Skocz do zawartości
IGNORED

Z czym uważać?


Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

Biorąc przykład od sąsiada zza ściany który ma już swój wiek i niejedno odsłuchiwał ustawiłem swoje 2 pary monitorków jedne na drugich i podłączyłem te 4 kolumny do podwójnych wejść jakie do tej pory wykorzystywałem jedynie do bi-wire w jednych kolumnach. Niby jest wszystko ok ale niepokoją mnie te omy. 1 para jest 6 omowa, 2 zaś 8 omowa co razem daje 14 omów.

 

Czy pdłączenie takie może spowodować uszkodzenie wzmacniacza lub kolumn?

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów

i zabieram się do swoich odsłuch ów z dreszczykiem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie bardzo rozumiem sens ustawiania monitorów jeden nadrugim.Czemu to ma służyć?Twój wzmacniacz ma zapewne jakoś oznaczone te wyjścia,prawdopodobnie "A" i "B".Czy wzmacniacz posiada przełacznik tych wyjść? Najczęściej jest tak: gra tylko "A" lub gra tylko "B" lub "A+B" .Jeśli nie ma takiego przełącznika sprawa nieco się komplikuje, bo niewiadomo czy wyjścia te (A i B) są połączone równolegle czy szeregowo. Jak szeregowo to uzyskasz wspomniane 14 omów, jak równolegle to ok 3 omów, a wtedy twój wzmacniacz może się "nie wyrobić".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łączenie szeregowe w tym przypadku to bzdura kompletna. Tak jak i to żeby stawiać jedne monitory na drugich i odsłuchiwać obu na raz. Co z fazą się dzieje.......już nie wspomnę !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Poitr

(Konto usunięte)

Wzmacniacz ma wyłączniki A i B choć to nie amplituner. Górne kolumny podłączone są pod A i pracuje w nich głośnik wysokotonowy i nisko-średniotonowy natomiast w dolnych - podłączonych pod wyjście w zmacniaczu B kabel jest podłączony tylko do głośnika średno-niskotonowego (mają podwójne wejścia) z którego jest znacznie większy bas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jednego gniazda - owszem 4omy bo połączenie jest równoległe.

do Piotra - nie ma sensu w ten sposób zwiększać ilości basu, znacznie lepsza jest oddzielna jednostka basowa w postaci subwoofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam dlaczego połączenie takie jest w pewnym sensie doskonałe. Pokój w jakim przyszło mi słuchać muzyki to niestety tylko blokowe 9m. Kolumny "basowe" to JPW 610i które mają oromny miękki bas (przyp. wysokotnowy wyłączony) natomiast "góra" to stare tabletki 50. O jakiejś wyrafinowanej stereofoni i przestrzeni w takim pokoju nie może być oczywiście mowy ale dzięki temu połączeniu kolumn mam całkiem niezłe brzmienie. Proaki w takim pomieszczeniu w połączeniu ze wzmacniaczem z regulacją laudnes brzmią wcale nie agresywnie a bas jest w 8 metrach właściwy i nie przeszkadza nawet w klasyce, natomiast do np. muzyki filmowej włączam obie pary (proaki bdują wtedy scenę a jpw których dźwięk nigdy nie "wychodzi" bardzo do pokoju - odpowiadają za ocieplenie i przeciągły bas który ma jednak nadane właściwe tempo przez tabletki. A metoda ta jest w pokojach do 12m znacznie lepsza i funkcjonalniejsza od głośników podłogowych.

 

Sąsiad natomiast ma stereo jakiego nie słyszałem na kolumnach za 10000. W szerokim pokoju 14m stoją dwa monitory (wysokotonowy + 16 cali nisk otonowy) oraz 6 specjalnie do siebie dobranych głośnicków 12 - 13 cali w bardzo płaskich ciężkich drewnianych obudowach - razem to z 18 omów ale synfonika brzmi świetnie - inne rodzaje muzyki znacznie słabiej ale słuchając tylko klasyki można zrobić sobie niesamowity zestaw za normalne pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że subek byłby zamocny i chaotyczny w takim pokoju a tu mam poprostu opcjonalne ocieplenie i dodanie basu w wersji stereo.

A wycieczki ze sprzętem do pokoju 16m też owocyją nowymi doznaniami brzmieniowymi (przyp. proac tablette)

Wracająć do tematu " z czym uważać" myślę ze warto by się podzielić swoimi pomysłami na dźwięk wspominająć o możliwych wpadkach (w tym przypadku przy innym podpięciu kolumn mogłyby być te 3 omy zamiast 14)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w żadnym wypadku nie działa jak subwooferek do tych monitorków. Dlaczego ? Bo dodatkowo ingerujesz w średnicę. Cięcie subwoofera jest znacznie (!!!) niższe niż cięcie głośników niskośredniotonowych w kolumienkach.

Druga sprawa to taka, że tak czy siak masz te 3 omy a nie 14 (!!!) Jeśli używasz dwóch par jednocześnie i są one podpięte równolegle do końcówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podbiciu średnicy się nie skończy. Poszarpie się średnica, przesunie się faza, a jeśli te wooferki nie schodzą zdecydowanie niżej od tych proaków to w ogóle będzie kupa.

Radzę Ci Piotrze jeszcze raz spokojnie się przysłuchać i sam zobaczysz, że same tabletki przy dobrym ustawieniu zagrają zdecydowanie lepiej niż w wynalazczych połączeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.