Skocz do zawartości
IGNORED

Jaka kolumna na wstędze?


Carlo

Rekomendowane odpowiedzi

Darkul:

 

Chodziło mi o porównanie THD+N głośnika oraz karty w połączeniu loopback. Jako że ta druga ma w.w. parametr o kilka rzędów wielkości lepszy niż głośnik, to IMHO nadaje się do mierzenia zniekształceń głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>misimor

Dobra... tera wsiech pasuje.

======================================================

Od kilku lat jestem posiadaczem Neutrika 2A D i musze przyznac że nadal jest to bardzo dobre urzadznie wyżej cenie sobie tylko Audio Precision i Wavetek'a... ale sa pioruńsko drogie.

Sam ostatno zaczynam sie przymierzac do rozbudowy pomiarówki ale do PC.

Komputra nigdy mnie nie rajcowała.. ale chiba czas zacząc i w to sie bawic..podstawowym plusem jest mozliwośc rozbudowy kompa a nie działanie na zasadzie odnowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sądzę, że "testy" w linku podanym przez Misiomora są po prostu tendencyjne, na korzyść kopułek.

Autor powinien przyjąć naprawdę jednakowe warunki pomiaru, minimalne, aby wszystkie tweetery mogły je spełniać, a to mogłoby być dopiero podstawą do rzetelniejszych porównań.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeden aspekt. Barwa dzwięku to ton podstawowy i mniejsza lub większa liczba przytonów. Podobieństwo, to sygnał danej f składa się ze składowej o częstotliwości podstawowej f i mniejszej lub większej liczby składowych o innych przeważnie wyzszych f od f podstawowej (harmoniczne itp.). Stwierdzenie typu, że tweeter "sieje", to bardzo duże uproszczenie. Zależy przede wszystkim od punktu odniesienia. Być może wstęgi, nie sieją, a kopułkom po prostu "czegoś" brakuje.

Prawda zapewne leży gdzieś po środku.

Nie jestem entuzjastą żadnej technologi, czy rozwiązania.

Pozdrawiam, Piotr01

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, z tą prawdą po środku to różnie bywa. Ty powiesz, że 2+2=4, ja powiem, że 6, to jak to w końcu jest?

misiomor, słuchałeś jakiejś wstęgi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wydaje sie że Misimor raczej niesłuchał wstegi a jeżeli tak to z pewnośćia nie w dobrej aplikacji bo raczej niepróbowałby porównań.

=====

Tak gwoli śćisłości wszystkie speaki maja zniekrztałcenia... więc o czym tu pisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Panowie sądzicie o kontstrukcji dr Oscara Heil'a? Słynnym Air Motion Transformer. Miałem wiele konstrukcji firmy ESS z AMT 4D na czele. Jestem pod ich dużym wrażeniem. Od pierwszego zetknięcia się z AMT, gardzę już konwencjonalnymi głosnikami w zakresie środka i góry.

Pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gra bardzo dobrze ale jako wysokotonowy,jako wysoko-średnio raczej tylko przy małych głośnościach.Zaleta że może być bipolarny.Niestety do Ravena nie miałem okazji przyrównać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie w 100% bardzo dobry prztwornik. Jesli mowimy o srednich tonach to raczej gorna srednica wchodzi w gre (500-1000 Hz zapomnijmy). Raven jest odrobine czystszy (R1, R2) bo R3 nie mialem, ale z kolei AMT jest latwiejszy w aplikacji i chodzi nawet na 12dB/Oct lub nawet 6dB/Oct !!! Raven nie jest tez dipolem (wada lub zaleta, zalezy dla kogo). Najwiekszy AMT schodzi chyba nizej od R2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pisałem o "orginałach "czyli wyprodukowanych przez ESS ,ale od pewnego czasu głosniki AMT są produkowane przez innych producentów ,tych niestety nie słyszałem.Druga sprawa to te głośniki w wydanieu z przed lat były zrobione dużo lepiej i solidniej.Nowe ESS mają troche badziewne obudowy,a moim zdaniem nowe diagramy nie są chyba dużo lepsze od tych starych .( na stronach internetowych userzy piszą że to dzięń do nocy,czego raczej nie stwierdziłem).Największy ESS schodzi do bodaj 850HZ ,ale to nie w moim stylu robic średnice na 40cm kwadratowtych membrany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobry sredniotonowiec jest potrzebny. Wyjatek to wstegi magnetostatyczne Bohlendera (schodza do 150Hz) ale wymagaja mocnego wzmaka, aby wydobyc energie w tym pasmie. Ale jak sie podepnie cos mocnego, to potrafia zadziwic.

