich problemem jest niedostateczna kontrola basu, i z tym niestety nic się nie da zrobić. To co piszę wynika z doświadczeń praktycznych przy pracy nad układamiopartymi o te głośniki zarówno w wersji 8 omowej, jak i 4 omowej.

Audio Academy:

 

McGyver już napisał do czego się odnosiłem. A IMHO jeżeli zestaw woofer + tweeter działa dobrze (i tweeter jest wykorzystany optymalnie), to po dodaniu drugiego takiego samego woofera należy PODNIEŚĆ podział żeby utrzymać moc znamionową (albo zastosować mocniejszy / efektywniejszy gwizdek z większymi możliwościami wychyleniowymi).

 

A w sprawie lamp i LP - skorzystaj z wyszukiwarki, produkowałem się już na ten temat i w dyskusjach z lampiarzami NIGDY nie doczekałem się konkretów - tylko "złote ucho" i komunały bez pokrycia. Jedyny rzeczowy argument za lampami wysunąłem sam - w odróżnieniu od tranzystorów mają one pojemności pasożytnicze stabilne w funkcji wysterowania. Tyle że w tranzystorze mogę dać kaskodę i nawet znika mi efekt Millera. Dlatego proszę - jeżeli chcesz dyskutować o lampach, to w wątku 17991 w zakładce stereo.

No tak, chłopaki podyskutowali :)

Tym niemniej widzę że nijak nie zrobi się z 2x8om+4om kolumny 8 omowej.

No chyba że wywalając jeden głosnik niskotonowy ale to chyba trochę radykalne rozwiązanie.

Trudno zostanę przy tych 4om ( i tak potem kolumny pójdą do pokoju dziecięcego)

Jak już topologia została nienaruszona to czas brać się za zwrotkę.

mam nadzieję że uda mi się w weekend coś pomierzyć.

ale cały czas intryguje mnie ten obwód jakby kompensacji impedencji na wysokotonowym (R=5,6 om C = 1uF)

ale taka kompensacja chyba tam sensu nie ma - to po co ten obwód ?

Może wyjdzie jego sens jak już zrobię pomiary ?

>ale cały czas intryguje mnie ten obwód jakby kompensacji impedencji na wysokotonowym (R=5,6 om C =

>1uF)

 

Nie no przyda się na pewno jeśli zmienia się ona znacznie wraz ze zmianą częstotliwości i nie warto z niej rezygnować, pod warunkiem oczywiście że jest dobrze zaprojektowana, ale to już będzie widać na pomiarach....

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.