W tych kolumnach "pralka frania" Heila wlasnie przelom - gorny bas - dolna srednica jest najslabszy moim zdaniem. Ale on dal chyba duzy bas Selenium i pociagnal go wysoko, gdzie wchodzil ESS na 12dB/Oct. I ten Selenium troche odstaje jakosciowo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałem te Bohlendery,drogie jak diabli i fakt efektywność chyba coś około 89db.Z takiej powierzchni membrany nie dziwie się że grają.Kiedyś ACR robił wstęgi średniotonowe,ale gdzieś sie to zapodziało a szkoda.

Musze w tym roku odwiedzić Audio show bo mam zaległości w odsłuchach ostatnio,ale fajnie że potwierdzasz moje spostrzeżenia że AMT nie jest najlepszym rozwiązaniem do 2 way.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr01:

 

Otóż mylisz waszmość dwie rzeczy:

 

- barwa tonu instrumentu to rzeczywiście ton podstawowy + harmoniczne + składowe nie będące harmonicznymi (szum powietrza czy inne takie)

 

- żeby przenieść barwę instrumentu wiernie - bez dodawania harmonicznych do widma instrumentu - a więc zniekształcania tegoż widma (czasem może być tak że harmoniczna tonu podstawowego zostanie wygenerowana przez przetwornik w przeciwfazie do tej „naturalnej” i w rezultacie harmoniczne się odejmą, ale też będzie to zniekształcanie widma instrumentu) - przetwornik powinien przede wszystkim umieć przenieść czysty ton sinusoidalny (a więc pozbawiony przytonów - taka jest jego barwa) z możliwie niską zawartością harmonicznych. Temu właśnie służą testy zniekształceń przetworników - a w rzeczonych testach Aurum Cantus G2si wypadł znacznie gorzej niż kopułki. Tylko dla niego Mark K musiał obniżać natężenie dźwięku żeby dostać jakieś sensowne wyniki, a i tak rzecz działa się dla częstotliwości 4 czy 5kHz - dobre kopułki dają sobie radę z 1.5kHz.

 

Lancaster, Darkul:

 

Wstęgi (Aurum Cantus) słyszałem niestety tylko na imprezach typu Audio Show (i wcale nie padłem przed nimi na kolana). Ravena trudno jest gdzieś tak sobie posłuchać - ze względu na jego cenę.

Kiedyś do pewnego stopnia uległem propagandzie reklam Ravenów i już, już chciałem coś takiego kupić - ale powstrzymała mnie informacja o transformatorze dopasowującym impedancję (element nieliniowy na rdzeniu ferromagnetycznym - co gorsza kojarzący się z lampami a więc z zasady wredny) oraz raczej denny poziom informacji producenta o tych przetwornikach. Potem bardziej rozpracowałem temat teoretycznie i teraz już wiem że dopóki nie zobaczę wiarygodnych pomiarów zniekształceń takiego np. R2 (3 tony, środkowy na 3kHz, [email protected]) temat jest dla mnie zamknięty. Nie mam ochoty kupować czegoś w ciemno za dużo pieniędzy a potem wmawiać sobie że gra wspaniale bo przecież wszyscy tak mówią albo szukać klienta któremu może dam radę opchnąć sprzęty za pół ceny.

 

PS - "wszystkie speaki mają zniekształcenia" - ale jedne więcej a drugie mniej. Ja wybieram te drugie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>misimor

Na AS niemozna dzwięku traktować poważnie.

Obecnie słuchajac kopółkowca odrazu słysze efekt wychodzenia wyzszej partii dzwieku z jednego punktu ... w dobrej aplikacji wstęgi czegoś takiego niema.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to w przypadku głośników niema arcy kompletnych pomiarów które w ostateczny sposób nam wszystko powiedza w temacie czy dany speak gada czy nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkul:

 

"Tak w ogóle to w przypadku głośników niema arcy kompletnych pomiarów które w ostateczny sposób nam wszystko powiedza w temacie czy dany speak gada czy nie."

 

Co nie znaczy że nie należy próbować - to co zrobił Mark K jest chyba najlepsze (z tego co widziałem do tej pory).

 

Ja jestem zwolennikiem pomiarów obiektywnych, a nie wmawiania sobie że coś "gra" bo wszyscy naookoło tak mówią. Co gorsza - można dojść do sytuacji kiedy człowiek przyzwyczai się do określonych zniekształceń i zacznie traktować je jeko wzorzec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz z praktyki wiem że niema czegos takiego że to jest the best i tak ma byc... bo klient tylko sie usmiecha.

Skoro wszystkie speaki małe i duze sieja [taka technologia] to wybieramy przekaz który nam odpowiada.Mi przypasiły wstęgi..jak dla mnie wiecej oferują.Mi wisi to czy jest to lampka,fetowiec czy bipolar... czy jakie to sa głośniki..mnie interesuje dzwięk w porównaniu do tego co słysze często chodząc na koncerty w morąskich kośćiołach[koncerty organowe,ostatnio SBB,chóry,klasyczne składy ]...owszem zwracam uwage na tzw.pomiary ale staram sie je zrozumiec jako pewne formy parametrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że jedne z niewielu głosników które mi sie podobają są z pewnościa wysokie M.Logany,czy stare QUAD ESL z dobrymi dostawionymi [szybkimi]wooferami... a przeciez sa to elektrostaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkul:

 

Ja mam ten komfort że na audio zarabiać nie chcę. I zwisa mi co powie klient - karmiony propagandą "prasy audio" mówiącą że największa techniczna bzdura może mieć sens, ważne jest tyklo "brzmienie" (oczywiście najlepiej "słyszane" przez redaktora w.w. prasy).

 

Z drugiej strony - nie mam ochoty posukiwać dobrego (dla mnie) brzmienia metodą prób i błędów - jako kosztowną - zamiast kupować 10 gwizdków i pracowicie porównywać je w różnych aplikacjach wolę jednak oprzeć się na pomiarach zrobionych przez kogoś innego (metoda empiryczna vs naukowa) i wiedzieć np. że Vify XT nie należy używać poniżej 3kHz (2.5 wysokim rzędem) - stwierdzone zarówno pomiarowo jak i odsłuchowo. Na tej też zasadzie od wstęg trzymam się z daleka - do czasu kiedy zobaczę ich dobre pomiary albo osobiście usłyszę je w dobrej aplikacji. Niestety to co widziałem i słyszałem do tej pory przemawia przeciwko przeprowadzeniu eksperymentu "kupić Raveny R2, obmierzyć je, zaaplikować i odsłuchać" jako zbyt kosztownemu i niepewnemu co do wyniku. Jakaś wstępna selekcja musi być, bo niestety nie stać mnie na kupienie i odsłuchanie wszystkich obecnie produkowanych głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Misiomor, temat nie jest prosty, lecz bardzo złożony. Podałem tylko powiedzmy bliskoznaczne zagadnienia.

Dla mnie jakikolwiek głośnik, to jakby specyficzny unikalny instrument. Ideałów nie ma i raczej błędem jest rozpatrywanie odtwarzania lub przetwarzania selektywnie sygnału tylko i wyłącznie jednej podstawowej częstotliwości. Owszem, tak też można, a są to chyba tak zwane metody ważone. Problem w tym, że sygnał o danej częstotliwośći składa się ze składowej o tej częstotliwości podstawowej i wielu innych składowych o innych częstotliwościach. Wspomnę tylko hasło, analiza Fouriera. Istotne jest więc też to, aby szerokość obsługiwanego pasma częstotliwości była możliwie szeroka i nierównomierność charakterystyki częstotliwości była mozliwie najmniejsza. Inne parametry nie są może tak istotne, ale przy pomiarach porównawczych należy dobrać tak aby porównywane głośniki mogły je spełnić wszystkie.

Pozdrawiam, Piotr01

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zniekształcenia wstęg ciąg dalszy

 

Polecam link:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mamy tutaj kolejną ilustrację skąd bierze się "detaliczność" pradziwych wstęg. Szkoda że nikt jeszcze nie zmierzył tych z "górnej półki" typu Raven - ciekawe czy uratowałyby honor tej technologii?

 

Natomiast wyniki taniego Bohlender-Graebener'a (wstęga "nieprawdziwa" z napylanej folii) są IMHO ciekawe i warte zainteresowania na przyszłość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Najnowszy GO bar przypomina legendarny miecz starannie wykuty dla Kensei.

      iFi Audio to brytyjska firma założona w 2012 roku, znana z wysokiej jakości przetworników cyfrowo-analogowych (DAC) i wzmacniaczy słuchawkowych. Ich mobilne rozwiązania umożliwiają poprawę jakości dźwięku na urządzeniach przenośnych. Firma wyróżnia się innowacyjnym podejściem do projektowania, wykorzystując komplet najnowszych technologii i lata doświadczenia. Swoją sławę zawdzięczają produktom, które zapewniają wysoką jakość wykonania i świetne brzmienie, a to wszystko w bardzo dobrych cenach.

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Nowości | Testy | Inne

      Bilety | BAJM 45 TOUR

      O wydarzeniu Największe hity, mega emocje i najlepsza zabawa czyli 45-lecie zespołu BAJM - to będzie trasa roku 2024! Szykuje się totalne szaleństwo! Bajm bilety na jubileuszową trasę koncertową już w sprzedaży.   45-lecie zespołu Bajm Fenomen zespołu Bajm to właśnie ponadczasowa muzyka i emocje, które łączą pokolenia. Ich hity bujają wszystkich bez wyjątku. A głos Beaty przeszywa i przyprawia o gęsią skórkę nawet największych twardzieli. Trasa 45 lecia to muzyczna podróż prz

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy 1

      Bilety | Dawid Podsiadło

      O wydarzeniu Dawid Podsiadło postanowił zrobić swoim fanom wyjątkowy świąteczny prezent i ogłosił kolejny stadionowy koncert. 8 czerwca 2024 wystąpi na Tarczyński Arena Wrocław.    Trasa stadionowa Dawida Podsiadło Po historycznym występie na PGE Narodowym dla 80 tysięcy widzów, Dawid Podsiadło idzie za ciosem i zaprasza na trasę stadionową ze sceną 360 stopni!  W sobotę 26 sierpnia PGE Narodowy, który był współorganizatorem wydarzenia, przyciągnął rekordową publiczność.

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy 1

      Bilety | Piotr Rubik „Niech mówią że to nie jest miłość”

      O wydarzeniu Koncert Piotra Rubika „Niech mówią że to nie jest miłość” - najpiękniejsze piosenki o miłości - to trzeba usłyszeć na żywo! Piotr Rubik, Orkiestra Symfoniczna Filharmoników Jeleniogórskich, Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka oraz 4 znakomitych Solistów. Ponad 60 osób na scenie! Bilety na koncerty Piotra Rubika już w sprzedaży.  Piotr Rubik koncerty Niech mówią że to nie jest miłość Piotr Rubik wraz Dolnośląską Orkiestrą Symfoniczną Filharmoników Jel

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy

      Bilety | Open'er Festival 2024

      O wydarzeniu Gunna, jedna z najważniejszych postaci współczesnego amerykańskiego hip-hopu, której wszystkie dotychczasowe albumy trafiły do Top 3 sprzedaży w USA, wystąpi 3 lipca na Orange Main Stage! Kim Gordon, absolutna ikona światowej alternatywy i jedna z najbardziej charyzmatycznych rockowych osobowości ostatnich dekad, której najnowszy solowy album „The Collective” ukaże się już w tym tygodniu, wystąpi na Alter Stage 3 lipca Amaarae - muzyczna perła, której ostatnia płyta „

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.